Po jaké době přeinstalováváte Linux?

Linux, Unix, BSD systémy, distribuce, open source

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Howard 28. 12. 2005 09:14

Nuže obdobná otázka jako ve Windows...
...ačkoliv většina Linuxáků neřeší problémy stejně, jako se řeší problémy ve Windows...
nicméně jak jste na tom. Otázka je směřovaná na ty z vás, kteří Linux používají primárně (takže já na ní neodpovídám :( ).
Have you tried to turn it off and on again?
Windows je ... nikoliv Windows jsou (Windows is ...)
Howard
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Matysek 28. 12. 2005 09:35

V dobe, kdy nenabootuji ani ze zachrane floppy. Upgrade provadim pravidelne, pokud je k nim duvod.
Definice moderatora Zive? Zookeeper. Vyhledat zbloudilou ovecku, ustajit, vycesat, nakrmit a zalozit chudince nadaci. Ovecka prece nemuze 5 minut myslet. Vsichni mame povinnost oveckam uvarit, precist pohadku a prispet do nadace.
Matysek
Expert

Odeslat příspěvekod termit(smazano) 28. 12. 2005 09:42

tak to je krasne tema :P

ale vazne...reinstall sem provedl asi 3x na 2 ruznych strojich...na jednom mi kolega expert provedl "rm /" a koukal na to...a to vetsinou neni tak natvrdlej...a 2x na svem NTB diky tomu ze mi jiz 2x odesly loziska v hdd...ale je fakt ze to neni reinstall v pravem slova smyslu anybrz jen prekopirovani dat z dvd a zavedeni grubu...to asi za 4 roky pouzivani linuxu...
termit(smazano)
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Merlin 28. 12. 2005 09:44

Su dva hlavne dovody preco preinstalovavam system.

1. skusam nove distribuciu (dost casto)

2. ak nieco uplne poseriem mojou vinou, je to niekedy jednoduchsie ako opravovat. No co uz, stara skola Microsoftu sa nezaprie :lol: jednoduchy problem restart, zlozity reinstal ako nas to ucil velky Bill...
Merlin
Junior

Odeslat příspěvekod AndrewJ 28. 12. 2005 09:48

Když zkouším novou distribuci, což dělám docela často, protože jsem pořád nenašel tu pravou.. :)
AndrewJ
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod termit(smazano) 28. 12. 2005 09:56

AndrewJ píše:Když zkouším novou distribuci, což dělám docela často, protože jsem pořád nenašel tu pravou.. :)!/quote]

jake jsi zkousel? a co se ti na nich nelibilo? just curious... :wink:
termit(smazano)
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Petr Tomeš 28. 12. 2005 11:26

Myslím, že obecná odpověď by mohla být, že obvykle není zapotřebí Linux přeinstalovávat. Většinou se jedná o 2 již zmíněné případy:

a) přechod na novou verzi distribuce
b) zkoušení jiné distribuce
Petr Tomeš
Junior

Odeslat příspěvekod wojta 28. 12. 2005 11:37

Asi před 3 roky se mi stalo, že jsem přepsal nějakou knihovnu (snad něco jako libstdc) a pak nešly spustit ani žádné příkazy, kterými bych to opravil.
Tenkrát jsem toho ještě o Linuxu moc nevěděl, tak jsem ho radši přeinstaloval.
wojta
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Peter S. 28. 12. 2005 11:43

prvý linux mandrake vydržal cca 1 rok
druhé gentoo - cca pol roka, potom sa objavila nejaká chyba, chýbali nejaké súbory, možno chyba hdd, alebo som to urobil sám, neviem..
teraz mám asi rok zase gentoo. pokiaľ nebudem mať problém s hardwarom tak predpokladám že ešte 1 - 2 roky by táto inštalácia mala bežať bez problémov.. respektíve dokiaľ nekúpim nový PC
Peter S.
Junior

Odeslat příspěvekod AndrewJ 28. 12. 2005 12:11

termit píše:jake jsi zkousel? a co se ti na nich nelibilo? just curious... :wink:

mandrake 10.1, suse 9.3, kubuntu 5.04, Fedora... teď mám suse 10 a zatím celkem spokojenost... všechny distribuce kromě toho mandrake se mi docela líbily, ale zatím mi přišlo, že jsem měnil vždycky k lepšímu...
AndrewJ
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Lemur 28. 12. 2005 12:15

Reinstalaci v "windowsovskem" slova smylsu (tj. instalaci stejne verze OS) jsem nedelal nikdy. Pokud jsem preinstalovaval, tak vzdycky kvuli prechodu na jinou verzi nebo jinou distribuci. "Zachranou" reinstalaci jsem delal dvakrat, pokazde to bylo kvuli odchazejicimu systemovehmu disku.
Lemur
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod termit(smazano) 28. 12. 2005 12:18

me se mandrake taky moc nelibil...ale je to tak 3 roky zpet co jsem ho mel, takze se mozna nekam posunul...jinak sem se upichl asi na 3 roky ke slackwaru...to bylo kvuli tomu abych se co nejvic naucil a docela mi prirostl k srdci, ale uplna labuz to neni...uznavam...a ted mam cerstve debian 3.1 a zatim naprosta spokojenost...docela koukam jak muze byt linux user-friendly...to muj slack nebyl :P uvidime jak dal...
termit(smazano)
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod dta 28. 12. 2005 14:34

když jsem se s tim učil a jen tak si do toho zkoušel vrtat, tak jsem reinstaloval tak v průměru každý týden. teď už akorát při změně distra.

ještě přihodím příběh z mých začátků aneb proč jsem byl jednou donucen reinstalovat. začínal jsem na slackware a tam jsem si jednou chtěl pročistit systém od balíčků, které nepotřebuji. otevřel jsem pkgtool a odškrtával všechny balíčky co měly něco společného se zipem, protože jsem si řikal, že asi zip nikdy rozbalit nebo zabalit potřebovat nebudu. jenomže jak jsem byl v tom, tak jsem kromě infozip a rzip odškrtnul i gzip. no a časem jsem potřeboval nainstalovat nějaký balíček, ale nešlo to. nakonec jsem se dopátral, že to je kvůli tomu, že nemám gzip (slackware používá tgz balíčky). jenomže teď nebyla ani možnost ho nainstalovat, protože balíček nainstalovat nešel a zdrojáky jsou taky v tar.gz, takže jsem nakonec reinstaloval. :)
dta
Junior

Odeslat příspěvekod umi 28. 12. 2005 16:06

samozrejme muze bezet dokud neodejde hardware (typicky HDD bez RAIDu), prakticky to byva tak, ze lide co nepouzivaji Gentoo, se kterym jsou neustale aktualni, tak je pro ne reinstall zhruba stejne narocny jako upgrade..takze to zhruba jednou za rok (na desktopu) otoci kvuli novym verzim.
moje byvale zkusenosti se SUSE>
9.1 - rok funkcni bez problemu
9.3 - instalace ~20min, obnova /home ~20min, doladeni nastaveni ~2h
takze za cca 3h casu pripravenej novej system na dalsi rok.
nyni mam uz Gentoo, takze o nejakym reinstallu ani neuvazuju..
umi
Junior

Odeslat příspěvekod Ford 28. 12. 2005 18:35

Za tech nekolik let, co Linux primarne pouzivam, jsem jeste nereinstaloval. Za tu dobu mi vsak 2x padl disk, coz melo pochopitelne za nasledek novou instalaci :-)
Ford
Junior

Další stránka