Chci zkusit Linux ! Jak na to ?

Linux, Unix, BSD systémy, distribuce, open source

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod PC 21. 1. 2006 03:17

Rád bych vyzkoušel Linux, už také proto že bych si chtěl pořídit NB a toto by bylo zajímavé i cenově (na hry to nepotřebuji). Prozatím bych rád provozoval na svém PC jak Win XP tak nějaký Linux. Pokud možno takový který se od Windowsů moc neliší a se i stejně instaluje. Nikdy jsem Linux neměl, nedělal s ním a ani možná neviděl. Proto prosím o radu toho nejlepšího pro linux - začátečníka.
PC
Junior

Odeslat příspěvekod Pietro (novy) 21. 1. 2006 03:29

Skus najprv live cd Knoppix. Nabootuj z cedecka, chvilu sa s nim pohraj, aby si mal predstavu a ked naberies odvahu, tak skus napriklad SUSE 10.0, instalacia nie je tazka a skoro vsetko sa da naklikat cez yast.
Pietro (novy)
Junior

Odeslat příspěvekod De4mator 21. 1. 2006 04:21

Mandriva je docela user-friendly. Na stránkách AVC Silicon Hillu http://avc.sh.cvut.cz/archiv/index.php?id=104&offset=112&select=0 najdeš videa z instalace Mandraka, Debiana a Gentoo. Hledej:
InstallFest: Dominik Pantůček, Zahájení instalace 1 a 2
Videa mají celkem 1,4GB.
De4mator
Junior

Odeslat příspěvekod Kysa 21. 1. 2006 08:40

Při instalaci na notebook se mi osvěčil SuSe. Stáhnout se dá tady
Kysa
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod PC 21. 1. 2006 11:24

Děkuju video o velikosti 1.5GB tahat nebudu. Potřebuju 100% to nejvíc podobné Win. Co je to ten knopix ? Kde to stáhnu ? Jak je to velké ? Prosím berte v potaz že jsem v tomto 100% laik a když jsem klikl na ten odkaz SuSe vypadlo mi několikero složek a já nevím která je ten system.
PC
Junior

Odeslat příspěvekod Kysa 21. 1. 2006 11:54

Dobře, takže Suse ftp://ftp.linux.cz/pub/linux/suse/x86_64/10.0/iso/ Tam si stáhneš obrazy 5 cd nebu 1 DVD

Knopix najdeš tady ftp://ftp.linux.cz/pub/linux/knoppix/ Vyber si jestli chceš de verzi, nebo en. Český/slovenský verze sem si nevšiml
Kysa
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod JIV 21. 1. 2006 12:06

De4mator píše:Mandriva je docela user-friendly. Na stránkách AVC Silicon Hillu uurl]http://avc.sh.cvut.cz/archiv/index.php?id=104&offset=112&select=0[/url] najdeš videa z instalace Mandraka, Debiana a Gentoo. Hledej:
InstallFest: Dominik Pantůček, Zahájení instalace 1 a 2
Videa mají celkem 1,4GB.1/quote]

oo tieto prednasky som kedysi mal ale som ix omylsom vymazal a uz som ix nevedel najst ..dik moc
All living things must eat.
As I have said, all living things must eat.
Podpora X
JIV
Pokročilý

Odeslat příspěvekod PC 21. 1. 2006 16:54

OK to je fajn ale těch SuSů je tam několik Eva, Live, který je ten pravý pro mě jako laika napolíbeného dosud tučňákem ?
PC
Junior

Odeslat příspěvekod AndrewJ 21. 1. 2006 17:04

stahuj suse EVAL
AndrewJ
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod PC 21. 1. 2006 17:10

tak dík.
PC
Junior

Odeslat příspěvekod Mobil-man 21. 1. 2006 17:14

Eval je standartni instalacka. Live je verze bootovatelna z DVD, bez instalace na HDD, pokud se nepletu
Mobil-man
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Widle_patří_do_hnoje 21. 1. 2006 17:14

PC píše:OK to je fajn ale těch SuSů je tam několik Eva, Live, který je ten pravý pro mě jako laika napolíbeného dosud tučňákem ?
Widle patří do hnoje.
Budoucnost je Linux.
Widle_patří_do_hnoje
Junior

Odeslat příspěvekod petrdan 21. 1. 2006 18:24

Zkus Xandros http://www.xandros-czech.com/download.php.

"Xandros je linuxová distribuce zaměřená na desktopové uživatele, kteří chtějí jednoduchý operační systém a naplno využívat multimédia apod. Snaží se být jednoduchý, kompatibilní, ale stále Linuxem. Xandros přináší´ velkou kompatibilitu s programy pro MSWindows a to pomocí CrossOver Office & Plugin od CodeWeavers. Vychází z Corel LINUX OS."
petrdan
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Widle_patří_do_hnoje 21. 1. 2006 18:33

Petrm píše:Zkus Xandros http://www.xandros-czech.com/download.php.

"Xandros je linuxová distribuce zaměřená na desktopové uživatele, kteří chtějí jednoduchý operační systém a naplno využívat multimédia apod. Snaží se být jednoduchý, kompatibilní, ale stále Linuxem. Xandros přináší´ velkou kompatibilitu s programy pro MSWindows a to pomocí CrossOver Office & Plugin od CodeWeavers. Vychází z Corel LINUX OS."s/quote]
Xandros v žádném případě. Je placený, platí se i za stahování programů, obsahuje děsně zastaralé věci, a že by byl jednodušší než Suse pochybuji.
Jo a ten Code Vevers v ftp je trial 15 dní, pak pár tisíc.
Widle patří do hnoje.
Budoucnost je Linux.
Widle_patří_do_hnoje
Junior

Odeslat příspěvekod McBooCzech 21. 1. 2006 18:45

Zkus nejdříve nějakou "live" instalaci. Tzn. ze si stahneš a vypáliš si CD s nějakou Live distribucí (odnozi) Linuxu (na CD budeš mít linux plus doplnujici SW, tj. grafické prostředí, webový prohlížeč, textový editor ........... a mnoho dalšího, programy tam jsou zařazeny podle toho, vkusu a dovedností autora, který distribuci sestavil). Takové CD dáš do PC, v BIOSu nastavíš jako primární bootování z CD a spustíš počítač a bez toho, aniž bys cokoliv instaloval (vubec nic se ti nebude zapisovat na existující HD, ten můžeš mít klidně připojen) se ti z CD spustí Linux. Dobrých Live distribucí je mnoho, byl zde zmiňován Knopix, jeho česká mutace je Danix. Přečti si také nejdříve nějakou příručku o Linuxu (na netu je jich plno i v češtině), je dobré, abys měl alespoň základní povědomí. Celá filozofie systému je zcela jiná, než Windows, tak abys tím nebyl zaskočen, či překvapen. Až si na live instalaci ověříš, že tě linux opravdu zajímá, zkus si stahnout nějakou distribuci linuxu a tu si nainstalovat (různé firmy a spolky dobrovolníků se zabývají tím, že píšou programy (a vybírají z volně dostupných ), které dají dohromady tak, aby vše společně co nejlépe fungovalo. Tomu se říká distribuce Linuxu. Každá distribuce má své příznivce, kteří říkají, že ta jejich distribuce je ta "nej" :D V současné době je hodně populární Ubuntu, Fedora případně další.... Good luck.
McBooCzech
Kolemjdoucí

Další stránka