Linux pre zaciatocnika

Linux, Unix, BSD systémy, distribuce, open source

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod eR24 29. 8. 2005 11:52

Nazdarek borci aku distribuciu Linuxu by ste doporucovali na zaciatok... :)
eR24
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod dizz 29. 8. 2005 12:06

No to zalezi na hodne vecich , napriklad jake mas pripojeni?
Doporucovalbych asi Mandrivu nebo SUSE (fedora taky neni spatna ale nejsou tam kodeky pro video a to muze zacatecnikum vaditt) tez na dobre urovni je Aurox, ale on i takovej Debian neni nejhorsi pro zacatecnika.. pokud se chces neco naucit a nechces vsechno klikat tak Aurox -je postaven na fedore takze pronej funguji ruzne typy a triky urcene pro fedoru ale ma par vylepseni navic .. , jestly si to chces naklikat tak SUSE nebo Mndrivu
FUCK ATI
Nekupujte ATI, jejich ovladace stoji za ******

Netasny majitel graficke karty od ATI
dizz
Junior

Odeslat příspěvekod Erchamion 29. 8. 2005 12:42

Ja osobne jsem vyzkousel SUSE, Mandrivu, Fedoru a Slackware. Slackware mi nejak "nesedl do ruky", v Mandrive jsem pres veskerou snahu nerozchodil XMMS (i kdyz klidne mohl byt problem na me strane). SUSE je fajn a pro naprosteho zacatecnika z jisteho pohledu asi uplne nejlepsi - da se tam naklikat temer vse. Skoro to vypadalo, ze si ho necham, ale pak jsem ze zvedavosti zkusil jeste Fedoru a zustal u ni - nejak mi pekne "sedne do ruky". Neni tak pritulna jako SUSE - nektere veci se tam naklikat nedaji, v instalaci standartne chybi podpora cteni z NTFS atd., ale vsechno se da rychle dohledat a doladit a clovek se aspon neco nauci. Jak tady zminuje kolega ty chybejici kodeky pro video - proste jsem nainstaloval Mplayer a je po problemu, prehraju vsechno. Takze ja osobne doporucuju Fedoru nebo SUSE, ale jak rikam - je to moje zkusenost, ne absolutni pravda...
Erchamion
Junior

Odeslat příspěvekod Erchamion 29. 8. 2005 12:43

Jeno dotazek - neni Aurox primarne zameren na multimedia?
Erchamion
Junior

Odeslat příspěvekod puck 29. 8. 2005 12:49

suse linux
puck
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod eR24 29. 8. 2005 12:51

diki zatial skusim Mandrivu a SUSE a potom uvidim...
eR24
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Eross 29. 8. 2005 12:51

http://forum.zive.cz/viewtopic.php?t=7162
a dalsie podobne thready :wink:
-len si vyber a ked budes potrebovat radu je tu
dost odbornikov ktory ti pomozu ....
(nemam na mysli seba :mrgreen: )
Tempus Maxcars - Kurz bezpecnej jazdy - Skola smyku -absolvovane :)
Eross
Pokročilý

Odeslat příspěvekod dizz 29. 8. 2005 12:56

no nereklbych ze aurox ma nejake zamereni (pokud ma tak na stredni evropu -pochazi z polska,nebo vyuku -jsou tam nejaky vyukovy programy, a nejveci rozdil proti fedore je prave ve standartni instalaci i codeky na hudbu a video)

osobnepouzivam gentoo a debia ale to muze byt pro zacatecnika trochu krkolomne
FUCK ATI
Nekupujte ATI, jejich ovladace stoji za ******

Netasny majitel graficke karty od ATI
dizz
Junior

Odeslat příspěvekod mapper (novy) 29. 8. 2005 12:57

co takto vyskusat nejake LIVE linuxy? slax (CZ), mandrake, damm small linux... potom by som az instaloval nieco namiesto WIN...
mapper (novy)
Junior

Odeslat příspěvekod quichote2000 29. 8. 2005 13:07

ja doporucim vsechno co je debiani -> Debain, Mepis, Ubuntu a urcite se toho najde jeste dost. Duvod jsou balicky, pamatuju si, jak jsem hledal po celym netu napr. na mandrake balicky a pak ty zavislosti a vsechno. fuj bylo to hrozny, Debiani distra maj super balickovaci system a opravdu snad vsechno co existuje ma deb balicek.
Jestli si linux jeste nevidel, tak si sosni (jak uz psal mapper) nejakou live distro, vetsina dister ma i svou live distribuci, vyhoda je ta, ze ji nemusis instalovat, ale muzes si ji otestovat, jako by byla installa, doporucuju si sosnout treba dve tri live, ktere maji ovsem i normalni installace, aby si si vyzkousel, a to co ti bude vyhovovat nainstaloval.
Jinak zebricek dister najdes na http://www.distrowatch.cz
Nejlepší OS = MAC OS X TIGER
quichote2000
Junior

Odeslat příspěvekod eR24 29. 8. 2005 13:10

Diki borci
eR24
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ilicz 12. 9. 2005 21:20

quichote2000 píše:ja doporucim vsechno co je debiani -> Debain, Mepis, Ubuntu a urcite se toho najde jeste dost. Duvod jsou balicky, pamatuju si, jak jsem hledal po celym netu napr. na mandrake balicky a pak ty zavislosti a vsechno. fuj bylo to hrozny, Debiani distra maj super balickovaci system a opravdu snad vsechno co existuje ma deb balicek.

Panacku, Debiana nemuzes coat absolutnimu zacatecnikovi... ztrati se... :)
[i]Registered Linux user no. #387946[/i]
ilicz
Junior

Odeslat příspěvekod Petr Tomeš 14. 9. 2005 16:46

ilicz píše:
quichote2000 píše:ja doporucim vsechno co je debiani -> Debain, Mepis, Ubuntu a urcite se toho najde jeste dost. Duvod jsou balicky, pamatuju si, jak jsem hledal po celym netu napr. na mandrake balicky a pak ty zavislosti a vsechno. fuj bylo to hrozny, Debiani distra maj super balickovaci system a opravdu snad vsechno co existuje ma deb balicek.

Panacku, Debiana nemuzes coat absolutnimu zacatecnikovi... ztrati se... :)

Mýlíte se, protože jste zřejmě neviděl K/Ubuntu.
Petr Tomeš
Junior

Odeslat příspěvekod ilicz 14. 9. 2005 19:43

nevidel... ja pouziavam.. jak to rict.... TRUE (?) linuxy, ne live...
[i]Registered Linux user no. #387946[/i]
ilicz
Junior

Odeslat příspěvekod RastaMan 14. 9. 2005 19:50

K/Ubuntu nie je iba live... je aj install verzia
RastaMan
Junior

Další stránka