Klonování HDD na menší SSD, jaký SW

Všechny ostatní programy, které nemají samostatnou sekci

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod regine 18. 6. 2019 21:00

V laptopu budu klonovat z HDD 500GB (se 2 partitions) na SSD 250GB. Obsazenost daty asi 30 procent.
Z free verzí, která je lepší:
1. EaseUS Todo Backup
2. AOMEI Backupper
Z diskusí vypadá jako lepší EaseUS Todo Backup.
Free verze AOMEI nenabízí (údajně):
- možnost klonovat na menší disk,
- nastavit ihned SSD jako boot-systém (Windows 7 32bit).

Je to pravda?
Doporučíte jiný, jaký?
Nice Day :-) Hezky den :-)
regine
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vladimir 19. 6. 2019 05:17

Typ SSD?
Klonovací nástroj, který dodává Samsung ke svým SSD diskům zdarma, toto umožňuje. Má dokonce možnost z klonování vyloučit některé adresáře, kdyby bylo na HDD více dat, než je místa na SSD.
Nástroj má funkci omezenou pouze pro SSD Samsung, pokud budeš kupovat jinou značku, můžeš se podívat, jestli jeho výrobce taky nedodává vhodnou utilitu.
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kaulik 19. 6. 2019 06:34

hlavně jestli to SSD fakt budeš teprve kupovat.. asi bych se přiklonil s dnešními cenami rovnou k 500GB SSD.. ale záleží na tobě samozřejmě.. cena ~1500,- Kč za 500GB SSD mě přijde už fajn.
R7-5800x + NH-D14 | ASUS ROG STRIX B550-A GAMING | RAM 48GB@3200 | RX 6750 XT | RM550x | FD R4 | Transcend SSD370S 256GB | NVMe SSD EVO970 500GB
Kaulik
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod regine 20. 6. 2019 08:22

To: Kaulik - To je už 9 let starý malý lapťop se sedmičkami na dožití, k omlácení na cestách. 120GB by stačilo, ale rozdíl mezi 250GB a 125 je tak do 200 Kč. Tak jsem se rozhodl pro 250. :pozor A při 500GB je to v ceně už o 100% víc.
Nice Day :-) Hezky den :-)
regine
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kaulik 20. 6. 2019 08:25

Oki, rozumím tomu. V tom případě.. nebylo by nejvhodnější udělat čistou instalaci? A nezalamovat se s klonováním disku?
R7-5800x + NH-D14 | ASUS ROG STRIX B550-A GAMING | RAM 48GB@3200 | RX 6750 XT | RM550x | FD R4 | Transcend SSD370S 256GB | NVMe SSD EVO970 500GB
Kaulik
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod regine 20. 6. 2019 10:02

Ani ne. :-] Před 5 roky jsem původní odcházející 250GB HDD (S.M.A.R.T upozornil) klonoval s Clonezilla (jež neumí klonovat na menší disk) disk -> disk (připojeno přes dokoupený kablík) na darovaný starší rychlejší 500GB za 5 minut + 10 minut mechanický zásah.
Když tak s Gparted snížím velikost partitions (jsou dvě) a zase užiji Clonezilla. Chtěl jsem zkusit i něco jiného ze SW. Ještě prý jde užít Paragon Boot CD.
V případě užití Clonezilla pro SSD je nutné obnovit boot z Live-CD Win7.
Kód: Vybrat vše
bootreg.exe /fixmbr
bootreg.exe /fixboot
bootreg.exe /rebuildbcd

To: KineCZek - Já chci jednoduše vše jedním vrzem.
Naposledy upravil regine dne 20. 6. 2019 10:10, celkově upraveno 3
Nice Day :-) Hezky den :-)
regine
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 20. 6. 2019 10:03

Clonezilla je bezproblemova, nikdy nezklamala. Narozdil od "easeus" blikatek neobsahuje spam, spyware atd.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mluno 20. 6. 2019 13:52

Taky bych byl proto připlatit si za větší a problém neni potřeba řešit (dejte si ovšem pozor, aby to nebylo jen 480 GB). Zase tak drahé to neni. Ono i těch 500 GB je dost málo. Já tohle řešil před možná rokem, možná delší dobou, kdy jsem 250GB disk nahrazoval SSD. Ne z nějakého rozmaru, ale prostě na něm přibývaly chybné sektory a SSD se v té době v této kapacitě už celkem normálně prodávaly. SSD maji většinou 240GB ale jsou i (dražší) 250 GB. Tehdy jsem to naklonoval právě pomocí bootovacího CD Easeus disc copy co jsem měl několik let stažené ze slunečnice (přestože je to linux, distribuuje se v samorozbalovacím archivu pro windows, nevim, co se děje po spuštění toho exáče ve windows, já jsem extrahoval soubor s příponou iso, ten jsem vypálil na CD a použil). Nějak jsem nemohl novější najít, ale to že ta stará verze končí u 2 TB bylo v daném případě úplně jedno. Počítač po instalaci naklonovaného normálně naběhnul jakoby se nechumelilo, ze začátku mi trochu chyběl zvuk disku, ale už jsem si zvyknul. I baterka vydrží trochu déle. Nějaké extrémní zrychlení ale nepozoruju.
Na menší disk uměl klonovat norton ghost, ale nevím, jestli to ještě existuje.
Ještě k tomu klonování, některé programy se údajně zaseknou na prvním chybném sektoru a pro tento úkol se tedy nehodí pokud disk nějaké chybné sektory obsahuje.
mluno
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod regine 20. 6. 2019 16:09

Easeus disc copy - Fakt v distrubuovaném 'exe' je ISO. :shock: 'mluno', díky za upozornění.
Po extrakci ISO z EXE a vypálení, se z CD nabootoval Isolinux a spustil se DiscCopy.
https://wiki.syslinux.org/wiki/index.php?title=ISOLINUX
https://en.wikipedia.org/wiki/SYSLINUX
Dál jsem nepokračoval. Pátrám dál a vyhodnotím. Nespěchám.
Nice Day :-) Hezky den :-)
regine
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod freekarol 20. 6. 2019 21:54

Podle tohodle videa, by měl umět Macrium Reflect i ve verzi zdarma: https://www.youtube.com/watch?v=3s75WL0lFPY
freekarol
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 20. 6. 2019 22:20

Samozrejme ze to umi. A navic nespamuje.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod freekarol 20. 6. 2019 23:27

Klonování na menší disk jsem ještě nepoužil, ale jinak ho používám a nemůžu si stěžovat, funguje, jak má. A že se umí přidat do boot menu, je taková třešnička na dortu.
freekarol
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod uiqjirka 21. 6. 2019 19:41

Ja ano a nekolikrat a placeny Acronics True Image Home si s tim poradil vytecne a bez potizi. ;-)
uiqjirka
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod regine 22. 6. 2019 06:54

To: uiqjirka
V mém případě jde o Kingston Now UV500. Kingston přímo doporučuje Acronis® True Image:
https://www.kingston.com/en/support/technical/acronis-download
Step 1 – Create Account
Click Create account to create a new account.

ALE! REGISTRACE? Instalace v době běžných portable SW verzí. Proč? :-]
https://www.acronis.com/en-us/my/box/oem/
Výrobce má poskytnout rovnou nějakou 'lehkou' verzi SW, a dávají někteří, bez tanečků kolem registrací a zadání osobních dat. To raději osvědčená Clonezilla, ač mírně komplikovaněji, ale osvědčeně se spoustou návodů na netu. Navíc zpravidla, a to dělám, připojím oba disky HDD+SSD z lapťopu do výkonného desktopu (což dělám, neb desktop mám) a z USB-Live-Clonezilla provedu vlastní přepis s daty velkou rychlostí.
Nice Day :-) Hezky den :-)
regine
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Nargon 24. 6. 2019 08:48

Já osobně používám Acronis True Image.
Bootovatelné ISO stáhnu ze stránek acronisu: http://dl2.acronis.com/s/AcronisTrueImage2019_14690.iso
Sice to asi není zcela košér, protože ten link jsem nikde na webu acronisu nenašel, tak to asi není určeno k volnému stažení, ale nemají to nijak blokované proti stažení bez přihlášení. Navíc WD i Seagate mají nějakou licenci na acronis, kterou dávají uživatelům. Kokrétně u jedné značky je to Seagate DiscWizard, což je přejmenovaný acronis. A ve druhém případě je to Acronis True Image WD Edition. Oboje jsou verze, které jsou trochu osekané, takže tam nejde dělat přírůstkové zálohy apod, ale to stejně nechceš dělat. Takže ať máš jakýkoliv plotnový disk, tak máš vlastně licenci na klonování pomocí Acronisu. Tyhle dvě značky pokrývají většinu disků co můžeš mít v PC. Co se týče Hitachi a Toshiby tak ty spadají pod WD, tak i tam to je v pohodě. Podle mě tedy až tak nevadí, že si stáhneš tu aktuální verzi z webu acronisu místo toho co máš od výrobce k dispozici.

Co se pak týče toho vlastního úkonu klonování tak to dělám tak že to vypálím na cd/dvd a nabootuji z toho. Když se ti chce tak si to klidně předělej na bootovatelnou flashku. V aplikaci pak nechám udělat image disku a uložím ho někam bokem - u mě na NAS. Pak vyměním disk v PC, a následně ten image zase obnovím na nový disk. S tím že si nastavím novou velikost oddílů protože je disk menší.

Možná je to komplikovanější, ale mě to zcela vyhovuje. Takhle to mám pod kontrolou a vím že když mám image tak už ten starý disk nepotřebuji. Navíc vím že když se mi ten image nepovede správně obnovit (např nenabootuje), tak to můžu zkusit znova a jinak. Nebo když budou špatně zarovnané oddíly na SSD tak to lze opět udělat jinak apod. Navíc nehrozí že omylem budu klonovat disky špatným směrem a defakto si ten funkční smažu. A kdyby bylo nejhůř tak vím že mám odložený ten starý disk a když se to nepovede tak ho tam můžu vrátit a počítač je zcela určitě ve stavu v jakém jsem začal a je to vše kompletně funkční.
Desktop: Ryzen 7 1800X (3.95GHz, 1.35V), Asus Crosshair VI Hero, 16GB DDR4 Ram (3200MHz), 128GB SSD + 3TB HDD, Nvidia GTX 1080
Notebook: Asus UL50VT 15.6" (SU7300@1.7GHz, 4GB ram, 500GB HDD, Intel GMA 4500MHD + nVidia G210M, dlouha vydrz cca 7+ hod)
Nargon
Moderátor

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků