Instalace Linuxu

Linux, Unix, BSD systémy, distribuce, open source

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod hawrran66 9. 4. 2007 09:59

Přečetl jsem si tento článek a jako naprostý linuxový začátečník se k tomu chci vyjádřit,proto berte mé dosavadní zkušenosti pouze jako názor a ne jako NÁVOD!

Použití toho archaickýho Mandraka 8.1 k rozdělení disku je teda fakt krkolomná záležitost,možná jde pisateli o tu grafiku,ale ta začátečníkovi stejně nic neřekne,myslím že je tam na počátku zmínka o FAT32 a hned chudák neví co má dělat,btw s tímhle distrem jsem si fakt užil dost problémů,takže na Madraka by měli linuxčata zapomenout!
Nejdřív by si měli přečíst něco o dělení disku a o tom jaké rozdělení Linux používá,a taky se ve správě počítače podívat jak maj rozdělenej disk,musí jim být jasné co je kořenový oddíl a co swap.
Použit Partition Magic na rozdělení jde taky,ale mě se jednou nepovedlo nainstalovat Ubuntu do předem vytvořených oddílů,poté už ano,mimochodem čeština do PM je samozřejmě na netu a není těžké ji najít,to demo se samozřejmě použít k rozdělení nedá,i když není těžké si s tím poradit.
Takže bych spíš doporučoval použít rozdělení přímo v instalaci,kouknu na automatickej návrh rozdělení a pokud se mi to nezdá jdu teprve na ruční rozdělení,v Ubuntu a Suse se klidně můžete vrátit zpět a začít vše od začátku,pokud si nejsem jistej tak přeruším a jdu pátrat na net,a hlavně musím vědet kde mám wokna a co budu formátovat!
Ještě bych snad řekl že na netu je spousta tabulek o vhodnosti distrubucí na Váš hardware,co se týče Nvidie tak mně ovladače povedly nainstalovat ručně podle návodů na netu,faktem je že jsem k tomu došel za jedno odpoledne m a skloubil dva postupy,jo a co se týče knih tak na abclinuxu je ke stažení učebnice Linuxu a zadara ke stažení.
Btw:Nevím co se mnou děje,dneska jsem nenadával na Linux,v NTB mám pořád Suse(i když Ubuntu se mi taky docela zpětně líbí,ano Ubuntu nebrat jsem psal já!),a baví mně příkazová řádka,no jsem člověk mnoha tváří :wink:

Přeji pěkné Velikonoce a jdu to vyšupat :D
hawrran66
Junior

Odeslat příspěvekod FreeBSD_Radikal 9. 4. 2007 10:55

[quote="čizda";Nevím už co to bylo za distro BSD ale opravdu tomu tak bylo. Dal jsem CD do mechaniky restnul PC naběhla instalačka a než jsem se stačil zorientovat či cokoliv přečíst už to jelo. Pak se mě to teprve začalo ptát, ale to už byl HDD smazaný. Od té doby raději BSD neberu, jedině na nějaký zkušební HDD ale to znamená stále otvírat PC, předělávat kabely, s rizikem až se něco vylomí, se mi už nechce. Dále k tomu návodu. Ono jsou i u ostatních dister včetně SUSE částečně znázorněna grafická dělení či úporava velikosti HDD, ale v žádné to není tak názorné a jednoduché jako v Mandrake-Mandriva od 8.1 až po poslední 2007. A HLAVNĚ JE TO PRO ZAČÁTEČNÍKA V ČEŠTINĚ!!! A VELICE NÁZORNÉ. Vše je vidět a nemůže udělat chybu. Stále má možnost vše vrátit zpět. Mandrake- Mandriva se vlastně použije k zformátování a úpravě velikosti oddílu na HDD na linuxové ext2/3, místo placených Paragon Managerů a jemu podobných, navíc složitých a v cizím jazyce. Přeci se říká.: nač to dělat složitě když to jde jednodušeji a navíc se u práce musí přemýšlet a ne se jen hloupě opičit. Nebo se to také dá dělat takovým způsobem jaký nám předvádějí dnešní politici.
BSD is for people who love Unix, Linux is for people who hate Windows.
notebook: Archlinux -current říznutej LFS ;-)
desktop: umrel
router: FreeBSD RELENG_6_2
FreeBSD_Radikal
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod čizda 9. 4. 2007 16:44

