Jak vrátit změny provedené v konzoly MMC

Na téma Windows XP, 2000, Me, 98, 95 a starší

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod k.marco 22. 7. 2010 14:23

Aplikoval jsem šablonu která upravila windows dle zabezpečené předpřípravené šablony vložením v aplikaci MMC.

Rád bych se zeptal jak vrátit windows do původního stavu. Nová upravená bezpečnostní firemní šablona mi nebere flash disky pouze ty které byly v počítači před aplikací této šablony registrovány. Potřeboval bych přidat nové flashky, ovšem každý disk to bere jako nový přidat nové zařízení a chce ho instalovat ale není z čeho když je flash disk typu plug&play.

Setkal jsem se s tím už jednou vyřešila to opětovná instalace systémů vložení nové flashky a potom po aplikaci šablony už to tu flashku bralo v patrnost. Problém je, že je to zdlouhavé a pracné.

Soubory typu usbstor.inf a další mají vše povolené pro všechny uživatele.
k.marco
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Milanr1 22. 7. 2010 16:41

k.marco píše:Aplikoval jsem šablonu která upravila windows dle zabezpečené předpřípravené šablony vložením v aplikaci MMC.

Trochu sis to popletl:
mmc = konzole (jen pro adminy!!)
Začátečníkům nepatří tak extrémně silný nástroj do ruky!
Standardně je mmc prázdná, ke smysluplnému použití je nutno vložit příslušné moduly (= nástroje). Jaký nástroj jsi použil?
k.marco píše: předpřípravené šablony

Jakou šablonu? Podle Tvého popisu se jedná o šablonu, která (mj.) chrání podniky před zneužitím USB k vynášení dat z podniku.
Standardně si admin připraví šablonu na míru na základě schválených bezpečnostních pravidel daného konkrétního právnického subjektu.
Viz základní šablona: setup security
Což je zároveň návod, jak napravit svou chybu bezmyšlenkovitým použitím
k.marco píše:předpřípravené šablony

Aplikace nové, rozumně nastavené bezpečnostní šablony přepíše původní.
Můžeš ovšem jen upravit použitou šablonu dle potřeby (a znovu aplikovat), není nutno nastavovat bezpečnostní pravidla od začátku: je to práce na mnoho hodin i pro zkušeného systémáka.
Btw:
i tyto „předpřípravené šablony“ lze upravit na míru konkrétním požadavkům vedení podniku a uložit jako vlastní šablonu. Tu pak stačí zkopírovat do dalších OS nebo aplikovat hromadně pomocí AD (dle konkrétní topologie sítě).
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod k.marco 22. 7. 2010 18:50

Problém je ten že já jsem ADMIN nižší urovně pro naše oddělení potřebuji dát do počítače Flashdisky které byly schváleny vedením a nesmí se nikam nosit jen přenášet mezi stejně nastavenými systémy. šablona pochází od naší pobočky v zámoří a tam to dělal někdo kdo už v podniku nedělá tak se není možno nikoho zeptat.
k.marco
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Milanr1 22. 7. 2010 19:12

Žádný učený z nebe nespadl: je tedy celkem jedno, jaké jsi úrovně ;-)
Důležité je, že máš snahu vstřebat nové znalosti ;-)
Máš dvě základní možnosti, které jsem už zmiňoval:
1) věnovat tomu hodně práce, úsilí, studia, trpělivosti a vytvořit novou šablonu; pro málo zkušeného admina práce na mnoho hodin/dní;
2) upravit existující šablonu k obrazu svému a znovu ji aplikovat; pokud víš, co nastavit, pak je to práce na dvě minutky.
Bez znalosti konkrétní použité šablony Ti těžko někdo může poradit, kam konkrétně sáhnout a co nastavit.
Pokud si netroufáš na výše uvedené čistě systémové řešení, požádej zkušeného systémáka o pomoc.

Pak máš třetí (nouzovou) možnost, jak šablonu obejít: opravit nevhodné nastavení ručně.
Postup:
1) zkontrolovat potřebné služby:
cmd
sc query PlugPlay
sc query ShellHwDetection
sc query dmserver
Odpověď musí být vždy „running“.
Pokud ne: spusť danou službu ručně, např.:
sc start ShellHwDetection
2) vložit USB flash;
3) spustit Správce disků:
diskmgmt.msc
a zkontrolovat, zda „vidí“ vložený disk a zda mu přidělil písmeno;
pokud ne: přidělit písmeno ručně.
Toto řešení platí jen do restartu OS, pak opět zapracuje nevhodná šablona.

Pak se pochlub, jaké řešení sis vybral a jak jsi to zvládl ;-)

-- 22. 7. 2010 20:18 --

Btw:
tenhle požadavek:
k.marco píše:přenášet mezi stejně nastavenými systémy

je prapodivný: nemáte v podniku lokální síť?
Pokud ano: proč si nevyměňujete dokumenty standardně po síti?
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod k.marco 23. 7. 2010 11:24

Ty PC nesmí být na síti. V podniku máme 300 počítačů ale jen pár PC je v místnostech pod kamerou a se zvláštním režimem vstupu podle instrukcí jednoho bezpečnostního úřadu v ČR.

Kouknu se na tu 3 možnost s tím cmd příkazerm a dám příští týden vědět ale budu pátrat dál.
k.marco
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Milanr1 23. 7. 2010 11:33

Díky za vysvětlení!
Druhou možností je použít CD/DVD mechaniku a média CD/DVD-RW, pokud jsou počítače tak vybavené a zápis na tato média je povolen.
Časově vychází zápis stejného množství dat na tato média přibližně stejně jako flash-disk (předpokládám moderní mechaniku). Při použití kvalitního média CD-RW ho lze použít pro více zápisů než flash-disk USB. A navíc je médium CD/RW nebo DVD/RW řádově levnější.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků