Win98SE a moderní hardware -> problém

Na téma Windows XP, 2000, Me, 98, 95 a starší

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod ITGuru 13. 12. 2005 19:46

Mám problém s "Windows 98SE" na mém novém PC. Prvně jsem myslel, že jde o problém z důvodu více OS na jednom PC a více primárních oddílů (ostatní skryté), ale vypadá to že ne.

Postup:
Nabootuju z distety a pustím instalaci Win98SE. Instalace je OK, pak je požadován restart a po restartu se napíše "Chyba disku I/O vyjměte disk a zkuste to znova" neto tak něco.
Chtěl jsem zkusit jestli pojede aspoň DOS, tak jsem dal "sys a: c:". Resetnu PC a doufám že naběhne DOS a ony začli nabíhat ty Win98. Ale při náběhu se kousli (u loga), resetnu PC a pak se při náběhu PC samo resetlo, nabíhají znova a zase se kousnou v tom samým místě.
- To celé jsem opakoval a vždy nachlup stejné chování..

Pozn:
- Nouzový režim a DOSový režim jedou (nouzák se špatnou diakritikou).
- Mám info, že Win98 neumí půlku funkcí co mám na desce - prostě HW

Popis PC:
- ASUS A8N-SLI Premium (aktualizovaný BIOS)
- AMD Athlon 64 - 3700+ SanDiego
- RAM Kingston 2x 512MB PC400 CL2
- HDD Hitachi SATA-II 250GB (aktivované SATA-II)

Podezření:
- Prej Win98 neumí pochopit víc než 512MB RAM (neofic.servicepack by to měl řešit)
- Prej Win98 neumí RAID SATA
- Prej Win98 neumí 64bitový CPU
- Prej Win98 neumí PCIe

Doplněk:
Kdybych na nich nerozjel 1GB ale 512MB RAM, tak to nevadí. Nic nevadí - jen ať jedou. To RAID nepoužívám - mám HDD zapojen normálně, ale podpora tam je. Esi se dobře vyznám v BIOSu, tak to vypadá že je to vypnutý.

Co poradíte??? Díky za každou snahu!
ITGuru
Junior

Odeslat příspěvekod oX!de 13. 12. 2005 20:25

podle me je na ne ten disk moc velkej. myslim ze zvladaji neco kolem 40 GB. a taky asi bude problem v tom ze to je SATA.
oX!de
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod khihihi 13. 12. 2005 20:44

mozem malu otazocku... naco preboha na take pc davat win98?
Moderátor diskusného fóra Živě.cz ve výslužbě
khihihi
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod wojta 13. 12. 2005 21:05

Win98 mi už nešly dobře na podstatně starším počítači (PCChips M848A, Sempron 3000+, 512MB RAM, 80GB disk). Nainstalovat šly, ale chvíli po spuštění zatuhly. Myslím, že se už je nevyplatí používat.

Disk víc jak 128GB nepojede. FAT32 větší než nějakých 32GB sice funguje, ale musí být naformátována v jiném systému.
Ze SATA a PCIe nemám zkušenosti, ale hádám, že to bude problém. 64bitový CPU by neměl vadit, protože pojede ve 32-bitovém režimu, stejně jako v ne-64bitových XP.
wojta
Pokročilý

Odeslat příspěvekod mungo 13. 12. 2005 21:43

[- RAM Kingston 2x 512MB PC400 CL2 ]
---
Win98 normálně neumí 1024 MB RAM, použijte Cacheman
[http://www.outertech.com]
---
Cacheman also corrects generic problems on systems with more than 512MB of RAM.
---
mungo
Junior

Odeslat příspěvekod Calhoun 13. 12. 2005 21:56

Pominu-li problemy s velkym diskem a 1GB RAM tak naprosto zasadni problem je v tom ze cipova sada nForce4 nema vubec uvedenou oficialni podporu Windows 98/ME. Nejnizsi podporovane Windows jsou Windows 2000. Pokud z jakehokoliv duvodu potrebujes prostredi Windows 98/ME tak zkus VMWare Workstation http://www.vmware.com/products/ws/ .
Calhoun
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ITGuru 14. 12. 2005 01:18

Je to jen pro jistotu - mám samozřejmě i XP a Lunux taky. Tento win by měl sloužit k testování aplikací (esi jedou pod Win98) a popř. paření starých her nebo takových, kterým se z XP točí hlava. Nebo DOS kdybych potřeboval atp. Proto mě stačí omezená funkčnost, ale ať jedou.

Chtěl bych především zjistit, kde je hlavní problém a nainstalovat a v pohodě spustit wokna a pak insalovat opravy atp. Ale když se tam ani nedostanu...

Takže ten chipset? Díky
ITGuru
Junior

Odeslat příspěvekod Kroxigor 14. 12. 2005 06:44

Jedinou možnost vidím zprovoznit Win98 pomocí VirtualPC nebo WMWare
Kroxigor
Junior

Odeslat příspěvekod frn 14. 12. 2005 08:25

ITGuru píše:Pozn:
- Nouzový režim a DOSový režim jedou (nouzák se špatnou diakritikou).
k/quote]

No aspoň něco, ne ?

quote="ITGuru"]
- Mám info, že Win98 neumí půlku funkcí co mám na desce - prostě HW
t/quote]

Bohužel to bude nejspíš ten problém - normálně si jádro OS přebírá řízení všeho (vč. zařízení typu "CPU to PCI bridge" apod.) Jenomže na tak nový HW nebudou pro stará wokna odpovídající ovladače, takže se rozjedou akorát v nouzovém režimu, kdy se používají ovladače v kompatibilníím režimu. Ten podporují (s omezenou sadou povelů) i čipsety - musí, aby vůbec šel nainstalovat OS.
Ale plnohodnotný režim se bez odpovídajících ovladačů nevykouzlí ..

quote="ITGuru"]
Podezření:
- Prej Win98 neumí pochopit víc než 512MB RAM (neofic.servicepack by to měl řešit)
frn
Junior

Odeslat příspěvekod Dzon 14. 12. 2005 09:15

oX!de píše:podle me je na ne ten disk moc velkej. myslim ze zvladaji neco kolem 40 GB. a taky asi bude problem v tom ze to je SATA.

nesmysl, na 98se jedu 160GB disk a ma s tim mensi problemy nez trapny XP bez SP
Dzon
Junior

Odeslat příspěvekod Calhoun 14. 12. 2005 10:06

to ITGuru:
Bohuzel to neni a nebude mozne. Pokud vim tak Nvidia vubec neposkytuje pro nforce4 ovladace pro Win95/98/ME. A i kdyby jsi nejaky neoficialni release ovladacu sehnal tak cely system bude tezce nestabilni a problemovy - tohle proste neni pocitac pro stary OS. A navic je to naprosto zbytecne :) . Na testovani nebo chod starych programu je idealni zminovany VMWare Workstation (na jednom PC v nem jedu 4 ruzne OS prave z duvodu testovani stareho SW), na hrani starych her zase DOSBox nebo AbandonLoader.
Calhoun
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ITGuru 14. 12. 2005 14:39

OK, takže myslíte, že kdybych nainstaloval místo těch Win9 znova WinXP a třena na Fatce a na tom nějakej ten VMWare a další emulátory nebo co to je, tak to bude nejrozumnější?

Chápu to dobře, že to je nějakej Soft co se instaluje do Windows a emujuje nějaký starší OS?
ITGuru
Junior

Odeslat příspěvekod kernel_panic [passed] 14. 12. 2005 14:45

to je emulátor virtuálního počítače...jakej OS si pak do toho emulátoru nainstaluješ, takovej tam budeš mít...
k bití internetovejch nihilistů jsem už příliš starej, ale za ty roky mně narostl krunýř, o kterej se vždy báječně rozplácnete; takže, mám zůstat čelem nebo?
kernel_panic [passed]
Přeborník Živě roku 2008

Odeslat příspěvekod Calhoun 14. 12. 2005 14:58

ITGuru píše:Chápu to dobře, že to je nějakej Soft co se instaluje do Windows a emujuje nějaký starší OS?
Calhoun
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Calhoun 14. 12. 2005 14:59

PS
Jinak pro hrani starsich her je snazsi a jednoduzsi na pouzivani treba DOSBox nebo AbandonLoader (jsou free), maji zlomek schopnosti a funkci VMWare ale jsou primo urcene pro hrani her takze hry na nich behaji lip.
Calhoun
Pokročilý

Další stránka