Omezení PC zaměstnancům

Všechny ostatní programy, které nemají samostatnou sekci

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod janslesinger 6. 2. 2012 15:26

Dobrý den,

mám celkem 4 počítače ve svých prodejnách na kterých běží pokladní software. Momentálně nemám PC nijak pro zaměstnance omezené, ale vzhledem k tomu, že se čím dál tím častěji stává, že něco omylem vypnou (kamery, synchronizaci na server, email apod.) tak bych rád našel nějaké řešení.

Existuje nějaký SW, ve kterém je možné zakázat přístup zaměstnancům do různých částí Windows? Aby např. mohli vstupovat jen do prodejního SW, internetu a emailu? Jinak vše ostatní by bylo pod heslem?

Díky za informace!
janslesinger
Junior

Odeslat příspěvekod soban 6. 2. 2012 16:04

Ano vytvořit ve windows účty a nedovolit jim dělat jako admin.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Miroslav Pragl 6. 2. 2012 16:24

Pouzij Software Restriction Policies (soucast GPo). Od toho tam jsou.

MP
Miroslav Pragl
Expert

Odeslat příspěvekod janslesinger 6. 2. 2012 16:26

Díky za info.

Ovšem vytvořením účtu nedocílím např. toho, že nepůjde vypnout např. kamerový systém (ikonka vedle hodin), přístup do složek s kamerovým záznamem apod.

Potřeboval bych to omezit opravdu co nejvíce (např. jak v některých prodejnách mají objednávkové PC kde je zaplý jen webový prohlížeč a nikam jinam se nelze dostat.
janslesinger
Junior

Odeslat příspěvekod Miroslav Pragl 6. 2. 2012 17:12

Jak uz jsem psal - nastav group policies (napr. povol jen spousteni vybraych aplikaci). Je pravda ze bez domeny je to veliky opruz. Zbytek doladis pres NTFS prava

MP
Miroslav Pragl
Expert

Odeslat příspěvekod janslesinger 6. 2. 2012 20:12

Můžu ještě poprosit kde to najdu?

Mám tam Windows 7.
janslesinger
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 6. 2. 2012 20:23

V síťové topologii Workgroups:
GPEdit.msc
Local Computer Policy -> Computer Configuration -> Windows Settings -> Security Settings -> Software Restriction Policy
1) Prostuduj nápovědu.
2) Nastav politiku nejdříve ve zkušebním OS (nejlépe virtuálním).
3) Vyzkoušej důsledky.
4) Oprav.
5) Viz (3)
6) Viz (4)
.....
x) Aplikuj v reálných provozních OS.
(Pozor: tato pravidla platí pro všechny BFU!)

Mrkni se i na Parental Controls, především funkci „Allow and block specific programs“.
Zde můžeš definovat pravidla konkrétně pro každého BFU zcela jinak.

Pokud se jedná o UE|EE, lze použít nejmodernější technologii: Applocker.
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod oooooooooo 6. 2. 2012 20:36

Kód: Vybrat vše
Mám tam Windows 7.

On je celkem vždycky problem když se uvede mam tam windows dejme tomu 7 ale bez bližši specifikace,Ultimate od Home basic se liši celkem zasadně.
http://www.jiribrejcha.net/2010/02/appl ... windows-7/
http://seven7.blog.zive.cz/
Spuštění Windows předchází pád.
oooooooooo
Pokročilý

Odeslat příspěvekod janslesinger 6. 2. 2012 21:54

Je tam Home Premium a na jednom PC XP Pro.

Nevím vůbec kde to najít. To řízení už. účtů je jasné, ale dál moc nevím.
janslesinger
Junior

Odeslat příspěvekod K8 6. 2. 2012 22:10

jak můžou být ve firmě Home verze?
jinak je vhodné třeba na ten kamerový systém mít PC pro něj vyhrazené
K8
Pokročilý

Odeslat příspěvekod p0etrik 6. 2. 2012 22:30

K8 píše:jak můžou být ve firmě Home verze?

Microsoft nezakazuje prodej verze Home firemnim zakaznikum.
p0etrik
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 6. 2. 2012 22:36

Svěř to odborníkovi.
Není to práce pro začátečníky.
BFU může tak silným nástrojem napáchat víc škody než užitku.
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod janslesinger 6. 2. 2012 23:09

S PC toho umím velmi hodně, ale tohle jsem opravdu nikdy neřešil, tak si tím nejsem jistej.

Myslel jsem, že existuje nějaký SW, kde to lze vše nastavit.

S tím jiným PC pro kamery máte pravdu, ale jsou to 4 pobočky = 4 PC navíc, což je dost peněz. Navíc na PC běží procesy, které na jiný PC přesunout nelze (synchronizace pokladního SW apod.)
janslesinger
Junior

Odeslat příspěvekod libbi 6. 2. 2012 23:27

Máme firmu ve třech městech i s kamerovými systémy, používám na vše program Regino. Vyzkoušej a uvidíš
libbi
Junior

Odeslat příspěvekod karlos00x 6. 2. 2012 23:42

janslesinger píše:S PC toho umím velmi hodně

tohle bych si jednou o sobe chtel myslet, bohuzel se od toho naopak cim dal vic vzdaluju, kazdym novym poznanim objevuji zaroven 10 dalsich neznamych...
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod janslesinger 7. 2. 2012 00:15

Neznámý se vždycky najdou, jako třeba teď, jen je potřeba je zdolat a přiučit se něco nového :-)

Za ten tip na program děkuji, zítra vyzkouším ;-)

EDIT: Tak jsem zkoušel přes TeamViewer už dnes, ale bohužel program nepodporuje Windows 7 64 bit.
janslesinger
Junior

Odeslat příspěvekod libbi 7. 2. 2012 00:31

Aj, toho jsem si nevšiml, máme všude X86. Omlouvám se.
libbi
Junior

Odeslat příspěvekod janslesinger 7. 2. 2012 00:37

Nic se neděje. Budu hledat dál :-)
janslesinger
Junior

Odeslat příspěvekod oooooooooo 7. 2. 2012 09:31

jak můžou být ve firmě Home verze?

Můžou to že jak vidno je to nasledně problem je jina kapitola...obecně sam sobě škodit MS povoluje :-)
oooooooooo
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Milanr1 7. 2. 2012 09:34

O.................o:
Omyl:
MS jednoznačně definuje, že dětské herní edice OS nepatří do profi sítě!
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Genie 7. 2. 2012 10:01

Milanr1 píše:O.................o:
Omyl:

Ano? A kde se tady mluví o profi síti? Nemá žádnou síť (pokud se nebavíme o připojení k internetu jako začlenění do sítě), žádné VPN, žádnou doménu, žádné společné politiky...

Home edition z hlediska stability systému na stanici jsou NAPROSTO totožné s edicí Professional a pro kamerové systémy jich mám nasazeno asi 25 (XP / sedmicky).

Nicméně se dokážu ztotožnit s názorem "svěř to odborníkovi", protože to bude ve finále levnější (než ztracený čas a škody napáchané metodou pokus/omyl).
Žijeme jen jednou. Až se v životě za sebou otočím, možná si řeknu, že bych některé věci udělal jinak, ale ničeho nebudu litovat.
Genie
Junior

Odeslat příspěvekod lzap 7. 2. 2012 10:31

Provozovat pokladny na Windows je šílenost. Snad už všichni přešli na Linux, ne? Tam nic takového nehrozí, plus má člověk spoustu dalších výhod (automatické instalace, špičková vzdálená správa...)
lzap
Junior

Odeslat příspěvekod Genie 7. 2. 2012 10:47

Pokladny možná ano, ale kamery pod Linuxem jsou problém, vlastní zkušenost...
Žijeme jen jednou. Až se v životě za sebou otočím, možná si řeknu, že bych některé věci udělal jinak, ale ničeho nebudu litovat.
Genie
Junior

Odeslat příspěvekod oooooooooo 7. 2. 2012 10:58

Omyl:

Zkus si to přečist ještě jednou zamyslet se nad smyslem věty...Nepatři a nelze ,obojí začina na ne ale neni to totež ve smyslu vyznamu.
Takže omyl v tom že nechapeš vyznam textu a sdělení :-)
Provozovat pokladny na Windows je šílenost. Snad už všichni přešli na Linux, ne? Tam nic takového nehrozí, plus má člověk spoustu dalších výhod (automatické instalace, špičková vzdálená správa...)

Vzhledem k tomu že dotyčnemu se vysvětlovaly zaklady spravy windows viděl bych to trochu jinak,ono win jde provozovat jako kiosek napřiklad - jenom vědět jak.Takže změna systemu řeši jedinou věc - bude ochoten věnovat čas seznameni s novym systemem?Administrace čehokoliv se musí nastudovat,spousta lidi co přešla na linux řeši absolutni triviality ohledně spravy protože o zakladech administrace vi přesně tolik co o windows - nic.
oooooooooo
Pokročilý

Odeslat příspěvekod janslesinger 7. 2. 2012 20:19

Linux určitě nechci. Nehledě na to, že používaný SW na linux není, tak si ani nedovedu představit jak zaučuji zaměstnance s prací na Linuxu.

Sám jsem linux nikdy nepoužíval. Já používám Mac OS X, ale to bohužel ve firemním prostředí taktéž nejde, takže nezbývá nic jiného než se spokojit s Windows.
janslesinger
Junior

Odeslat příspěvekod janslesinger 7. 2. 2012 20:45

Díky za tip. Ale v pokladním SW mám docela dost peněz, protože je jeho větší část dělaná přímo na míru pro naše prodejny, takže Linux opravdu nepřipadá v úvahu.

Potřebuji ale omezit přístup k těm PC. Nevyzná se v tom někdo dobře kdo by byl ochotný přes TeamViewer to nastavit dle mých představ? Samozřejmě za peníze.
janslesinger
Junior

Odeslat příspěvekod Miroslav Pragl 7. 2. 2012 22:03

Omezeni na Windows Home jsou opravdu opruz nastavit - umyslne neobsahuji GP, rozsireni exploreru o prava atd... Laik to nezvladne a odbornik da od W. Home ruce pryc.

Nastav seznam povolenych aplikace - bohuzel budes muset editovat registr nemaje gpedit.msc:

http://msdn.microsoft.com/en-us/library/windows/desktop/aa372139(v=vs.85).aspx#_win32_run_only_allowed_windows_applications

MP
Miroslav Pragl
Expert

Odeslat příspěvekod Milanr1 7. 2. 2012 22:40

Neznám dětské edice OS WNT.
Nevyskytuje se tam náhodou
Milanr1 píše: Parental Controls, především funkci „Allow and block specific programs“.

:?:
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod janslesinger 8. 2. 2012 10:54

Tohle tam sice je, ale tam např. nezakážu, aby nešli vypnout programy, které mají ikonu v liště vedle hodin.
janslesinger
Junior

Odeslat příspěvekod Dupl3xx 8. 2. 2012 11:52

zkus http://www.mm-soft.cz/ stražce systému .... myslim že by ti to mohlo pomoct .. neni to delany na uplne presne tudle situaci ale muzes tim orezat co potrebujes ..sam jsem to testoval pred nekolika mesici a byl jsem spokojenej

muzes i kontrolovat, pres program co kdo na druhe strane dela atd ...
Dupl3xx
Junior

Odeslat příspěvekod Pan_Filuta 8. 2. 2012 12:48

janslesinger píše:Tohle tam sice je, ale tam např. nezakážu, aby nešli vypnout programy, které mají ikonu v liště vedle hodin.

A co nějaká dávka která by čekala skrytě na vypnutí programu a okamžitě ho nahodila? Nebo ideálně zakázat jim na to šahat.
Pan_Filuta
Junior

Odeslat příspěvekod Libb 8. 2. 2012 13:15

Něco podobného jsem chtěl napsat - co prostě hlídat, že se program vypnul a hned ho nahodit - a zaměstnanci vzít 500 z výplaty, oni se to odnaučí :)
Libb
Junior

Odeslat příspěvekod janndvorakk 8. 2. 2012 13:26

Process Lasso. Slouzi predevsim jako manager CPU a IO priority, ale blokovat (vypinat) aplikace umi take. Umi take udrzet aplikace spustene, ale to jen v placene verzi (ma to 300 dni trial). Rozhrani je prehledne, vsechno (nebo temer vsechno) se da udelat pres hlavni menu i pres kontextovou nabidku.
janndvorakk
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Dupl3xx 8. 2. 2012 13:27

aby pak nemusel jeste doplacet xD
Dupl3xx
Junior

Odeslat příspěvekod LukeD 8. 2. 2012 13:56

janslesinger píše:Tohle tam sice je, ale tam např. nezakážu, aby nešli vypnout programy, které mají ikonu v liště vedle hodin.

A nebylo by tedy v tomto kontextu zdaleka nejjednodušší to zobrazování ikony programu vedle hodin jednoduše vypnout? Pokud to právě u tohoto programu nelze, ber(te) můj příspěvek jako bezpředmětný..
Sagem RC922 -> Sony CMD-J6 -> Ericsson R520m + T65 -> Sony Ericsson T610i -> K750i + W995
LukeD
Junior

Odeslat příspěvekod ucho1212 8. 2. 2012 14:44

vytvor admina z heslo kde pustits veci , ktore nemaju pouzivat ale maju byt spustene...
vytvor usera , ktory nebude mat pristup do zloziek, ktorych chces ( nastavis si v priecinkoch)
v tom istom zakaz admin prava a taketo vecicky
zaplni admin usera, zapni vsetky veci ,zahesluj ...swich to normal user a nechaj ich to pouzivat...
ucho1212
Junior

Odeslat příspěvekod jetelina 8. 2. 2012 14:56

Pokud mají zaměstnanci přímo fyzický přístup k počítači(vypínací tlačítko, CDROMka), tak nemá cena je nijak omezovat.
- Jakékoliv nastavení GPO, Windows účty atd se dá jednoduše obejít pomocí nabootování z CD/USB a reset hesla administrátora.
- Jakékoliv omezení v nich zbudí zájem... jak ho obejít. A navíc budou vědět, že je omezujete.

Pokud jsou zaměstnanci šmatlaví a občas vypnou software pro kameru, tak musíte zjistit jak ho vypnou.
- Můžete použít Autohotkeys a například ALT+F4, ALT+TAB klávesy přemapovat aby nic nedělaly.
- Nevim jestli jde ve Windows zablokovat ukončení procesu, myslím, že ne.
- Pokud ale software pro kameru má běžet non-stop, můžete vytvořit naplánovanou úlohu, která bude proces kamery spouštět každou minutu-pokud neběží.
jetelina
Junior

Odeslat příspěvekod feryy 8. 2. 2012 15:10

Před nějakým tím rokem jsem řešil situaci, kdy bylo třeba na Windows XP nastavit pouze veliké omezení pro sdílený počítač.
Zásadním krokem bylo zaheslování biosu a fyzickému zabránění rozdělání PC (pomocí kusu železa, vrtačky a kladky). Tím odpadl strach o boot z jiného zařízení než z disku.

A pro XP jsem použil program SteadyState přímo od MS.
http://www.sosej.cz/Windows-SteadyState.html

Umí toho nastavit skutečně hodně, až tak, že je potom PC skoro nepoužitelné. To by Vám mohlo pomoci.

Pro Win7 to bohužel nefunguje protože ty již obsahuji GP viz nějak toto:
http://windowsteamblog.com/windows/b/sp ... ows-7.aspx
feryy
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod akira.uzai 8. 2. 2012 15:50

proč používat extra software, pro něco co lze jednoduše nastavit přímo ve windows?

feryy píše:Před nějakým tím rokem jsem řešil situaci, kdy bylo třeba na Windows XP nastavit pouze veliké omezení pro sdílený počítač.
Zásadním krokem bylo zaheslování biosu a fyzickému zabránění rozdělání PC (pomocí kusu železa, vrtačky a kladky). Tím odpadl strach o boot z jiného zařízení než z disku.

A pro XP jsem použil program SteadyState přímo od MS.
http://www.sosej.cz/Windows-SteadyState.html

Umí toho nastavit skutečně hodně, až tak, že je potom PC skoro nepoužitelné. To by Vám mohlo pomoci.

Pro Win7 to bohužel nefunguje protože ty již obsahuji GP viz nějak toto:
http://windowsteamblog.com/windows/b/sp ... ows-7.aspx
あきらうざい
akira.uzai
Junior

Odeslat příspěvekod lzap 8. 2. 2012 17:18

Ta moje poznámka o Linuxu byla spíš míněna na dodavatele, ne na Vás. Divím se, že někdo chce platit licence na Windows u pokladen, kde si může ta ušetřené peníze navýšit cenu vlastního (pokladního) softwaru. Mnoho systémů jede třeba v DOSu (bohatě to na pokladnu stačí), nebo jsou udělány přímo na UNIX. Chápu ale že je to setrvačnost...
lzap
Junior

Odeslat příspěvekod janslesinger 8. 2. 2012 18:08

V mém případě vůbec nejde o to, že by někdo úmyslně programy vypínal, snažil se nějak obejít hesla apod.

Jde prostě o to, že na PC nepracují vždy jen PC znalí lídé, ale taky ti, kteří jsou rádi, že si otevřou internet apod.

Co se týče ikon u hodin, tak bohužel né všechny jdou vypnout nebo zaheslovat. Např. TeamViewer má v nastavení možnost zakázat ukončení a tím je to vyřešené, ale třeba kamerový systém lze vypnout dvěma kliky, čemuž chci zabránit.
janslesinger
Junior

Odeslat příspěvekod cabman 8. 2. 2012 18:23

Já ti poradim v če mej zásadní problém - uplně špatně jsi pochopil situaci.

Používat nějaký sw na omezení systému je vytloukání klínu klínem. A rada jako instalovat linux je naprosto impotentní.

Začnu základní věcí, která mě zaráží a docela vysvětluje situaci kterou máš. Napsal jsi "mám celkem 4 počítače ve svých prodejnách na kterých běží pokladní software. Momentálně nemám PC nijak pro zaměstnance omezené, ale vzhledem k tomu, že se čím dál tím častěji stává, že něco omylem vypnou (kamery, synchronizaci na server, email apod." A já se ptám: "jak je třeba možné, že na počítači s pokladním sw (předpokládám že pokladní sw je klasická pokladna někde na přepážce) proboha běží kamery"? Tak je to pokladna a nebo ten bezpečnostní server, ale ne oboje.

Z toho plyne moje rada a řešení. Tak jak tvoje "it technika" stojí to navrhl a provozuje někdo kdo kdo otáčí korunu a myslí si, že levně je dobře. NENI a nebude. Co potřebuješ je, do počítačů nasypat nějaké prachy, na pokladně mít pokladu, v kanceláři počítač jen pro bezpečností systém a emailový server na serveru.

-- 8. 2. 2012 17:29 --

lzap píše:Provozovat pokladny na Windows je šílenost. Snad už všichni přešli na Linux, ne? Tam nic takového nehrozí, plus má člověk spoustu dalších výhod (automatické instalace, špičková vzdálená správa...)
Tak nevím kde jsi vzal, že všichni přešli na linux ... možná tak 4procenta a nebo něco kolem. A spousta výhod jako autmatická instalace (jak asi často ji dělám?), špičková vzdálená správa (tak to ani nezaslouží komentář) ... .
cabman
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 8. 2. 2012 18:34

[NO FLAME]
Izap:
jsi na velkém a trapném omylu!
Vzdálená zpráva je bezpečná pouze na bázi OS WNT pomocí protokolu rdp.
Všechny protokoly, používané v *nixu, byly už mnohokrát prolomeny a hacknuty, nejčastěji právě rdp a ssl/tls->ssh.
Rdp na bázi OS WNT ještě nikdy.
[/NO FLAME]
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod janslesinger 8. 2. 2012 19:00

cabman píše:Já ti poradim v če mej zásadní problém - uplně špatně jsi pochopil situaci.

Používat nějaký sw na omezení systému je vytloukání klínu klínem. A rada jako instalovat linux je naprosto impotentní.

Začnu základní věcí, která mě zaráží a docela vysvětluje situaci kterou máš. Napsal jsi "mám celkem 4 počítače ve svých prodejnách na kterých běží pokladní software. Momentálně nemám PC nijak pro zaměstnance omezené, ale vzhledem k tomu, že se čím dál tím častěji stává, že něco omylem vypnou (kamery, synchronizaci na server, email apod." A já se ptám: "jak je třeba možné, že na počítači s pokladním sw (předpokládám že pokladní sw je klasická pokladna někde na přepážce) proboha běží kamery"? Tak je to pokladna a nebo ten bezpečnostní server, ale ne oboje.

Z toho plyne moje rada a řešení. Tak jak tvoje "it technika" stojí to navrhl a provozuje někdo kdo kdo otáčí korunu a myslí si, že levně je dobře. NENI a nebude. Co potřebuješ je, do počítačů nasypat nějaké prachy, na pokladně mít pokladu, v kanceláři počítač jen pro bezpečností systém a emailový server na serveru.

-- 8. 2. 2012 17:29 --

lzap píše:Provozovat pokladny na Windows je šílenost. Snad už všichni přešli na Linux, ne? Tam nic takového nehrozí, plus má člověk spoustu dalších výhod (automatické instalace, špičková vzdálená správa...)
Tak nevím kde jsi vzal, že všichni přešli na linux ... možná tak 4procenta a nebo něco kolem. A spousta výhod jako autmatická instalace (jak asi často ji dělám?), špičková vzdálená správa (tak to ani nezaslouží komentář) ... .

Samozřejmě máš pravdu, že to není ideální, ale kdybych měl mít v každé provozovně server na kamery (přes net to přenášet nelze), PC v kanceláři, pokladny, server na e-maily tak můžu rovnou zavřít.

Jedná se o malé prodejny a nemohu si dovolit vybavení za statisíce, IT technika apod. Samozřejmě nehledám dokonalý produkt, ale jen nějaký použitelný kompromis, který by šel použít.
janslesinger
Junior

Odeslat příspěvekod Pan_Filuta 8. 2. 2012 19:24

Server na tyto účely bych si dokázal představit jako Atomový set se vším všudy do 4-5K.
Pan_Filuta
Junior

Odeslat příspěvekod janslesinger 8. 2. 2012 19:28

To sice ano, ale pořád je server do každé provozovny + náklady na provoz a OS. Je to prostě ve výsledku dost peněz na menší prodejny. Nehledě na to, že je potřeba dělat servis a jednou za čas to obměnit za nové stroje.

V každé provozovně je 1-2 kamery, na což mi fakt server přijde zbytečný. Existují sice zařízení (síťové disky s možností připojení kamer), ale tam je cena ještě vyšší než za celý server.
janslesinger
Junior

Odeslat příspěvekod wikisruleZz 8. 2. 2012 19:34

Strážca systému ???
wikisruleZz
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod 0xf 8. 2. 2012 20:18

o moznostech reseni uz se tady psalo... ale podle me bys mel zaplatit nekomu kdo tomu rozumi. A podle meho je dobre si po priste uvedomit jake technologie muzou ovlivnit jeste dodatecne naklady. Napriklad ruzne home edition nejsou zrovna vzdy nejvhodnejsi. Stejne tak nechapu (podotykam ze v kamerach nejsem specialista) jak muze nejaky kamerovy system co nekde neco nahrava bezet jako program. Ok na view to chapu ale na zaznam to vzdy musi bezet jako sluzba prave pro vami udavane veci. A pokud si teda koupim levnejsi co bezi jako program pouze v try... tak musim dopredu pocitat stim ze to nekdo bude muset nejak zabezepcit a to uz jsou dalsi naklady navic jestli jine pc nebo profesionalni nastaveni os. Navic jak uz tady nekdo psal... kdyz nepobezi kamera houbelec se stane ale kdyz zacne z nejakeho duvodu kamerovy sw shazovat system tedy pokladnu... je to koledovani si o pruser a zase naklady na reseni...
Kunda je chramem nevinosti, do ktereho vstupuju s jistou pochybnosti...
0xf
Junior

Odeslat příspěvekod Tonda-B 8. 2. 2012 21:11

janslesinger píše:mám celkem 4 počítače ve svých prodejnách na kterých běží pokladní software. Momentálně nemám PC nijak pro zaměstnance omezené, ale vzhledem k tomu, že se čím dál tím častěji stává, že něco omylem vypnou (kamery, synchronizaci na server, email apod.) tak bych rád našel nějaké řešení.

Já před tím musím varovat - moje zkušenosti nejsou dobré.
Pokud použiješ hodně sofistikované řešení a zaměstnanci opravdu nebudou moct nic ošvindlovat, začne trpět hardware.
Tu někdo omylem ukopne ethernetový kabel, tu někdo zvrhne na počítač limču apod.
Prostě přestanou "omyly" v oblasti softwaru a přenesou se do hardwaru.
Může to být hodně drahé...
Tonda-B
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Riky 8. 2. 2012 23:15

Hele proste pro "profi" reseni kupuj zasadne PC s win7 Prof. 32bit (k cemu je ti na prodejne 64bit) a muzese vse resit alespon trochu systemove, na ty kamery (pokud jsou IP) by byl vhodnej sitovej disk (levnej kousek stoji cca 4tis a pokud mas na 4 prodejny tak 16tis je prd).

pro omezeni toho systraye pouzij toto:
http://www.mydigitallife.info/disable-a ... and-vista/

popr pro vetsi omezeni pouzij toto:
http://www.thewindowsclub.com/ultimate- ... ws-7-vista
Riky
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod janslesinger 9. 2. 2012 20:03

Díky,

síťový disk mám v každé prodejně, ale nahrávání musí stejně probíhat přes PC. Zaznamenávat z kamery přímo na disk bohužel nejde. Nebo jde, ale umí to až disky, které jsou cenou někde jinde.
janslesinger
Junior

Odeslat příspěvekod ewing 10. 2. 2012 01:49

Neviem aky mas kamerovy system ale ak ide po sieti pripadne wifi, tak rozhodne odporucam nejaky NAS, ktory vyuzijes aj na zalohy. Osobne mam doma Synology DS211j a aj ked ziadne kamery nemam, videl som to na tom bezat a je to naozaj vymakane. Za tu cenu je to aj ovela lacnejsie a spolahlivejsie ako PC, ktori mozu zamestnanci restartovat pripadne vypnut.

http://www.synology.com/dsm/live_view.php?lang=enu

A samozrejme maju aj software, ktory ti zisti, ci sa niekto hral s nahravkou alebo nie, kedze je to digitalne podpisane.

Pre obmedzenie vypni ikonu, pripadne zakaz tomu programu sa zobrazovat v system tray. pouival som dakedy Steady State al to je myslim len na XP.
Staci vypnut klavesove skratky, run a prave tlacitko a mas po problemoch. ak je to proces, nastav ho aby sa spustal pod inym uzivatelom a dany uzivatel teda k nemu mat prava nebude.
"Imagination is more important than knowledge."
Albert Einstein
ewing
Junior

Odeslat příspěvekod oooooooooo 10. 2. 2012 13:29

Jo steady stete je pro XP - nicmeně dotaz steady state for windows seven using microsoft technology vysvětli jak dosahnout podobny efekt i na Seven ale ono tady už defakto Pragl postoval podobnou věc.
Pokud se ale nechce s tim patlat tak vzhledem k tomu že řeši z meho pohledu triviality - skryti a zakazy některých věci,stači beta UPM - položka admin a naklikat si tam steady state defakto vlastni.Jak na skryti procesu snad neni nutno se tady rozepisovat.
Otazka je jestli když se bavime o firmě neni rozumějši aspon minimalně zainvestovat a pořešit to nasazenim systemu kde to flikovat takto hloupě prostě člověk nemusí.Ale jak jsem psal o něco vyše - obecně MS nezakazuje nikomu si sam a dobrovolně škodit tím že si pořidí edici HOME,ale jak přijde na složitějši hratky s pravy, sitovani,sharing atd hned pozna proč ma v nazvu HOME.Osobně jsem z toho vyrostl i Doma před pěknyma par rokama.
oooooooooo
Pokročilý

Odeslat příspěvekod janslesinger 10. 2. 2012 14:17

Home verze tam není protože bych chtěl, ale protože dodavetel dodává kompletní HW pro tu pokladu s tímto OS. Je to už kompletně předinstalované, nastavené na tu pokladu, tím pádem nemám možnost tam dát jiný OS.
janslesinger
Junior