dodatečná instalace ovladače SATA

Na téma Windows XP, 2000, Me, 98, 95 a starší

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod OtakarMa 4. 11. 2013 17:12

Děkuji za odpověď ale tohle jsem nepochopil.Mohl by jste trochu podrobněji
co a jak do toho registru dostat.Z té tabulky upravy registru přijde pouze něco a nebo všechno.Nemohl by jste ten soubor *.reg ještě jednou uploudnout abych ho mohl pouze spustit jinak si s tím neporadím.
Ještě nevím co je myšleno pod tím "edit"
Já jsem z nakopírované diskety instaloval jak iaStor.inf tak iaahci.inf
Mám taká stažený soubor 7zim06ww.exe včetně manuálu ale nevím zda bude k něčemu vůbec potřebný,když ve správci nemám žádný řadič AHCI.
Intel Matrix Storage mám již také na disketě kde je iaStor.sys ale neumím to všechno skloubit.
Ještě jednou díky za trpělivost.
OtakarMa
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Izibia 4. 11. 2013 17:26

stačí udělat tři kroky:

1. Úpravy registru spuštěním souboru *.reg (spuštěním je míněn např. dvojklik na *.reg v Průzkumníkovi); Obsahem souboru .reg je text, lze ho tudíž vytvořit třeba v Poznámkovém bloku (zkopírováním kódu z minulé stánky).
2. Do složky Windows\System32\Drivers zkopíruj iaStor.sys z Intel Matrix Storage.
3. Při restartu PC přepni SATA řadič do AHCI módu.

Shrnu to ještě jednou až mě administrátoři pustí k editaci prvního příspěvku.

edit:
takže zřejmě nepustí: viewtopic.php?p=9792741#p9792741
nechce se mi sem psát podrobné shrnutí, protože tady uprostřed tématu by to bylo snadno přehlédnutelné, tak jenom stručně:

V podstatě jde o dva kroky
1) nějak (jakkoli) zprovoznit Windows XP s diskovým řadičem v módu AHCI (tj. aby ve Správci zařízení byl vidět SATA AHCI controller)
k tomu slouží body 1., 2. a 3. výše
2) pak je vhodné ovladač doinstalovat jakoukoli standardní cestou:
- buď přes "Průvodce nově rozpoznaným hardwarem"
- nebo instalací souboru *.inf
- (asi nejvhodnější možnost:) nebo naistalovat vhodný software s ovladači SATA, ať už je to "Intel Matrix Storage Manager", nebo jeho následník "Intel Rapid Storage Technology", nebo něco jiného (nejlépe to co dodává přímo výrobce počítače)
Naposledy upravil Izibia dne 4. 11. 2013 19:38, celkově upraveno 2
Izibia
Junior

Odeslat příspěvekod MiliNess 4. 11. 2013 18:02

Hardwarová nezávislost znamená, že to neběží na žádném počítači.
MiliNess
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Izibia 4. 11. 2013 19:41

editoval jsem svůj minulý příspěvek.

OtakarMa píše:Mám taká stažený soubor 7zim06ww.exe včetně manuálu ale nevím zda bude k něčemu vůbec potřebný,když ve správci nemám žádný řadič AHCI.

Ano, nejprve je třeba
"1) nějak (jakkoli) zprovoznit Windows XP s diskovým řadičem v módu AHCI"
a pak teprve spustit 7zim06ww.exe
Izibia
Junior

Odeslat příspěvekod OtakarMa 4. 11. 2013 19:59

Děkuji "Izibia a MiliNess".
Nedalo mě to a tak jsem rounou odskoušel a podařilo se to.
Narazil jsem ale u toho na tři věci.
1/Na konci instalace to chtělo stejně tu instalační disketu od Asusu i když jsem do PC ty soubory instaloval ale pravděpodobně je to nenajde.
2/Ve správci se již objevilo AHCI ale odbouralo to dva primární a dva sekundární kanály zůstaly tam po jednom - dotaz dá se i z tohoto vrátit na IDE
3/bohužel po restartech mě vyskočí vždy kontrola konzistence disku E je to disk pro zálohu nemá nic společného se systémem, v Total Com je jinak všechno v pořádku - dá se někde tato kontrola něčím odbourat nevím proč se to objevuje.Zdržuje to start Windouws.Díky.
OtakarMa
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Izibia 4. 11. 2013 20:39

já věci sám nerozumím, ale zkusím zareagovat:

1/ co je to "na konci instalace"?
Poté, co jsi udělal bod 1) o čtyři příspěvky výše
nebo až poté, co jsi spustil 7zim06ww.exe?

2/ hádám že v BIOSu bys měl být schopný přepnout do IDE. Teď mají Windows přístup jak k ovladačům pro IDE (jsou součástí instalačního CD) tak pro AHCI (nainstaloval jsi)

3/ Jsou ve správci zařízení vidět nějaké otazníky nebo problémy? Pokud nejsou tak bych zkusil disk připojit do jiného počítače, jestli budou problémy i tam.
Izibia
Junior

Odeslat příspěvekod MiliNess 4. 11. 2013 23:29

2) není problém. Když to v nastavení BIOSu přepneš, objeví se opět kanály IDE.
Proč bys to ale dělal.
3) Spusť chkdsk e: /r
Hardwarová nezávislost znamená, že to neběží na žádném počítači.
MiliNess
Pokročilý

Odeslat příspěvekod OtakarMa 5. 11. 2013 09:38

Zdravím ještě jednou děkuji za pomoc.
1/Na konci instalace bylo myšleno po přepnutí v biosu na AHCI následném náběhu a pak jsem stejně musel vložit instalační disketu od Asusu.Ten soubor 7zim06ww.exe jsem vůbec nepoužil.
2/na ten návrat k IDE to byl pouze dotaz je pravda proč bych to dělal
3/ve správci nejsou žádné problémy /otazníky,vykřičníky/
4/nyní po spuštění PC vyskočila opět kontrola disku a po spuštění chkdsk e:/r tak to je přesně ono co se zobrazí v průběhu startu Windows.
Vypsalo to - dokončeno 0.
OtakarMa
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Izibia 5. 11. 2013 10:20

1/ Chceš říct, že "Průvodce nově rozpoznaným hardwarem" (píšu o něm výš) po tobě chtěl, abys vložil instalační disketu od Asusu?
Stejně spusť 7zim06ww.exe (předpokládám, že je taky na té disketě?)
Izibia
Junior

Odeslat příspěvekod OtakarMa 5. 11. 2013 11:45

Zdravím ne přímo abych vložil disketu ale sháněl se po ovladačích,které jsou právě na té disketě.Mě pouze překvapilo to,že jsem ty dva soubory měl již instalované z té diskety v PC a ono je to chtělo znovu.
Ten soubor 7zim06ww.exe není na disketě ten jsem sehnal na internetu a tím jsem původně začínal ale bez té upravy v registru se stejně poprvé nepodařilo a ani se neukázalo AHCI jak je popsáno v manuálu ve správci až teprve odsuď po upravě v registru se podařilo.
Po kontrole v biosu,kde se zdá to být také v pořádku bych tímhle skončil
pouze zůstala ta kontrola disku při startu Windows a to v nastavení na IDE nedělalo.
Je ale možné,že to nebylo děláno na čistou instalaci systému ale na kompletní instalaci všeho a je toho u mě dost a navíc virtuální OS přes VMware.
OtakarMa
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Izibia 5. 11. 2013 14:41

Pokud 7zim06ww.exe není od výrobce desky tak ho použij jenom jako poslední nouzové řešení.

Pokud jsi ovladače AHCI instaloval když byl ještě diskový řadič v módu ATA tak se nic nenainstalovalo. Vždyť to vysvětluju tady:
viewtopic.php?p=9792719#p9792719
Teprve když přepneš v BIOSu do v módu AHCI tak se ti pak ve Windows nainstalují ovladače AHCI z té diskety.

Ta opakovaná kontrola disku je samozřejmě průšvih. Zkus to co jsem ti už radil: otestovat disk v jiném počítači. Zjistíš tak, jestli je problém
a) na disku nebo
b) v počítači (tj. problém ve Windows, v řadiči, ovladači ...)

Poslední větě nerozumím, a navíc s VMware neporadím.
Izibia
Junior

Odeslat příspěvekod CZJKP1 14. 3. 2017 00:43

Ahoj,

díky za postup, nedávno při přeinstalaci Dellu mi zachránil život...

Nyní řeším obdobný problém. Chipset je AMD A76M a potřeboval bych vědět, jak nejsnadněji nainstalovat do Windows XP AHCI drivery - nepotřebuji notně dodatečně, počítám i s případnou reinstalací.
Chystám se zprovoznit dual boot Win XP + Win 10.

Windows XP jsem zkušebně rozchodil v režimu IDE a WiFi, LAN, Bluetooth, Kamera a grafický čip se mi podařilo nainstalovat, což je znamení, že se má cenu tím zaobírat (notebook koupený již s Windows 8.1).

Pouze mi překvapuje, že rozpoznal jen 1.95GB RAM. Čekal jsem spíše 3.8GB, ale ani to nevadí.

Dokáže mi někdo prosím pomoct? Díky Jirka
CZJKP1
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Milanr1 14. 3. 2017 07:08

Typ a výrobce NB?
Nesdělil jsi verzi W10.
CZJKP1 píše:Chystám se zprovoznit dual boot Win XP + Win 10.

To dlouho nevydrží, W10 je agresivní OS.
Co s tím?
Pokud vlastníš licenci W10 Pro a WXPP/32|64, instaluj do Hyper-V.
Jestli se jedná o dětskou herní edici W10, pak Hyper-V nezprovozníš => použij VirtualBox.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod CZJKP1 14. 3. 2017 11:44

HP ProBook 455 G1

Windows 10 Home je upgradovaný z Windows 8.1

Že Dual Boot chodí, jsem si vyzkoušel na starším PC, kde jsem nejprve nainstaloval WinXP a pak Win10 a při zapnutí bylo možné mezi jimi vybrat.

VirtualBox byl první nápad, který jsem vyzkoušel ale později zamítl. Kvůli ne zcela vhodnému zobrazování když se spustili nějaké vykopávky :)...
CZJKP1
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Milanr1 14. 3. 2017 15:44

Výrobce už nepodporuje WXPx/32 pro ProBook 455 => nevydává originální ovladače.
Co s tím?
Použij generický MS ovladač pro WXPx/32:
msahci.sys
Postup:
1) pravomyš na
msahci.inf -> nainstalovat*
2) Regedit
HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Services\Msahci
Start=0
3) Restart OS -> BIOS.
4) Nastavit režim řadiče na AHCI.
Nevýhoda:
univerzální ovladač obvykle neposkytne plný výkon ani nevyužije specifické vlastnosti konkrétního diskového řadiče.
Je to ovšem jen dočasné: MS WU při nejbližší velké aktualizaci dual boot zlikviduje.
Proč?
Viz nahoře.
---
* Pokud už v OS není nainstalovaný.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků