Problém s instalaci xp, kde byl dříve win7

Na téma Windows XP, 2000, Me, 98, 95 a starší

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod wit.cz 28. 2. 2010 13:25

Po roce jsem se rozhodl k návratu z win 7 zpět k XP. Disk byl rozděleny na systémový C a datový D. Když jsem instaloval XP, tak jsem sloučil dohromady 100MB rezervovaněho místa a systémový disk, který zde byl označeny jako D. Původní D bylo označeno jako E. Po zkopírování instalačních souborů a prvního restartu se ale objevila chyba při čtení disku a instalace dál nepokračovala. Když jsem ji pustil znovu z cd, tak se zde objevily disky D, kde bylo volné místo jen s těmi instalačními soubory a disk C, který byl ve win7 označeny jako D. Co tedy s tím? MBR se zřejmě nějak špatně zapíše a nevím, zda bych nepřišel o data na tom datovém oddíle, pokud bych ji fixnul..
wit.cz
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 28. 2. 2010 13:44

Nenapsal jsi hw-sestavu, verzi OS ani verzi/nastavení BIOSu :-/
Předpokládám, že se jedná o CD OS WXPx alespoň SP1.
OS se neinstaluje stylem „cihla na ENTER“ :-/
Postup (kuchařka):
1) Zálohuj vše ze systémového HDD; ten slouží jen pro OS: žádná uživatelská tam nemají co dělat. K tomu je datový HDD.
2) Před instalací zapoj pouze systémový HDD, ostatní odpoj.
3) Zkontroluj, zda je tento HDD (PATA|SATA) nastaven jako master a připojen na primární řadič (RTFM k MB).
4) Vstup do BIOSu a ujisti se, že je diskový řadič nastaven v režimu IDE.
5) Nabootuj z orig. CD WXPx.
6) Odstraň všechny partition z HDD.
7) F3 - konec instalace.
8 ) Viz (5).
9) Vytvoř primární systémovou partition: ostatní až dodatečně.
10) Dokonči instalaci.
To je vše!
Pokud to nezvládneš: svěř to odborníkovi. Instalace OS není pro začátečníky.
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod wit.cz 28. 2. 2010 13:53

Jde o nb acer tm 4072, ale to podstatné teď není. Nemůžu zálohovat, když na tom disku nemám os ani jej jak připojit jinde. Předpokládal jsem, že pokud mám funkční 7 s jedním diskem rozděleným na dva oddíly, a chci Xp, tak systémový oddíl zformátuju a nainstaluju Xp. Jenže ouha, písmena to vidí prohozeně a i když si zkopíruje soubory do oddílu D, tak instalace nepokračuje. Napadá mě nainstalovat zpátky win7, ten by možná problém nedělal.
wit.cz
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 28. 2. 2010 13:56

wit.cz píše:Jde o nb acer tm 4072

To ovšem velmi podstatně mění situaci:
příště napiš základní info do úvodního dotazu :-/
V tom případě Ti mohu doporučit jediné:
svěřit instalaci OS WXPx odborníkovi, optimálně odbornému servisu ACER.
Nebude to ovšem zadarmo.
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod wit.cz 28. 2. 2010 14:24

Díky, ale nemyslím si, že by formát od servisu byl to pravé ořechové, to dokážu sám, kdyby bylo nejhůř. Jde mi o to, abych tam ta XP nahodil, aniž bych přišel o data. Nemyslím si, že bych udělal chybu někde, jen instálátor XP si neporadí s novější MBR z win7 a nejsem si jistý, jestli fixmbr nezpůsobí nečitelnost toho datového oddílu.
wit.cz
Junior

Odeslat příspěvekod wit.cz 28. 2. 2010 16:23

vyřešeno instalací win 7, která s tím problém neměla, zálohou datového oddílu a instalací XP na celý zformátovaný disk
wit.cz
Junior