ReactOS - podělte se o zkušenosti

Linux, Unix, BSD systémy, distribuce, open source

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod P1 2. 11. 2005 15:49

Máte někdo zkušenosti s tímhle systémem (http://www.reactos.org/en/index.html) :?: Docela se mi nechce dávat prachy za Windows a tohle vypadá jako zajímavá alternativa. Zkoušeli jste někdo? Znáte? Co tomu říkáte?

//adams: upraven název threadu. Prostudujte si, prosím, Tipy, jak napsat správný titulek
Nikdy se nepouštěj do řeči s neznámými lidmi.
P1
Junior

Odeslat příspěvekod Ford 2. 11. 2005 15:51

ma to vsak jistou nevyhodu. Pomerne casto to pada/lo :-(
Ford
Junior

Odeslat příspěvekod Merlin 2. 11. 2005 20:39

nie castejsie ako Mandrake (Mandriva) :lol: Lepsie mi fungovalo QNX.
Merlin
Junior

Odeslat příspěvekod FreeBSD_Radikal 2. 11. 2005 22:10

Merlin píše:nie castejsie ako Mandrake (Mandriva) :lol: Lepsie mi fungovalo QNX.
qnx je super az na tu hw a sw podporu
BSD is for people who love Unix, Linux is for people who hate Windows.
notebook: Archlinux -current říznutej LFS ;-)
desktop: umrel
router: FreeBSD RELENG_6_2
FreeBSD_Radikal
Junior

Odeslat příspěvekod xoj 9. 11. 2005 13:13

no tady pisou Windows zdarma:
http://www.czechcomputer.cz/art_doc-ED4 ... A3244.html

To ze to pada bude asi aby si clovek pripadal jako ve Woknech od Billa, ne :D :D :D

Je to urcite zajimavy projekt, docela me prekvapilo ze nekdo neco takoveho vyviji, ale obavam se ze MS to bolet nebude
hp nx6125, ~~~ ~~ ~~ ><(((°> ~~ ~~~ ~~ ~~~ ~~~ ~~~ ~~ ~~ ~~ ~~ ~~~
xoj
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod pexxi 9. 11. 2005 13:33

Tento projekt ma este vela, vela, co dohanat, kedze re-implementacia NT jadra na najnizsej urovni je dost komplikovana kvoli nedostatocnej dokumentacii, mnozstvu nedokumentovanych funkcii a uzavretosti zdrojoveho kodu (klobuk dole pred vyvojovym timom).

V podstate nie je na bezne pouzitie vhodny, o com sa zmienuju aj samotni autori ReactOS, sluzi zatial v podstate iba pre testerov a ludi, co sa chcu do vyvoja ReactOS zapojit (mozte tam spustit par zakladnych aplikacii, vdaka pouzitiu Wine, ale podpora HW bude na bode mrazu-cize napr. ForceWare tam asi jednoducho nenainstalujem ;-)).

Kazdopadne je to zaujimava myslienka, ktora vsak nema velky vyznam do buducnosti a samotnemu M$ asi vela skody nenarobi. Na co niekomu bude OSS Windows implementacia, ked uz jedny Windows tu mame. Mame za ciel urobit kvalitny OS alebo OSS klon Windows? Architektura Windows, ani jeho GUI, nie je nic, co by bolo hodne nasledovania a jedine, co "nuti" vyvojarov alternativ k tomuto kroku su lenivi uzivatelia. Buducnost je vsak aj tak v tenkych klientoch, kde nikomu nebude zalezat na tom, aky OS pouziva jeho zariadenie, kedze mnozstvo elektronickych zariadeni sa meni na "predmety beznej spotreby", kde zakaznika nezaujima, co za OS na danom zariadeni bezi, ale, aku funkcnost poskytuje.

Keby sa radsej programatori spojili a vyuzili svoju pracu na implementaciu podpory NT (a WDM) HW ovladacov do Linuxu, ci inych uz rozsirenych a funkcnych OS (napr. FreeBSD...). Existuje uz napr. projekt na emulaciu NDIS rozhrania pod Linuxom.

Ako alternativa pre bezneho pouzivatela je ReactOS absolutne nevhodny, o com hovori aj verzia 0.2.8. Na ich screenshotoch sice vidno spusteny DeusEx a Unreal Torunament, pochybujem vsak, ze na beznom HW a bez zlozitych nastavovaciek by sa to podarilo sprevadzkovat.
It's better to be wholly alone, than alone with ass-holes. ;-)
pexxi
Junior

Odeslat příspěvekod sinux 9. 11. 2005 13:56

A co tak system, ktery se vejde na jednu disketu 1.44 MB(je napsan v assembleru) a vypada jak win XP :-)

http://www.menuetos.net/
sinux
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod rudidlo 14. 11. 2005 15:19

Zkusil jsem ho nainstalovat a už instalace mi oznámila cannot find hard drive
Jsou dva druhy uživatelů počítačů. Ti první o svá data už přišli.
rudidlo
Junior

Odeslat příspěvekod cache 14. 11. 2005 16:12

pexxi píše:re-implementacia NT jadra na najnizsej urovni je dost komplikovana kvoli nedostatocnej dokumentacii

Toto je skreslena informacia. ReactOS nema s kernelom windowsov zhola nic. Je to implementacia Windows API (podobne ako Wine) a jadro si robia uplne samostatne (nesnazia sa kopirovat windowsacky kernel).
Btw. Windows API je kompletne zdokumentovane, ja predpokladam ze ReactOS stagnuje koli nezaujmu uzivateov a spolocnosti, ktore by vypomohli s projektom (nikto asi o dalsie win nestoji)..
Můj bože, to je budoucnost! Mí rodiče, přátelé, má dívka.. Už je nikdy neuvidím.. JUPÍÍÍÍÍÍ! (Fry s1e1)
cache
Pokročilý

Odeslat příspěvekod SneakerXZ 22. 2. 2006 14:33

Může mi někdo povedět proč se neudělá trvála implementaci Win API do Linuxu? aby lide mohli spouštět aplikace z Win v Linuxu lépe než s Wine.
SneakerXZ
Junior

Odeslat příspěvekod Cubic6 22. 2. 2006 14:48

stejne jako tam neni "trvale" prehravani hudby a videa, stejne jako tam neni "trvale" graficke prostredi
navic to neni zadna sranda, jak dlouho se vyvyji wine a jak moc je to pouzitelne
me to treba moc neschazi takze bych to pravdepodovne nechtel (no snad az na counterstrike)

EDITED: navic ted koukam ze jsem si to predtim poradne neprecetl, jak LEPE nez s wine? wine je windows api na linuxu nic lepsiho neni(nepocitam crossover a cedega ktery stejne tezej z wine)
Cubic6
Junior

Odeslat příspěvekod SneakerXZ 22. 2. 2006 15:10

to je jedno na Linuxu právě scházi aplikace typu Photoshop, Visual Studio, normální implementace .NET Framework ne Mono.

ReactOS má v sobě API zabudováné pokud jsem to pochopil správně tak, že můžeš pouštět co chceš normálně.

Je to trochu OT, ale proč se prostě na Linuxu neudělá installer jako je ve Win proč hned po instalaci neni podpora GUI atd... To je prostě. Mě je to celkem jedno, ale jako obyčejný uživatel bych na Linuxu viděl problém s instalací programů atd... ve Win je to lehce uděláné. Připadá mi, že Linux by mohl být víc user-friendly, ale vývojáři prostě nechtějí. Možná si vše představuji velice snadno... to je jedno bylo to spíš takové zamyšlení proč to tak neni když by to celkové zjednodušilo postoj...

Mě osobně je to jedno, ale mám na mysli lidi, kterým podobné věci dělají problémy.
SneakerXZ
Junior

Odeslat příspěvekod LubosD 22. 2. 2006 15:35

Proč? Protože to je špatný přístup. Pak by to byly jen druhé Windows se stejnými problémy...
Jak není hned GUI po instalaci? SUSE, Mandriva, Fedora, Ubuntu, cokoliv...to jako neexistuje?

Co je na Monu nenormálního?!
Visual Studio je na vývoj aplikací pro Win32 nebo pro .NET. To první je na Linuxu pitomost, na to druhé jsou alternativy.

Proč nedělat trvalou implementaci? Co je na tom netrvalého? Máte tu winelibs - to je trvalá implementace. Nebo to myslíte jinak a nemáte tedy v principech Win32 a Unix moc přehled.
Luboš Doležel, AbcLinuxu.cz
LubosD
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod cache 22. 2. 2006 15:39

Hmm.. No ono je to vec pohladu. Aplikacii ala Visual Studio je na alternativnych systemoch pomerne vela, ale ked ty chces len Visual Studio, tak potom nenajdes.
Treba si zvyknut na rozne IDE, ja ako Java Developer som pocas pol roka v tejto praci vystriedal na roznych projektoch Netbeans4.1, Netbeans5, Eclipse, MyEclipse a teraz zrovna pouzivame Oracle JDeveloper.. Privyknutie si na ine prostredie je zalezitost par hodin. Len to treba chciet..

K tomu OT: akoze nieje? Zober si hociaky desktopovo urceny linux/unix (fedora, mandriva, komercny Linspire, ...) a instalator je bud pekny textovy, alebo v poslednej dobe uz aj graficke. A samozrejme "windows like" klikacie. A wine uz je beznou sucastou instalacie linuxov, cize uz aj to api mas hned po instalacii.. A po prvom nabootovani sa ta to opyta ze ake chces pouzivat prostredie (ak si nainstaloval viac), tak si zvolis ci KDE, Gnome, IceWM, ... (je ich vela) a potom sa to vacsinou ulozi do konfiguracii a po restarte ti to ide hned do gui..
Co sa tyka instalacie programov, staci spustit okienkovy balickovaci soft, najst si v zoznamoch aku chces aplikaciu a ono ju stiahne a nainstaluje..
Můj bože, to je budoucnost! Mí rodiče, přátelé, má dívka.. Už je nikdy neuvidím.. JUPÍÍÍÍÍÍ! (Fry s1e1)
cache
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Cubic6 22. 2. 2006 15:50

to sneakerXZ:
doporuzuji precist nasledujicí, hlavne zacatek je pro tebe
http://linux.oneandoneis2.org/LNW.htm
Cubic6
Junior

Další stránka