Instalace MS DOS na disketu

Na téma Windows XP, 2000, Me, 98, 95 a starší

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod vlasta.03 27. 7. 2019 17:37

Zdravím, hledal jsem na internetu, ale pořád jsem nenašel... Můžete mi někdo prosím popsat, jak a odkud stáhnout MS DOS a nainstalovat jej? Viděl jsem, že se tento systém dá na disketu a pak si jej mohu nabootovat na jakémkoliv počítači, ale na internetu jsem všude četl jen o instalaci. Můžete mi prosím napsat, zda se to dá uchovat na jedné disketě a popřípadě jak?
vlasta.03
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 27. 7. 2019 17:50

O jakou verzi DOSu mas zajem?

Na disketu se DOS jako takovy nevejde, jen instalacka mela tusim 3ks 1,4MB 3,5" diskety. Je to uz hodne, hodne davno.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Abox 27. 7. 2019 18:16

Jestli chces vytvorit pouze bootovaci disketu, tak na to existoval prikaz
format disketa: /s

edit: koukam, ze pod "novymi" windousy se uz takhle systemovka vytvorit nejde.
Tak se mrkni tady:
http://www.osdos.net/download2.htm
Abox
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ansam 27. 7. 2019 18:22

vlasta.03 píše:... odkud stáhnout MS DOS...

Tuná ich máš všetky tri v *.img formáte
Kód: Vybrat vše
https://uloz.to/hledej?q=MS+DOS+6.22


Z jednotlivých *.img si vytvor tri diskety

Obrázek
Ansam
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zivan 27. 7. 2019 23:14

No na jakémkoliv počítači... málokterý má dnes disketovou :) Nebude lepší ho dát na USB flashku?
zivan
Junior

Odeslat příspěvekod Abox 28. 7. 2019 06:20

V zasade muze si ho nainstalovat do virtualu, pokud nema FDD a ma to jenom na nejake pokusy...treba.
Abox
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vlasta.03 29. 7. 2019 07:28

Mám emulátor pro DOS, ale chtěl bych ho, protože mám jeden starý počítač, ve kterém nebyl disk, disk pro něj mám prázdný, ale nemám systém. Chtěl bych na něm rozjet nějaké dosové programy.
vlasta.03
Junior

Odeslat příspěvekod zivan 29. 7. 2019 09:03

Co je to za PC a jak velky disk do nej chces dat? Muzes narazit na problem s velikosti:
https://www.tldp.org/HOWTO/Large-Disk-HOWTO-4.html

Neco slo vyresit treba s Ontrack Disk Managerem.

Edit:
Jinak pokud mas v okoli funkcni PC s MS DOSem, Win95, Win98 (a asi i Win ME), tak staci DOSovy prikaz (pokud je C je disk se systemem a A disketa):
SYS C: A:

A pro prenos do noveho PC bych na tu disketu jeste zkopiroval soubor SYS.COM
Motorola Edge 20; HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
zivan
Junior

Odeslat příspěvekod vlasta.03 29. 7. 2019 10:30

Děkuji za radu. Do počítače bych hodil disk s 80 GB (menší nemám). Jedná se o tento počítač: https://www.recycledgoods.com/hp-d6945t ... -8-server/
vlasta.03
Junior

Odeslat příspěvekod zivan 29. 7. 2019 10:47

Ma to USB a CD mechaniku, jestli mas klidne nejakou starsi flashku nebo CD-RW, tak bych ho tam dostal tak a neresil diskety.
Motorola Edge 20; HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
zivan
Junior

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 29. 7. 2019 13:58

USB ten počítač sice má, ale boot z FLASH nepodporuje. Osobně bych to řešil https://www.zbozi.cz/vyrobek/redukce-id ... pactflash/ + nějaké stará CF z okolí. Cokoliv kolem 1 GB bude pro DOS až nevhodně moc :)
Emil Pastelka
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zivan 29. 7. 2019 17:11

Jasne, to me nenapadlo. Nedavno jsem si sice hral s Pentiem 1, ale to byl notebook bez USB.

Pokud by nebyla CF karta, tak existuji i redukce na SD karty. To bude mit doma asi vice lidi. Proti staremu disku bude oboji naprosto tiche a podstatne sviznejsi.
Motorola Edge 20; HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
zivan
Junior

Odeslat příspěvekod Pytlík 29. 7. 2019 18:27

KineCZek: Na MS-DOS stačí jedna disketa. Na jednu disketu se vejde jádro OS i s potřebnými drivery (např. CD) a pár programů navíc. Zbytek (část první diskety a obsah ostatních disket) jsou ptákoviny, které nikdo nikdy nepoužil.
Pytlík
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 29. 7. 2019 22:24

Pytlík píše:...které nikdo nikdy nepoužil.

To je velmi smělé tvrzení pane! QBASIC byl prima pro začátky programování (obsahoval hru Gorillas - Gorilla.Bas) a běžel i jako textový editor. Celkem nutnost byl CHKDSKDisk/Scandisk a optimalizace paměti HIMEM a EMM386. Relativně nezbytný byl i DBLSPACE později DRVSPACE pro kompresi disku. Pak základní utility pro práci s disketami/soubory a naprosto zásadní RAMDRIVE pro PC bez pevného disku - DOS se z diskety A nahrál do paměti, ta se vysunula a vložila se disketa B s programy...

A ano, jádro s pár utilitami se vleze na jednu disketu. Zrovna se na ni dívám :)
Emil Pastelka
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pytlík 30. 7. 2019 12:21

Ano, ale tohle všechno (s výjimkou QBASIC) se vejde na zmiňovanou disketu.
Pytlík
Pokročilý
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků