Přesun OS (WinXP) na SATA disk

Na téma Windows XP, 2000, Me, 98, 95 a starší

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Fenix 14. 3. 2007 13:56

Umírá mi starý IDE HDD, tak jsem koupil nový, tentokrát už na SATA. Protože mám systém (WinXP Pro)relativně vyladěný a nenabouraný, přijde mi škoda "všechno zahodit a začít znovu", reději bych systém na ten nový disk jen převedl ... a tak bych se rád zeptal někho, kdo má s něčím podobným zkušenost.

1) Čím to přenést? Vim, že existuje něco jako Norton Ghost resp. Acronis True Image, ale rád bych zůstal u legální varianty
2) Poradí si ten soft se SATA řadičem?
3) Při čisté instalaci windows bych musel systému podstrčit ovladač na SATA řadič. Bude mi takhle stačit, že v systému prostě ovladač SATA řadiče je instalován a nebo tohle bude vyžadovat nějakou další operaci.

Díky za rady.
Fenix
Junior

Odeslat příspěvekod Tonda-B 14. 3. 2007 17:35

Já používám Ghost, ale ten je placený, tak asi lepší Acronis - ovšem ten neznám, ale tvrdí se, že je to obdoba Ghostu, tak z toho vyjdu:

SATA řadič nevadí a dokonce ani diskové pole RAID 0 ze SATA disků není problém.

Driver SATA řadiče může být ve Win (System 32 -Drivers) obsažen, ale radši bych si ho na starý disk před přenesením schoval, abych se k němu mohl v Nouzovém režimu dostat, kdyby bylo třeba.

Ten nový disk nesmíš inicializovat ani naformátovat.

Nastavíš v bootovací sekvenci první mechaniku, dáš uložit a vylézt. Pak vložíš do mechaniky bootovací CD s Acronisem a vypneš PC.
Dáš do PC nový disk, zapojíš a zapneš PC, nastartuješ Acronis z CD.

Přeneseš obraz disku, ukončíš Acronis, vypneš PC. Odpojíš starý disk a spustíš PC. Teď se ukáže, jestli se SATA driver bude muset instalovat ručně, nebo ne. Kdyby ano, víš, kde je.
Tonda-B
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod padovec 14. 3. 2007 18:42

co když je disk už inicializovaný, případně i naformátovaný ?
padovec
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Tonda-B 14. 3. 2007 23:28

Tak je to velká otrava, protože Windowsy, které chceš kopírovat už mu přiřadily nějaké písmeno - jiné než C a když na něj obraz disku C přeneseš, bude to běhat jen když budou v PC oba disky - starý i nový.
To si sice budeš moct vybrat, jestli chceš bootovat ze starého nebo nového disku, ale když starý disk odpojíš, do Win se nedostaneš.

Takže tě čeká práce jako na kostele v registrech s velkou pravděpodobností, že něco zapomeneš opravit.
Tonda-B
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod padovec 15. 3. 2007 06:29

fajn, ale tady se někde ppsalo, že ten nový hadr nesmí být připojen pouze když se ta image tvoří, jinak že jeto jedno ????
tak jak je to ?

a co to vlastně je inicializovaný - jako detekovaný biosem nebo widlema ?
padovec
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Paia 15. 3. 2007 07:15

Všichni jste vedle jak ta jedle.
1. Ke stávajícímu disku připoj do kompu SATA, nastav Bios, aby bootoval z IDE (některý dají přednost tomu SATA)
2. Spusť XP, počkej až najdou novej HW (disk), ale nic s ním nedělej, žádnou inicializaci, žádnej formát.
3. Připrav si CD s nástrojema, já používám Hiren'sBootCD.
4. Restartuj komp, bootni z CD
5. Použij soft na kopírování partitionů (Acronis, PartitionMagic, atd)
6. Po překopírování vypni.
7. Odpoj IDE, případně nastav v BIOSu bootování
8. Zapni a přihlaš se do woken.
9. Vypni a stejným nástrojem na partitiony si uprav jejich velikosti, předpokládám, že nový disk je obrovský proti starému.

Já toto dělal před 14 dny z 80 IDE na 320 SATA2, probíhá to v naprostý pohodě
Paia
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hlava81 15. 3. 2007 08:03

'2. Spusť XP, počkej až najdou novej HW (disk), ale nic s ním nedělej, žádnou inicializaci, žádnej formát.'

ty seš taky jedle...

on už ten disk má formátovaný a inicializovaný, předpokládám v běžném užívání...

No možná zkusit z něj odstranit všechny oddíly, aby neměl přiřazeno písmeno :wink:
hlava81
Junior

Odeslat příspěvekod cert 15. 3. 2007 08:25

Keby si sa rozhodol pre Ghost ten je schopny preniest cely obsah zdrojoveho HDD na cielovy HDD. Bez ohladu ci je cielovy HDD rozdeleny, naformatovany a pod.
IN DUST WE TRUST
cert
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hlava81 15. 3. 2007 09:09

:arrow: cert

To je pěkné a to už víme. Problém je tady pouze s tím, že přenáší systém z P-ATA disku na S-ATA disk. Tady může nastat kolize ovladačů, nicméně v případě, že je nainstaluje dosystému před přenesením, mělo by vše fungovat.

Ruku do ohně bych za to ale nedal :mrgreen:
hlava81
Junior

Odeslat příspěvekod Tonda-B 15. 3. 2007 09:37

padovec píše:fajn, ale tady se někde ppsalo, že ten nový hadr nesmí být připojen pouze když se ta image tvoří, jinak že jeto jedno ????
tak jak je to ?

a co to vlastně je inicializovaný - jako detekovaný biosem nebo widlema ?e/quote]


No, když nový disk nepřipojíš, jak na něj dostaneš ten obraz starého disku?

Abys mohl nový disk používat, musí být vidět v BIOSu.

Pokud je vidět v BIOSu, Win po spuštění detekují nové zařízení a buď mu nainstalují driver (pokud ho ve Win-System32-Drivers mají), nebo musíš k driveru zadat cestu.

To ale je nový disk pořád ve formátu RAW a není vidět v Tento počítač.

Takže musíš vlézt do Správy disků a uvést ho do provozu. Třeba rozdělit, přidělit mu písmeno, naformátovat.

Pak ho můžeš normálně používat.
Jenže když to uděláš u disku, na který chceš jiný přenést, máš problém, který jsem popsal výše.
Tonda-B
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod asta 15. 3. 2007 10:58

No ja som windows presuvala na iny disk, tiez z IDE na SATA asi takto:

1. Pripojila SATA disk, windows si ho nasli, ovladace na SATA boli uz nainstalovane s chipsetovymi
2. bootla z diskety/CD s nastrojom na klonovanie diskov a particii (niekde sa u mna valali diskety od partition magic 8 )
3. Skopirovala systemovu particiu (C: ) na SATA disk, zabralo to dost vela casu, cca 2 hodky na 20GB
4. Skusila bootnut z toho noveho disku - nejako sa to nepodarilo: trebalo bootnut z CDcka XPcok, vojst do Recovery console, odtial spustit fixmbr a fixboot
5. Potom co windowsy bootli normalne, som dorobila zvysne particie - vramci upratovania o jednu menej - a skopirovala na ne data z povodneho disku

Hlava81: bude to fungovat, prenasala som takto hotovu instalaciu aj na disk pripojeny na PCI radic ktory potreboval vlastne ovladace.
There is no light without darkness.
asta
Junior

Odeslat příspěvekod Tonda-B 15. 3. 2007 17:07

To vypadá dost dobře.

Myslím ta oprava bootovacího sektoru a spouštěcí nabídky.
Tonda-B
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod padovec 16. 3. 2007 09:13

co provádí 'fixmbr' a 'fixboot' ?
padovec
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Miroslav Pragl 16. 3. 2007 09:24

opravuje boot sector a mbr jak je jasne z nazvu:)

MP
Miroslav Pragl
Expert
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků