Sdílení tiskárny ve Windows XP

Na téma Windows XP, 2000, Me, 98, 95 a starší

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod prosieben2 6. 3. 2021 09:04

Zdravím, aktuálně řeším čím nahradit Google Cloud Print. Mám připojenou tiskárnu přes USB do pc s XP a potřebuji tisknout na ní z chromebooku, který je v jiné místnosti. Tiskárna nemá wi-fi a řešení, které jsem našel PAPER CUT Mobility Print má min. požadavky na systém Win 8. Máte někdo vyzkoušené a funkční řešení. Tisk z mobilu mám vyřešený. Díky
prosieben2
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod soban 6. 3. 2021 12:17

Windows neumí sdílet tiskárnu?

Já mám dojem že ano.

Jinak pokud ta tiskárna má podporu v Linuxu tak můžeš koupit RPI a připojit ji k němu a nakonfigurovat ji jako síťovou a pokud máš i veřejnou IP můžeš tisknout odkudkoliv a né jenom ze své sítě.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 6. 3. 2021 18:02

Windows XP sdílení tiskárny umí (ikona tiskárny > pravé tlačítko myši > Sdílení), nicméně nejsem si jist, zda to bude komunikovat s jiným OS.
Druhou variantou je klasický tiskový server pro USB>LAN (TP-LINK TL-PS110U), který udělá síťové zařízení téměř z čehokoli. Tiskárna se tak nebude připojovat k PC, ale do lokální sítě k routeru. Pro všechny účastníky zájezdu pak bude dostupná na lokální adrese.
Emil Pastelka
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod prosieben2 7. 3. 2021 08:08

Windows XP umí sdílet tiskárnu, ale já potřebuji tisknout z chromebooku a to nevím, jak zprovoznit. Jestli někdo umí poradit, tak mu budu vděčný.

Z androidu tisknu z aplikace Printershrare a do noťase jsem naisntaloval jejich klienta, který ještě podporuje windows xp. To stejné z iphonu. Na něm mám aplikaci Printer Pro a klienta v notebooku. Vše funguje perfektně.

Pro chromebook jsem našel PAPER CUT Mobility Print, ale jejich klient podporuje windows 8 a vyší. Takže mám smůlu.

-- 7. 3. 2021 08:11 --

Tiskový server za litr kupovat nechci, to si už můžu rovnou přidat pár stovek a koupit novou "lejzrovku".

-- 7. 3. 2021 08:17 --

Nápad s Raspberry není špatný, mám jednu nevyužívanou malinu Raspberry Pi 2, na které jsem měl dřív Kodi. Jenom potřebuji "nasměrovat", jak na to :-)
prosieben2
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod soban 7. 3. 2021 08:40

Normálně tam nainstaluješ distribuci na SD kartu - zapojíš jak PC nastavíš tajnou neznámou tiskárnu, na routeru nastavíš aby dostávala pořád stejné IP a v OS pak nastavíš jako normální síťovou tiskárnu.......
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod prosieben2 7. 3. 2021 10:50

HP LaserJet Pro P1102.

-- 7. 3. 2021 10:52 --

Máš namysli udělat s raspberry pc s linuxem nebo tiskový server?
prosieben2
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod soban 7. 3. 2021 12:12

Tiskový server :-)

Ale normálně tam vrazíš normální distribuci a připojíš k tomu monitor - klávesnici atd.....

Vše si v klidu nastavíš a pak přepneš bootovaní aby nenabíhalo grafické rozhraní a odpojíš klávesnice a monitory myši.....

Ono to jde udělat i z příkazové řádky ale pro BFU je to lepší takto - že tam bude něco navíc nevadí - případně se to dá odinstalovat....

Pokud jsem to souknul tak pod linuxem by měla chodit.....

EDIT:

Tak na ubuntu jsem tu tvou tiskárnu našel v seznamu, takže by měla být i v seznamu pro RPI.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod milsimr 7. 3. 2021 14:29

Takhle náhodou tvůj wifi router nemá USB? Podle mne by bylo jednodušší nastavit print server přímo na routeru (dneska zvládá už kdejakej) skrze několik málo myšo-kliků a RPi využít na jiné účely.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod prosieben2 8. 3. 2021 07:55

To jsem zkoušel. Mám Apple Airport Express a dokonce pro windows xp existuje AirPort Utility pro nastavení, ale skončilo to u toho, že pro Chromebook 2020 neexistuje ovladač pro mojí tiskárnu HP LaserJet Pro P1102(verze bez wi-fi)

-- 8. 3. 2021 07:59 --

BFU ... to je dobrý :-)

-- 8. 3. 2021 08:08 --

Ještě k tomu Ubuntu na Raspberry. Pokud nemám ovladač tiskárny na Chromebooku, tak mi asi stejně nepůjde tisknout. Nebo mi něco uniká?

Není nějaký univerzální ovladač pro Chrome OS, aby se dalo tisknout na nepodporovaných tiskárnách?
prosieben2
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod soban 8. 3. 2021 09:19

prosieben2 píše:BFU ... to je dobrý :-)


No pochybuji že by jsi to nainstaloval pouze přes SSH :-)

prosieben2 píše:Ještě k tomu Ubuntu na Raspberry. Pokud nemám ovladač tiskárny na Chromebooku, tak mi asi stejně nepůjde tisknout. Nebo mi něco uniká?


Jasně že potřebuješ nějakej ovladač který ty tiskové data přechroupá a pošle na tiskárnu.

Pod linuxem existují univerzální ovladače, případně jde použít podobný typ.

Prostě když tu tiskárnu k chromebooku připojíš kabelem tak tiskne?

Pokud ano bude to fungovat i přes síť s RPI.

Kód: Vybrat vše
Pokud se tiskárna v sekci Tiskárny dostupné k uložení nezobrazuje, můžete ji přidat také ručně.

    Vpravo dole vyberte čas.
    Vyberte Nastavení .
    Dole vyberte Rozšířené.
    V části Tiskárny vyberte Tiskárny.
    V části Přidat tiskárnu vyberte Přidat tiskárnu .
    Zadejte informace o tiskárně:
        Název: Zadejte libovolný název.
        Adresa: Zadejte IP adresu tiskárny.
        Protokol: Většina tiskáren podporuje protokol připojení IPP.
        Fronta: U většiny tiskáren je fronta ipp/print.
    Vyberte Přidat.


Jinak koukal jsem na stránky: https://developers.hp.com/hp-linux-imag ... ices/index

A pokud je to tato: HP LaserJet Professional p1102w Printer tak ta v chromeboku není podporovaná.

Takže s chromebookem asi bude problém jak tam nepůjde doinstalovat ovladač, jedině vyzkoušet jiný typ s stejnými parametry....
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 8. 3. 2021 09:22

S Chromebookem nemám zkušenosti, ale pokud vše selže a ovladače nebudou, podíval bych se, zda je možno tisknout "do souboru". Pokud ano, tento tisk může mít přednastavenou cestu do síťové složky (RPI tiskový server), kde bude číhat script, který vytiskne vše, co se ve složce nově objeví.
Chromebook tedy nebude řešit kompatibilitu a potřebné ovladače bude mít jen cílový OS, tedy RPI. Navíc stejné řešení půjde využít i pro XP, kdyby nešla nainstalovat sdílená tiskárna z Linuxu.
Emil Pastelka
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod prosieben2 9. 3. 2021 10:00

Když připojím tiskárnu kabelem k chromebooku tak netisknu.

Chlapi díky za rady. Jedno funkční řešení jsem našel. Do novějších chromebooku jdou přece nainstalovat androidí aplikace a já na to uplně zapomněl :-)

Do chromebooku jsem tedy nainstaloval androidí aplikaci PrinterShare a v pc s xp mám nainstalovaného klienta PrinterShare a tisknu.

Doma máme ještě Chromebit(to je taky pc s Chrome OS), ale do toho nejdou nainstalovat androidí aplikace, tak zkusím někdy řešení Emila Pastelky.

Díky moc.
prosieben2
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 9. 3. 2021 10:32

Pokud do toho půjdete, pak zde je návod pro script na linux, který automaticky odmazává soubory po vytištění. Na chromebooku budete tedy tisknout do PDF, které uložíte v síťové složce.
Emil Pastelka
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 9. 3. 2021 11:03

Tak přes soubor by to mělo jít i v těch windows.

Kontrolovat složku třeba co minutu a jak tam bude soubor vytisknout a smazat.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod prosieben2 13. 3. 2021 11:29

Tak se mi to povedlo. Do počítače s xp jsem nainstalovat program AutoPrint 3.20 a nasdílel složku. Ve sdílené složce si AutoPrint vytvořil svojí složku a do té se musí po síti posílat dokumenty k tisku. Automatické smazání dokumentu ze složky po vytisknutí taky funguje.

AutoPrint 3.20 má zdarma na zkoušku 10 výtisků a za plnou verzi se musí zaplatit 35 USD. Budeme to tedy řešit tak, z Chromebooku po síti pošleme do sdílené složky dokumenty k tisku a pak je ručně vytiskneme.

Jediná věc se kterou ještě bojuji, je nastavení firewallu ve windows xp. Ten jsem musel vypnout, abych se "z venku" dostal do sdílené složky. Nevíte jakou mám nastavit vyjímku ve firewallu, abych ho mohl zapnout a zároveň se mohl dostat do sdílené složky?
prosieben2
Kolemjdoucí

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků