Ubuntu 5.10 x Mandriva 2006

Linux, Unix, BSD systémy, distribuce, open source

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod djmilas 4. 4. 2006 15:25

Dobrý den..
Nemohu se rozhodnout pro výběr distra?!
Zkušenosti s linuxem jsou takřka 0% (jen jsem párkrát dělal v Mandrake 10.1)
Jsem běžný uživatel - poradíte klady a zápory těchto verzí??
djmilas
Junior

Odeslat příspěvekod boby 4. 4. 2006 15:51

ked tak radsej skus http://ie.releases.ubuntu.com/ubuntu-re ... tu/5.10/,a ci si vyberies MDK alebo (K)UBUNTU je uz na tebe,len s tym rozdielom,ze (K)UBUNTU je zalozene na DEBIANE , baliky*.deb, a MDK *.rpm
boby
Junior

Odeslat příspěvekod Sešívaný 4. 4. 2006 16:49

Pokud máš nulové znalosti, tak jednoznačně Mandriva. Ubuntu nemá grafický instalátor, dostaneš jen opravdu holý systém, všechno se musí doinstalovávat. Zato v Mandrivě už budeš mít po instalaci drtivou většinu toho, co potřebuješ. Instalace a správa systému je pravděpodobně nejlehčí ze všech dister. Má skvělé české manuály. Komunita je u nás velká.
Nemám nic proti Ubuntu, ale pro začátečníka s nulovými znalostmi je Mandriva opravdu nejvhodnější (ještě by se dalo uvažovat o Suse).
Sešívaný
Junior

Odeslat příspěvekod Petr Tomeš 4. 4. 2006 17:54

[quote="Sešívaný"oPokud máš nulové znalosti, tak jednoznačně Mandriva. Ubuntu nemá grafický instalátor, dostaneš jen opravdu holý systém, všechno se musí doinstalovávat.i/quote]

To od aktuělně vyvíjeného vydání K/Ubuntu 6.06, jehož konečná verze vyjde v červnu, neplatí:
url=http://wiki.ubuntu.cz/Dapper_Flight_6#head-875ef79369e613335440c1eb5e2a1d52a1494cff]http://wiki.ubuntu.cz/Dapper_Flight_6#head-875ef79369e613335440c1eb5e2a1d52a1494cff[/url]

[quote="Sešívaný"o
Zato v Mandrivě už budeš mít po instalaci drtivou většinu toho, co potřebuješ.e/quote]

Jak víte, co uživatel potřebuje? :) Domnívám se, že oba systémy dokáží zřejmě poskytnout většinu toho, co uživatel pravděpodobně bude potřebovat s tím rozdílem, že v K/Ubuntu si bude muset doinstalovat podporu omezených formátů (MP3 apod.), což je otázkou několika minut.

tquote="Sešívaný"oInstalace a správa systému je pravděpodobně nejlehčí ze všech dister..i/quote]

Jsem přesvědčen, že K/Ubuntu Mandrivu v této oblasti předstihlo aktuálním vývojovým vydáním.

vquote="Sešívaný"oMá skvělé české manuály.u/quote]

Pro K/Ubuntu 6.06 budou v červnu.

quote="Sešívaný"oKomunita je u nás velká. ./quote]

K/Ubuntu na je na tom také slušně.

.quote="Sešívaný"oNemám nic proti Ubuntu, ale pro začátečníka s nulovými znalostmi je Mandriva opravdu nejvhodnější (ještě by se dalo uvažovat o Suse).v/quote]

Nyní zřejmě ještě ano, ale v červnu to již nemusí být tak jednoznačné.
Petr Tomeš
Junior

Odeslat příspěvekod Sešívaný 4. 4. 2006 18:28

[quote="Petr Tomeš";Jak víte, co uživatel potřebuje? :) Domnívám se, že oba systémy dokáží zřejmě poskytnout většinu toho, co uživatel pravděpodobně bude potřebovat s tím rozdílem, že v K/Ubuntu si bude muset doinstalovat podporu omezených formátů (MP3 apod.), což je otázkou několika minut.e/quote]

Opravdu? Já jsem Ubuntu 5.10 zkoušel a po nainstalovaní té nejběžnější verze, tedy na jedno CD, to neumělo prakticky nic. Jasně, vše se dá doinstalovat (pokud má člověk rychlou lajnu), ale pro začátečníka, který se poprvé pohybuje v Linuxe jsou jakékoliv komplikace dost obtížné. Začátečník je ze začátku rád, když aplikace najde v menu.
Opravdu nevím, co dotyčný konkrétně potřebuje, ale Mandriva s 3 GB ve free verzi a 17GB(!) v placené verzi bude s pravděpodobností limitně se blížící jistotě jeho potřebách vyhovovat více než obvyklá instalačka Ubuntu o velikosti +- 700MB.
Dále: dotyčný se rozhoduje ted, takže pravděpodobně bude distribuci zkoušet v nejbližší době, takže ohánět se tady Drapperem, který vyjde za dva měsíce, mi přijde trošku od věci.
Jsem zvědavý na ty manuály Ubuntu, protože v příručkách I.Bíbra budou mít velkou konkurenci. Nedostal se mi totiž ještě do ruky manuál tak výtečně napsaný pro začátečníky přecházející z Windows.
Diskutuju ve vší počestnosti, nemám proti Ubuntu ani popel. Nakonec jsem ho sám zkoušel a dával kamarádům (linuxovým začátečníkům,jinak ale zdatným informatikům) a oba s ním měly docela začné problémy. Proto ta má zkušenost, že Ubuntu (ve stávající stabilní verzi) prostě pro začátečníky není.
Sešívaný
Junior

Odeslat příspěvekod epidem 4. 4. 2006 18:39

Zkus SUSE je opravdu pěkné a pro začátečníka vhodné. Já mám Mandrivu a jsem spokojen. Jinak diskutovat s P. Tomešem nemá smysl, má to moc naučené - zná minulost, přítomnost i budoucnost ubuntu asi opravdu dobře, ale řekl bych, že je škoda, že tímhle svým zápalem nažene spoustu lidí k ubuntu, které podle mého názoru tový zázrak zase není. Spíš distro aby člověk mohl říct "zkoušel jsem ten linux."
epidem
Junior

Odeslat příspěvekod Petr Tomeš 4. 4. 2006 18:44

[quote="Sešívaný"o[quote="Petr Tomeš";Jak víte, co uživatel potřebuje? :) Domnívám se, že oba systémy dokáží zřejmě poskytnout většinu toho, co uživatel pravděpodobně bude potřebovat s tím rozdílem, že v K/Ubuntu si bude muset doinstalovat podporu omezených formátů (MP3 apod.), což je otázkou několika minut.e/quote]

Opravdu? Já jsem Ubuntu 5.10 zkoušel a po nainstalovaní té nejběžnější verze, tedy na jedno CD, to neumělo prakticky nic.t/quote]

Ale no tak. Umí to vše podstatné.

.quote="Sešívaný"oJasně, vše se dá doinstalovat (pokud má člověk rychlou lajnu), ale pro začátečníka, který se poprvé pohybuje v Linuxe jsou jakékoliv komplikace dost obtížné. Začátečník je ze začátku rád, když aplikace najde v menu.
Naposledy upravil Petr Tomeš dne 4. 4. 2006 19:04, celkově upraveno 2
Petr Tomeš
Junior

Odeslat příspěvekod LubosD 4. 4. 2006 18:50

Osobně mám radši Mandrivu.

Proč píšu, že osobně? Protože se to obtížně objektivně posuzuje. Doporučuju si prostě vyzkoušet obojí.
Luboš Doležel, AbcLinuxu.cz
LubosD
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Petr Tomeš 4. 4. 2006 18:54

epidem píše:Zkus SUSE je opravdu pěkné a pro začátečníka vhodné. Já mám Mandrivu a jsem spokojen.s/quote]

Všimněte si prosím, že nikde netvrdím, že Mandriva, SUSE, Fedora či jiné distribuce nejsou vhodné (pro začátečníky). Rozdíl je v tom, že někdo doporučí Mandrivu, druhý SUSE, třetí Ubuntu, čtvrtý Fedoru a pátý úplně něco jiného. Každý se přitom snaží na původní doatz odpovědět jak nejlépe umí (= doporučit na základě svých zkušensotí nějakou distribuci).

