Ma zmysel upgradovat linux?

Linux, Unix, BSD systémy, distribuce, open source

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod piedro 22. 4. 2007 18:43

Mam mandrivu 2007 s jadrom 2.6.17... Pouzivam to na NB Asus A6U...
V podstate som si tu uz vyladil vsetko co potrebujem a vsetko mi ide tak ako ma...Na male detaily ale to asi nikdy nebude dokonale...
Chcem sa spytat ma zmysel upgradovat na novu Mandrivu 2007.1 spring?
Alebo ma zmysel davat tam nove jadro, ked mi vsetko ide ako ma?
piedro
Junior

Odeslat příspěvekod FreeBSD_Radikal 22. 4. 2007 19:12

Pokud jsi spokojeny tak na ni zustan. V okamziku kdy prestanou vychazet zaplaty bych ale urcite udelal papa.
BSD is for people who love Unix, Linux is for people who hate Windows.
notebook: Archlinux -current říznutej LFS ;-)
desktop: umrel
router: FreeBSD RELENG_6_2
FreeBSD_Radikal
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Gigi 22. 4. 2007 19:15

Myslim, ze jadro je nejlepsi si zkompilovat dle svych potreb - to je zaklad. A samozrejme bych pouzival co nejnovejsi verze jadra...
Gigi
Junior

Odeslat příspěvekod FreeBSD_Radikal 22. 4. 2007 19:40

To je nesmysl, nema cenu kompilovat pokud ti tam neco jo nechybi. Pro zacatecnika to plati 100 nasob
BSD is for people who love Unix, Linux is for people who hate Windows.
notebook: Archlinux -current říznutej LFS ;-)
desktop: umrel
router: FreeBSD RELENG_6_2
FreeBSD_Radikal
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Let_Me_Be 22. 4. 2007 20:55

Gigi píše:Myslim, ze jadro je nejlepsi si zkompilovat dle svych potreb - to je zaklad. A samozrejme bych pouzival co nejnovejsi verze jadra...


Hehe, pekna hovadina :) Pokud vsechno jede, tak to nech tak, nicmene sleduj security buletin (pokud ma tvoje distribuce neco jako GLSA) a zaplatuj. Nema smysl prechazet na nove nestabilni verze, pokud ti aktualni vyhovuje.
Let_Me_Be
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Gigi 22. 4. 2007 21:11

Ja jsem prece NIKDE nepsal, ze ma pouzivat nestabilni verze jadra. Stabilni verze jsou jasne uz podle zavedeneho cislovani (coz asi nevis) a zkomplilovani jadra ma jen sve vyhody - i naprosty BFU to zvladne za par minut.
Gigi
Junior

Odeslat příspěvekod Ander 22. 4. 2007 21:38

Gigi píše:zkomplilovani jadra ma jen sve vyhody

Bavme se o uzivateli, ktery potrebuje Linux na desktopu. Jediny duvod, proc kompilovat kernel vidim v pripade, pokud clovek potrebuje do jadra dostat neco, co v nem implicitne zahrnuto neni, tj. exoticke ovladace pro nejaky hardware, ci podpora nejakeho softwaru, treba VMware.

Jinak nevidim velky vyznam si kompilovat vlastni jadro. Proc?
    Protoze neziskas navic znatelne zrychleni, maximalne usetris trochu pameti.
    Pokud mas distribucni kernel, nemusis se o nic starat, pokud treba pripojis napr. novy modem(ktery je samozrejme podporovan jadrem). V pripade jadra kompilovaneho na miru potreba nova kompilace.
    Cas od casu muze proplout do nove verze jadra nejaky novy bug, ktery se sice rychle opravi, ale neznalemu cloveku muze zavarit. Pouzivanim starsiho a overeneho jadra si toho usetren.
    Navic kvalitni distribuce vydavaji bezpecnostni aktualizace i k starsim jadrum, cimz te nic zas tak nenuti pouzivat nove jadro kvuli bezpecnosti.

Gigi píše:i naprosty BFU to zvladne za par minut.

    Jsem programator a mam poneti o tom, jak kompilovat kernel. Upravovat seznam modulu, ktere budu kompilovat, bych si bez zevrubneho precteni napovedy nedovolil. A chtit tohle po cloveku, ktery v zivote do niceho takoveho nenakoukl, je s prominutim padle na hlavu. A pokud za kompilaci kernelu povazujete jen natukani "svate trojice" to terminalu, tak se vracime zpet na zacatek. Proc to delat, kdyz vysledek bude prakticky stejny jako jadro v distribuci.
Nestaci znat, musime nase vedeni uplatnit.
Nestaci chtit, musime konat. (Bruce Lee)
Ander
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Let_Me_Be 22. 4. 2007 22:29

Gigi píše:Ja jsem prece NIKDE nepsal, ze ma pouzivat nestabilni verze jadra. Stabilni verze jsou jasne uz podle zavedeneho cislovani (coz asi nevis) a zkomplilovani jadra ma jen sve vyhody - i naprosty BFU to zvladne za par minut.


Stabilni verze od vyvojaru jeste nemusi byt stabilni v distribuci, to bys mohl vedet. Nemluve o tom ze vetsina distribuci si do jadra pridava docela netrivialni pocet patchu.

Prekompilovani jadra (pokud ma v sobe distribucni jadro zakompilovan config) je opravdu trivialni zalezitost. Nicmene podstatny podil uzivatelu ani nezvladne nainstalovat nastroje potrebne pro tuto kompilaci (ano v BFU distribucich nenajdes veci jako make, gcc, zdrojaky jadra....).

Pouzivat posledni verzi jadra bych doporucoval u rady 2.4, bohuzel 2.6 ma docela agresivni vyvojovy cyklus a regrese jsou na dennim poradku (snad se to casem zlepsi).
Let_Me_Be
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků