EU hlasovanie o softwarovych patentoch

Všechny ostatní programy, které nemají samostatnou sekci

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod kinn 4. 7. 2005 13:32

Za dva dni sa rozhodne ! http://noepatents.eu.org/index.php/NO_Software_Patents ... (cudujem sa ze tato pre nas VELMI dolezita tema je e-zinmi takmer uplne ignorovana .. )
kinn
Junior

Odeslat příspěvekod cache 4. 7. 2005 14:04

kazdy kto sa o to seriozne zaujima uz spravil co mohol (peticia)..
a e-ziny sa asi venuju inemu :-/

btw toto asi patri do ostatneho a nie do linuxu..
Můj bože, to je budoucnost! Mí rodiče, přátelé, má dívka.. Už je nikdy neuvidím.. JUPÍÍÍÍÍÍ! (Fry s1e1)
cache
Pokročilý

Odeslat příspěvekod kinn 4. 7. 2005 14:41

Pravda, asi to naozaj patri do ineho fora. No faktom zostava, ze vacsina IT-cinnych ludi toto hlasovanie pasivne ignoruje a neuvedomuju si nasledky .. :( (http://webshop.ffii.org).
kinn
Junior

Odeslat příspěvekod adamek.jan 4. 7. 2005 14:44

Presunul jsem do sekce Software > Ostatni programy.
adamek.jan
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod puck 5. 7. 2005 10:00

dufam ze to odhlasuju.
ja robim vyskum v IT, a ak na niecom stravim pol roka, tak na tom chcem nieco zarobit.
Naposledy upravil puck dne 5. 7. 2005 10:27, celkově upraveno 1
puck
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod martynez 5. 7. 2005 10:19

puck píše:dufam ze to odhlasuju.
ja robim vyskum v IT, a ak na niecom stravim pol roka, tak na tom chcem nieco zarobit. ak to

I já dělám výzkum a doufám, že to neodhlasují. Tak se milý kolego pochlub, kolik už máš patentů, kolik sis podal přilášek (oboje můžeš už teď). Nebo nic nemáš a jen plácáš vodu? Věř, že až budeš mít, nebudeš to ty, kdo na SW patentech vydělá - leda bys byl patentový právník.
martynez
Junior

Odeslat příspěvekod puck 5. 7. 2005 10:26

martynez píše:
puck píše:dufam ze to odhlasuju.
ja robim vyskum v IT, a ak na niecom stravim pol roka, tak na tom chcem nieco zarobit. ak to

I já dělám výzkum a doufám, že to neodhlasují. Tak se milý kolego pochlub, kolik už máš patentů, kolik sis podal přilášek (oboje můžeš už teď). Nebo nic nemáš a jen plácáš vodu? Věř, že až budeš mít, nebudeš to ty, kdo na SW patentech vydělá - leda bys byl patentový právník. /quote]

zatial mame registrovany jeden.
na druhom prave pracujeme

jedna sa o vyskum pre nemenovanu nadnarodnu spolocnost.
puck
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod cache 5. 7. 2005 12:09

puck: a videl si napriklad ten webshop? http://webshop.ffii.org Uvedomujes si ze ak prejdu patenty, tak 90% stranok bude vlastne nelegalnych? Ved aj phpBB bude nelegalna, pretoze autori porusia patenty (vacsina prvkov na fore a aj samotne forum je uz isto nezmyselne patentovane), a aj zive ze ho ma spustene.. Kto si moze dovolit zaplatit tolko patentov? Dalej vlastne zaniknu takmer vsetky opensource systemy (freedos, freebsd (a ine unixy), linux, ...) - kto bude mat na zaplatenie tolkych patentov? Napriklad aj popularny mplayer zanikne.. Dokonca aj XviD - myslis ze budu mat na zaplatenie licencii za mpeg1/2/4 technologiu? Uvedomujes si kolko veci skonci? Microsoft ma na 100% patentovane veci ako tabulkovy kalkulator a podobne.. Cize bude musiet ukoncit svoj vyvoj zrejme aj openoffice.org. Takze sa vratime do casov "stredoveku", pretoze vsetko alternativne bude nelegalne a nebude sa to dat ani stiahnut aby nemohli zalovat prevadzkarov serveru a pod..
Lenze ty to nevidis, ty vidis len seba.. Prezri si bleskovky na zive a uvidis tam zopar takych, ze microsoft zase ziskal nejaky patent na nieco, co vsetci povazuju za samozrejmost. Cize bude ryzovat na vsetkych..
Napriklad jeden kuriozny patent si pamatam doteraz. Microsoft si patentoval vzdialenu spravu systemu. To je nieco, co maju unixove systemy od pociatku svojej existencie (daleko predtym nez Microsoft vlastne existoval). No a uzasny patentovy system v amerike umoznil, aby si to MS patentoval, a ostatny si mozu ist piskat. To ze to mal neskor ako ine systemy je irelevantne, uz ma patent. A v europe budu samozrejme tieto patenty platit tiez ked to prejde..
Můj bože, to je budoucnost! Mí rodiče, přátelé, má dívka.. Už je nikdy neuvidím.. JUPÍÍÍÍÍÍ! (Fry s1e1)
cache
Pokročilý

Odeslat příspěvekod schm20 5. 7. 2005 12:55

a kdy se dozvíme jak to dopadlo jestli to prošlo
schm20
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod puck 5. 7. 2005 12:55

dolezite su dve veci:

1) patent neznamena, ze autor bude pytat peniaze za jeho pouzitie
2) investicie do vyskumu musia byt navratne, altruistov a filantropov je na svete malo

uvedomujem si, co vsetko su kopie a ukradnute napady niekoho ineho. patent, by mal platit urcitu dobu, po tejto dobe (napriklad 20 rokov) sa licencia na patent uz neuplatnuje.

ja to vidim tak, ze autori XviD parazituju na praci niekoho ineho.
je to vidim tak, ako ked niekto karaoke prespieva skladby u2 a vydava ich za svoje.

napady a vynalezy tahaju ludsky pokrok dopredu.

ak niekto za svoje peniaze nieco objavi XYZ, a potom to nekto iny ukradne, tak to je nefer.
ak niekto pride s myslienkou XYZ a da ju patentovat, tak kludne tento patent moze dat k dispozicii OSS zadarmo.

myslim, ze pantentami ziska velmi vela aj OSS. OSS si mize dat patentovat vsetko, co nechce aby sa skomercionalizovalo.
navyse ludia budu donuteni vymyslat nove a lepsie myslienky.

ANO, da sa na to teraz pozerat tak, ze prideme o mp3 alebo divX... ale za 10 rokov mp3 a divx nebude nijak dolezity. a medzitym OSS bude mat patentovane nove a lepsie technologie ( a nemusi ich dat k dizpozicii Microsoftu :-) )
puck
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod cache 5. 7. 2005 13:20

puck píše:ja to vidim tak, ze autori XviD parazituju na praci niekoho ineho.

V pripade, ze by na tom zarabali ano, parazituju. Lenze oni to spravili zadarmo, namakali sa na tom len koli tomu ze ich to bavi, ze nechceli platit za komercnu vec. Dvaju to aj so svojimi zdrojmi kazdemu zdarma. To nieje parazitovanie.

Naopak ja povazujem spravanie firiem typu Microsoft za zneuzivanie situacie. Preto som silno proti tomu. Kazde ma svoje pre i proti. Ale je pravdepodobnejsie, ze ak to prejde, splni sa viac tych proti, a zanikne velmi vela dobrych projektov, ktore su zdarma, nezarabaju a teda na nikom neparazituju.
V tvojom pripade si to zober tak. Nieco ste tam vymysleli. Je to super, beriem to. Ak by to niekto zobral a zacal predavat (t.j. komercna konkurencia s podporou a vsetkym), uznavam, rozhodne to nieje pre vas prijemne. Ale ak by to niekto zobral, naprogramoval a daval zadarmo (cize ziadne zaruky, ziaden servis, nic, len samotny kod), tak deffacto nemate straty. Ty co nemaju na to aby si kupili od vas a pouzivaju alternativu, tak si to nekupia ani ked alternativa zanikne. Ty co na to maju, a zalezi im na tom aby mali to lepsie, tak si to od vas kupia.
Preto su tie patenty zle, a ver tomu ze ten lepsi pripad prakticky nenastane (ze by patenty boli a davali to aj tak k free pouzitiu). Zober si ako za presadenie patentov lobuju velke spolocnosti ako Microsoft - myslis ze to lobuju len tak? Ze nepredpokladaju s tym, ze sa im to vrati a zarobia na tom?
cache
Pokročilý

Odeslat příspěvekod cache 5. 7. 2005 13:21

schm20 píše:a kdy se dozvíme jak to dopadlo jestli to prošlol/quote]

Zajtra, alebo pozajtra to bude urcite "headline" vsetkych IT portalov..
cache
Pokročilý

Odeslat příspěvekod puck 5. 7. 2005 13:51

cache píše:
puck píše:ja to vidim tak, ze autori XviD parazituju na praci niekoho ineho.

V pripade, ze by na tom zarabali ano, parazituju. Lenze oni to spravili zadarmo, namakali sa na tom len koli tomu ze ich to bavi, ze nechceli platit za komercnu vec. Dvaju to aj so svojimi zdrojmi kazdemu zdarma. To nieje parazitovanie.

nejde o to, ze ci zarabaju alebo nie. ide o to, ze pouzili myslienku niekoho ineho. ich plagiat znizuje navratnost investicie toho, kto do vyskumu investoval.

ak nebudu investicie do vyskumu navratne, tak tam nepojdu. a potom bude vyskum iba dobrovolny zadarmo. a ver tomu, ze keby velke firmy do vyskumu neinvestovali, tak zrejme nepocuvas mp3ky ani nebrowsujes takto po internete.

kazda dobra myslienka potrebuje investiciu, aby sa uplatnila v praxi. a bez tej investicie ostane iba pri myslienke.
puck
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod cache 5. 7. 2005 13:56

puck: precitaj si este raz a dobre co som napisal a pochopis.. ty co pouzivaju alternativy si vacsinou nezakupia komercny produkt ani keby alternativy neexistovali.. takze znizovanie navratnosti je scestne. a mimochodom, vyvoj napreduje aj vdaka 'plagiatom', napriklad spominany 'plagiat' XviD prisiel s vylepseniami skor ako DivX, ktory ich neskor zakomponoval..
cache
Pokročilý

Odeslat příspěvekod puck 5. 7. 2005 14:01

cache píše:Preto su tie patenty zle, a ver tomu ze ten lepsi pripad prakticky nenastane (ze by patenty boli a davali to aj tak k free pouzitiu). Zober si ako za presadenie patentov lobuju velke spolocnosti ako Microsoft - myslis ze to lobuju len tak? Ze nepredpokladaju s tym, ze sa im to vrati a zarobia na tom?

preco by nenastal ten pozitivny pripad ? napriklad OSS moze objavit novy sposob vyvoja kernelu operacneho systemu, da si to patentovat a hotovo. Linus pride na to, ako rychlejsie prepinat procesy, da si to patentovat, neda to Microsoftu ale iba GNU/Linuxu. a takych prikladov moze byt vela.
Velke spolocnosti, ktore investuju do vyskumu samozrejme bojuju za tento zakon preto, aby ochranili svoje investicie.

Software zadarmo, ktory pouzije niekolko rocny vyskum s obrovskou investiciou, to zneuziva.

Cisto vymysleny priklad :-)
Dajme tomu, ze robim vyskum pre nadnarodnu spolocnost v oblasti software pre automobilovy priemysel ( :-) )
Dajme tomu, ze vyvynieme novy velmi intelignetny software pre automaticke prevodovky ( :-) ) a ziskame tymto konkurnecnu vyhodu, pretoze ziadna ina automaticka prevodovka nebude vediet tak dobre ragovat na soferove poziadavky.
Povedz mi dovod, preco by sme si tento software nemali dat patentovat. Povedz mi dovod, preco by sme nemali chciet ochranit vysledok nasej rocnej prace. Povedz mi, preco by nam nemalo vadit, ze ina automobilka pouzije rovnaky algoritmus bez nasho suhlasu (a prakticky tak ziska vyhodu, pretoze na rozdiel od nasho investora nemusela investovat niekolko milionov do vyskumu)
puck
Mírně pokročilý

Další stránka