Radikále, více čti a přemýšlej o tom co je psáno, samozřejmě že tam bylo napsáno nějaké distro SBD. To znamená že nešlo o originál protože instalace v příkazovém řádku, konzoli, neumím. Nejsem Linuxový masochista. Ohledně Mandrake 8.1, je tam doslova psáno verze 8.1 a až po poslední verzi 2007. To znamená, že v roce co vyšla verze 8.1 jsem použil 8.1. Třeba včera pro úpravu HDD jsem použil Mandrivu 2007 + WinXP. Tyto dvě věci požívám pro jakoukoliv práci s HDD. Mandriva je použita pouze pro vytvoření linuxového oddílu na HDD. Na naformátovaný linuxový oddíl ext2/3 se už může nainstalovat jakákoliv Linuxová distribuce, ta se jen zeptá zda má použít Linuxové oddíly. Nic víc a nic míň. Takhle se připravuje HDD pro úplné začátečníky kteří si zkoušejí různé live. Stačí mu jen odkliknout "použít linuxové oddíly". Až si vybere už nemusí nikoho shánět a chodit na na různá "FÓRA" aby si tam nakonec místo pomoci kterou od někoho žádá dověděl, že jaký je to blbec, láma a já nevím co ještě. Občas i nadávky. Nebo odkazy které mu nic neřeknou.
čizda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bibri 10. 4. 2007 14:07

[quote="Petr Tomeš";Není. Dotyčný píše, že takové postupy jinde nejsou. Dotyčný lže a píše zavádějící informace. Pokud ho chcete obhajovat, jste stejného charakteru jako on. Tečka.u/quote]

Dotyčný píše, cituji: "Ono jsou i u ostatních dister včetně SUSE částečně znázorněna grafická dělení či úprava velikosti HDD, ale v žádné to není tak názorné a jednoduché..."

Tím podle mně doslova uvádí, že podobné postupy jinde jsou (tedy netvrdí, že tam nejsou, jak píšete), pouze konstatuje, že v Mandrivě je to nejjednodušší. Takže buď neumíte číst, nebo záměrně lžete (vy, ne on). Doporučuji používat oči a rozum, než něco napíšete, a neohánět se silnými slovy tam, kde to vůbec není potřeba. Rozumní lidé nechť se podívají a udělají si názor sami aby věděli, o čem se "vede diskuse". Howgh.

http://wiki.ubuntu.cz/Pr%C5%AFvodce_ins ... et=10a.png
http://www.bibri.net/misc/13.png
bibri
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Petr Tomeš 11. 4. 2007 10:33

bibri píše:[quote="Petr Tomeš";Není. Dotyčný píše, že takové postupy jinde nejsou. Dotyčný lže a píše zavádějící informace. Pokud ho chcete obhajovat, jste stejného charakteru jako on. Tečka.u/quote]

Dotyčný píše, cituji: "Ono jsou i u ostatních dister včetně SUSE částečně znázorněna grafická dělení či úprava velikosti HDD, ale v žádné to není tak názorné a jednoduché..."

Tím podle mně doslova uvádí, že podobné postupy jinde jsou (tedy netvrdí, že tam nejsou, jak píšete), pouze konstatuje, že v Mandrivě je to nejjednodušší. Takže buď neumíte číst, nebo záměrně lžete (vy, ne on). Doporučuji používat oči a rozum, než něco napíšete, a neohánět se silnými slovy tam, kde to vůbec není potřeba. Rozumní lidé nechť se podívají a udělají si názor sami aby věděli, o čem se "vede diskuse". Howgh.

http://wiki.ubuntu.cz/Pr%C5%AFvodce_ins ... et=10a.png
http://www.bibri.net/misc/13.png=/quote]


Máte pravdu. Rozumní lidé se podívají na ty obrázky, které jste odkázal, a když už se tu píše o názornosti a jednoduchosti tak si všimnou následujících rozdílů:

