Proč je linux tak složitej?

Linux, Unix, BSD systémy, distribuce, open source

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Bigis 21. 8. 2006 20:14

Stáhnul jsem si distribuci UBUNTU a po několika hodinách jsem sí zase smazal, protože jsem v tom neuměl "ani hejbnout myší". Ba jo, nastavil jsem si síť atd, ale třeba internet, nerozjel jsem. Nejsou ovladače atd atd... Takže bohužel zůstanu zase i windows. XP mám docela slušně nastavený. Koukal jsem se i do nějakejch for o linuxu a tam třeba něco pro totální začátečníky... Byly tam takový věci, že jsem ani nevěděl, jak se k nim dostat, natož je nastavovat :)
GB GA-EP45-UD3R | Core 2 Quad Q9300 + AC FREEZER 7| HyperX 4GB 800MHz | WD SE16 640GB + 2TB | GB 9800GTX+ 1GB | Genius SW-HF 5.1 5000 LW
Bigis
Junior

Odeslat příspěvekod Stibi 21. 8. 2006 20:21

To jsi tomu asi moc snahy nevěnoval.
Tento thread má sloužit k čemu ? Abys ses pochválil světu že jsi neschopný práce s GNU/Linuxem ?

Ale ne, nervovat se nebudu :)
Konec jihoamerickým telenovelám !!!
Stibi
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Bigis 21. 8. 2006 20:26

Chtěl bych na tom zapracovat, ale muselo by bejt něco, kde mě poraděj.
GB GA-EP45-UD3R | Core 2 Quad Q9300 + AC FREEZER 7| HyperX 4GB 800MHz | WD SE16 640GB + 2TB | GB 9800GTX+ 1GB | Genius SW-HF 5.1 5000 LW
Bigis
Junior

Odeslat příspěvekod Stibi 21. 8. 2006 20:33

takže...

Stibi
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod JIV 21. 8. 2006 20:35

najlepsie je ovladat aspon trocha eng a lamane sa spytat na irc kanale ubuntu..
All living things must eat.
As I have said, all living things must eat.
Podpora X
JIV
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Bigis 21. 8. 2006 20:40

Na forum jsem koukal. Ale furt tam chtěli abych psal "nějaký kody někam" :)
Bigis
Junior

Odeslat příspěvekod Stibi 21. 8. 2006 20:41

A nechtěli náhodou abys psal "nějaké" příkazy do konzole ?
Stibi
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod janci2 21. 8. 2006 20:45

ja som z WIN prešiel na SUSE pred pol rokom a neľutujem
aj WIN bol na začiatku zložitý
janci2
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod havarka 21. 8. 2006 20:46

zostan radsej u windowsu. Budem Ti tam lepsie. :-)
jabber & linux na hrad!
havarka
Junior

Odeslat příspěvekod Ripper-CZ 21. 8. 2006 20:46

linux je slozitej. windows je taky slozitej. rozdil je v tom, ze s windows mas zkusenosti, takze vis jak napriklad nainstalovat kodeky pro divx. u linuxu to neni o nic tezsi, akorat si to nikdy nedelal, takze nevis jak na to. pro nekoho, kdo to nikdy nedelal ani na jednom systemu bude to zprovozneni stejne tezky, u obou si to musi nekde najit/zeptat se.

pokud chces ubuntu jeste zkusit, tak ti doporucuju:
* wiki.ubuntu.cz - spousta zakladnich navodu (kodeky apod).
* forum.ubuntu.cz - forum primo pro ubuntu, se zakladnimi vecmi ti tam poradime okamzite
* ubuntu@conf.netlab.cz - online pokec s lidmi o ubuntu, da se pripojit treba pres gaim (nutno si zridit jabber ucet, viz http://www.jaber.cz)
* pripadne anglickou wiki a anglicke forum ubuntu, pokud umis anglicky, je tam vic informaci
* google - staci par slov spolu s ubuntu, a vetsinou docela rychle najdes reseni

problem je kdyz ti nejede internet, to se pak tezko neco resi. podivej se na nastaveni sve sitove karty ve windows (ipconfig /all) a to stejne si nastav v ubuntu, musi to jet. pokud teda nemas wifi, tam muzou byt naky problemy.
Chtěl bych poděkovat firmě Microsoft, která mi úrovní svých produktů umožnila seznámení s krásou Linuxu.
OS nemá být pro peníze, ale pro lidi...
Ripper-CZ
Junior

Odeslat příspěvekod superlamer 21. 8. 2006 20:50

podla teba je PC zlozite zariadenie? a siet? myslis, ze taketo veci sa daju pochopit/naucit za par dni? ja si myslim, ze nie. a o tom to cele (podla mna) je. jednoducho windows je "urobeny" tak, aby si sa vsetky tie "veci" nemusel ucit. jednoducho si vsetko (?) nastavis par klikmi a o ostatne sa uz postar system. ale problem je, ze ani netusis, o co vsetko ostatne sa ten system postara (a o co vsetko prides). zoberme si napriklad aplikacie (v linuxe demony), ktore sa spustaju pri starte. vies kolko sa ti ich spusta pri starte windoze a co vsetko robia? ake mas moznosti nastavit ich parametre a vlastnosti? ano, mozno si povies, ze naco by si ich menil (ved aj tak tomu mozno nerozumies). ale mozno dalsi by sa spytal, preco by nemal mat tu moznost nastavenia.

to, ze si nedokazal "ani hejbnou mysi" by si nemal hadzat na OS, ale ako uz bolo povedane, na seba. jednoducho nemozes od kazdeho os ocakavat, ze bude "ako windows". tym si sa vlastne sam odsudil od pouzivania akehokolvek ineho os (bill sa raduje :-). a to je podla mna najvacsia chyba vacsiny user, kt. to skusaju s linuxom. linux je jednoducho "iny" ako windoze tak ako sa odlisuju napr. menu v televizoroch roznych znaciek. jednoducho je asi nevyhnutne precitat si zopar fundamemtalnych informacii o linuxe. myslim, ze to by velmi velmi ulahcilo jeho pouzivanie a vela ludi by sa vyhlo sklamaniu.

jendoducho ak chces plnohodnotne vyuzit "silu" linuxu, musis o nom najpr nieco vediet (osobne by som zacal strukturou a spravou adresarov, pouzivanie zariadeni atd...)...
superlamer
Junior

Odeslat příspěvekod Bigis 21. 8. 2006 20:51

Co je konzole?
Bigis
Junior

Odeslat příspěvekod Let_Me_Be 21. 8. 2006 20:53

Kdyz s tim neumis delat tak si vyber neco co ma graficke konfiguracni nastroje, napriklad OpenSuSe. http://cs.opensuse.org/
Let_Me_Be
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Bigis 21. 8. 2006 20:54

OK, ještě to zkusím :)

problem je kdyz ti nejede internet, to se pak tezko neco resi. podivej se na nastaveni sve sitove karty ve windows (ipconfig /all) a to stejne si nastav v ubuntu, musi to jet. pokud teda nemas wifi, tam muzou byt naky problemy.

Nejsou ovladače na USB modem který mám.
Bigis
Junior

Odeslat příspěvekod Cx 21. 8. 2006 20:55

Když už se rozhodneš vyzkoušet Linux tak se připrav na to, že to tam funguje jinak než ve win. Byl jsem dřív jako ty, nebyl jsem schopnej se naučit něco jinýho a tak jsem byl zakuklenej pořád na win, ale postupem času jsem se něco málo naučil, trochu mi poradilyi na abclinuxu.cz a teď už půl roku jedu spokojeně na Linuxu. Prošel jsem si peklem s kompilacema ve Slackwaru, ale za tu dobu jsem se toho hodně naučil. Stejně tak ty, když tomu budeš tejden věnovat tak pak už XP nebudeš chtít nikdy vidět. Je to jen o tom mít chuť u toho tu chvilku vydržet. Když ale vydržíš tak se ti otevře vcelku velký svět, ale co je nejdůležitější... SVOBODNÝ SVĚT. A tvoje poznámka o ovladačích... ti něco nejelo nebo si jen citoval FUDaře?
Cx
Kolemjdoucí

Další stránka