zrychleni

Na téma Windows XP, 2000, Me, 98, 95 a starší

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod kejki3 8. 2. 2010 18:57

Vady disku nejsou jen vadné sektory, vady RAM mají velmi různorodou povahu. Kromě Memtestu existuje ještě GoldMemory. V podstatě pokud se počítač chová divně, jsou tyhle věci nejsnazší na test a u mne první na řadě. A ještě prohlídka kondíků na základní desce, event. grafice, pokud jsou nahoře vypouklé, nebo z nich něco leze, je to špatné.
„Ale proč? Aby to bylo v rozkladu? Aby se to totálně rozvrátilo. Proč?“
kejki3
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Cheetah007 11. 2. 2010 01:04

Taky bych potřeboval píchnout.Potřeboval bych program který urychlí start XP tak jako po čisté instalaci,při startu se spouští pouze AVG a SpeedFan vše ostatní mám zakázané.Utility typu tuneUP či CCleaner nezabírají.
Abych byl přesnější mé PC viz. podpis jede parádně ale počítač rodičů co jsem jim před rokem stavěl z nepoužívaných komponentů a instaloval XP nějak zlenivěl...přitom pravidelně používají TuneUP a defragmentují disk.
Známý Návod od R.Hulána s XPlite_Professional_1.9_Build_0334 se zdá být dobrý ale je to VELKˇY zásah do systému a polovina věcí by pak ani nešla....navíc je XPlite placený free verze potřebné programy a služby odstranit neumí.

Jde o počítač ne nejpomalejší...
AMD Duron na 1.4GHz
ATI radeon X800
512M RAM
40GB HDD Seagate
Disk je starý skoro 8let a Speedfan v S.M.A.R.T hlásí Condition 79 a Fitness 97procent je to zlý nebo ještě nějakej pátek pojede????????
Win startují dost dlouho,pak se nachvíli zastaví na obrazovce !spousteni systemu" a pio prihlaseni do uzivatelskeho uctu disk chroupe jak zbesily a minimalne pres minutu trva nez se neco necha pouzivat...do preinstlace se mi prave nechce tak poradte prosim.
Cheetah007

Odeslat příspěvekod kejki3 11. 2. 2010 10:46

Zkonroluj disk utilitou výrobce, bráchův disk neměl vůbec vadné sektory, jen jednu vadu ohledně čtení. Po výměně zlepšení o 200%.
kejki3
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Cheetah007 11. 2. 2010 12:43

Jasný prubnu to.Dosáhl jsem mírného zlepšení,jednak jsem ještě jednou pečlivě oddíl C: defragmentoval skvělým Piriform Deffragler vč. metody volného místa a taky přes CrystalDiskInfo "pošteloval" AAM takže další drobnmé zlepšení.

Jaká utilita je nejlepší? něco přímo od seagate nebo stačí klasický důkladný CHKDSK v Win nebo kontrola přímo přes defraggler???

Jinak tohle jsou výsledky S.M.A.R.T které mi zobrazí SpeedFan při kliknutí na Perform on-line analyze....vím že to není žádná sláva přece jen disk má už něco za sebou.Spíš přemýšlím že jim koupím SSD disk....40GB se snad nechá sehnat za rozumnou cenu a rodičům to stačí....z tohodle 40GB nemaj obsazenou ani polovinu.)

tady je ten screen:
Obrázek
Cheetah007

Odeslat příspěvekod tibika 11. 2. 2010 12:52

ssd je zbytočný overkill na takú zostavu... ale výmena disku je veľmi vhodná... po 8 rokoch má disk právo ist do dochodku (aj keby SMART tvrdil niečo iné, každý si cení svoje dáta)
tibika
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Cheetah007 11. 2. 2010 13:05

Dulezity soubory (fotky,filmy a hudbu) jsem jim samo zálohoval na 16GB flashku takže o data strach nemám a WinXP HOME mají legální OEM verzi na orig. CD.

Ještě mě napadá že by to brzdilo CPUčku....já jsem ten disk používal než jsem upgradoval a z komponent jim postavil nový počítač a tyhle problémy jsem neměl...
Já sám jsem měl AthlonXP Barton 2500+ který je víc než dobrý ale kvůli tichod¨sti chlazení (2500 celkem topí a je potřeba výákonější ventilátor+chladič) jsem jim tam hodil AMD Duron 1200 kterej s ArcticCooling a regulací otáček podle teploty topí okolo 35-40C....barton míéval vysoce přes 50 a max 64C.

EDIT:

HODIM SCREEN PODROBNEHO VYPISU INFO O SYSTEMU je to za HW Info 3.35 Free
http://www.edisk.cz/stahni/55982/PC_Inf ... .56KB.html
Osobne to vidím na toho zpropadeného Durona....128kb L1 a 64kb L2 cache je dnes pasé...a navíc v WinXP je SP2 po jehož instalaci šla rychlost taky dolů,,je to celkem známá věc ale co s tím? XP jsou z netu celkem dost často napadaný tak jak to zabezpečit než pravidelnými aktualizacemi a antivirem...nebrzdí to taky ten AVG? bejval dost náročný mají tam AVG Free 9.0 nebyl by lepší avast! Home?? :hm

EDIT2:
Jinak s tuněním XP mám po těch letech celkem zkušenistu takže samozřejmě mám povypínaný nepotřebný služby+vypnutou komprimaci disků a indexování.Všiml jsem si lae při promazávání nepotřebného balastu že v C:/WINDOWS chybí složka Prefetch.
Ta se má taky občas promazat ale když chybí úplně není to dobré ne?

:arrow: :arrow: Tohle je asi zly co? jde neco z toho v domacich podminkach opravit nebo je disk vazne v pytli?
Je pravda ze i pri bezne na pozadi chroupe a dost,kontrolka blika tak cca. mezi 5-7sec ale vzdy jsem to pricital jen 512MB RAM,nicmene pocitac rodice pouzivaji jen na internet + hudbu,obrazky a sem tam stazena videa....nic vic.
Obrázek
Cheetah007

Odeslat příspěvekod Cheetah007 11. 2. 2010 16:12

Takze jsem chtel zkusit HDD Regenerator viz. tema zde: viewtopic.php?f=940&t=1010489 vytvoril BootCD a program z nej spustil...podle ohlasu je program dobry a pomaha nicmene po proskenovani 1GB coz trvalo pres 10minut jsem to vzdal....je to na dlouho,"par hodin" bych si asi pockal a nevim zda by to mnou popsane problemy a z toho co zobrazi CrystalDiskInfo vyresilo....ma to cenu?
Cheetah007

Odeslat příspěvekod tibika 11. 2. 2010 16:20

nie nie... už asi nemá cenu hladat nejake záchranné kroky... jednoducho disk uz má svoje odpracované, začali sa množiť chybné sektory... kupou akéhokolvek HDD sa práca na PC určite urýchli, lebo 8 rokov starý disk je výkonostne úplne mimo... (ten duron tiež nie je trhač asfaltu, ale na normalnu pracu v XP aj stačí).
tibika
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Cheetah007 11. 2. 2010 16:55

Jasne a diky.No hele jeste jsem si vsiml tohoto:
Obrázek
Nejaka svine svinuta si bere 87MB pameti a netusim cim to je....z tech 512 mi zbyva fyzicke 133MB....jinak virtualni mam nastavenou na 1.5nasobek skutecne jak je doporucovane.

http://www.edisk.cz/stahni/30304/hijack ... .71KB.html
Cheetah007

Odeslat příspěvekod kejki3 11. 2. 2010 19:10

Nemůžeš ten proces identifikovat přes manažer procesů?
Cheetah007 píše:Spíš přemýšlím že jim koupím SSD disk....40GB se snad nechá sehnat za rozumnou cenu a rodičům to stačí....z tohodle 40GB nemaj obsazenou ani polovinu.)

Leda jako základ nového PC do budoucna, jinak s ním hodnotu sestavy ztrojnásobíš.
kejki3
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Cheetah007 11. 2. 2010 20:18

kejki3
Nemůžeš ten proces identifikovat přes manažer procesů?

Hele tady je screen z TuneUP Manažer Procesů (Na tom PC je nainstalovaná TUP2008 co byla jako FULL na CD Computeru)

TuneUP MAnažer Procesů

Hlavní
Obrázek

Pokročilé
Obrázek

Omlouvam se ze screeny nejsou upravene....nneni instalovany zadny gfx editor a v malovani je to o nicem...

Tutove to bude timhle...proces se tvari jako necinny,,bere si 87MB a vyuziva CPU na O...
Jak jsem psal pri nabihani po prihlaseni HDD chroupe jak zbesily potom uz je prace s PC v pohode a rychla....obcasne "chroupnuti" procitam SP2 a "jen" 512MB takze virtualka se pouziva taky.
Vim ze by to vyresila reinstalace ale je to prace na pul dne....jestli me to ale nastve udelam ji stejne....s timhle uz se pachtim od 12ti a vysledek !NULA

EDIT.
Takze se zda byt problem vyresen,PC startuje temer bleskove a po prihlaseni HDD "chroupa" jen chvilku a nez nabehne AVG a Speedfan.
Povypinal jsem vzdaleny pristup,vzd. registry a dalsi smeti jak ves sluzbach tak pomoci msconfig....vypada to ze reinstalace neni potreba.
Rikal jsem si hned ze je to divny....HDD ma sice neco za sebou ale SMART vysledky ze Speedfanu tedy fitness for this drive is 73%.
The overall performance for this drive is 98% zase nejsou po 8mi letech tak zle.....proste jen zaneradeny WIN a spousta smeti bezici na pozadi ci se pernamentne spoustejici pri startu.
Ohledne toho procesu co ma 87MB v RAMce asi je to normal a je potreba pro beh systemu nevim.....kdyz jej ale ukoncim nabehne okno a PC se po minute samko vypne a nejde tomu zabranit takze je potreba.
Cheetah007

Odeslat příspěvekod honzee 13. 2. 2010 15:18

Ted jsem delal jeden starsi kousek, P4 512MB RAM, Win XP. Jako antivir jsem zvolil novy Avast 5. System si v klidovem stavu bere 120MB ramky, pocitac nabiha rychle, bezi svizne:) Pokud se system podari dostat do stavu kdy si bere cca do 180MB ramky, je to slusny vysledek. V opacnem pripade se vyplati preinstalace windows. Max. hodinka a kousek na format a novou instalaci + hodinka na ovladace a nezbytne programy + defragmenatace, msconfig a nejake to mirne odladeni:) Z vlastni zkusenosti myslim, ze se nevyplati dlouho laborovat s vyladenim nebo nejakymi programy, kdyz je vse ok, staci defragmentace a poladeni registru...
honzee
Junior

Odeslat příspěvekod karlos00x 13. 2. 2010 15:45

mam po svem okoli dosta PC v takovem spektru a na beznou office praci musi stacit. trochu jsem se v tom ztratil takze nevim kdo ale nekdo psal o WD-800BB disku to bude 100% ten problem, vim ze ma mensi cache oproti JB ktery dodnes pouzivam jako backup a ten uz ma taky nejlepsi za sebou. Proste bych koupil nejlevnejsi NOVY disk(u jakyhokoliv bazaru je pravdepodobne ze neprinese zlepseni), koukal jsem ze ceny nejsou moc priznive tk bych zvazil SATA + pci radic. taky mam (nejspis subjektivni) pocit ze SP3 je dost linejsi nez SP2 coz se projevi samozrejme hlavne na techto starych pc.
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Hansol58231 17. 2. 2010 15:03

vladimir píše:Ta ramka je pro běžné aplikace v XP postačující, pokud je počítač tak chcíplý, věnoval bych pozornost odvirování / odstraněí malware / odstranění nepotřebných programů z autostartu (hijackthis).

Případně nová instalace Windows udělá s velkou pravděpodobností zázraky.

Také bych použil prográmek ccleaner na vyčištění od souborů které si prohlížeč a systém ukládá do počítače ale uživatel je nepotřebuje a nevyužije.

Během týdne prolejzání internetu se takto klidně do pc dostane cca 500MB zbytečných souborů které akorát zabíraj místo na HDD a zpomalujou systém.
Hansol58231
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Milanr1 17. 2. 2010 15:21

Cheetah007 píše:... proces se tvari jako necinny,,bere si 87MB ...
Ohledne toho procesu co ma 87MB v RAMce asi je to normal a je potreba pro beh systemu nevim.....kdyz jej ale ukoncim nabehne okno a PC se po minute samko vypne a nejde tomu zabranit takze je potreba.

To byl parádní kameňák:
proces PID 4 = system 8-D
Milan
Milanr1
Pokročilý

Předchozí stránka