1. Během instalace Ubuntu můžete pracovat s webem, poslouchat hudbu nebo třeba hrát šachy.

2. Okno instalace Ubuntu zaměřené na konkrétní činnost (rozdělování disků) oproti Mandrivě, které ukazuje ještě postranní nabídku o násobném počtu kroků, které musí uživatel projít, aby započal instalaci oproti Ubuntu. Uživatel Mandrivy nemůže vrátit, k jakému kroku chce, musí vždy postupně a na to stačí navigační tlačítka, která jsou v instalátoru Ubuntu logicky dvě - zpět a vpřed - a nejsou zamotané mezi šesti jinými tlačítky pro dělení disku jako v Mandrivě.
Petr Tomeš
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bibri 12. 4. 2007 08:26

[quote="Petr Tomeš";
Máte pravdu. Rozumní lidé se podívají na ty obrázky, které jste odkázal, a když už se tu píše o názornosti a jednoduchosti tak si všimnou následujících rozdílů:

1. Během instalace Ubuntu můžete pracovat s webem, poslouchat hudbu nebo třeba hrát šachy.

2. Okno instalace Ubuntu zaměřené na konkrétní činnost (rozdělování disků) oproti Mandrivě, které ukazuje ještě postranní nabídku o násobném počtu kroků, které musí uživatel projít, aby započal instalaci oproti Ubuntu. Uživatel Mandrivy nemůže vrátit, k jakému kroku chce, musí vždy postupně a na to stačí navigační tlačítka, která jsou v instalátoru Ubuntu logicky dvě - zpět a vpřed - a nejsou zamotané mezi šesti jinými tlačítky pro dělení disku jako v Mandrivě.z/quote]

Vzhledem k tomu, že jste se - pravděpodobně záměrně - vyhnul původnímu tématu, považuji vaše mlčení za souhlas.

Kromě toho 1 jde i v Mandrivě (edice One, viz odkaz, celý proces je pak podobný) s 2 užijte svou výjimečnost, když už to není k tématu (navíc jsou ta tlačítka docela užitečná a možná i kvůli nim považuje původní pisatel rozdělení disku v Mandrivě za jednodušší).

Snažíte se tím možná navodit dojem, že v Ubuntu tou posloupností kroků projít nemusíte (musíte, i když jinou), ale podle mně tím pouze zakrýváte svou původní demagogickou a nepravdivou argumentaci. Příště než něco napíšete, zkuste se nad tím zamyslet – takto Linuxu akorát prokazujete medvědí službu.

http://www.mandrivalinux.cz/uploads/200 ... kdrake.jpg
bibri
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Petr Tomeš 12. 4. 2007 08:56

Ano, považuji instalaci Ubuntu za mnohem jednodušší a názornější než vy spolu s dalším diskutujícím, ty snímky obrazovek a počet kroků, které musí uživatel podstoupit, mi dávají za pravdu. Nic nezakrývám, jen upozorňuju na to, že to podle mého názoru v Mandrivě jednodušší není, přinejmenším však neplatí tvrzení, že je to v Mandrivě nejjednodušší (a jinde složitější). Podívejte se už na to, jak uživatel, který vidí distribuci Mandriva poprvé, musí přemýšlet a psát dotazy k vám do fóra o tom, kterou verzi CD má vlastně stáhnout, když není ani jedna základní, ani dvě, ale hned několik...
Petr Tomeš
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bibri 12. 4. 2007 10:33

[quote="Petr Tomeš";Ano, považuji instalaci Ubuntu za mnohem jednodušší a názornější než vy spolu s dalším diskutujícím, ty snímky obrazovek a počet kroků, které musí uživatel podstoupit, mi dávají za pravdu. Nic nezakrývám, jen upozorňuju na to, že to podle mého názoru v Mandrivě jednodušší není, přinejmenším však neplatí tvrzení, že je to v Mandrivě nejjednodušší (a jinde složitější).i/quote]

