Tune Up, CCleaner, Advance.... a jiné

Všechny ostatní programy, které nemají samostatnou sekci

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod m.kv 15. 4. 2013 08:26

Zdravím.
Nemohl jsem si nevšimnout, že při dotazech typu: "nejde NTB, PC, program, nefunguje toto a tamto" apod. je na tomto fóru poměrně často kritizováno a varováno před použitím těchto programů. Chci poprosit o jednoduché zdůvodnění (pro BFU) proč nepoužívat a co přesně tím lze dokurv..
Lidí, kteří si tímto obdobím projdou je hodně (včetně mě...:-) ) a v poradnách typu" PC pro každého" a jiné jsou hojně doporučovány - tím nemyslím, že zrovna tato poradna(y) radí vždy odborně, ale v podvědomí lidí, kteří o IT neví lautr nic jsou i díky těmto názvům populární..
Tímto nechci vyvolat FLAME - můj dotaz je vyloženě jen pro poučení mého a případných zájemců.
Sám jsem prošel obdobím Tune Upu, Advance system care, CCleanerem - ten používám pořád a nikdy se mi žádné PC nepodařilo "odstavit" - tím tyto programy neobhajuji jenom konstatuji... :D
m.kv
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pocitujlasku 15. 4. 2013 08:45

Problem tychto optimalizatorov a cisticov je v tom, ze nikto nevie, co vlastne robia a ake zmeny v systeme vykonavaju. Niektore su nevratne, napr. odstranovanie zaznamov z registra, odstranenie suborov, ktore si myslia, ze su uz nepotrebne, ine sa daju vratit spat: rozne nastavenia napr. virtualna pamat, vypinanie systemovych sluzieb, nastavenie bodov obnovenia.
Navyse kazdy z tychto programov meni veci po svojom, jeden nastavi nejaku kombinaciu, druhy to prepise, lebo podla neho je to takto lepsie, prida k tomu este nejaku zmenu.
Od windows XP je system relativne pouzitelny aj bez tychto kuzelnych programov. Preslo mi rukami x-pocitacov, ak sa vyuzival k niekolkym cinnostiam - nainstalove len potrebne programy, ktore pouzival tak system bezal svizne aj po 5 -rokoch. Ak kazdu chvilu nieco instaloval, menil, bezhlavo klikal na vsetko a potom pustil optimalizatory, lebo windows zacal byt pomaly, potom pre istotu dalsi, lebo je to stale pomale, tak dat ho do normalneho stavu bez reinstalacie je nemozne.

Bezne staci vymazat temp, cache prehladacov a logy, to zvladne aj ten windowsacky cistic disku.
Je zaujimave, ze v neexistuje optimalizator, ktory by urobil citelne zrychlenie, su to vsetko len placebo efekty.
pocitujlasku
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bari007 15. 4. 2013 10:25

pocitujlasku to popsal velice dobře. Já jen doplním, nejen že ty změny v systému mohou být nevratné, ale jsou i těžko dohledatelné a tím pádem těžko řešitelné. Proto jsou problémy, které vzniknout kvůli těmto programům, z drtivé většiny případů neřešitelné.

Všechny zásahy, které dělají ty programy, je možné dělat i ručně. A člověk má pak kontrolu nad tím, jaké změny udělal a může na to přímo dál reagovat.
No a z toho plyne poslední věc - pokud uživatel neví, jak ty změny udělat ručně, tak by je neměl dělat vůbec, jelikož tomu evidentně nerozumí a je tudíž velká pravděpodobnost, že napáchá víc škody než užitku. Taková zásahy se totiž dělají zásadně ručně a zásadně je dělá člověk, který přesně ví, co dělá a jaký to bude mít dopad. Svěřit to nějaké aplikaci, která v jednom kroku udělá tisíc různých naprosto nepředvídatelných změn, je cesta ke zničení systému.
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod m.kv 15. 4. 2013 10:39

díky za vysvětlení... :-) tak ňák jsem tušil, že se odpovědi budou ubírat tímto směrem - pro pochopení naprosto dostačující ;-)
m.kv
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Miroslav Pragl 15. 4. 2013 11:06

Laikovi tyto programi do rukou nepatri; profesional je nepotrebuje a NEVERI jim. Pro koho jsou tedy urcene? Snad jen pro samostudium metodou "co se stane, kdyz ..."?

MP
Miroslav Pragl
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod m.kv 15. 4. 2013 12:47

...jo tak to samostudium nejen pomocí těchto programů je občas docela prča.... :-D
m.kv
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Miroslav Pragl 15. 4. 2013 13:14

Metoda pokus-pruseromyl neni zrovna efektivni, ale jinak je jedna z nejlepsich.

MP
Miroslav Pragl
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod m.kv 15. 4. 2013 13:26

efektivní co do výsledku je téměř nulová - co do zapamatování, že "tohle už fakt nedělat" je téměř 100% ...bohužel :grr:
m.kv
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dinkylinky 16. 4. 2013 15:34

Nejdůležitější je neustále zálohovat data. Tam ta ztráta bolí nejvíc. Já podobný programy před x lety taky zkusil, škodu mi /myslím/ nenapáchaly, ale dnes už to na pc nemám /kromě CCleaner/. Prostě po letech zkušeností k tomu závěru, že většinu toho nepotřebuješ, dojdeš sám.
dinkylinky
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod m.kv 16. 4. 2013 20:10

...já už k tomu právě došel, jen jsem to potřeboval nějak jednoduše zdůvodnit - pár lidem (větší BFU než já :D ) jsem to kdysi doporučoval a dneska když se ptají proč už ne, tak je mi blbý odpovídat "nevím přesně - na jednom fóru píšou, že to není dobrý" a oni mi odpoví, ale v tom časopise (článku apod.) to doporučujou - O:-)
m.kv
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dinkylinky 16. 4. 2013 21:23

Tak ono záleží k čemu třeba Tune up použijou - např. oproti XP to mělo lepšího správce procesů, volbu programů spouštěných při startu atd. V tomhle však W7 obrovsky pokročily. Nemusí se to tedy použít jen k optimalizaci Windows.
dinkylinky
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod m.kv 16. 4. 2013 22:54

pouziti bylo bohuzel hlavne one click udrzba - je pravda, ze start up manazer tam byl oproti win luxusni, ale dle nazoru zkusenejsich je vyreseno, proste nepouzivat - akorat ten ccleaner si u sebe neodpustim...:-), nektere ficury obcas vyuziju
m.kv
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dinkylinky 16. 4. 2013 23:51

Tak ono se varovalo i před spoustou dalších programů, ale pokud jsi dával pozor např. při instalaci, tak problémy nebyly. Prostě důležitý je si o tom programu dopředu přečíst x příspěvků a udělat si obrázek sám. A pokud ten program vyhovuje, tak ať si ho nainstaluje. Nicméně jak píšu, tahle doba je tak 7 let za mnou a u většiny programů jsem došel k závěru, že je nepotřebuju. Ale abych nevypadal tak "zkušeně", napadlo mě ještě něco.
Ona ti třeba spousta expertů řekne, že motiv vzhledu je naprostý nesmysl, protože on přece pracuje na PC, a tak ho nezajímá, jak to vypadá. No a já třeba zrovna ve Firefoxu ho mám. Když něco používám často, tak proč nemít na tom vzhled, který se ti líbí.
dinkylinky
Junior
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků