Nejlepší program pro práci s elektronickými knihami

Všechny ostatní programy, které nemají samostatnou sekci

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Protonic 9. 4. 2014 10:09

Stanza, Calibre. Každé má svoje mouchy i výhody, dohromady to jakš-takš funguje. Pokud potřebuji udělat přímo nějaké plošné úpravy přímo v souboru tak Indesign.
Protonic
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mr.gagarin 9. 4. 2014 10:13

Byť mi Calibre přijde v některých věcech trochu překombinovaný, je to nejjednodušší volba. Knihu za minutku překonvertuje a pošle mi na Kindle... Více nepotřebuju...
mr.gagarin
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod akira.uzai 9. 4. 2014 10:27

Není zde nijak specifikování co si pan redaktopr představuje pod pojmem „práce s knihami“, takže to rozvedu:

pro první úpravy Libre Office s pluginem pro kontrolu a opravu typografie
pro převod otf -> mobi, html pak program convert (což je víceméně „console“ proghramu calibre)
pro detailnější úpravy (včetně přidání fontů) jednoznačně VIM
pro převod finální podoby zdrojových souborů do mobi a azw3 pak Kindlegen (řádkový nástroj přímo od Amazonu)
pro třídění knih a nahrávání do čtečky Total Comander / Crusader (případně libovolný „dospělý“ správce souborů)
pro instantní převod Calibre
あきらうざい
akira.uzai
Junior

Odeslat příspěvekod outsyder 9. 4. 2014 10:43

Osobně mám knihy spíše na čtení než na práci, ale chápu, že občas je nutné se soubory něco provést...
- pokud potřebuji převádět formáty, upravovat metadata, obálky, pak Calibre ( s patřičným pluginem najde i spoustu českých obalů), případně Ybook, MS Word, Writer, PSpad - podle toho, co je požadovaným výstupem.
- pokud potřebuji upravovat přímo ve struktuře např. epub, pak Calibre nebo Sigil k editaci, následně kopíruji do Pspadu, ve kterém hromadně nahradím nefunkční české znaky správnými, pak překopírovat zpět a uložit... Trošku komplikované, ale stoprocentně funkční. Obzvláště v době, kdy spousta ebooků byla vytvořena v pochybných fontech i kódováních...
jinak z PDB se dá krásně exportovat do TXT v Ybooku, navíc zvládá korektně i některá PDB, která calibre otevře špatně (s vynechanými českými znaky)
- Práci se sbírkou jako změtí složek a souborů nejlépe zvládá Total Commander :) - hromadné přejmenovávání, kopírování, přesouvání...
- Na samotné čtení mám čtečku, na PC Calibre, Ybook (ideální na stará PDBčka), Word, Acrobat, podle formátu... nějak to neřeším. kdysi jsem chtěl mít všechny své knihy v nějakém jednom "nejlepším" formátu, ale rezignoval jsem. Pokud to, co čtu, není zrovna v ideálním formátu, konvertuji výše uvedenými prostředky za pochodu.

Za nejhorší práci s eknihami považuji jednorázovou debordelizaci po několika měsících/letech přidávání knih bez ladu a skladu... To dosud žádný program nezvládnul, i když se Calibre celkem snaží, přesto to zdaleka není stoprocentní... Pokud se přesto o tuto činnost v Calibre pokusíte, doporučuji alespoň trošku nastudovat způsob, jakým se z aktuálních jmen souborů vytvoří data do Calibří databáze. Má tady někdo lepší fintu než tohle?
Kód: Vybrat vše
(?P<author>[^_-]+) -?\s*(?P<series>[^_0-9-]*)(?P<series_index>[0-9]*)\s*-\s*(?P<title>[^_].+) ?
Člověk je úžasný tvor. Tak proč se lidstvo chová jako banda idiotů?
outsyder
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Miroslav Pragl 9. 4. 2014 10:56

Pro cteni v starem dobrem prc/pdb pouzivam isilo. Je dostupne pro vsechny bezne OS.

Calibre je fajn, ale trosku moloch.

MP
Miroslav Pragl
Expert

Odeslat příspěvekod akira.uzai 9. 4. 2014 12:53

On bude spíše problém v tom zastaralém a pro čtení nevhodném formátu pdb. O problémech s kódováním nemluvě.
Naposledy upravil alfah4ns dne 9. 4. 2014 15:07, celkově upraveno 1
Důvod: Ostraněna citace (zase!)
akira.uzai
Junior

Odeslat příspěvekod tranceboy 9. 4. 2014 15:12

Asi nejlepší nástroj je Calibre. Dosud jsem nezaznamenal nějakou vážnější konkurenci.

Pokud jde o čtení e-knih, zde je situace trochu jiná. Za dlouhá léta jsem vyzkoušel celou plejádu nástrojů, od vynikajících až po ty měně vydařené. Celou dobu jsem hledal nástroj, který umožní číst všechny možné formáty e-knih (pdf, djvu, chm, epub, XPS) a jiné, má nízké zatížení systému a jednoduché rozhraní bez zbytečných prvků. Zde mohu silně doporučit dva nástroje.

Prvním je Sumatra PDF, který mému požadavku prakticky splnil :-)) Jediné co mi jinak vynikající hodnocení trochu kazí je trochu zvláštní práce se soubory *epub. Knihy sice načte, ale trvá to poněkud déle. Je nutné formátování. Pro obyčejné čtení pdf souborů ale nemá konkurenci.

Druhým programem je STDU Viewer, který je pro osobní užití zdarma. Je sice k dispozici pouze v angličtině, ovšem zatím jsem se nesetkal s formátem e knih, se kterým by si neporadil, práce s epuby je komfortnější než u Sumatry.

Velmi rád bych doporučil i známý Cool Reader, který užívám na tabletu. Jinak na Windows 7 i 8 pořád z neznámého důvodu padá.
tranceboy
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jxjl 9. 4. 2014 20:43

Na práci s knihami zásadně dobrý správce souborů a Sigil. U knih není nad ruční editaci a konverzi, z automatů typu Calibre a InDesign lezou nečitelné zrůdnosti (jen škoda, že se je pak naši prodejci opovažují prodávat za peníze).
jxjl
Junior

Odeslat příspěvekod redhawk 9. 4. 2014 23:39

na bezne veci calibre, pokial nie je moc zapraseny zdrojovy subor.
a na citanie citacku. v pc pouzivam na citanie fbreader
Hlúposť užívateľa je priamo úmerná jeho právam.
redhawk
Junior

Odeslat příspěvekod EKKAR 12. 11. 2014 16:23

Potřeboval bych poradit, jak přečíst v PC pod windowsem soubor formátu .prc - podle někoho stačí ho přejmenovat na .pdb a otevřít PalmReaderem, jenže to zrovna nefunguje. Mám jeden jedinej (povídku) a nebudu si kvůli tomu kupovat zrovna čtečku e-knih...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
Junior

Odeslat příspěvekod redhawk 16. 11. 2014 18:29

Hlúposť užívateľa je priamo úmerná jeho právam.
redhawk
Junior

Odeslat příspěvekod EKKAR 16. 11. 2014 21:43

Dík, zkusím, dám vědět jak jsem dopad...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
Junior

Předchozí stránka