Výborně, už si začínáme rozumět! V podstatě souhlasím až na to, že za pravdu vám může dát pouze uživatel, který tím prošel. Samotný postup nic nezaručuje, to jistě chápete, a jak se zdá, potvrzují to též názory některých uživatelů zde. Nicméně pokud je váš názor takovýto, pak doporučuji příště volit jiná slova, než která jste použil původně:

iquote="Petr Tomeš";Dotyčný lže a píše zavádějící informace. Pokud ho chcete obhajovat, jste stejného charakteru jako on. Tečka.o/quote]

A přesně proto jsem reagoval - napadat člověka za jeho názor je nejen zbytečné a hloupé, ale v tomto případě navíc zcela neadekvátní. Dotyčný nelže, ale prezentuje svůj názor a to ještě ke všemu ve snaze někomu pomoci (viz úvodní post "jak to dělám já"). Reakce dalších (oheň na střeše) není nic jiného než sarkastická poznámka člověka, který vás pravděpodobně zná. Jenže za svůj "mediální obraz" si můžeme sami, nebo ne?

bibri
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Petr Tomeš 12. 4. 2007 11:23

Máte pravdu, omlouvám se. Já si vážím práce, kterou v Mandrivě děláte. Ubuntu je Linux. Mandriva je Linux. Linux je Linux. Různé distribuce jsou zde pro možnost volby pro uživatele, kterým jiné operační systémy takovou volbu neumožňují.
Petr Tomeš
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod running-free 12. 4. 2007 11:35

[quote="Petr Tomeš";Máte pravdu, omlouvám se. Já si vážím práce, kterou v Mandrivě děláte. Ubuntu je Linux. Mandriva je Linux. Linux je Linux. Různé distribuce jsou zde pro možnost volby pro uživatele, kterým jiné operační systémy takovou volbu neumožňují.u/quote]


No konečně něco rozumného :-) Tak to má ku*va byt. Nemá cenu se hádat o to, "která bílá je bělejší", hlavně, že Linux postupuje dopředu k běžnému uživateli.

BTW. Mandriva One mě potěšila moc, teď zkusím vyměnit Fedorku za nové Kubuntu tak uvidím .-)
running-free
Junior

Odeslat příspěvekod čizda 12. 4. 2007 14:25

Chci panu Bíbrovi poděkovat že se mě zastal. Pokud by ten kdo článek četl pozorně (i ostatní) a jen trochu zapřemýšlel nad tím kdy se vlastně distribuce Mandrake 8.1 - RedHad 6.4 - Suse 7.3 objevili, tak by si asi uvědomil dobu kdy se tyto distribuce vyšli na CD-ROM v různých časopisech. Byli to roky 2000 až 2002. No a v té době, když jsem se někoho ve svém okolí kdo dělal s PC zeptal na Linux tak dotyčný na mě vyvalil oči a zeptal čím se to jí. Jak jsem už také psal o tom internetu, v té době jen občas někde v kavárně. Pouze na poštu. Jinak je také uvedeno že internet mám od loňských vánoc. 22.12.2006. Obstaral jsem si také několik knih o Linuxu, ale moudrý jsem z nich nebyl. Dělení a úprava disku pro začátečníka, jako jsem byl já mi připadala jako cesta na Mars. (hlavně RedHad a Debian) Proto jsem se dostal časem systémem pokus-omyl k tomu co jsem popsal. Jinak nejsem žádný IT odborník. Mám jen základní vzdělání. Howg

P.S. Jinak lidově řečeno jsem se na to dávno a dávno mohl ***** a ne psát o tom jak se to dělá. Celý Linux mi mohl být za tu dobu ukradený. No a přeci přes veškeré trable jsem zůstal u Linuxu.
čizda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hawrran66 13. 4. 2007 00:40

Já bych chtěl jen dodat,že začátek tohohle příspěvku se tváří jako návod na instalaci Linuxu,což je teda pěkně zavádějící,a myslím si že začátecníci budou mít z tohoto postupu pěkně zamotanou hlavu,nejsem si zcela jistý,že pisatel příspěvku ví o čem mluví,ja taky sice dost mluvím,ale aspon nepíšu návody na Linux,protože bych si to nedovolil a o Linuxu vím zatím prd :wink:
hawrran66
Junior

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků