Tezke zacatky s Mandrivou?

Linux, Unix, BSD systémy, distribuce, open source

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Triss 18. 11. 2006 03:35

Jak se rika, zadny uceny z nebe nespadl a kazdy jednou zacina. Dosud jsem se setkavala s Linuxem jen jako uzivatel bez moznosti instalace novych aplikaci atd. Taky jsem vyzkousela live distribuci Slax. Na prvni pohled me Linux nejak neoslnil, ale ani neodradil - prace v nem mi pripadala vcelku pohodlna. Takze kdyz me okolnosti donutily ke koupi notebooku, rozhodla jsem se nevrazet penize do Windowsu ale radsi do HW (abych po roce ci dvou nemusela povazovat svuj notebook za starou sunku). Stejne ten model, co jsem chtela, prodavali jen bez OS (pravda, asi jsem se nedivala uplne vsude, ale i kdyby, levnejsi by to stoprocentne nebylo). Protoze jsem si z Invexu donesla Mandrivu 2006 i s knizkou (kdo rad cte desitky stran na pocitaci), nevahala jsem a zacala s instalaci. Vypadalo to, ze vsechno bude v poradku, ale ... moje graficka karta (GeForce Go 7300) se s touto distribuci nejak nekamaradila, coz mi sdeloval textovy rezim. Vyzkousela jsem ruzne prednastavene polozky od nVidie (Vendor???), ale vysledky byly na pohled velmi nepekne. Nakonec jsem zvolila polozku nv (jen kvuli jeji podobnosti s nazvem vyrobce karty) a graficky rezim se rozbehnul. Presto mi obcas po zavrenem okne zustanou na obrazovce skarede rastry, takze to asi neni uplne v poradku. A cekam, ze podobnych potizi by mohlo byt vic (v pondeli se pripojim pres wi-fi k internetu - pokud to tedy pujde). Co je tedy moje otazka? Je clovek, ktery vzdycky pracoval jen ve Windowsech, schopen vytezit z noveho pocitace maximum prostrednictvim Linuxu? A to treba i v pripade, ze jeho HW neni podporovan v zakladni instalaci zvolene distribuce? Verim, ze to neni treba vzdat a vysolit tezke prachy za Windows - doufam, ze verim spravne.
jkf
Triss
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod superlamer 18. 11. 2006 04:54

Co sa tyka hardwaru, zacal by som niekde tu http://www.abclinuxu.cz/hardware/. Konkretne GK http://www.abclinuxu.cz/hardware/pridav ... ce-7300-gt .

Ano, Linux dokaze z hardweru vytazit maximu. Co sa tyka pouzivania, je treba zabudnut na niektore "veci" z Windows. Dolezite je sa oboznamit so "svojou" distribuciou. Najvacsi rozdiel medzi distribuciami je v sprave softwaru. Po zvladnuti zakladnych krokov sa Tux odmeni stabilitou a flexibilitou :wink:. Mozno by bolo dobre, keby ti to na zaciatok "spojazdnil" niekto skusenejsi, aby ta pripadne neuspechy neodradili...
superlamer
Junior

Odeslat příspěvekod Let_Me_Be 18. 11. 2006 11:04

AMEN :)
Let_Me_Be
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod debby 18. 11. 2006 11:21

no tak nv je pre nvidiu ale bez hardw. akcel. Nvidia vydava ovladace pre linux, ale to obsahuje len platena verzia mandrivi.

Napriklad v ubuntu to distribuju v sekcii nonfree kde free znamena ze nema otv. zdroj. kod

Lebo to mozes dat z bin. nvidie. Ale musis precitat readme. Ono to vlastne vsetko zvladne len musis mat nainstalovany kernel headers pripadne kernel source. Blizsie na fórach, lebo nepoznam mandrake.

http://www.nvidia.com/object/unix.html

++
kto je ten idiot v roku 2006 kto ma OS bez balickovacieho systemu????

otazka za 3 body :-)

Inak vtom je kralom debian/ubuntu s apt-get/synaptic s vyse 10000 balickom. Kedze kontroluje zavislosti, tak mas len tolko praci ze apt-get install gimp
debby
Junior

Odeslat příspěvekod Sešívaný 18. 11. 2006 13:35

debby píše:no tak nv je pre nvidiu ale bez hardw. akcel. Nvidia vydava ovladace pre linux, ale to obsahuje len platena verzia mandrivi.

Vzhledem k tomu, že dotyčná psala, že si Mandrivu donesla z Invexu i s knížkou, tak předpokládám, že to je kupovaná Mandriva, která by měla obsahovat originální ovladače pro Linux. Proto je mi divné, že to dělá problémy. Na druhou stranu ovládače v Mandrivě 2006 již budou více než rok staré.
Nejrychlejší řešení bude doinstalování aktuálního ovladače.
Osobně bych ale spíš doporučoval stáhnout Mandrivu 2007 (nová knížka není potřeba, ono se toho zase tak moc nezměnilo), která již má podporu 3D akcelerovaného desktopu a díky tomu se uživatel dočká zajímavých efektů a také zrychlení počítače. Pod touto kartou se správnými ovladačem by mělo AIGLX šlapat jako hodinky.
Sešívaný
Junior

Odeslat příspěvekod FreeBSD_Radikal 18. 11. 2006 14:35

ne ty ovladace sou v krabicovce. ja si kdysi kupoval mandrake 9.2 s knizkou a byla to klasicka download verze
BSD is for people who love Unix, Linux is for people who hate Windows.
notebook: Archlinux -current říznutej LFS ;-)
desktop: umrel
router: FreeBSD RELENG_6_2
FreeBSD_Radikal
Junior

Odeslat příspěvekod nazir 18. 11. 2006 14:46

Co se týče mandrivy a proprietárních ovladačů grafických karet - ideálním řešením IMHO je přidat si do seznamu zdrojů pro urpmi plf-free a plf-nonfree (ten hlavně :^)) zdroje (u nás jsou zrcadlené třeba na mandriva.contactel.cz) a nainstalovat si dkms-nvidia (popřípadě dkms-ati, máte-li ATIny jako já) balíčky (+ vyžadované závislosti), vše se pak updatuje samo (při nové verzi kernelu i ovladače grafiky) a hlavně - FUNGUJE TO.
nazir

Odeslat příspěvekod Spokie 18. 11. 2006 14:55

Za tych usetrenych 3000Sk za windows oem sa nejak vela hardweru asi neda kupit aby to o dva roky nebola sunka ;-)

Tiez som na notebooku skusal nejake linuxi len tak zo srandy ci pojdu. Tiez som narazil na problemy (tiez grafika - intel 950) a zistil som ze ked uz mam v tom notebooku predisntalovany windows mce tak ho budem aj pouzivat. Ved ked ide tak naco to menit.

Rodicia chcu sestre kupit notebook na vianoce a jednoznacne to bude notebook s windows. Pretoze na nejaky intrnet a pisanie veci do skoly jej to bohate staci. A usetri sa tym mnoho problemov.
Spokie
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod debby 18. 11. 2006 15:13

windows 3000 + photoshop + antivir + world + firewall + corel + nero + este nieco co potrebujem to vsetko kupim a som cisti - a spokojny. Tak to funguje u nas?
debby
Junior

Odeslat příspěvekod nbusr123 18. 11. 2006 15:52

jak rika nazir: pridat plf zdroje a nainstalovat dkms-nvidia

ostatni si ty OT prispevky mohli odpustit
nbusr123
Junior

Odeslat příspěvekod Triss 18. 11. 2006 22:35

No, vidim, ze bez internetu se s linuxem daleko nehnu. Na stolnim pocitaci s Windowsem mam ADSL pripojeni (modem ASUS pripojeny pres LAN). Protoze zdirku pro LAN mam i na notebooku, zkousela jsem modem (ale nic jsem od toho necekala) zapojit - dle ocekavani v Mandrive ovladac k memu modemu nebyl. A stahovat si soubory z netu na Windows, kopirovat je do notebooku a tam je strkat nevim kam, na to zatim fakt nemam (znalosti ani cas). Zkousela jsem si takto zkopirovat Free Pascal (potrebuji do skoly). Doslo mi, ze by se to asi mohlo delat pres spravce balicku, ale ten mi instalaci Free Pascalu nenabidl. Takze pockam do pondelka, kde se s notebookem pokusim pripojit pres wi-fi. Ovsem nedelam si nadeje, ze by Mandriva sama rozeznala, jaky ze je v notebooku vlastne pro wi-fi prijimac. Takze se mozna vubec nepripojim. Divala jsem se na stranky Ubuntu. Prekvapilo me, ze se zakladni instalace vejde na 1 CD (Mandriva ma DVD nebo 4 CD). Muze to pak linuxovy zacatecnik jako ja vubec zprovoznit? Stoji za to to zkusit to nebo s Mandrivou nemam hazet flintu do zita?
jkf
Triss
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Sešívaný 18. 11. 2006 23:29

Nad Mandrivou není zatím třeba lámat hůl, ale jak už jsem psal, raděj bych vyzkoušel nejnovější Mandrivu 2007 a to hned z několika důvodů, má novější jádro, novější ovladače a i novější a lepší grafické konfigurační nástroje. 2007 jsem ještě nezkoušel, čekám na českou edici, ale podle toho, co jsem četl, tak prý hodně zapracovali na nějakém konfiguračním nástroji pro ADSL, takže by to snad mělo být konečně jednoduché. Obecně je ale s ADSL pod Linuxem problém.
Ubuntu není v instalaci o nic složitější než Mandriva, je sice jen na jedno CD, ale to jen díky tomu, že obsahuje základní systém + základní aplikace, zbytek je nutné doinstalovat z internetu.

S wi-fi bych nebyl tak pesimistický, většina wi-fi karet má nativní ovladače a pokud není nativní ovladač, tak lze přes ndiswrapper použít ovladač pro Windows, v Mandrivě to je otázka pár kliknutí.
Sešívaný
Junior

Odeslat příspěvekod running-free 19. 11. 2006 00:41

Ještě bych doplnil že není obecně problém s ADSL jako spíš s ovladačema k USB modemům. Lepší je používat ethernetové.
running-free
Junior

Odeslat příspěvekod nbusr123 19. 11. 2006 01:49

No, vidim, ze bez internetu se s linuxem daleko nehnu

No, bez pripojeni k internetu muzes ten notebook rovnou zahodit :-D
nbusr123
Junior

Odeslat příspěvekod Triss 19. 11. 2006 02:08

Abych se mohla doma pripojit, potrebuji si napred sehnat ovladac pro ADSL modem - takze na to samozrejme taky dojde. Prave jsem se divala na seznam podporovanoho HW na oficialnich strankach Mandrivy (pro 2006 i 2007). Bohuzel, moje graficka karta mezi nim neni. Pujde to nejak resit nebo se mam pokusit najit distribuci, kde by tento problem nebyl?
jkf
Triss
Kolemjdoucí

Další stránka