Winrar komprese

Všechny ostatní programy, které nemají samostatnou sekci

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Tom.Fucik 1. 2. 2013 00:18

Mám spoustu iso obrazů, které si chci zazálohovat, tk jsem se rozhodl je každý co nejvíce zmenšit pomocí Winraru. Mám ale jedno stažené iso, které je pomocí Winraru zkomprimováno z 3,1 GB na 1,2 GB, což je sice bezva, takhle bych si to ideálně představoval (alespoň 50% komprese), jenže když jsem na zkoušku iso extrahoval a znovu zabalil na nejvyšší kompresi, podařilo se mi iso zmenšit jen na 1,8 GB v čem je problém? Podotýkám, že jsem v podstatě nastavil jen nejvyšší kompresy a nevytvářel soubor pro opravu dat, proč se tedy nevejdu na stejnou velikost? Pomohlo by soubor rozdělit na více částí?
Tom.Fucik
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ahorek 1. 2. 2013 00:40

Více částí nepomůže, ale mohlo by pomoci zapnutí "solid komprese", kterou Winrar podporuje. Díky ní se nekomprimuje každý soubor zvlášt, ale všechny dohromady, podobně jako ten iso soubor. Nevýhodou je to, že pro rozbalení náhodného souboru je třeba rozbalit vše, co se nachází před tímto souborem, což může v těchto případech znatelně zvýšit dobu nutnou pro rozbalení.
ahorek
Junior

Odeslat příspěvekod Pytlík 1. 2. 2013 07:19

Také bych zkusil 7-Zip, občas dosahuje podstatně lepší komprese, než WinRAR. A je rychlejší.
Pytlík
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vladimir 1. 2. 2013 07:46

No a v čem je taky problém: mnohé soubory v Iso mohou být už zkomprimované a tudíž nová komprese je už nezmenší.

Prakticky nezkomprimovatelné jsou například .jpg obrázky.
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod karlos00x 1. 2. 2013 07:57

- hlavne bych nepouzival ten balast jmenem rar.
- pouzil bych taky 7-zip a pohral si s tim s nastavenim velikosti slovniku apod.
- rozdeleni na vice casti pochopitelne nema sebemensi vliv(kde by jako byly ty data?)
- zalezi na tom jak moc uz je to komprimovane. Kdyz to bude bmp ktery bude cely cerny a mit rozmer 8000x10000px tak bude mit velikost (hrube odhaduju) par stovek MB a sbalis ho na par kilo. kdyz budes mit to same PNG tak ho nezmensis ani o kousicek. Stejne tak uz ani o kousek nezabalis h264 video, to se dava do RARu jen kvuli heslu
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Bzuci 1. 2. 2013 08:07

JPG obrázky se komprimují velmi dobře, jeden k druhému. Je třeba jich komprimovat více najednou a u 7-zipu zvolit velikost slovníku větší, než je velikost dvou obrázků. Obrázky jsou si vzájemně podobné a tak jdou slepit k sobě. Samozřejmě záleží, jak moc jsou si podobné, ale pokud je to 100 fotek sté samé věci z různých úhlů, komprese je moc příjemná.

Stejně by to teoreticky šlo u těch obrazů disků, taky mají společné části, jenže jsou příliš velké.

A jinak RAR doporučuji používat. Sám dávám přednost 7-zipu kvůli otevřenosti, ale RARem člověk nic neztratí.
Bzuci
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Wikan 1. 2. 2013 10:12

Obrázky jsou si vzájemně podobné a tak jdou slepit k sobě. Samozřejmě záleží, jak moc jsou si podobné, ale pokud je to 100 fotek sté samé věci z různých úhlů, komprese je moc příjemná.

A to si myslíš, nebo víš? JPEG obrázky jsou komprimovatelné díky tomu, že obvykle obsahují spoustu metadat. Samotná obrazová data už prakticky více zkomprimovat nejdou.
Wikan
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Tom.Fucik 1. 2. 2013 15:45

Díky moc, máte pravdu - kam se Winrar hrabe na 7 - zip, ze 4 GB jsem pomocí Winraru udělal 3,4 GB a pomocí 7 - zip 2,3 GB. Děkuju za pomoc! :tleskani
Tom.Fucik
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Pytlík 1. 2. 2013 16:28

Za sebe mohu říct, že kdyby měl 7-Zip tak dobrý sfx modul, jak WinRAR, tak po WinRARu ani nevzdechnu.
Pytlík
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bzuci 1. 2. 2013 21:54

A to si myslíš, nebo víš? JPEG obrázky jsou komprimovatelné díky tomu, že obvykle obsahují spoustu metadat. Samotná obrazová data už prakticky více zkomprimovat nejdou.


To prakticky používám. Jednoduché vysvětlení: Zjednodušme celý proces komprese na pouhé neopakování stejných částí, tj. pokud soubor obsahuje pouze samá A, tak se místo AAAAAAAA zapíše dejme tomu 8A. No a pokud budu mít osm souborů obsahující pouze A, proč je nezkomprimovat jako "8x1xA"?
To polopaticky, protože kompresním algoritmům evidentně absolutně nerozumíte.
Metadat je v JPG minimum (nevím, jak velké JPG tedy komprimujete, ale při 5MB JPG opravdu metadata neudělají ani 1%). Zato pokud máte 10 různě širokých výřezů jedné fotografie, krásně se dají zkomprimovat.
Používám to celkem často, tak právě vím, o čem píšu.
Bzuci
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Wikan 1. 2. 2013 22:06

Kompresním algoritmům trochu rozumím, kdysi jsem i nějaké jednodušší napsal.
Ale v zájmu objektivity jsem to teď zkusil. Vzal jsem několik podobných fotografií vzniklých sériovým snímáním a zkusil je zkomprimovat jednak do jednoho archivu, jednak každou zvlášť. (7-zip Ultra nastavení)
Rozdíl ve velikosti byl podle očekávání velmi malý.
Wikan
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bzuci 1. 2. 2013 23:09

Kompresním algoritmům trochu rozumím, kdysi jsem i nějaké jednodušší napsal.
Ale v zájmu objektivity jsem to teď zkusil. Vzal jsem několik podobných fotografií vzniklých sériovým snímáním a zkusil je zkomprimovat jednak do jednoho archivu, jednak každou zvlášť. (7-zip Ultra nastavení)
Rozdíl ve velikosti byl podle očekávání velmi malý.


Udělal jsem si teď vlastní pokus a u skoro stejných obrázků se mi povedlo snížit velikost o pouhých 10%. A v záloze jsem vyhrabal 7z soubor s JPG obrázky s kompresí 30%. Zkusím přijít na to, jak jsem to tehdy dělal, ale tímto se omlouvám, protože toho evidentně znovu dosáhnout nedokážu, tedy berte moje předchozí výroky jako nesmyslné.
Než se mi povede očistit svoji čest :D
Bzuci
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Wikan 1. 2. 2013 23:29

Já bych to rozdělil na 2 různé problémy:
a) komprese velmi podobných obrázků: tady to moc zkomprimovat nepůjde, co je podobné pro člověka, není podobné pro počítač.
b) komprese shodných, či alespoň částečně shodných obrázků (bitově přesné výřezy): tady je to vcelku dobře zkomprimovatelné, minimálně shodné části půjdou dobře zkomprimovat.
Wikan
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bzuci 1. 2. 2013 23:34

Tak to samozřejmě, ideální kompresní algoritmus by měl zvládnout i třeba tmavší/světlejší jinak stejný obrázek. Jenže mně to nedával ani u stejných screenů plochy, kde se měnil pouze čas v system trayi a malinké okno uprostřed.
Problém i v těch výřezových obrázcích je, že kompresní algoritmus JPEG je schopen z nich udělat naprosto rozdílné soubory...
Bzuci
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod karlos00x 2. 2. 2013 12:01

taky neni jpg jako jpg... prave ta jeho interni ztratova komprese se pak dost projevi na te bezztratove "nad nim"
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků