Chci zkusit Linux ! Jak na to ?

Linux, Unix, BSD systémy, distribuce, open source

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod petrdan 21. 1. 2006 18:48

Není to pravda, mám jej téměř rok a nic jsem nemusel platit.

"Nyní nabízíme volně stažitelnou verzi Xandros Desktop OS Open Circulation Edition, která je limitována
několika omezeními, oproti "klasickým" komerčním verzím:
je určena pouze pro nekomerční použití viz licence

rychlost vypalovacího programu je omezena na nejnižší možnou rychlost vypalování Vaší mechaniky.

Tuto verzi je však možno upgradovat na jakoukoli jinou komerční verzi !!

Je to v podstatě Debian.
petrdan
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jindra999 21. 1. 2006 18:55

Já před pár dny na noťas HP nx6110 nainstaloval Mandriva Linux 2006, DVD image má 2,1 GB nebo se dá koupit. Instalace trvala 21 minut a našlo si to úplně všechno, včetně 3D grafiky. Je to lepší než live distribuce, co se loadují sto let a tak to po pár spuštěních přestane bavit.
jindra999
Junior

Odeslat příspěvekod sunamo 21. 1. 2006 19:44

Dobrý den, jen bych jsem se chtěl zeptat, když nainstaluji mandrivu na stejný hadr kde jsou widle, budu moci linuxem procházet stromovou strukturou widlí a naopak. A pak mám dotaz, jestli se mě bude počítač při startu ptát který OS spustit.
sunamo
Junior

Odeslat příspěvekod jindra999 21. 1. 2006 20:23

Po instalaci linuxu přibude nabídka (Lilo zavaděč), na prvním místě bude linux. Pro změnu stačí v linuxu zajít někde do ovládacího panelu, nevím teď z hlavy kde jsem to měnil). Jinak procházet disky s Win jde z linuxu bez problému (pokud to je FAT32). Naopak ale ne, protože linux má jinej filesystem. Je dobrý si předem třeba v Partition Magicu vytvořit novej disk, tak 4 GB v EXT2.
jindra999
Junior

Odeslat příspěvekod lukies 21. 1. 2006 20:24

Tak na widle se dostanes pokud je máš namountovane..Dneska to zvladne téměř každá distribuce už při instalaci.. Ale zapisovat mužeš pouze na FAT32. Na NTFS se zapisovat normalne neda, ale přes pár utilit ano, ale nedoporučuje se to. Mohlo by se stát, že bys přišel o data a to nikdo nechce že?
Na Linux se dostaneš, pokud si linuxoví partition naformatuješ jako ext2 (je to ale stary system, běžně se používa nejvíc ext3) a na widlích nainstalujes ovladace pro ext2, nebo existuje plugin do total comandera.
Každá linuxová dostribuce ti nabízí zavaděc systému, ktery ti při spuštění pc nabídne OS. Ale pokud ti můžu poradit, tak si radeji linuxoví zavadeč naunstaluj na jeho oddíl a ve widlích si naunstaluj svůj zavadeč (např. System comander), ktery ti pak nabídne nabotovat i linux.
Vyhnes se pak nekterym problémum jako je preinstalovaní widlí. Protože by ti prepsaly zavadeci sektor tzv. MBR a na linux by ses pak nedostal jen tak. tam by ti stacilo opet si nainstalovat svuj zavadec a si v poho.jinak by si mel jako začatečník problémy.
Ale hodně info najdes na abclinuxu.cz
lukies
Junior

Odeslat příspěvekod lukies 21. 1. 2006 20:26

NTFS cte linux taky v poho :)
lukies
Junior

Odeslat příspěvekod metla23 21. 1. 2006 20:30

Ja by som rad vyskušal WINDOWS .Taky aby sa čim viac podobal na LINUX,
prosim len tie lahšie distra .Som LAMA :|
metla23
Junior

Odeslat příspěvekod Petr Tomeš 21. 1. 2006 21:20

jindra999 píše:Já před pár dny na noťas HP nx6110 nainstaloval Mandriva Linux 2006, DVD image má 2,1 GB nebo se dá koupit. Instalace trvala 21 minut a našlo si to úplně všechno, včetně 3D grafiky. Je to lepší než live distribuce, co se loadují sto let a tak to po pár spuštěních přestane bavit.
Petr Tomeš
Junior

Odeslat příspěvekod Widle_patří_do_hnoje 21. 1. 2006 21:59

metla píše:Ja by som rad vyskušal WINDOWS .Taky aby sa čim viac podobal na LINUX,
prosim len tie lahšie distra .Som LAMA :|-/quote]

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Widle patří do hnoje.
Budoucnost je Linux.
Widle_patří_do_hnoje
Junior

Odeslat příspěvekod Kysa 21. 1. 2006 23:09

lukies píše:NTFS cte linux taky v poho :)

Pokud se nepletu, možná jo linux až tak neznám, tak nový jádra umí na NTFS i zapisovat
Kysa
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod lukies 22. 1. 2006 00:02

S tím zapisovaním na NTFS s novymi jadry sem taky něco četl.. mrkněte sem: http://www.abclinuxu.cz/Search?query=za ... 1n%ED+NTFS
Tam se možná něco dozvíte
lukies
Junior

Odeslat příspěvekod metla23 22. 1. 2006 08:52

Petr Tomeš";[quote="jindra999 píše:Já před pár dny na noťas HP nx6110 nainstaloval Mandriva Linux 2006, DVD image má 2,1 GB nebo se dá koupit. Instalace trvala 21 minut a našlo si to úplně všechno, včetně 3D grafiky. Je to lepší než live distribuce, co se loadují sto let a tak to po pár spuštěních přestane bavit.
metla23
Junior

Odeslat příspěvekod Petr Tomeš 22. 1. 2006 10:04

metla píše:
Petr Tomeš";[quote="jindra999 píše:Já před pár dny na noťas HP nx6110 nainstaloval Mandriva Linux 2006, DVD image má 2,1 GB nebo se dá koupit. Instalace trvala 21 minut a našlo si to úplně všechno, včetně 3D grafiky. Je to lepší než live distribuce, co se loadují sto let a tak to po pár spuštěních přestane bavit.
Petr Tomeš
Junior

Odeslat příspěvekod Lemur 22. 1. 2006 14:52

lukies píše:Na Linux se dostaneš, pokud si linuxoví partition naformatuješ jako ext2 (je to ale stary system, běžně se používa nejvíc ext3) a na widlích nainstalujes ovladace pro ext2, nebo existuje plugin do total comandera.c/quote]

ext3 je s ext2 zpetne kompatibilni, takze je mozne mountovat ext3 jako ext2 a ext2 se da prevest na ext3 pridanim zurnalu. Takze ruzne windowsovske udelatory na cteni ext2 budou cist i ext3, ale pri zapisu nepujdou data prez zurnal. Pokud se tam toho bude zapisovat vic nebo to pri zapisu padne, je nutne provest kontrolu, aby se odstranila nekonzistence zurnalu vuci datum.
Lemur
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod martinoza 22. 1. 2006 15:12

Existuje free distribucia, ktora ma ***uplne standardne*** prehravac mp3 a dvd?
martinoza
Kolemjdoucí

Předchozí stránkaDalší stránka