Mandriva 2006 - nejde graf. rozhraní

Linux, Unix, BSD systémy, distribuce, open source

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod hňup 16. 4. 2006 19:03

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat, jak "přinutit" Mandrivu 2006 Free, aby startovala v grafickém rozhraní. Předtím jsem používal 10.1 a vše bylo naprosto bez problému, po instalaci nové 2006 mi graf. rozhraní ne a ne naběhnout...

Pokusím-li se spustit konfigurátor rozhraní xfdrake, napíše to command not found. Zadám-li příkaz startx, začne se něco dít, ale vždycky to skončí hláškou Fatal server error: no screens found.

Poradí mi prosím někdo, jak to rozběhat? Jsem v Linuxu úplný začátečník a nevím co s tím.

Dík :wink:
hňup
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Katmen 16. 4. 2006 19:25

som sice esta lama v linuxe ale mam ten pocit, ze sa ti mandriva spravne nenaistalovala resp. asi si urobil zly upgrade, najma ak si mal na hdd predtym 10.1, asi sa zmixovali dve verzie , skus zazalohovat /home a urob novy install, tak, ze sa zmazu udaje na particii, kde bola 10.1, alebo urob dve particie, na jednej maj len 10.1 a na druhej len 2006Free alebo tripleboot s dalsim linuxom resp inym OS, este raz som lama v linuxe tak ma prosim , kto je dalej na ceste linuxu opravte
Katmen
Junior

Odeslat příspěvekod dan1 16. 4. 2006 19:37

podivej se do logu, kde a s jakou hlaskou to skonci:

/var/log/xorg.0.log
dan1
Junior

Odeslat příspěvekod _BoB_ 16. 4. 2006 19:58

dan1 píše:podivej se do logu, kde a s jakou hlaskou to skonci:

/var/log/Xorg.0.log

Doplnění: Chyby jsou označeny na řádcích jako (EE)
_BoB_
Junior

Odeslat příspěvekod hňup 16. 4. 2006 20:48

Katmen píše:asi sa zmixovali dve verzie

Samozřejmě jsem zkoušel instalovat i načisto - odstranit 3 partitiony, co si MDK vytvořil, obnovit MBR, znovu je vytvořit a instalovat nanovo (ne aktualizace). Přeinstaloval jsem to už třikrát a nic. Instalace v graf. prostř. běží v pohodě, ale vlastni systém prostě ne.

hňup
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod _BoB_ 16. 4. 2006 20:59

[quote="hňup";To mě taky napadlo, ale vyhodí mi to chybu "Přístup odmítnut" - zkoušel jsem to samozřejmě pod rootem... Fakt nevím :(-/quote]
Tohle může znamenat 3 věci:
a) nekoukáš na správný log soubor - ale to by spíš říkal soubor nenalezen nebo něco podobného
b) nejsi pod rootem a log Xek není přístupný pro mimorootovská oprávnění, takže potom je potřeba koukat pod rootem
c) je nabořený filesystém...
_BoB_
Junior

Odeslat příspěvekod oooooooooo 16. 4. 2006 21:27

Mandrivu nemam ale zadal bych napovedu,man k xfdrake pise li ti command not found,jestli to chapu mel by potom spravny prikaz udelat totez co v jine distribuci sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg umoznit opravit,zmenit nastaveni ktery tam dela treba paseku.
oooooooooo
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hňup 17. 4. 2006 09:27

oooooooooo píše:zadal bych napovedu,man k xfdrake pise li ti command not found

Zkoušel jsem už taky a při zadání příkazu xfdrake píše command not found, při zadání man xfdrake píše no manual entry for xfdrake, čili ho to vůbec nezná... :x

/quote="oooooooooo"]sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg

Bohužel to nic nedělá... Jediný příkaz, který to z uvedených zná je pouze sudo.

Ale díky všem za snahu. :wink:
hňup
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Katmen 17. 4. 2006 20:20

tak prikaz :sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg funguje pokial viem len v ubuntu, resp. v debianich linuxoch, esta ma napadlo ci to nema suvislost s pravami roota, mozno je xorg mozne spustat iba s pravami roota, vies aspon jeho heslo
dalsim moze byt ze pocas instalu si nenaistalujes xorg, gdm alebo kdm resp. nejake kde, mne ide mandriva 2006Free nainstalitt v poho, LEN SI TREBA DAVAT POZOR NA VYBER BALIKOV PRI INSTALE pekny week vsetkym
Katmen
Junior

Odeslat příspěvekod tomhavel001 17. 4. 2006 20:36

1.) Pokud vyhazuje no screens found tak nemate nastaveny zadne obrazovky
2.) xfdrake mandriva 2006 neobsahuje ( pokud ano tak ne ta verze co mam ja ( 2006.0 )), ma 2 konfiguracni programy a to xorgcfg a xorgconfig pres ktere nakonfigurujete xorg
tomhavel001
Junior

Odeslat příspěvekod tatraman 25. 4. 2006 14:34

[quote="hňup";Pokusím-li se spustit konfigurátor rozhraní
tatraman
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků