Bespecne odinstalovanie Mandrake Linux 10.1 prosím pomoc

Linux, Unix, BSD systémy, distribuce, open source

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod cervik 12. 4. 2005 17:34

Potrebujem odinstalovat Linux Mandrake 10.1 ale neviem ako na to lebo mam aj Win XP prof. a ked naformatujem particiu na HDD tak tam uz linux nieje.Ostal tam len windows ale ostal tam aj linuxacke boot menu a to chcem odstranit pomozte mi prosim :? :( [/b]
cervik
Junior

Odeslat příspěvekod [ELITE]Roger 12. 4. 2005 17:40

cervik píše:Potrebujem odinstalovat Linux Mandrake 10.1 ale neviem ako na to lebo mam aj Win XP prof. a ked naformatujem particiu na HDD tak tam uz linux nieje.Ostal tam len windows ale ostal tam aj linuxacke boot menu a to chcem odstranit pomozte mi prosim :? :( [/b]
napr. zohnat si bootovaciu disketu z Win98, nabootovat z nej a potom dat prikaz
Kód: Vybrat vše
fdisk /mbr

S WinXP sa to myslim da ze nabootujes do recovery console a tam su potom myslim prikazy fixmbr a fixboot, tie by mali vyriesit tvoj problem.
Well, funny lazy man
[ELITE]Roger
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod cervik 12. 4. 2005 17:43

Pouzivam Win XP a tam nefunguje Bootovacia disketa z WIn98
cervik
Junior

Odeslat příspěvekod alien 12. 4. 2005 17:51

musíte bootovat z instalačního CD WXP a zvolit konzoli pro zotavení a poté fixmbr
Where is a will, there is a way ....
alien
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Jamil 12. 4. 2005 17:54

Vlož inštalačné CD s Win XP do mechaniky, nabootuj z neho, zvoľ R(recovery console), zadaj administratorské heslo, a potom už len napíš
X:\fixmbr
X:\fixboot
X:\exit
kde X je písmeno disku na ktorom máš Win XP
Ceterum autem censeo, communismo esse delendam
Jamil
Junior

Odeslat příspěvekod cervik 12. 4. 2005 18:00

dik vyskusam
cervik
Junior

Odeslat příspěvekod cervik 12. 4. 2005 18:17

OK je to funguje :D
cervik
Junior

Odeslat příspěvekod MatesB 13. 4. 2005 12:41

...a taky je moznost nez si pod sebou uriznete vetev tim ze linuxovy oddil smazete pouzit prikaz lilo -u

MatesB
Linux & Dreambox networking
MatesB
Junior

Odeslat příspěvekod Peter S. 13. 4. 2005 19:20

Viem, že je to už vyriešenie, ale bola tu možnosť to lilo alebo grub ponechať a jednoducho skrátiť dobu čakania (po spustenie defaultu) na nulu - ak sa da, ak nie na minimálny čas. V takom prípade by sa obrazovka zavádzača asi ani nezjavila a bolo by to. Prípadne z konfiguračného súboru by si vymazal riadky tykajuce linuxu. (to len pre poriadok) Nevyhoda by bola, že by ti počítač štartoval dlhšie (rádovo počitam o 1 s) ako bez zavadzača, ale na druhej strane keby si si chcel o nejaký čas inštalovať ďalší systém, mal by si o prácu menej.
Peter S.
Junior

Odeslat příspěvekod coder 13. 4. 2005 22:20

Peter S. píše:Viem, že je to už vyriešenie, ale bola tu možnosť to lilo alebo grub ponechať a jednoducho skrátiť dobu čakania (po spustenie defaultu) na nulu - ak sa da, ak nie na minimálny čas. V takom prípade by sa obrazovka zavádzača asi ani nezjavila a bolo by to. Prípadne z konfiguračného súboru by si vymazal riadky tykajuce linuxu. (to len pre poriadok) Nevyhoda by bola, že by ti počítač štartoval dlhšie (rádovo počitam o 1 s) ako bez zavadzača, ale na druhej strane keby si si chcel o nejaký čas inštalovať ďalší systém, mal by si o prácu menej.
coder
Junior

Odeslat příspěvekod Peter S. 14. 4. 2005 06:10

Ako to myslíš, že by mal grub problémy s naštartovaním, nie je to tak, že grub sa kompletne nachádza na hda1? Teda nepotrebuje linux kvôli ktorému tam bol nainštalovaný ... nie?
Peter S.
Junior

Odeslat příspěvekod coder 14. 4. 2005 10:48

Peter S. píše:Ako to myslíš, že by mal grub problémy s naštartovaním, nie je to tak, že grub sa kompletne nachádza na hda1? Teda nepotrebuje linux kvôli ktorému tam bol nainštalovaný ... nie?n/quote]

nie, nieje to tak.
grub pozostava z dvoch casti (stage1 a stage2). jedna je v MBR, resp. v bootsektore niektorej z unix particii (v pripade, ze pouzivas napr. este dalsi bootmanager), druha, ktora obsahuje vlastny program, shell, menu, je uz na niektorej z particii a info o tom kde je, je ulozene v stage1.
coder
Junior

Odeslat příspěvekod Peter S. 14. 4. 2005 19:32

No výrazy stage 1 a 2 sú pre mňa v tejto súvislosti neznáme. Ide ale o to, že grub (lilo tak nepoznam) môžeš mať nainštalovaný buď v partícii s linuxom, alebo na osobitnom malom oddieli hda1 - tak to mam aj ja (gentoo, veľkosť hda1 je 32M). "materské gentoo" odišlo - asi hardwerova chyba???, ale grub funguje ďalej (na disku som mal ako rezervu danix) a teraz už mám nové gentoo, dokonca na novom harddisku (teda hdb) a stále používam pôvodný grub na hda. Všetko čo bolo treba urobiť je dopísať pár riadkov do konfiguračného súboru. Takže z toho mi vyplýva, že grub je ako keby osobitný a sebestačný OS - veľmi laicky povedané...
Samozrejme ti sa mal asi na mysli tu prvú možnosť
Peter S.
Junior

Odeslat příspěvekod mnagos 14. 4. 2005 21:47

M.Sacha
smrti se nebojím,ale sere mě,že je to nafurt...........
mnagos
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod coder 15. 4. 2005 05:06

Peter S. píše:No výrazy stage 1 a 2 sú pre mňa v tejto súvislosti neznáme. Ide ale o to, že grub (lilo tak nepoznam) môžeš mať nainštalovaný buď v partícii s linuxom, alebo na osobitnom malom oddieli hda1 - tak to mam aj ja (gentoo, veľkosť hda1 je 32M). "materské gentoo" odišlo - asi hardwerova chyba???, ale grub funguje ďalejg/quote]
pockaj, aby sme to vyjasnili. stale ide o ten isty pripad. akurat mas /boot na samostatnom oddiely, preto ti aj potom co ti odisla / particia s gentoo stale grub fungoval.

no ale ked chce niekto odinstalovat linux z disku, nevidim dovod, aby tam nechal niejake zbytky, ktore ostanu nevyuzite. a v pripade, ze ten mandrake instaloval po nainstalovani windows, tak mu to urcite defaultne nenasekalo linux na viac pri. particii ale iba na jednu, max. na dalsiu dalo swap, takze v pripade ak odstrani linux particie, tak znefunkcni aj grub.

Peter S. píše:(na disku som mal ako rezervu danix) a teraz už mám nové gentoo, dokonca na novom harddisku (teda hdb) a stále používam pôvodný grub na hda. Všetko čo bolo treba urobiť je dopísať pár riadkov do konfiguračného súboru.a/quote]
to je v poriadku. ty sa na to pozeras z pohladu linux usera, nie niekoho, kto chce linux "odinstalovat" z pocitaca :)

Peter S. píše:Takže z toho mi vyplýva, že grub je ako keby osobitný a sebestačný OS - veľmi laicky povedané...d/quote]

ak tym OS myslis Open Source tak hej ;).
inac je to iba boot loader ;)
coder
Junior