HDD z NTFS na FAT32

Na téma Windows XP, 2000, Me, 98, 95 a starší

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod jari 30. 12. 2008 23:12

Tak před hoďkou jsem se k tomu dostal, ale asi s tím nehnu. Pro znalého je to asi jako levou zadní, ale je fakt, že jsou taky uživatelé podprůměrně znalí. Mrknul jsem se na ten fat32format, ale tam bych se domotal asi úplně. Anglicky postup dobře nepřeluštím, a poklikáním soubor normálně nespustím, aby se mi otevřel program, v něm bych nastavil parametry, kliknul a ono to udělalo, co chci :-) Jen mi je divné, že Partition Magic, který to údajně umí, mi nakonec po odstranění oddílů formát ve FAT 32 dovolí, ale, zvolím-li ho, sjede ze 100 procent a dovolí mi vytvořit oddíl jen asi 196GB (mám 250 GB HDD - SATA) Pak zůstane zbylé místo bez oddílů. Žeby si s disky nad 200 GB už nevěděl rady? Taky jsem narychlo vyzkoušel BOOT CD 98 - Fdisk, ale neúspěšně. Viděl jen 41 GB a po vytvoření oddílu stejně jen zformátoval 8 MB A to ještě ve FAT - nechápu, vícekrát jsem s Fdiskem kdysi dělal v 98- kách. No, šichta Vám řeknu. Samozřejmě, že profíci se ušklíbnou a když, tak poradí extraprofíckou radou :-) ale i tak dík... :-)
Hezký den...
jari
Junior

Odeslat příspěvekod Ares952 30. 12. 2008 23:53

zkus pouzit diskmgmt.msc ktery je standardne ve windowsich, neumi ale provest konverzi, jen format

nebo pak pouzij gparted v linuxu (muzes pouzit treba gparted live cd http://gparted.sourceforge.net/download.php), ten ale take neumi konverzi
Naděje je motorem duše
Ares952
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Miroslav Pragl 30. 12. 2008 23:57

jak jiz bylo receno, win Xp z (ne)pochopitelnych duvodu nenaformatuji FAT32 oddil vetsi nez 32 GB

MP
Miroslav Pragl
Expert

Odeslat příspěvekod jari 31. 12. 2008 00:16

Rozumím, že Win XP to nedokáže, ale proč Partition magic nabídne max. 196GB? Nebo jsem něco udělal špatně? Díky. to Ares952" Mrknu na to, taky dík...
Hezký den...
jari
Junior

Odeslat příspěvekod oooooooooo 31. 12. 2008 09:01

jari píše: Jen mi je divné, že Partition Magic, který to údajně umí, mi nakonec po odstranění oddílů formát ve FAT 32 dovolí, ale, zvolím-li ho, sjede ze 100 procent a dovolí mi vytvořit oddíl jen asi 196GB (mám 250 GB HDD - SATA)

jari - kdybych si dal hodně práce najdu thread kde sem upozornoval na chyby PM a nepochopitelnou jeho oblibu u lidíé v dnešní době.jednou z chyb je práce s velkými disky.Ještě jednou udělej to v něčem rozumnem a nezapomen nabidne ti cluster size asi taky,pozor FAT32,FAT32LBA asi taky at se neutnes a nemusis menit signaturu.Standartne win nabidnou vytvoreni jen 32G proto sem ti postl ten odkaz,jinak az 2TB pokud mas SP2 ale ne v diskmanagementu.
Tak jestli nechceš řešení ci ti bylo postlý - zdarma gparted například a ten je klikací.Důvod pro velikost 32 že ji jde ve win vytvořit a nevětší je tlak na používání NTFS...Nic víc.
http://seven7.blog.zive.cz/
Spuštění Windows předchází pád.
oooooooooo
Pokročilý

Odeslat příspěvekod jari 31. 12. 2008 10:56

to OOOOOOOOOOOO: Děkuju za podrobnější sdělení. Docela mě tato problematika zajímá, ale chtělo by to do sebe nasoukat více informací. No, nabootoval jsem z toho gpartedu, ale jelikož jsem LInux ještě nepoužíval, taky mi chyběl nějaký postup a anglina :-) - nevěděl jsem, co mám dělat (samé desítky drobných řádků). Napadlo mě použít starý dobrý Hiren´sBoot CD. Tam se mi to podařilo bez velkých problémů v Paragon Partition Manager Server. Nabídl jak konverzi, tak formát. Zadal jsem formát na FAT32, implicitně bylo navolené Sector per Cluster na 32 (tohle je ta Size Cluster, jak jsi říkal?) Vše proběhlo zdárně, ve Win už Harddisk o sobě hrdě prohlašoval, že je potomkem FAT předků, ale....... nezdála se mi ta rychlost formátu. Vše bylo hotovo za pár vteřin. Tzn, že to bylo stylem rychlého formátování? Ale klasické, pomalé formátování, jak znám z Win, tuším nenabídlo. Bude vše v richtiku? :-) Ještě bych měl nějakou otázku, pokud nezdržuju: 1- Cluster Size jsou ta čísla 8 - 16 - 32 ? Prostě typ FAT-u? 2- Nerozumím tomu: pozor FAT32,FAT32LBA asi taky at se neutnes a nemusis menit signaturu. Děkuju... :-)
Hezký den...
jari
Junior

Odeslat příspěvekod oooooooooo 31. 12. 2008 11:18

Cluster size 8-16-32.32 bitova alokační tabulka fat versus 64.Fat versus NTFS.Zvýšení počtu clusterů - rovná se zachování jejich malosti i při velkým disku.Pak máš dodatečný rozšíření.Výchozí velikost - ůměrná velikosti disku.
Fat32 LBA jak bys to odbouchl tak disku musíš změnit příznak - pouížvaly toto tuším 95WIN ,už přece jen pár roků co je nepoužívám ale různí disk manageri tuto možnost furt nabízí.
jestli bude vše ok uvidíš :-)Jo ještě jedna věc hodně lidí doporučuje kvůli rychlosti pokud už FAT32 na velkých discích tak raděj dělit.Osobně nevím co máš za stroj - myslím tím ne PC ale děláš to kvůli jiný mašině co NTFS nebere ale stejně - omezen velikostí souboru na 4giga takže max fotky atd z multimedii ,dvd nehrozí takže mohls podle mne klido mít dva oddíly.
oooooooooo
Pokročilý

Odeslat příspěvekod jari 31. 12. 2008 12:29

Děkuju moc za vysvětlení. A že ten formát z NTFS trval snad jen 8 sekund v tom Paragon Partition Manager Server je normální? Přestože ve Win mi trvá formátování velkého disku i půl hodiny? Hezký Nový rok..... :-)
Hezký den...
jari
Junior

Odeslat příspěvekod oooooooooo 31. 12. 2008 12:57

Hezký Nový rok...proběhl rychlý formát a mimo prostředí win navíc předpokládám jestli jste použil Hirens jako livko,i když tam je člověk limitovanej strojem ale to je mimo tema.Ja když nechám tu samou operaci dělat Paragon - mám od nich PHDM tak ve win - to trvá než vůbec usoudí že by se něco mohlo začít dít.Z flashky blik klik jedem.
oooooooooo
Pokročilý

Odeslat příspěvekod jari 31. 12. 2008 14:01

Tak to je prima, aspoň jeden problém vyřešen. Jenom aby jich po Novém roce nepřibylo dalších sto padesát... :-)
Hezký den...
jari
Junior

Předchozí stránka