dquote="epidem"]Jinak diskutovat s P. Tomešem nemá smysl, má to moc naučené - zná minulost, přítomnost i budoucnost ubuntu asi opravdu dobře, ale řekl bych, že je škoda, že tímhle svým zápalem nažene spoustu lidí k ubuntu, které podle mého názoru tový zázrak zase není. Spíš distro aby člověk mohl říct "zkoušel jsem ten linux."
Naposledy upravil Petr Tomeš dne 4. 4. 2006 19:09, celkově upraveno 1
Petr Tomeš
Junior

Odeslat příspěvekod Petr Tomeš 4. 4. 2006 19:08

LubosD píše:Osobně mám radši Mandrivu.

Proč píšu, že osobně? Protože se to obtížně objektivně posuzuje. Doporučuju si prostě vyzkoušet obojí.y/quote]

To je skutečně asi nejlepší rada, která existuje. Jediný háček je v tom, že takto by se mohly vyzkoušet desítky distribucí. Protože to není reálné, tak aspoň ty nejpopulárnější zástupce různých směrů (abecedně: Fedora, K/Ubuntu, Mandriva, SUSE)
Petr Tomeš
Junior

Odeslat příspěvekod boby 4. 4. 2006 19:16

inac "najlepsie"je asi vyskusat zopar LIVE DISTIER a potom sa rozhodnut,inac uplne suhlasim s p.Tomešom ,taka podpora aka je pre (K)UBUNTU,je momentalne v maloktorom distre,a ze nie je pre zaciat.to by som netvrdil, pretoze taky silny nastroj aky je apt,popripade adept v gui,je podla mna porovnatelny s yastom v suse, alebo yum vo fedore!
boby
Junior

Odeslat příspěvekod boby 4. 4. 2006 19:20

a este mala vychutnavka ,ktora si myslim ,uz predcila windows vistu je tu http://kororaa.org/static.php?page=static060318-181203
boby
Junior

Odeslat příspěvekod Bejbe01 4. 4. 2006 23:06

aj tak si myslim ze najlepsie popisanu instalaciu ma gentoo vo svojom handbook :lol:
je to tam pekne popisane a clovek sa uz pri instalacii nieco nauci, nie ako pri widlach, nainstalujem a ***** o tom viem :D

pri klikacich blbuvzdornych distribuciach je nevyhoda to ze vela ludi zlenivie a zvykne si na ten "komfort" cim sa ale nic nenauci, co je len na jeho skodu
Bejbe01
Junior

Odeslat příspěvekod Sešívaný 5. 4. 2006 08:31

Bejbe01 píše:aj tak si myslim ze najlepsie popisanu instalaciu ma gentoo vo svojom handbook :lol:
je to tam pekne popisane a clovek sa uz pri instalacii nieco nauci, nie ako pri widlach, nainstalujem a ***** o tom viem :D

pri klikacich blbuvzdornych distribuciach je nevyhoda to ze vela ludi zlenivie a zvykne si na ten "komfort" cim sa ale nic nenauci, co je len na jeho skodu

Jenže ne každý chce být linuxový odborník. Většina lidí potřebuje na počítači pracovat a operační systém je pro ně jen protředek, takových lidí je většina a takoví lidé potřebují klikací distribuce.
Když si koupíte auto, tak se taky hrabete v motoru, převodovce atd.? Většina lidí používá auto k dopravě a stačí jim tak akorát umět řídit, natankovat, občas se mrknout na olej. Podobně je to s operačním systémem.
Sešívaný
Junior

Odeslat příspěvekod BaklaJean 5. 4. 2006 09:11

Nekolik dni jsem zkousel Ubuntu i Mandrivu (s Linuxem zacinam) - takze jako ty - a rozhodl jsem se pro Mandrivu, hlavne na zaklade doporuceni spousty lidi, kteri tvrdili, ze Mandriva ma u nas asi nejlepsi podporu...
BaklaJean
Junior

Další stránka