Rozlišení Ubuntu

Linux, Unix, BSD systémy, distribuce, open source

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod J-REK 13. 5. 2007 21:36

do příkazového řádku jsem dal
sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg
zadal jsem heslo, otevřelo se to,ale jak jsem tam chtěl cokoliv změnit tak to zase napsalo, že to nemůžu přepsat
J-REK
Junior

Odeslat příspěvekod Alibaba 13. 5. 2007 21:37

Problém je v tom, že na to aby si mohol meniť systémové súbory potrebuješ práva roota. Keď sa prihlásiš do Ubuntu, tak máš iba užívateľské práva. Ak potrebuješ vykonať niektorý príkaz s právami roota, tak na to pužiješ sudo - povolí ti spustiť ten jeden príkaz so superužívateľskými právami (je to praktickejšie ako sa odlogovať a nanovo sa logovať ako root ;-) )
Ten príkaz treba napísať v konzole, alebo terminál sa to myslím volá v Ubuntu. a napíšeš tam presne ten príkaz ako ti písal Z@chi:
sudo gedit /etc/X11/xorg.conf
ten príkaz znamená:
sudo - spusti príkaz s právami roota
gedit - to je textový editor (niečo ako notepad)
/etc/X11/xorg.conf - je cesta ku konfiguračnému súboru
a v ľudskej reči to je. otvor súbor xorg.conf v editore gedit, ale s právami roota
Alibaba
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kaczer 13. 5. 2007 21:37

Nainstaluj si envy (googli), to ti stáhne ovladač pro případ, že nemáš dobrý. Pak jen stačí v System settings upravit rozlišení a frekvenci. Jinak na dotazy tohoto typu doporučuji forum.ubuntu.cz.
To v ikonce je létající disk se kterým se hraje nejlepší hra na světě - Ultimate Frisbee :) No referee, no problem, just play
Kaczer
Junior

Odeslat příspěvekod J-REK 13. 5. 2007 21:40

no už to nějak zkusím, ale díky
To Alibaba: to jsem dělal, ale nefungovalo to,nevím proč
J-REK
Junior

Odeslat příspěvekod J-REK 13. 5. 2007 21:52

nevím jak to nastavit.... proč je vše tak složité(pro vás co to umí je jasné že to složité není) ale já tomu prd rozumím, myslel jsem si že linux bude super, asi půjdu zpátky na windows... vše je pro mě tak složité a navíc když to dělám podle návodu a ještě to nefunguje.... ani druhý hdd jsem nezprovoznil.... fakt mě to docela zklamalo, ale je to každého věc...
J-REK
Junior

Odeslat příspěvekod running-free 13. 5. 2007 23:06

Ukaž nám výpis toho, co píšeš a co ti to vypisuje.
Po prvním dni neházej flintu do žita. Linux je velmi jednoduchý pokud se nevyskytnou potíže, když se vyskytnou, chce to popsat konkrétně problém a vždycky někdo poradí.
Unix - systém který vám dá dost provazů na to, abyste se sami oběsili.
running-free
Junior

Odeslat příspěvekod Z@chi 13. 5. 2007 23:09

Linux neni zase tak jednoduchy. To pisou jenom zaprisahli linuxari :-)
Pokud jej zacne pouzivat clovek, ktery je zvykli na klikani z windows, tak bude nemile prekvapen. Bude si muset pamatovat nazvy konfiguracnich souboru, ktere bude muset upravovat, bude se muset naucit desitky zakladnich prikazu v textovem rezimu ktere bude pro svou praci potrebovat a tak podobne.

Ovsem tady uz me zacina zajimat kde bude problem :-), protoze tohle je blbost. Pokud ten soubor otevres jako root, tak jej muzes editovat a zmeny ukladat. Popripade zkus jiny editor nez gedit
Z@chi
Junior

Odeslat příspěvekod running-free 13. 5. 2007 23:19

Z@chi píše:Bude si muset pamatovat nazvy konfiguracnich souboru, ktere bude muset upravovat, bude se muset naucit desitky zakladnich prikazu v textovem rezimu ktere bude pro svou praci potrebovat a tak podobne.

Nepřeháněj, stačí ctrl+c, ctrl+v podle návodů a až se to jednou nastaví, nebude pro svou práci muset používat klidně i žádné příkazy
running-free
Junior

Odeslat příspěvekod Z@chi 13. 5. 2007 23:23

No tak dobre. Pokud jde o ubuntu tak je to pravda. Ale ne kazda distribuce je tak jednoducha.
Z@chi
Junior

Odeslat příspěvekod Nemo7 14. 5. 2007 18:49

Z@chi píše:No tak dobre. Pokud jde o ubuntu tak je to pravda. Ale ne kazda distribuce je tak jednoducha.

Sice offtopic, ale ani Ubuntu není tak jednoduché... Začal jsem ho používat a okamžitě jsem narazil na problémy s HW.

http://forum.ubuntu.cz/viewtopic.php?id=10233
http://forum.ubuntu.cz/viewtopic.php?id=10045

Člověk po chvilce používání Linuxu zjistí, že o počítači vlastně neví vůbec nic. Řekl bych, že linuxový začátek je přímo masakr. :)

EDIT :
mquote="running-free"]Linux je velmi jednoduchý pokud se nevyskytnou potíže, když se vyskytnou, chce to popsat konkrétně problém a vždycky někdo poradí.
/quote]

Zatím nikdo neporadil - viz odkazy. :(
Linux chci používat dál, před problémy neutíkám.

EDIT2 :
Wifi už jede. :)

Edit3 :
Tiskárna Lexmark Z55 už také jede. Stačí se nevzdávat.
Naposledy upravil Nemo7 dne 18. 5. 2007 19:48, celkově upraveno 5
Scio me nihil scire
Nemo7
Junior

Odeslat příspěvekod Gentle Giant 14. 5. 2007 19:10

Na Ubuntu mě nebetyčně se*e jedna věc a je to fatální ostuda zvlášť u distribuce, která je "on the top". Zatímco PCLOS,SAM i Mandriva si bez problémů automaticky poradí s diagnostikou monitoru, Ubuntu uživateli povolí max.třeba 1024x768 a máte-li LCD monitor (jako já) ,obnovovací fci 60Hz. A nutí uživatele k ručnímu zápisu do xorg.conf. Uživatel novic pak jen koulí očima, cože se to po něm chce a horda rádoby znalých mu "radí" . Ono třeba nestačí jen doplnit vyšší rozlišení,ale je potřeba vepsat další zápisy a s tím si určitě nováček neporadí. Já dosáhl cíle jednoduše: překopíroval jsem potřebná rozšíření z PCLOSu a bylo to, jenže každý tu možnost nemá. Takže jestli někdo hodlá doporučovat Ubuntu jako novic friendly, měl by se nad sebou zamyslet
Too old to rock'n'roll, too young to die
Gentle Giant
Junior

Odeslat příspěvekod Sir_Killer 15. 5. 2007 10:08

Ja neviem,ale mne stacilo spustit nvidia-settings a naklikat si to tam :P
Sir_Killer
Junior

Odeslat příspěvekod Gentle Giant 15. 5. 2007 15:32

Sir_Killer píše:Ja neviem,ale mne stacilo spustit nvidia-settings a naklikat si to tam :P
Hm, dobrý. Jenže nováček nemá o nějakém nvidia-setting ani páru, to ad1. Navíc pochybuju, že si naklikáš v nvidia-setting potřebné větší rozlišení, když ho nebudeš mít v xorg.conf zadané. :mrgreen:
-----------------------------
A ještě malý dodatek pane zabijáku, než si spustíš nvidia-settings, tak musíš mít napřed nainstalovaný proprietární ovladač své karty a to je zřejmě další legrácka a pastička developerů na uživatele (jak píšu v dalším příspěvku.) Takže takový potenciální zájemce o Ubuntu z řad linuxu neznalých by potřeboval menší školení, z kterého by měl stejně hlavu jako pátrací balón. Kdežto v PCLOSu mu stačí základní znalost několika výrazů z IT angličtiny, aby si byl schopen distro po instalaci na disk počeštit. Není potřeba žádný 3rd party program. I když musím přiznat,že pomocí envy bylo s instalací ovladače po problému.
Naposledy upravil Gentle Giant dne 15. 5. 2007 18:16, celkově upraveno 2
Gentle Giant
Junior

Odeslat příspěvekod Sešívaný 15. 5. 2007 16:47

Gentle Giant píše:
Sir_Killer píše:Ja neviem,ale mne stacilo spustit nvidia-settings a naklikat si to tam :P
Hm, dobrý. Jenže nováček nemá o nějakém nvidia-setting ani páru, to ad1. Navíc pochybuju, že si naklikáš v nvidia-setting potřebné větší rozlišení, když ho nebudeš mít v xorg.conf zadané. :mrgreen:"/quote]

Nenakliká :)
Na počítači, na kterém mi jela Mandriva i PCLinuxOS okamžitě bez problémů, jsem se musel hodinu hrabat v xorg.conf než jsem zprovoznil správné rozlišení. Jak klikátko Kubuntu, tak klikátko od ATI větší rozlišení nenabízelo. Navíc to nebyla zrovna košér upráva xorg.conf, kterou jsem nakonec musel udělat.
S tímto má Ubuntu opravdu problémy.
Sešívaný
Junior

Odeslat příspěvekod Gentle Giant 15. 5. 2007 18:04

[quote="Sešívaný"o
Nenakliká :)
Na počítači, na kterém mi jela Mandriva i PCLinuxOS okamžitě bez problémů, jsem se musel hodinu hrabat v xorg.conf než jsem zprovoznil správné rozlišení. Jak klikátko Kubuntu, tak klikátko od ATI větší rozlišení nenabízelo. Navíc to nebyla zrovna košér upráva xorg.conf, kterou jsem nakonec musel udělat.
S tímto má Ubuntu opravdu problémy. /quote]Samozřejmě, vždyť to taky byla řečnická otázka, já tu kalvárii ohledně vyhledání optim nastavení pro vyšší rozlišení vyřešil oprásknutím zápisu z PCLOSu. Další porod byl pro mne nainstalování proprietárního ovladače. V PCLOSu otevřu Synaptic, stáhnu ze třech voleb nvidia tu správnou (popř. ze čtyřech s betou), tady jsem stahoval taktéž stejně, ale bez úspěchu. Tedy úspěch byl, jenže v Správě nesvobodných ovladačíů byl driver označen červeně čili nepoužitelný. Pomohlo až envy.
-------------------------------------
Na druhou stranu však dlužno říct, že 3d prostředí pro hračičky v Berylu je (po nainstalování proprietárního ovladače grafiky) implicitně dáno spuštěním Berylu (stejně tak to má i SAM), kdežto v PCLOSu je ještě nutno aktivovat 3d support skrze PCLOS Control Centrum a provést relog. Ovšem to je tak asi jediný mrňavoučký nedostatek PCLOSu oproti (K)Ubuntu.
Gentle Giant
Junior

Předchozí stránkaDalší stránka