Zátž pro PC - NTFS nebo FAT32

Na téma Windows XP, 2000, Me, 98, 95 a starší

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod M2M 10. 4. 2007 15:00

Mám Compaq Celeron 1,1GB a nyní jsem nainstaloval XP home na FAT32. Dá se s tím pracovat, ale nelze nic moc dělat s právama. Mám víc účtů ale každej může kamkoli i do jiného účtu. Kolega poradil at tam dám NTFS, prý to jde za běhu PC. Ptám se jestli NTFS nebude pro PC víc náročnější a jestli se mi PC ještě více nezpomalí.Máte v tom nějakou zkušenost?
M2M
Junior

Odeslat příspěvekod Pytlík 10. 4. 2007 15:11

V podobných podmínkách (Celeron 1.3GHz, ne GB - to se může napsat o HDD, ne o procesoru, ale uklepne se každý, že?) jsem po přechodu na NTFS nezaznamenal pozorovatelné zpomaleni činnosti. Takže směle do NTFS.
Pytlík
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Kalimero 10. 4. 2007 15:15

ntfs je len novsia verzia fat a spomalenie tam neucitis .. v podstate je stabilnejsia ako fatka takze smelo do toho .. a mozes na nu ukladat aj vacsie subory ako na fatku .
Kalimero
Junior

Odeslat příspěvekod ahorek 10. 4. 2007 15:19

Zpomalení u NTFS sice je, ale neznatelné, vynahradí ho jiné zase zrychlovací novinky, které tento systém přináší. Lépe pracuje s velkým množstvím malých souborů a nabízí mnohem větší možnosti s právy pro přístup k souborům a to včetně realtime komprese, která se u některých věcí může hodit.
ahorek
Junior

Odeslat příspěvekod M2M 10. 4. 2007 15:23

A je ta to ve Win nejaky nástroj?
Nebo jev v prikazove radce convert atd.

Ano uklepl jsem se 1,1GHz
M2M
Junior

Odeslat příspěvekod ahorek 10. 4. 2007 15:27

convert x: /fs:ntfs - tímto příkazem to převedeš, predtím bych ale doporučil chkdsk x:(kontrola případných chyb na disku). pokud budeš převádět systémový disk na kterém máš windows, tak k tomu bude nutný restart pc(po zadání příkazu convert se tě na to systém zeptá). žádná grafická windowsácká utilitka neexistuje, protože tyhle věci obyčejní uživatelé příliš nedělají a navíc jde jenom o příkaz, na co nějaký gui, ale kdyby byl windows jako linux, tak by jsme vlastně gui nepotřebovali k ničemu :D . a ještě jeden detail, příkaz ti půjde pouze pokud seš zalogovanej jako admin, ale to pro tebe asi nebude problém.
ahorek
Junior

Odeslat příspěvekod patulko 10. 4. 2007 15:54

Prevod FAT32 - >NTFS ... ten convert ale asi nezachovava data na disku, ze? Alebo sa mylim? Som minule prave chcel cosi podobne spravit s Acronise-om ale nedovolil z FAT32 na NTFS, takze ma to celkom zaujima ... Ostanu data neposkodene??
patulko
Junior

Odeslat příspěvekod MMarkus 10. 4. 2007 16:19

Můžete mi vysvětlit:
Mám dva uživatele na XP home. Správce a uživatel s omezeným účtem.
Proč se mi uživatel s omezeným účtem dostane do dokumentů správce, dále když dám pravým tlačítkem vlastnosti a zabezpečení, vůbec tam není taková nabídka jako v XP profesional. Možnost zvolit přístup do složky pro user,power user atd. Ve správě pořítače také není možnost vytvořit uživatele a přidat mu práva jako v XP profesional. To je docela divne, že by to home neuměli. A jsem ted na homech kde je systém ntfs.
Můžete mi to vysvětlit?

To zachování dat na disku při převodu je velmi důležité, nechci přijít o data.
MMarkus
Junior

Odeslat příspěvekod Pytlík 10. 4. 2007 16:25

Pokud nedojde k nějaké katastrofě při převodu (vypnutí sítě, zaplavení počítače vodou, jaderná exploze do vzdálenosti 5km), tak ke ztrátě dat nedojde.
Pytlík
Pokročilý

Odeslat příspěvekod milsimr 10. 4. 2007 16:36

patulko píše:Prevod FAT32 - >NTFS ... ten convert ale asi nezachovava data na disku, ze? Alebo sa mylim? Som minule prave chcel cosi podobne spravit s Acronise-om ale nedovolil z FAT32 na NTFS, takze ma to celkom zaujima ... Ostanu data neposkodene??

Při konvertu by měla být data zachována. Alespoň tuším, že při inovaci z Windows 98SE na Windows XP byl použit právě nástroj convert. A voala - data zachována.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor

Odeslat příspěvekod patulko 10. 4. 2007 17:08

Hmm, no mozem to skusit na 20GB disku co mam, lebo nechapem preco by to potom Acronise nevedel, je to velmi slusny nastroj. A nechcem riskovat - skusim.

S tymi XP home - netusim, nikdy som ich nemal .. :(
patulko
Junior

Odeslat příspěvekod MMarkus 10. 4. 2007 17:12

Toto mě fakt zajímá
Můžete mi vysvětlit:
Mám dva uživatele na XP home. Správce a uživatel s omezeným účtem.
Proč se mi uživatel s omezeným účtem dostane do dokumentů správce, dále když dám pravým tlačítkem vlastnosti a zabezpečení, vůbec tam není taková nabídka jako v XP profesional. Možnost zvolit přístup do složky pro user,power user atd. Ve správě pořítače také není možnost vytvořit uživatele a přidat mu práva jako v XP profesional. To je docela divne, že by to home neuměli. A jsem ted na homech kde je systém ntfs.
Můžete mi to vysvětlit?
MMarkus
Junior

Odeslat příspěvekod nvenca 10. 4. 2007 17:44

Taky jsem měl ten problém, až jsem si prohlédl zelenou brožurku dodanou s XP Home. Práva se u této poněkud dřevěné verze Windows dají nastavovat pouze tak, že nastartuješ do nouzového režimu (přes stisk F8 po startu) a přihlásíš se jako správce. Nelekej se že delší dobu trvá než to naběhne. Teprve v tomto režimu (a se zobrazením jen VGA) se objeví u vlastností souboru klasická záložka zabezpečení a v ní možnost nastavení přístupových práv k jednotlivým souborům či adresářům podobná jako u profes. verze. Znamená to při každé změně dva restarty - jeden při startu do nouzového režimu a jeden při startu do pracovního režimu. Vždy kvůli tomu proklínám Microsoft, ale asi je to proto, že W Home při vytvoření nového účtu dávají vždy plná práva a tak by každý mohl nastavovat práva (při zakládání uživatelského účtu se nenabízejí kategorie jako verze prof. - user, power user,...). Tak tuto blbost "napravili" další blbostí tak, že z běžného režimu vyhodili možnost nastavování práv. Inu nelíbí-li se nám to, rádi nám prodají dražší verzi, tak jak to odpovídá obchodně manipulační strategii Microsoftu, kde zájmy zákazníká jsou až za jejich obchodními zájmy.
nvenca
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod MMarkus 10. 4. 2007 20:25

Myslíte že lze vrátit pak z NTFS na FAT32 přes obnovení systému?
MMarkus
Junior

Odeslat příspěvekod horacius 10. 4. 2007 20:28

Přes obnovení systému to vrátit určitě nejde.
horacius
Junior

Další stránka