Jak konkrétně přesunout swap na RAMdisk?

Na téma Windows XP, 2000, Me, 98, 95 a starší

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Lokomotiva 7. 4. 2014 21:21

RAM_Disk.png
Daří se mi nastavit pevně velikost stránkovací paměti, ale i když nastavím, že chci mít swap na disku I:/ (tj.RAMdisk), vrátí se zase zpátky na C:/ .
Vzhledem k svižnosti načítání dat a nulové době přístupu (viz příloha) bych to ráda provedla.
Lokomotiva
Junior

Odeslat příspěvekod vladimir 8. 4. 2014 07:12

Jak to udělat: Odpověď na tuto otázku neznám.

Proč to nejde udělat: Odhadem je problém v tom, že když jádro instaluje pagefile, není ještě spuštěná aplikace, která vytváří RAM disk, tedy jádro vyhodnotí nastavení jako špatné a změní ho na defaultní nastavení, tedy na disk C:. Možná by pomohlo vytvořit RAM disk/virtuální disk ještě před startem Windows (GRUB4DOS nebo něco podobného - netuším)

A proč to vůbec dělat? Obecně to zpomalí počítač. Přímý zápis do paměti je ještě rychlejší než do ram disku a do pagefile se zapisuje až v době, kdy dojde RAM. Tedy zmenšit velikost RAM mi nepřijde jako dobrý nápad

Nebo máš 32-bitové Windowsy a snažíš se využít více než +-3,2GB paměti pomocí PAE? Prostuduj dokumentaci toho RAMdisku, jestli tam je uvedena podpora pagefile souboru Windows a pokud ano, bude tam i nějaký návod.
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod KineCZek 8. 4. 2014 10:09

Ja Ti nevim. Ja pouzivam primo za timto ucelem software DATARAM RAMDISK, ten se loaduje jako sluzba pred startem UI Windows. Mam jej pojmenovany jako R: a swap mam navazany tam. A at delam, co delam, swap je stale na svazku R: ;)

Tzn hodne zalezi, jaky sw pouzivat prave pro vytvoreni toho RAMDISKu. U toho mnou zminovaneho lze zdarma vytvorit max 4GB (resp o par MB pod 4GB) velky disk. Vetsi disk umi az placeny software, ovsem 4GB vetsine lidi staci, dkyz jsou zdarma. A pokud je potreba vic, clovek vetsinou za neco, co bezproblemove funguje, zaplati rad.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN, Ex-administrátor

Odeslat příspěvekod Lokomotiva 8. 4. 2014 10:34

vladimir píše:1) Odhadem je problém v tom, že když jádro instaluje pagefile, není ještě spuštěná aplikace, která vytváří RAM disk, tedy jádro vyhodnotí nastavení jako špatné a změní ho na defaultní nastavení, tedy na disk C:. Možná by pomohlo vytvořit RAM disk/virtuální disk ještě před startem Windows

2) A proč to vůbec dělat?

3)Prostuduj dokumentaci toho RAMdisku, jestli tam je uvedena podpora pagefile souboru Windows a pokud ano, bude tam i nějaký návod.

ad1: To může být ten problém.
ad2: Já jsem v tom nevinně, ale brácha mě přinutil XP-čka mu na jeden disk nainstalovat - aby mu tam chodily ty jeho "průmyslové" prográmky (ECT Modular a tak). A taky si pamatuje, že když ještě nebyl 64-bitový Photoshop, že jsem RAM disk (3GB) používala se 6 GB nainstalované paměti v 32-bitovém OS, abych se dostala přes 2 GB paměti v jedné aplikaci, když složitá fotografie s více vrstvami uměla mít třeba 3 GB. Jenže to byl jiný RAM Disk - ten už nemám - a tenhle koupil na ebayi za dobré peníze. Ono instalovat XP-čka na desku s chipsetem Z77 je vůbec lahůdka - žádný konektor pro disketovou mechaniku, takže nutnost integrovat driver diskového řadiče v textmode přímo do instalace XP. No ale nic, každý máme nějakou rodinu a je to s jejími členy někdy obtížné.
ad3: Podpora je tam uvedena, ale návod nevidím.
Tak budu zkoušet dál hledat.
Lokomotiva
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 8. 4. 2014 10:38

Zkus ted DATARAM ... uvidis. ;) Mam tedy vyzkouseno ve W7, v XP nikoliv, ale nevidim duvod, proc by nemel fungovat i tam.

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek

Odeslat příspěvekod Lokomotiva 8. 4. 2014 10:39

KineCZek píše:Ja Ti nevim. Ja pouzivam primo za timto ucelem software DATARAM RAMDISK, ten se loaduje jako sluzba pred startem UI Windows. Mam jej pojmenovany jako R: a swap mam navazany tam. A at delam, co delam, swap je stale na svazku R: ;)

Tzn hodne zalezi, jaky sw pouzivat prave pro vytvoreni toho RAMDISKu. U toho mnou zminovaneho lze zdarma vytvorit max 4GB (resp o par MB pod 4GB) velky disk.

Asi to bude tím nutným spuštěním před systémem.
A gratuluji k tomu, že ať děláš co děláš, jsi se swapem pořád na R:/
Tady u toho RAM disku je možné vytvořit ve 32-bitovém OS taky jen 4 GB RAM disk, ovšem vytvořit jich můžeš až 99...
Lokomotiva
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 8. 4. 2014 10:45

Vyzkousej mi ho v tech XPckach, za zkousku nedas nic a ja budu it alespon zprostredkovanou zkusenost, zda a jak tam funguje.

KineCZek

Odeslat příspěvekod Lokomotiva 8. 4. 2014 10:52

Lokomotiva
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 8. 4. 2014 10:55

Asi ano, neco takovehohle: http://www.downloadcrew.com/article/179 ... am_ramdisk

Ja mam nejakou starsi verzi, ani uz nevim, kolikata verze to je. Mohu pak mrknout, az u toho PC budu, jakou mam nainstalovanou.

KineCZek

Odeslat příspěvekod vladimir 8. 4. 2014 10:57

Zkus se podívat do konfigurace toho ramdisku, jestli tam nejde nastavit spustit jako službu.

Ještě mě napadlo, jestli se nemusí ukládat obsah ramdisku na hdd, aby se při restartu nesmazal vytvořený soubor pagefile.sys, ale to by věděl Kineczek, jestli je to nutné nebo jestli si ho Windowsy bez problémů při každém restartu vytvoří znova.
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod Lokomotiva 8. 4. 2014 10:58

K: Jo, já jen že oni rozlišují 4 formy licencování a ten LITE je free.
Lokomotiva
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 8. 4. 2014 11:02

Vytvori znovu, alespon W7 tedy ano.

Jj, vim o tom. Ja mam placeny, ale i Lite urco ve W7 funguje, par lidem jsem ho daval. Pouzivam jej uz delsi dobu, nove verze sly tak trochu mimo mne. Nejsem z tech, co by na vlastnich pocitacich 3x denne kontrolovali, zda maji vsechny verze vseho aktualni.

KineCZek

Odeslat příspěvekod Milanr1 8. 4. 2014 11:06

Zřejmě používáš:
licencovanou|cracknutou verzi.
(Nehodící se škrtni.)
Cituji:
Load-in-Background loads your RAMDisk in the background so your RAMDisk disk is available immediately after boot. These features are exclusive to the licensed versions
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Lokomotiva 8. 4. 2014 11:16

Tak to bude trochu obtížnější než jsem si myslela - odstranit ten vytvořený RAM disk, odinstalovat ten SW - nainstalovat tenhle SW a vytvořit RAM disk v něm - nastavit swap.
Já jsem u toho prvního kroku - odinstalovavám ten 2 GB RAM disk a vždy skončím s chybou.
Tak to bude asi maličko delší příběh...
Lokomotiva
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 8. 4. 2014 11:17

Nemůžeš přece odinstalovávat běžící sw. :roll:
Nejdříve ukonči všechny jeho služby a procesy.
Milan
Milanr1
Pokročilý

Další stránka