Jaký Linux pro začátečníka

Linux, Unix, BSD systémy, distribuce, open source

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Myšák 25. 11. 2005 20:17

Jaký Linux pro začátečníkaDobrý den, rozhodl jsem se, že se začnu trošku seznamovat s linuxem, rozdělil jsem si disk (80 GB),15 nechal na Linux a teď uvažuji jaký Linux si z netu stánout (a odkud). Nikde v životě jsem s Linuxem nedělal, opravdu, prosím něco jednoduchého a pokud možno v češtině....dík. Jo, a rozchodím to, když už mám nainstalované na jednom oddílu XPéčka ? Nechci tu Live verzi, co se spouští z CD. Dík moc.
Ázet Havířov !!!!!
Myšák
Junior

Odeslat příspěvekod Proki 25. 11. 2005 21:57

Souhlasím s příspěvkem výše. Lidi, vy tady snad nikdo neumíte hledat v předchozích příspěvcích. Vždyť každý týden se tu objeví podobná diskuze.
Proki
Junior

Odeslat příspěvekod jirkapx 25. 11. 2005 22:17

jirkapx
Junior

Odeslat příspěvekod epidem 25. 11. 2005 22:52

Proki píše:Souhlasím s příspěvkem výše. Lidi, vy tady snad nikdo neumíte hledat v předchozích příspěvcích. Vždyť každý týden se tu objeví podobná diskuze.
epidem
Junior

Odeslat příspěvekod olie 25. 11. 2005 22:56

souhlasim, jednoznacne UBUNTU ☺
olie
Junior

Odeslat příspěvekod diablik 25. 11. 2005 23:07

no na zaciatku by bolo dobre si stiahnut nejaku live distribuciu linuxu trebars aj ubuntu alebo slax, alebo knoppix. az potom instalovatelnu..
diablik
Junior

Odeslat příspěvekod khihihi 25. 11. 2005 23:33

k/ubuntu dvd.. live + install naraz ;)
Moderátor diskusného fóra Živě.cz ve výslužbě
khihihi
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod dta 26. 11. 2005 09:50

tak dobře. aby to nevypadalo, že jsem ho jenom odbyl linkama, tak se přidám k většině a doporučím ubuntu. má to některé výhody oproti jiným podobně zaměřeným distribucím:
- je pouze na 1cd (když porovnáte s dvd fc4, madriva, suse atd.)
- pod kapotou je debian (skvělý balíčkovací systém, nemělo by hrozit dependency hell)
- hned po instalaci tam většina věcí funguje tak jak má (snad jenom kromě licencovaných fomátů)
dta
Junior

Odeslat příspěvekod Petr Tomeš 26. 11. 2005 10:34

[quote="Myšák"tJaký Linux pro začátečníkaDobrý den, rozhodl jsem se, že se začnu trošku seznamovat s linuxem, rozdělil jsem si disk (80 GB),15 nechal na Linux a teď uvažuji jaký Linux si z netu stánout (a odkud). Nikde v životě jsem s Linuxem nedělal, opravdu, prosím něco jednoduchého a pokud možno v češtině....dík. Jo, a rozchodím to, když už mám nainstalované na jednom oddílu XPéčka ? Nechci tu Live verzi, co se spouští z CD. Dík moc.r/quote]

Chooser
Linux Distribution Chooser
Linux Distribution Chooser

Comparison of Linux distributions - Wikipedia, the free encyclopedia

Linux and Open Source Screenshots

Desktop Linux for small business - ZDNet UK Reviews

Distrowatch.com: Linux Distributions - Facts and Figures: How popular is your distribution?
Petr Tomeš
Junior

Odeslat příspěvekod puck 26. 11. 2005 10:59

suse
puck
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod w0c45_x86 26. 11. 2005 11:20

Ubuntu bych nebral.... uvodni nastaveni se mi vubec nelibi. A nekery ficury tam sou prozacatecnika jaxi nawim. Az bude wedet, wo co go, tak potom klidne... Aspon takowej je muj nazor :)

Jesi muzu radit, tak Fedora, Debian mozna to openSUSE... az se s tim clowek trsku szije, tak treba Ubuntu, Slackware bo Arach...
Linux is like sex, better for free!
w0c45_x86
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Petr Tomeš 26. 11. 2005 11:23

w0c45_x86 píše:Ubuntu bych nebral.... uvodni nastaveni se mi vubec nelibi.

Mohl byste být prosím konkrétní? Nehledě na to, že co se nelíbí vám, se může líbit ostatním, a na to, že se to dá poměrně jednoduše a rychle změnit.

aquote="w0c45_x86"]A nekery ficury tam sou prozacatecnika jaxi nawim.

Jaké?

Já respektuji vaši radu a názor, ale bylo by užitečné se vyjadřovat konkrétně. Jinak to totiž nemá smysl.
Petr Tomeš
Junior

Odeslat příspěvekod Cubic6 26. 11. 2005 11:50

pro w0c45_x86

tak mu reknes ze Ubuntu kvuli nastaveni radsi ne a pak mu doporucis Debian? muzes mi rict co te k tomu vedlo nez si zacnu myslet ze o tom nic nevis a jenom s prominutim placas?

a postavit ubuntu vedle archlinuxu nebo slackwaru je taky divny ale na to muze mit kazdej rozdilny nazor
Cubic6
Junior

Odeslat příspěvekod epidem 26. 11. 2005 12:46

eqixat píše: - je pouze na 1cd (když porovnáte s dvd fc4, madriva, suse atd.)./quote]
To je fakt ohromná výhoda, že tam spoustu sofwaru není a musí se dotahat z netu...
uquote="eqixat"] - pod kapotou je debian (skvělý balíčkovací systém, nemělo by hrozit hurl=http://en.wikipedia.org/wiki/Dependency_hell]dependency hell[/url])

Mohu tě ubezpečit, že balíčkovací systémy RPM a DPKG jsou do funkčnosti ekvivalentí, závislosti řeší automaticky urpmi a apt též stejně. Tak co tady plašíš?

V ubuntu není KDE. Za sebe můžu doporučit Mandrivu.
epidem
Junior

Další stránka