XP se mi neotvírají www stránky

Na téma Windows XP, 2000, Me, 98, 95 a starší

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Lokomotiva 24. 10. 2020 11:17

Jsem na tom stejně.
Kvůli starému plotru jsem na PC s procesorem E8200 nainstalovala XP Pro SP3.
IE 8 jsem nainstalovala, ve Správci zařízení mám všechny drivery a žádný HW konflikt.
Nainstalovala jsem Firefox, Operu, Chrome - vše ve verzích, které byly ještě pro XPčka.
Ale stejně jako původní tazatel se nedostanu na webové stránky - zřejmě kvůli chybě ověření certifikátů těch stránek. Nevím.
Opera mi napíše po zadání https://www.zive.cz :
"Neplatný certifikát
Opera nemůže ověřit identitu serveru "www.zive.cz",
neboť se vyskytl problém s certifikátem. Server se vás může pokusit oklamat.
Chcete pokračovat?"
V nabídce je Zobrazit certifikát, Přesto pokračovat nebo Zrušit.
Když dám Zobrazit certifikát, vidím, že je vystavený pro www.zive.cz a že platí do 9.12.2020, ale že jej nelze ověřit u certifikačního úřadu.
Když dám Přesto pokračovat, dozvím se že tento web není dostupný
Nejde ani Update - skončí s chybou 0x80244019, ale aktualizace systémového času a data přes internet funguje.
V síti (přes ethernetový kabel a na desce integrovanou síťovku) PC normálně funguje, takže ani síťovce nemůžu nic vytknout.
Neví někdo co s tím?
Lokomotiva
Junior

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 24. 10. 2020 12:16

Zkontrolujte nastavení času.
Emil Pastelka
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lokomotiva 24. 10. 2020 12:44

Stalo se.
Souhlasí a lze ho i po netu synchronizovat s Windowsím serverem.
Lokomotiva
Junior

Odeslat příspěvekod r34ktor 24. 10. 2020 13:52

Firefox 52.9.0 ESR má vlastní úložiště pro certifikáty (na rozdíl od ostatních, které používají systémové) a na XP jede (osobně ověřeno).
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 24. 10. 2020 14:23

Osobně bych nedoporučil dnes XP provozovat, pokud vás k tomu vyloženě něco nenutí, a zvláště ne pro internet. Libovolný linux bude pro dané PC lepší volbou. Budete mít aktuální OS, aktuální prohlížeč, kancelářský balík (LibreOffice) a obecně lepší odezvu. Pokud deska podporuje boot z USB, zkuste nějakou živou distribuci z flashky - například Mint s rozhraním Xfce (zde).
Emil Pastelka
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lokomotiva 24. 10. 2020 15:03

r34ktor píše:Firefox 52.9.0 ESR má vlastní úložiště pro certifikáty (na rozdíl od ostatních, které používají systémové) a na XP jede (osobně ověřeno).

Tak to můžu potvrdit.
Funguje mi tahle verze Firefoxu v tomhle PC a tedy i otevírání webových stránekl - už taky.
Ještě by mě zajímalo:
Dá se nějak domluvit i s tou Operou nebo IE8?
Změnit nějak jejich nastavení?

-- 24. 10. 2020 16:08 --

Emil Pastelka píše:Osobně bych nedoporučil dnes XP provozovat, pokud vás k tomu vyloženě něco nenutí, a zvláště ne pro internet.

Mně šlo o ten ploter, který nelze připojit přes USB, nemá síťovku a ke kterému jsou jen XPčkové drivery.
Ale po instalaci XPček jsem chtěla aktualizovat systém o dostupné aktualizace. Což nejde.
Lokomotiva
Junior

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 24. 10. 2020 16:49

Co je to za plotter? Na paralelní port (LPT) existují síťové servery, například TP-LINK TL-PS110P. Jeden starý Roland jsem přes podobné řešení provozoval.
Emil Pastelka
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lokomotiva 24. 10. 2020 17:48

Jasně, připojený je přes paralelní port.
Ale takhle je to funkční - po síti si tam pošlu co potřebuji.
Mně jen vadilo, že jsem nerozchodila na netu ty webové stránky - jejich otvírání.
Ale to kvůli používání plotru vlastně ani nepotřebuji.
Tak asi tak.
A díky, kluci, že jste se tomu pověnovali.
Lokomotiva
Junior

Odeslat příspěvekod 19jmsr56 29. 10. 2020 13:01

Zdravím. Na Win XP Pro x86/x64 Edition je plne funkčný prehliadač Mypal (na báze PaleMoon/Firefox), má platné certifikáty. Druhým funkčným browserom je Basilisk web browser od GitHub.
Ako AV funguje Panda Doom.
Aktualizácie už nieje možné stiahnuť cez Windows/Microsoft Update - od 1. 10. 2020 je aktualizačný server pre Windows XP vypnutý (ešte 30. 9. fungoval). Len manuálne cez Microsoft Update Catalog. Alebo "googliť..."
19jmsr56
Junior

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků