Systémy v operačních systémech

Všechny ostatní programy, které nemají samostatnou sekci

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod brixy123 19. 9. 2016 17:59

Název je asi krkolomný.
Zajímalo by mne ovšem, jaké máte zkušenosti, hlavně co se týče úprav a údržby na cizích PC s rozdílným OS.
Používám od mala windowsy, občas jsem měl na PC na vyzkoušení verze linuxu i OS X.
Bohužel, při opravách SW problémů u uživatelů jsem měl problémy právě u OS X, kdy jsem nedokázal nic najít, bylo mi to neintuitivní. Tento problém jsem poté zaznamenal i u Win XP.
Win 7 a novější i s většinou distribucí Linuxu se mi zdáli daleko lepší na pochopení fungování rozvržení systému, na pochopení systému řazení položek v OS.
Zajímalo by mne, jestli vám dělají nějaké OS problémy a jak jste se s nimi dokázali vyrovnat.
Popř. proč je OS X pro mne neintuitivní, ovšem Linuxy ano, u Win XP to docela chápu, neb se jedná o zastaralý systém, který byl překonán.
brixy123
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Milanr1 19. 9. 2016 18:22

A/ Jablíčka* jsou tak úmyslně vytvořená, aby se v tom BFU nehrabal. :-)
Je to OS ideální pro začátečníky, dokud funguje.
Pak nejlépe zahodit i s rukama. :-/

B/ Linux instalují pokročilejší BFU -> dokážou si nakonfigurovat ideální rozložení a velikost partition už při instalaci OS => používání optimálně vytvořeného OS je pak naprostá pohoda.

C/ Profi WNT a herní Windows je (byl) fatálně odlišný OS.
Dokonce i dětský herní WXPP/32 bylo možné nainstalovat tak, jak se to MS naučil až v 6. řadě WNT, tj. s oddělenou systémovou a bootovací partition.
Defaultní GUI instalátoru WNT je ovšem stále trapně primitivní.
Pokud neovládáš cmd, nic tam nenastavíš.
brixy123 píše:údržby na cizích PC s rozdílným OS

Klasika:
boot live OS.
----
* Jablíčka jsou taky postavená na klasickém Unixu, jako Linux. Jen je to hodně zpotvořený Unix.
Ale Jablíčkářům to neprozrazuj. ;-)
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Bzuci 19. 9. 2016 18:49

A/ Jablíčka* jsou tak úmyslně vytvořená, aby se v tom BFU nehrabal. :-)
Je to OS ideální pro začátečníky, dokud funguje.
Pak nejlépe zahodit i s rukama. :-/

OSX je Unix, proto taková filozofie.

B/ Linux instalují pokročilejší BFU -> dokážou si nakonfigurovat ideální rozložení a velikost partition už při instalaci OS => používání optimálně vytvořeného OS je pak naprostá pohoda.

Nechápu, proč tohle v dnešní době pro domácnosti řešit. Když už mám komplikovanější situaci, použiju LVM. Dělit partition jsme doma museli před třiceti lety.

C/ Profi WNT a herní Windows je (byl) fatálně odlišný OS.
Dokonce i dětský herní WXPP/32 bylo možné nainstalovat tak, jak se to MS naučil až v 6. řadě WNT, tj. s oddělenou systémovou a bootovací partition.
Defaultní GUI instalátoru WNT je ovšem stále trapně primitivní.
Pokud neovládáš cmd, nic tam nenastavíš.

Tohle je zcela irelevantní. Windows má hlavně GUI napevno narozdíl snad od všech ostatních velkých hráčů.

* Jablíčka jsou taky postavená na klasickém Unixu, jako Linux. Jen je to hodně zpotvořený Unix.
Ale Jablíčkářům to neprozrazuj. ;-)

Linux má s Unixem společné tak maximálně 4 písmenka v názvu a POSIX (POSIX umělo i vaše WNT, tudíž je to Unix úplně stejně jako Linux). Unix to není ani v nejmenším.

Tazateli doporučuji rozeznávat mezi operačním systémem, grafickým prostředím a uživatelským prostředím. U Windows tato trojce jedno jest, jinde se počítá s možností volby. Různá grafická prostředí spustíte na různých OS, např. KDE je v tomto těžce multiplatformní.
Windows ne, ale ty jsou z pohledu OS nepodstatná vyjímka.
Bzuci
Junior