Jak na bezpečné odstranění původní partition

Na téma Windows XP, 2000, Me, 98, 95 a starší

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod 5uch 5. 2. 2021 19:41

Zdravím
prosím o radu... dělám přeinstalaci hodně starého PC.
Na starém PC s Win XP jsem jejich partition zmenšil a do volného místa vytvořil novou. A do té nové volné části jsem nainstaloval Win 7 (řekněme, že experiment proběhl celkem úspěšně). Získal jsem tak stroj s volbou bootování ze dvou různých systémů.

No a teď... Rád bych se té původní partition s XP zbavil a prostor po ní dal k dispozici "novým" Win 7. Každý GB se počítá, disk má necelých 40 GB. Zkusil jsem (s velkými obavami) utilitou MiniTool Partition Wizard odstranit tu původní partition s Win XP. A jak jsem se obával, po tomto drastickém zásahu se nedalo nabootovat, hlásilo to nesystémový disk. Naštěstí se toto povedlo opravit pomocí instalační sady Win7, ovšem vrátilo to zpět do života i tu zrušenou XP partition.

Možná hloupý dotaz: Jde nějak zrušit původní systémovou partition, aniž by se narušilo bootování z té druhé? (a pokud možno to neotravovalo s výběrem systému, který se má nabootovat, když tam nakonec bude jen jeden.)

Druhá možnost je smazat WinXP a zmenšit jejich partition co to jen půjde. Ale ani tady jsem úplně neuspěl - při provozu OS z Win 7 mi stejně nejde smazat docela velká část Win XP - a to ani s povolení admin přístupu (zůstává obsazených asi 5 GB). A přeformátovat partition s Win XP se (po zkušenosti s jejím výmazem) bojím.

Pokud by tedy nešlo partition s XP zcela zrušit... Jde partition "bezpečně" přeformátovat? Pokud ne, jak smazat "nesmazatelné" soubory z Win XP? A je nutno některé soubory/složky ponechat (které)?
Moderátor, co pamatuje Siemens ME45
5uch
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Milanr1 7. 2. 2021 09:32

Standardní postup:
1) boot z originálního ověřeného MS média W7;
2) vyčištění systémového SSD*;
3) instalace W7 do čistého SSD.
Viz FAQ.
---
Pokud je v PC ještě prehistorický HDD, pak nejdříve namontovat SSD místo systémového HDD.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 5uch 7. 2. 2021 09:57

Díky za odpověď, ale asi si nerozumíme.

o žádném SSD tu nebyla (a není) řeč. Chápu výzvu k upgradu na SSD, ale to není na pořadu dne. To je rada, kterou jsem nežádal.
Krom toho... ten notebook má pro disk IDE rozhraní (Ultra ATA). Sehnat do něj jakýkoli IDE disk (nejen SSD) bude asi trochu problém.

Tak ještě jednou... je jen jeden HDD.
- Původně jediná partition s Win XP.
- Disk rozdělen na dvě partition, do druhé instalovány experimentálně Win 7 (ověření, zda budou fungovat, podaří se na nich zprovoznit podstatné ovladače atd... ano, jakž takž fungují, jsme happy). V případě zjištění nefunkčnosti Win 7 jsem si tou instalací do druhé partition jistil snadný návrat k Win XP.
- Rozhodnutí, že nadále budou užívány Win 7, protože nabízejí lepší funkčnost (např. fungují browsery internetu a mail)
- Následuje pokus z disku nejlépe odstranit (nebo alespoň co nejvíce zmenšit) partition s Win XP a zajistit, že se bude bootovat jen z Win 7 (Win XP už nejsou na nic potřeba).

Prostě potřebuji MBR nějak "vysvětlit", že na disku je jen jeden OS (Win 7) a do něj se má bootovat. A odebráním partition s Win XP pomocí MiniTool Partition Wizard (free) se to nepovedlo.

Možné varianty:

a) Zrušit zcela partition a Win XP a zařídit, aby bootování přešlo na Win 7.
Preferované řešení. To je to, na co se tu ptám. Po odstranění partition s XP přestalo PC bootovat s klasickou hláškou "není systémový disk".

b) Zmenšit partition s Win XP, ale ponechat ji.
Win XP klidně smazat k "nepoužitelnosti". V loaderu OS bude nabídka dvou OS, ale funkční budou jen Win 7. Méně preferované, nečisté řešení. V tom případě se ptám, kam až mohu zajít s mazáním souborů po Win XP a jak smazat ty nesmazatelné - teď mám ve Win XP 5 GB v nesmazatelných souborech (při běhu OS Win 7). Nejlepší by bylo partition s Win XP celou zformátovat, ale po zkušenost s a) se toho bojím.

c) Nová, čistá instalace.
Přerozdělení partition na jediný disk, formát, instalace Win 7.
Vhledem k tomu, kolik času jsem věnoval rozchození Win 7 a kolik obtíží a pastí jsem musel překonávat... (funkční ovladače, aktualizace...) bych to nerad celé opakoval (neuvěřitelné, ale jen rozchození Windows Update a instalace aktualizací vydaných po SP1 je záležitost na více než 5 hodin, metodou pokus/omyl, kdy jsem to musel 2x opakovat, takže víc než 10...).
Proto bych rád ty v tuto chvíli plně rozchozené a vyladěné Win 7 ponechal jak jsou.
Naposledy upravil 5uch dne 7. 2. 2021 13:19, celkově upraveno 4
Moderátor, co pamatuje Siemens ME45
5uch
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod meda2016 7. 2. 2021 10:46

Doporučuji uvést tady obrázek rozdělení disku třeba ze Sprava disků W7. Nebo z toho MiniTool.
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod soban 7. 2. 2021 10:52

No a kde je problém?

Když to nechceš instalovat celé znova W7 tak prostě oddíl s W XP smaž, oddíl s W7 roztáhni přes to místo po W XP, pak nabotuješ z USB či CD win 7 a opravíš boot aby botovaly.

https://neosmart.net/wiki/fix-mbr/#Fix_ ... _Windows_7

Předpokládám že ty W7 jsou nainstalovány na jeden z primárních oddílů.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod 5uch 7. 2. 2021 11:18

meda: Obrázek stavu partition v příloze.

Začínám tušit, že by asi pomohlo disk WinXP v MiniToolu označit jako neaktivní a Win7 jako aktivní... a pak tu WinXP smazat. Nebo je třeba provést ještě něco dalšího?
Ale než něco pose.u, tak se raději ptám. 8-)

Obvykle takhle s disky neoperuji, tak se omlouvám za stupidní dotazy (stupidní pro ty, co tohle dělají běžně).



soban:

soban píše:oddíl s W XP smaž, oddíl s W7 roztáhni přes to místo po W XP, pak nabotuješ z USB či CD win 7...


No, přesně to jsem udělal, o tom píšu výše.... ; 8-)

soban píše:...a opravíš boot aby botovaly.


...a na to se ptám, jak na to. Dík za odkaz, vypadá použitelně.

Ale než se do toho pustím, ještě počkám, zda mi někdo neporadí, jak to ošetřit v MiniTools, abych se do infarktové situace "musíš opravít boot" nedostal.

Jsem už takový srabák. ;-)
Přílohy
obrázek 2.png
Moderátor, co pamatuje Siemens ME45
5uch
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 7. 2. 2021 12:10

Oddíly jsou OK.

Můžeš zkusit nabootovat ty W7 a přímo z nich zkusit opravit ten MBR.

A pak nastavit tomu oddílu s W7 že jsou aktivní, ale zda to projde netuším.....

Prostě stejně asi budeš muset nabootovat w7 z externího media a opravit boot.

Prostě při bootu se teď používá bootmanager který je v těch win XP a to musíš změnit, buď před odstraněním XP a nebo po.
Pokud to uděláš před a pak XP smažeš a posuneš ty W7 tak nevím zda to ten boot těch W7 zase nerozhodí.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod 5uch 7. 2. 2021 13:15

soban:

Nakonec jsem si dodal odvahy a šel do toho. ;-)
- Nejprve nastavení Win7 jako aktivní partition v MiniToolu. (jo, mám svou hlavu a radši klikám, než píšu příkazy do konzole).
- Partition WinXP zůstává označena jako "System", Win7 jako "Active Boot". Tuším, že by měla být i "System" a větřím problém. :nenapadne
- Výsledek - nebootovatelný systém. Když se daří, tak se daří! :oboze
- Boot z instalaček Win7 a provedení prvních tří příkazů z tvého návodu:
Kód: Vybrat vše
bootrec /rebuildbcd
bootrec /fixmbr
bootrec /fixboot

- restart
- Bootuji úspěšně z disku do Win7, bez možnosti výběru systému (ano, tak to chci)! :tleskani

Teď jsem ještě smazal tu WinXP partition a roztáhnul Win7 na její místo, ale to už by měla být díky magii MiniToolu už jen brnkačka (zatím MT na disku čaruje 10 minut, hotovo 60%... snad se už nic nepo.ere).

Problém úspěšně vyřešen
Díky všem za pomoc a zejména sobanovi a i méďovi za nakopnutí správným směrem. MilanoviR za pobavení (jeho rady byly dost mimo a nepoužitelné, ale oceňuji snahu, i když dost připomínala machrování).
Moderátor, co pamatuje Siemens ME45
5uch
Junior
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků