Zamrzání her na AMD X2 pod WinXP

Na téma Windows XP, 2000, Me, 98, 95 a starší

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Dejvis-87 9. 1. 2015 11:26

Dobrý den, už jsem to se starým PC nevydržel a pořídil jsem si starší, asi kancelářský PC s deskou MSI K9AGM3, procesorem AMD Athlon X2 4400+, diskem WD 400GB S-ATA, 2GB RAM a k tomu jsem si posléze ještě přidal grafiku GeForce GT520 s pasivním chlazením.

Nainstaloval jsem tam své oblíbené Windows XP (32-bit) a k tomu veškeré nejnovější ovladače ze stránek výrobců HW. Problém je ale v tom, že ať už spustím jakoukoliv, třeba i starší hru, v intervalech se zasekává a rozbíhá - dělá to tak jak Mafia 2, tak i starý Half-Life 2 nebo Tony Hawk's a dokonce to dělá i Guitar Pro při použití simuace realistického zvuku nástrojů - tam ale v těch intervalech vypadává "jenom" zvuk...

Naproti tomu Hidden & Dangerous 2, Mafia ani třeba Risen to nedělají a dají se hrát normálně. U Wings of Prey se seká jenom menu a ve hře už je to v pořádku, a to samé platí o videích ve většině her... Ještě dodám, že to samé to dělalo už před přidáním grafiky GeForce i na integrované ATI. K základním ovladačům jsem si akorát ještě nainstaloval nějaký AMD DualCore Optimizer, který vyřešil pouze v Risen rychle se měnící počasí.

Nedalo mi to a abych vyloučil chybu v HW, tak jsem si na druhý oddíl ještě nainstaloval Windows 7 (64-bit), plus opět ovladače ze stránek výrobce a tam to jde všechno v pořádku a bez zamrzání, jen o něco pomaleji (např. Mafia II, když se mi na XP ihned po zapnutí PC rozběhla, měla okolo 20FPS, na W7 má 12 - 15 při stejném nastavení), což mi ale až tak nevadí.

A teď otázka - nenapadá tady někoho, co s tím? Ve Win7 se nedá pracovat a určitě si na něj už nezvyknu, i když běží dobře, zatímco XP je pořád skvělý, ale má tuto chybu a celkově se mi zdá, že neběží úplně hladce - např. i u větších instalačních souborů s příponou .exe trvá zásek i přes minutu, než se to načte. Nechtěl bych přecházet na novější OS, takže předem všem moc díky za konstruktivní rady a návrhy... :-)
Dejvis-87
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 9. 1. 2015 13:03

Jaký máš teploty procesoru při zátěži?
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor

Odeslat příspěvekod Dejvis-87 9. 1. 2015 14:23

Tak to netuším, dá se to nějak zjistit bez nutnosti instalace dalších programů? Jinak se ale ani nezapne větrák na maximum, i když to vám nejspíš nic moc neřekne. Mám ale ještě další poznatek, zkusil jsem na tom rozchodit Zaklínače dvojku a ten dělá to samé, jen s tou výjimkou, že při zaseknutí obrazu sice celá hra stojí, ale vlasy se mu hýbou stále, jako kdyby hra běžela - nic ale nereaguje a to ani ovládání, ani jiné pohyby ve hře a zvuk se jen dokola opakuje - jde jen nahodit správce úloh, kde ten proces bere cca. 50 - 60 % procesoru a pak ho ukončit... :hm
Dejvis-87
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 9. 1. 2015 14:44

CoreTemp http://www.alcpu.com/CoreTemp/ není nutno instalovat, stačí stáhnout. Pak stačí nechat běžet na pozadí a mrknout jaké jsou nejvyšší teploty po např. půl hodince hraní.
milsimr
Administrátor

Odeslat příspěvekod Dejvis-87 9. 1. 2015 16:07

Tak jsem to ozkoušel u toho Zaklínače, protože nic jiného se na tom hrát nedá (všechno ostatní mimo H&D2 a Mafie zamrzá ihned po spuštění) a teploty během hraní byly okolo 45 stupňů pro obě jádra, maximum u obou jader 50 a 51 stupňů a při běžné práci na PC má jedno jádro cca. 41 stupňů, druhé 37 stupňů...
Dejvis-87
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 9. 1. 2015 17:54

Ok, můžeme vyloučit přehřívání procesoru a jelikož (pravděpodobně) nemáš artefakty v obraze, tak i přehřívání grafiky. Tím pádem se dostáváme k SW... Takže běžnými "uživatelskými neduhy" jako všemožnými čističi, tuneupy, sw "ke zrychlení počítače", více antivirů najednou - nic z toho? Hry se sekají i na čistém systému s ovladači?
milsimr
Administrátor

Odeslat příspěvekod Dejvis-87 9. 1. 2015 19:16

Ano, jedná se o čistou instalaci, i když programů tam mám hned od začátku více - Operu, Firefox, Chrome, Avast Free, flash pro Operu i pro FF, GuitarPro 5, AmpliTube, GuitarRig, ASIO Drivers, VLC Player, OpenOffice a ovladače na tiskárnu Konica Minolta, toť vše. Ovladače jsem nejdřív nainstaloval na desku, poté sítě a ostatní a až nakonec na grafiku. Víc toho nepoužívám, takže kolize antivirů i urychlovače nepřipadají v úvahu. V sedmičkách mám zatím jenom Operu, VLC Player, Avast a GuitarPro a jde to tam normálně. Nepatrné zrychlení některých činností jsem si všiml poté, co vypnu u Avasta "štíty", ale přímo vliv na to zamrzání her to nemá žádný...

A ještě se chci zeptat na jednu věc, která s tímto problémem výše nesouvisí - když mi hra (např. ten Zaklínač 2) běží v podstatě stejně rychle, resp. pomalu (pod 10 FPS) na nejnižší detaily (rozlišení 640 x 480), i na střední a skoro stejně i na vysoké, bude problém spíše ve slabém procesoru, grafice a nebo by stačilo přidat RAM? Obávám se, že za to asi může procesor, ale RAM bych případně mohl přidat...

Díky za snahu.
Dejvis-87
Junior

Odeslat příspěvekod alfah4ns 9. 1. 2015 20:14

Spust spravce uloh a chvili hrej, pak se kukni na vytizeni ram i cpu.
alfah4ns
Ex-moderátor

Odeslat příspěvekod Dejvis-87 9. 1. 2015 22:58

Díky za radu, koukal jsem na to, ale nejsem z toho moudřejší - graf procesoru je rozlítán sem tam, ale stropu snad ani nedosahuje, zatímco RAMky jsou nahoře pořád v jedné linii, ale na tom grafu jeden dílek od vrchu, takže asi také neběží naplno?

Jinak zpět k tomu problém - teď jsem několik hodin zkušebně hrál hry ve Windows 7 a všechno šlapalo v pořádku (a to jsem měl na liště Operu a v ní otevřených asi deset panelů), přehlásil jsem se zpět do XP a ihned po startu jsem zkusil Tonyho Hawka a šlapal úplně v pohodě, tak jsem ještě prubnul Half-Life 2 a taky bez problému, pak jsem nahodil Zaklínače, ale i když šel asi stejně jako na W7, nerozběhly se animace - prostě se jen nahrála lokace, jak Geralt utíká lesem, ale místo animace všechno stálo - kamera, postavy, všechno, ale pršelo normálně a stromy se hýbaly. Přeskočil jsem to a opět to samé - statická lokace, kde je Geralt v okovech a ani se nehne - hýbou se mu pouze vlasy, a tak dále... Zaklínače jsem vypnul, nahodil jsem Tonyho a už v menu opět v nepravidelných intervalech různě dlouhé záseky! Procesy předchozích her jsou ukončené, každá z těch her je na jiném fyzickém disku (mám tam S-ATU i IDEčko) a ani jeden systém nepadá, tak v čem to může být?
Dejvis-87
Junior

Odeslat příspěvekod alfah4ns 10. 1. 2015 00:43

Jeden dilek je kolik? Resp. Kolik % mas vytizeni?
alfah4ns
Ex-moderátor

Odeslat příspěvekod Dejvis-87 10. 1. 2015 22:32

Takhle třeba vypadá Správce úloh po hraní Risen 3 na plné detaily...
http://i60.tinypic.com/2eld1tl.jpg

Po Zaklínači 2 ve Windows 7 je to stejné... Zvláštní je, že ať už dám nastavení jaké chci, pořád to jde víceméně stejně rychle, tedy okolo 10 FPS - na minimum i na maximum... U nové hry je to pro mě ale docela milé překvapení. :-) V pondělí ještě zkusím přidat RAM aspoň na 4 GB a uvidí se...

Jinak to ale pořád neřeší můj problém, a to ten, že v XPčkách si prostě nezahraju - většina her v různých intervalech zamrzá úplně (Mafia 2, Witcher 2, Tony Hawk's Underground, Half-Life 2) a některé jen v menu a při videosekvencích (Wings of Prey, Risen 3), ale když v tom Risen 3 všechna videa přeskáču a rychle kliknu na "novou hru", tak pak už to jede normálně - ale z menu se musím dostat do pár vteřin, jinak se hra zasekne trvale. Naproti tomu třeba první Zaklínač jede v pořádku kompletně, tedy i včetně videí a všeho bez záseků... K tomu jsou pomalejší i některé činnosti přímo v systému - např. instalace her v XP okolo hodiny a něco, ve Win7 cca. 15 minut... :hm
Dejvis-87
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 11. 1. 2015 16:10

Asi bych být tebou přešel na W7.. zas takový markantní rozdíl oproti XP to není a osobně jsem si na ten systém zvykal nějaké dva měsíce.. dnes bych si o stará WinXP neopřel ani klacek. Navíc Zaklínač 2 by měl běžet lépe pod DX11 a novější hry bez podpory DX9 si na tom systému beztak nezahraješ.

Tudíž, co bych zkusil - přejít na W7, osadit alespoň 8 GB RAM, přidat SSD, přetaktovat procesor.

V nejhorším případě bych si zkusil, jestli problém přetrvává i na WXP x64 (které jsou bohužel jen v angličtině).
milsimr
Administrátor

Odeslat příspěvekod alfah4ns 11. 1. 2015 17:26

WXP 64? Serverový OS? To jako fakt?
(W server 2003 jádro)

IMHO nepřinesou žádnou výhodou, krom možnosti adresovat více RAM, pak akorát problémy s kompatibilitou některých periferií.

Přešel bych na W7, vždy´t jsou skoro stejné, jako XP, když si je člověk trošku přizpůsobí. Classic skin + zapnout quick launch (to najdeš na google, první odkaz), zapout text. popisky v liště, vypnout seskupování, máš skoro XP.

Jinak dle mne RAM je málo a ty záseky mohou být způsobeny swapem. (předpokládám, že v momentě, kdy se to zasekne, HDD se může zbláznit, je tak?)
NIcméně jakkoliv investovat do tak starého kancelářského počítače moc nemá smysl a Mafia pod 20 FPS jako OK mě pobavila.
.
alfah4ns
Ex-moderátor

Odeslat příspěvekod Dejvis-87 11. 1. 2015 17:46

Toho jsem se obával... :-D Ono možná k tomuto problému tak často nedochází také proto, že většina lidí u novějších počítačů už rovnou přešla na Visty / 7, které s tím problém nemají... Alespoň jsem tedy u těchto desek ani procesorů zatím nikde nic podobného nedohledal. :hm

Ještě případně zkusím opět přeinstalovat ovladače v jiném pořadí a nebo tam pak přehodím ještě jeden disk a udělám na něj opětovnou instalaci starších XP a ovladačů, co to pro zajímavost udělá - abych se ujistil, zda to dělá v každých XP a nebo tady "jen něco nesedlo" - i když to si lze asi jen těžko představit, že... :idea:

No každopádně měl jsem Visty v noťasu a pracovalo se mi v nich dobře, a snad bych si zvykl i na ty 7, jenže v domácím PC se starým 17" CRT monitorem o rozlišení 1024 x 768 pixelů je to prostě nezvyk :roll: , nehledě na práci se soubory - v XP mám už ve všem svůj řád... :lol:

Jinak díky za rady, ale k tak zásadnímu upgrade se už asi nedostanu - a mělo by to u staršího dvoujádra ještě vůbec smysl? Zkusím přidat jen ty RAM a pokud to pomůže, tak to nechám asi na 3 - 4 GB a hotovo. Zaklínače 3 ani Assassina Unity na tom už nejspíš beztak nerozjedu a jinak mám jako "multimediální herní stanici" ještě PS3, na kterou vyšlo v podstatě všechno krom toho druhého Zaklínače, a pak si k tomu nejspíš přikoupím i PS4, takže víc už bych počítač asi neřešil. Spíš mě mrzí, že si na tom v mém oblíbeném XP nezahraju ani ty hodně staré hry, jako je např. ten Tony Hawk, což ale zas pro mě není přímo důvod k přechodu na 7, jen jsem to chtěl nějak vyřešit... O:-) Když si budu chtít něco zahrát, tak se holt přehodím do těch sedmiček, nedá se nic dělat... :-)

Jo a ještě jedna poslední věc - pořád se mi ještě k tomu všemu v XP posouvá čas - kolikrát i 5 minut za den, takže neustále dělám synchronizaci, nesetkal se s tím také někdo? Tuším, že ve Win7 mi to nedělá, ale zas tolik času jsem tam nestrávil... :-))

A jinak moc děkuji za rady, trpělivost a slušné jednání.
Dejvis-87
Junior

Odeslat příspěvekod kernel_panic [passed] 11. 1. 2015 17:52

posouvá kam? někam do minulosti? hodně daleké minulosti? pořád stejnej čas?

možná to nakonec bude souviset i s tvými problémy ve hrách, buď máš vybitou CMOS baterii, což je otázka asi dvaceti korun, hledáš CR2032...

nebo máš v řiti krystal a to by bylo horší...
k bití internetovejch nihilistů jsem už příliš starej, ale za ty roky mně narostl krunýř, o kterej se vždy báječně rozplácnete; takže, mám zůstat čelem nebo?
kernel_panic [passed]
Přeborník Živě roku 2008

Odeslat příspěvekod Dejvis-87 11. 1. 2015 18:03

Ne ne, čas se mi neustále předbíhá o pár minut a dělalo mi to už i na předchozím PC pod tím stejným Windows XP - prostě seřídím to ze serveru, přijdu za dvě hodiny a mám tam o dvě minuty navíc, přijdu druhý den a mám tam navíc o pět minut. Můj počítač je neustále připojen do sítě ke sdílenému disku, jestli to nemůže souviset. Jinak po vypnutí ze zásuvky BIOS nastavení drží, to baterii mám už pár let vybitou ve starém PC a po zapnutí do zásuvky jen znovu nastavím BIOS a čas jde i měsíce pořád stejně...

Ještě doplnění pro alfah4ns: Zkoušel jsem pro zajímavost toho Tonyho a ne, HDD v momentě záseku nedělá vůbec nic - soudě tedy dle indikátoru na bedně - při záseku HDD zhasne úplně a po chvilce začne opravdu hodně mírně poblikávat a hra se opět rozjede, ale to bude asi tím, že to soundtrack načítá z disku.

Jinak 10 - 15 FPS u Mafie 2 mě taky nepotěšilo, ale mám jí už dohranou několikrát skrz na skrz na PS3, takže to neřeším, to horší je rychlost pod 10 FPS u toho Zaklínače 2 a Risen 3, které jsem si jako jedny z mála her společně s Alanem Wakem chtěl zahrát, všechno ostatní je na konzole... Risen 3 si pak ale koupím, takže jde jen o Zaklínače... :-) Co myslíš, pomůžou tomu ty RAM, nebo nestíhá i procesor? Grafikou to asi nebude, když to běží na minimum i na Ultra nastavení pořád stejně rychle, že? :?:
Dejvis-87
Junior

Odeslat příspěvekod Majsner 11. 1. 2015 18:43

Podle mě nemá smysl hledat jakékoliv řešení ani radit, pokud nevyzkoušíš základní věc, kterou Ti tady hned na začátku někdo radil, viz diskuse:
milsimr píše:...Hry se sekají i na čistém systému s ovladači?

Dejvis-87 píše:Ano, jedná se o čistou instalaci, i když programů tam mám hned od začátku více - Operu, Firefox, Chrome, Avast Free, flash pro Operu i pro FF, GuitarPro 5, AmpliTube, GuitarRig, ASIO Drivers, VLC Player, OpenOffice a ovladače na tiskárnu Konica Minolta, toť vše. ...

Hned v prvním souvětí si protiřečíš. Tak jedná se o čistou instalaci, nebo tam máš hned od začátku těch programů více? Dokud to nevyzkoušíš na čistém, čerstvě nainstalovaném systému bez špíny typu Chrome, Avast apod., tak je cokoliv jiného plýtvání časem a energií. Pokud tímto neidentifikuješ problém, měla by Tvá další aktivita směřovat do Prohlížeče událostí, jestli tam v protokolech systému nemáš nějaké žluté nebo červené vykřičníky, které se čirou náhodou udály přesně v čase, kdy Ti to takhle zamrzlo. Až to vyzkoušíš, tak se teprve ozvi.
Majsner
Junior

Odeslat příspěvekod Dejvis-87 11. 1. 2015 21:13

Chrome i Avast používám už léta a nikdy s nimi nebyl problém - výkon určitě berou, ale ty záseky? No ale zkusím to s tou čistou instalací systému na jiném disku. Jinak koukal jsem na to a Prohlížeč událostí je čistý - dnes jen pár záznamů a všechny informační, poslední žlutý z 06.01.2015 ohledně instalace ovladačů tiskárny a včera červený při pokusu nainstalovat do Risen 3 češtinu, jejíž instalátor nejspíš nepodporuje XPčka.
Dejvis-87
Junior

Odeslat příspěvekod Dejvis-87 15. 1. 2015 15:58

Zdravím, takže jsem zkusil snad už všechno od úplně čisté instalace (plus samozřejmě pouze základní ovladače) přes aktualizaci Windows XP na poslední verzi, pak použití jiné starší verze Windows XP a dělá to stále a u všech - u té starší verze to sice chvilku nedělalo, takže už jsem skoro myslel, že mám vyhráno (hrál jsem hodinu Zaklínače 2), ale pak najednou po spuštění GuitarPro buch a opět to samé...

Našel jsem ale ještě tohle: https://forum-en.msi.com/index.php?topic=117535.0

Přesně můj problém, takže teď se chystám na flashnutí Biosu na nižší verzi 3.3 a když ani tohle nepomůže, tak se s tím už asi smířím. Jen mám z toho flashování trochu obavy, na MSI to prý nejde udělat přes Windows, takže budu muset vytvořit bootovací USB flash disk, což jsem ještě nikdy nedělal... Nevypadá to ale složitě a princip toho postupu chápu, takže uvidíme.
Dejvis-87
Junior

Odeslat příspěvekod Dejvis-87 16. 1. 2015 10:54

Tak se zdá, že problém je snad konečně vyřešen... :-))

Doufám že jsem to teď tedy nezakřikl, ale od včerejšího přehrání BIOSu zatím všechno funguje jak má. Pro zajímavost uvedu postup - všude se radí, že se má vytvořit bootovací flashka či disketa s MS-DOS a přes něj pak spustit flashovací program, kterým se BIOS přehraje jinou verzí ze stránek výrobce. Já ale nakonec naštěstí přišel na mnohem snazší způsob - stačí nainstalovat MSI Live Update 6 (přestože k ničemu není a umí BIOS maximálně upgradovat), v jehož adresáři se však nachází složka s flashovacími nástroji pro všechny možné výrobce (v mém případě Award Bios - složka "AFUWIN") a s tímto nástrojem se dá BIOS přehrát pohodlně a rychle přímo rovnou ve Windows. Nejprve jsem si udělal zálohu stávající verze BIOSu a poté jsem ho přehrál starou verzí 3.3 z roku 2007, která je prý poslední bez této chyby a hle - najednou vše funguje naprosto bez problémů. Starší verzi BIOSu tedy déle trvá, než se dostane k bootu z disku a také tam dvakrát problikne úvodní logo, ale funguje to a to je hlavní. Na stránkách výrobce se dají stáhnout všechny možné verze BIOSu až po nejnovější 3.9, ale tento problém na WinXP nastává prý už od verze 3.4, takže 3.3 je poslední použitelná. Původně jsem tam měl verzi 3.7, ale jestli by mi pomohlo přejít na nejnovější 3.9, to už zkoušet nehodlám... :lol:

Jinak docela ironie, že mně se musí vždycky stát nějaká závada, se kterou si nikdo neporadí - vrtal jsem se v tom přes týden, stokrát jsem instaloval Windows, ovladače, dokonce jsem si tam dal dva OS a nic, až pak stačila tak jednoduchá operace, která zabrala jen pár minut a je po problému... :nenapadne Osobně si myslím, že tento problém u těchto desek tolik lidí nemělo z toho důvodu, že velká většina lidí buď už jede na novějších Windows Vista / 7 a nebo BIOS neaktualizují, takže jim podobný problém nehrozí... :hm A ještě jedna věc - ve Windows XP jednou hry při stejném nastavení výrazně rychleji - Zaklínač 2 je i na vyšší detaily hratelný (FPS nejsou žádná sláva, ale je to ještě jakž takž plynulé) a Mafia 2 má přes 20 FPS, zatímco ve Win 7 měla po testu průměr 13.7, takže jsem rád, že už mi to funguje... :-)

Přesto ještě jednou všem díky za rady, snahu a trpělivost.
Dejvis-87
Junior

Odeslat příspěvekod Kubas789 18. 4. 2015 08:22

Majsner píše:Podle mě nemá smysl hledat jakékoliv řešení ani radit, pokud nevyzkoušíš základní věc, kterou Ti tady hned na začátku někdo radil, viz diskuse:
milsimr píše:...Hry se sekají i na čistém systému s ovladači?

Dejvis-87 píše:Ano, jedná se o čistou instalaci, i když programů tam mám hned od začátku více - Operu, Firefox, Chrome, Avast Free, flash pro Operu i pro FF, GuitarPro 5, AmpliTube, GuitarRig, ASIO Drivers, VLC Player, OpenOffice a ovladače na tiskárnu Konica Minolta, toť vše. ...

Hned v prvním souvětí si protiřečíš. Tak jedná se o čistou instalaci, nebo tam máš hned od začátku těch programů více? Dokud to nevyzkoušíš na čistém, čerstvě nainstalovaném systému bez špíny typu Chrome, Avast apod., tak je cokoliv jiného plýtvání časem a energií. Pokud tímto neidentifikuješ problém, měla by Tvá další aktivita směřovat do Prohlížeče událostí, jestli tam v protokolech systému nemáš nějaké žluté nebo červené vykřičníky, které se čirou náhodou udály přesně v čase, kdy Ti to takhle zamrzlo. Až to vyzkoušíš, tak se teprve ozvi.

majsner nehazej spinu na chrome a zkus si ho a nech toho
Kubas789
Junior