Z Mandrivy na XP

Linux, Unix, BSD systémy, distribuce, open source

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod dave1x 6. 12. 2006 16:29

Zdravím všechny,
mám doma jeden počítač, na kterém je z výroby Mandriva Linux 2006, ale já na něj potřebuju nainstalovat Linux. S Linuxem nemám žádné zkušenosti a někteří moji známí tvrdí, že když nabootuju z instalačního CD win XP tak nebudu schopný zformátovat oddíl s Linuxem, protože ho XP neuvidí. Prosím, poraďte mi jak to tada mám udělat. Všem moc děkuji.
Dell E4310: Core i5 560M@2,66GHz, 8GB RAM Intel GMA HD, SSD Intel 520 (120GB)+WD Blue 1TB (Bay), 3G Dell 5540+Intel 6300 wifi, blacklight keyboard.

Battery: 2*6cell (60+48 Wh)
dave1x
Junior

Odeslat příspěvekod Let_Me_Be 6. 12. 2006 16:53

Nebude zadny problem. Tvoji znami se v tom vyznaj jak koza v petrzeli.
Let_Me_Be
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod freightcar 6. 12. 2006 17:04

dave1x píše:mám doma jeden počítač, na kterém je z výroby Mandriva Linux 2006, ale já na něj potřebuju nainstalovat Linux. t/quote]

a co keby si tam nainstaloval Linux?
To understand the concept, you should think of “free” as in “free beer”, not as in “free speech”.
freightcar
Junior

Odeslat příspěvekod dave1x 6. 12. 2006 17:22

no já bych si ho tam možná i nechal, ale ten počítač je pro bráchu, který dost hraje hry a pro mého drahého otce, u kterého jsem byl rád, že se alespoň trochu naučil s Windowsy, ale i to mi dalo docela dost práce. :)

Takže to půjde normálně zformátovat přes boot CD od XP. Pochopil jsem to správně doufám. :D
Dell E4310: Core i5 560M@2,66GHz, 8GB RAM Intel GMA HD, SSD Intel 520 (120GB)+WD Blue 1TB (Bay), 3G Dell 5540+Intel 6300 wifi, blacklight keyboard.

Battery: 2*6cell (60+48 Wh)
dave1x
Junior

Odeslat příspěvekod freightcar 6. 12. 2006 17:26

odstranit linux partition a potom ako s prazdnym diskom
To understand the concept, you should think of “free” as in “free beer”, not as in “free speech”.
freightcar
Junior

Odeslat příspěvekod Matysek 6. 12. 2006 17:59

Odstraní to bezproblému, ale musíte odstranit oddíly, které Win při své instalaci detekuje jako neznáme. Stačí je odstranit a vytvořit si nový/é pro instalaci Win XP.
Definice moderatora Zive? Zookeeper. Vyhledat zbloudilou ovecku, ustajit, vycesat, nakrmit a zalozit chudince nadaci. Ovecka prece nemuze 5 minut myslet. Vsichni mame povinnost oveckam uvarit, precist pohadku a prispet do nadace.
Matysek
Expert

Odeslat příspěvekod Sešívaný 6. 12. 2006 18:35

Aha, tak teď už vím, čemu říkají hoši z Microsoftu "one-day Linux" :lol:
Sešívaný
Junior

Odeslat příspěvekod tatraman 7. 12. 2006 14:43

dave1x píše:S Linuxem nemám žádné zkušenosti a někteří moji známí tvrdí, že když nabootuju z instalačního CD win XP tak nebudu schopný zformátovat oddíl s Linuxem, protože ho XP neuvidí. Prosím, poraďte mi jak to tada mám udělat. Všem moc děkuji.d/quote]

K tý Mandrivě byla určitě knížka, kde je hned někde na začátku popsaný, jak se to dá smazat. Jestlis ji k tomu nedostal, podívej se sem: http://www.mandrivalinux.cz/dokumentace tam bude určitě. Být tebou tak si to tam ale nechám, aspoň budeš mít míň problémů :D
tatraman
Junior

Odeslat příspěvekod Šihi 7. 12. 2006 14:56

Pokud jde o windows, tak jejich primarni cil je znicit konkurenci, takze funkce na formatovani linuxu tam je zabudovana :)
Jinak jak radil Matysek: Odstranit vsechny oddily, pak vytvorit jeden oddil 10-15GB pro system a nektere instalace a druhy (ci vice) oddil(u) pro data.
Budes pak mit jednodussi preinstalovani woken :)
po nainstalovani budes mit v pruzkumniku C: na ktery normalne uvidis a pak disk D: (ci E:) na ktery nebudes mit pristup -> prave tlacitko -> zformatovat... ;)
Krásný den a slunce na cestách Vám přeje Šihi
Sagem RC922->Siemens C25->Siemens SL45i->Siemens S65->...
Šihi
Junior