Po zformátování ubuntu nejde nabootovat Win XP

Na téma Windows XP, 2000, Me, 98, 95 a starší

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Zášek 25. 5. 2012 17:19

Zdravím,
chtěl jsem se zbavit nepotřebného sekundárního systému a mě chytráka nenapadlo nic jiného, než zkartovat diskový oddíl a sloučit ho s datovým.

Jenže teď mi při bootování píše, že oddíl nenašel a nevím, jak dál. Jde nějak počítač přesvědčit, aby přestal hledat nějaký jiný systém a rovnou nabootoval Windows xp?

Díky za rady Zášek
Zášek
Junior

Odeslat příspěvekod Bari007 25. 5. 2012 17:56

Z popisu nechápu, co přesně se stalo, ale asi sis nějak naboural (smazal) zavaděč.
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod alfah4ns 25. 5. 2012 18:07

.
alfah4ns
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Zášek 25. 5. 2012 19:11

No problém asi bude v zavaděči, ale za boha to nemůžu spravit ve Win recovery modu.

Bari:Díky, přesně takhle jsem to udělal - v Gparted smazal oddíly volné místo využil na datový oddíl. Teď je ale ten zavaděč poškozený a já nemohu spustit Windows XP.
Zášek
Junior

Odeslat příspěvekod Bari007 25. 5. 2012 19:14

alfah4ns ti poskytl odkaz na návod http://wiki.ubuntu.cz/Odstran%C4%9Bn%C3%AD%20Ubuntu
Postupuj podle něj a pokud by byl někde problém, tak konkrétně popiš, v čem je problém.
Bari007
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Zášek 25. 5. 2012 19:26

No příkaz "fixmbr" nefunguje, to bylo první, co jsem vyzkoušel. Pak jsem to zkoušel přes "bootcfg" a taky to nejde.

Teď jedu na LiveCD ubuntu, nedá se to třeba opravit přepisem boot.ini?

Tohle je zápis v boot.ini :
[boot loader]
redirect=1
redirectbaudrate=
timeout=20
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Windows XP" /fastdetect
Zášek
Junior

Odeslat příspěvekod oooooooooo 25. 5. 2012 19:31

Kód: Vybrat vše
No problém asi bude v zavaděči, ale za boha to nemůžu spravit ve Win recovery modu.

Ono to začina od drobností typu spravne pojmenovani, baviš se o Win recovery - takže http://cs.wikipedia.org/wiki/Windows_Re ... nvironment a nepředopkladam že bys použival bootovaci udělatko typu co umi opravit problemy se zavaděčem at už jde o legacy takže XP nebo nikoliv legacy takže Vista a vyše.Nicmeně v podstatě ti stači se mrknout na přikazy příkazy fixmbr a fixboot,bootcfg,pokud nemaš instalačku protože nic vic nepotřebuješ ke spuštěni přikazů tak nějaky minimalisticky bootovaci udělatko si stahni.To jenom pokud by pro tebe byl postup na restore grubu přiliš složity.
Kód: Vybrat vše
o příkaz "fixmbr" nefunguje, to bylo první, co jsem vyzkoušel. Pak jsem to zkoušel přes "bootcfg" a taky to nejde.

Nefunguje a nefunguje protože je rozdil - namatkou nikdy nefunguje pokud se objevi expert co napřiklad XP ma bez nastavenyho hesla - je tam konflikt se security levlem konzole,bys nevěřil kolik lidi na tomto dojede potom,musi se security level změnit :-) Takže lepši je psat nevim proč nefunguje vypiše mně to abrakadabraka.
Kód: Vybrat vše
než zkartovat diskový oddíl a sloučit ho s datovým.

Systemovy na němž leželo ubuntu - sloučils s datovým?celkem odvaha když i popis toho cos dělal maš špatně.
http://seven7.blog.zive.cz/
Spuštění Windows předchází pád.
oooooooooo
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Zášek 25. 5. 2012 19:45

Tam bude ta chyba v tom hesle, před pár dny jsem ho zrušil :oboze:.

Jde to taky v tom WinRe opravit?

-- 25. 5. 2012 21:24 --

Nesloučil, nejdřív jsem ho naformátoval, prostě jsem vymazal celý oddíl a nenaformátovanou část sloučil s datovým oddílem.
Zášek
Junior

Odeslat příspěvekod Zášek 25. 5. 2012 21:01

Tak teď jsem si stáhl Acronis MBR, a po nabootování mi PC píše Invalid Partition Table.
Zášek
Junior

Odeslat příspěvekod oooooooooo 26. 5. 2012 05:50

A proč to dělaš stylem většina navštěvniku fora?proč to neudělaš stylem nejdřiv si přečtu co vlastně mam udělat?Za prve o něco vyš jsem tě upozornoval že maš celkem odvahu - klidně mohls totiž nejen nabořit grub - to se ti povedlo stopro, ale klidně mohls zlikvidovat - poškodit oddil na němž byly XP,možna se ti to povedlo,v tom připadě se nezdržuj se zavaděčem.Jednu věc jsem tě odhadl přesně aniž by ses o tom zminil slovem - že XP provozuješ bez hesla takže tě konzole na všechny tři přikazy vyfuckuje,moc bych nedal za to že se ti povedlo dejme tomu překryt adresni prostor.
Testdisk - analyze - vypis.
diskpart - detail - disk vypis
diskpart -detail partition vypis
Gparted - vypis včetně flagů
Vyber si co chceš - preference přesnosti jsou takove jak jsem ti pastl.do te doby by na jeden post muselo jit 5 upřenujicich dotazů.
security level konzle jde sice změnit ale vzhledem k tvojim znalostem stavu bude rozumnějši když to udělaš step by step,nebo to dodrbeš a doraziš ve spolupraci s někym kdo si mysli tak jako ty že to jde metodou pokus omyl.
Kód: Vybrat vše
Nesloučil, nejdřív jsem ho naformátoval, prostě jsem vymazal celý oddíl a nenaformátovanou část sloučil s datovým oddílem.

Pojem vymazal je zcela rozdilnÿ od akce odebral,dokonce ani akce naformatoval neni to prave ořechove v takovych připadech,takže co věta to perla vzhledem k tomu že ses pustil do operace s oddily což je asi nejnebezpečnějši věc kterou jde dělat, pokud neznam ani jaky je rozdil mezi operacemi a jak se jmenuji.Je to jako by sis pletl plyn s brzdou v autě uplně to samy.
Jinak invalid partition table je vadna tabulka oddílů - bohužel acronis je soft který se hodi na zalohovani ale jeho diskeditor,OS selector atd je uplně ůděsnej - jeho obliba jako diskeditoru je ve zdejšich kruzich založena na tom že je česky a že ma pěkny ikonky.
Takže pokud chceš mit jistotu tak viz vyše....Jinak ptal ses na WINRE,zkusim to jinak livecd - usb založeny na winpe3 nemaji problem analyzovat a je li to možno tak i opravit - pokud jim člověk při tvorbě tam dohodil potřebny nastroj.Samotnou upravu zavaděče umi vždycky - operace s disky pokročilejši podle toho co obsahuji - co jim člověk při tvorbě nacpal.
http://seven7.blog.zive.cz/
Spuštění Windows předchází pád.
oooooooooo
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 26. 5. 2012 14:14

Nějak nechápu kde je problém.

Pokud jsi tam měl dva OS a používal jsi zavaděč z OS který jsi smazal tak si musíš obnovit zavaděč toho OS který ti na disku zůstal.

Jak to je na internetu popsáno snad milionkrát...

Samozřejmě pokud jsi s diskem udělal další věci tak je možné že jsi poškodil další část.

Pro XP nabotovat z CD a fixmbr a fixboot.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Zášek 26. 5. 2012 14:25

ooooooo: Ten acronis jsem použit na opravení toho zavaděče. Něco udělat musel, protože u disku C (systémový) smazal informaci, že je bootovací, takže jsem to opravil a teď už všechno naštěstí šlape. Nejsem žádný expert na PC (jak jsi již zjistil), takže mám poučení pro příště. A heslo jsem si už nastavil.

K tomu vyptávání: Věz, že fórum je pro mě až poslední možnost, ale na googlu našel jen tu možnost s fixmbr a bootcfg, a protože tohle nešlo, obrátil jsem se sem.

soban: Asi jsi nečetl, co se tu psalo. Fixmbr a fixboot bylo první, co jsem zkusil. Jelikož jsem ale neměl nastavené heslo, bylo mi to k ničemu. No, já na internetu našel jen ten postup, co ji mi nadhodil ty, takže jsem se obrátil sem.

Prosím nekamenujte mě, ne všichni mají znalosti jako vy profíci a nějak se k těm znalostem dostat musím.

Nicméně děkuji za rady, problém se vyřešil :tleskani
Zášek
Junior

Odeslat příspěvekod oooooooooo 26. 5. 2012 15:49

To chapu jenže zkusi ti to vysvětlit jinak.Nic nevime o tvoji sestavě.O hardware o rozděleni oddilů atd.Ty si mysliš že ano ale věř mně že ne a acronis v řekněme 75 procentech připadů kolem spravy disků pracuje 100 procentně v 25 procentech připadů je on tim poslednim hřebičkem do rakve.To jsem se ti snažil nasnačit.Zkusils - vyšlo to.Existuji kombinace kdybys zkusil a je vymalovano.O tom je řeč.Nejdřiv konaš - potom čekaš co se bude dit.Nejdřiv se v připadě disků zjištuje nezpochybnitelný stav - potom se ten stav pokud potřebuji radu pastuje do fora - potom se připadně koná.Tvůj postup je fakt špatnej.Jenže na druhý straně komu je jasný toto - nikdy se s problemem tohoto typu nesetká.
Vem si to tak že ty data se nezkazi jako salam když na něj tyden nešahneš.Proto je fakt dobrý mit krasně vyložený a poppsaný rozložení současny - podle něj potom můžeš dostat radu.
Jinak mimochodem security level konzole aby ji nevadila absence hesla
HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Setup\RecoveryConsole
tady ten klišč na hodnotu 1,a je vyřešeno na dotaz kde co jak a kam - přijhlašeni k systemu na...nechce heslo,přistup k regu přes offline editor...umyslně jsem to neuvaděl protože pokud bys měl uplně rozbitou tabulku oddilů - což mimochodem acronis vyhodnotil blbě ale zkusil prostě zapsat jeden zaznam co to udělá - fakt super věc pokud bys ji opravdu rozbitou měl :-),tak je ti to k ničemu a spiš na škodu
Kód: Vybrat vše
Pro XP nabotovat z CD a fixmbr a fixboot.

Viz můj přispěvek - s instalačkou tě to vyfuckuje pokud....a viz vyše...musiš mit nějake livko ktere na toto nehraje.
http://seven7.blog.zive.cz/
Spuštění Windows předchází pád.
oooooooooo
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Zášek 26. 5. 2012 16:07

Jasně, díky moc za pomoc, moc jsi mi pomohl. Příště se snad ozvu akurátním způsobem.

Heslo už mám nastavené a radši to tak nechám.

Jinak ještě jednou díky a hezký víkend!
Zášek
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků