Firmware procesoru

Procesory Intel, AMD a ostatní

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

debilita otázky 1. 400IQ; 5. -350IQ
1. 2 %  50%  [ 2 ]
2. 0 %  0%  [ 0 ]
3. 2 %  50%  [ 2 ]
4. 0 %  0%  [ 0 ]
5. 0 %  0%  [ 0 ]
Celkem hlasů : 4

Odeslat příspěvekod kuji5 10. 5. 2022 22:09

Dobrý den,

mohl by mi tu někdo prosím objasnit procesy při spouštění procesoru? Snažil jsem se o tom dohledat nějaké informace na internetu, ale moc jsem toho nenašel.

PS: Jsem vlastně i ztracený jestli je funkce spouštění procesoru sám o sobě BIOS, nebo jestli firmware procesoru je ještě něco před.

děkuji za vlídné odpovědi
samouk student gymnázia
kuji5
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod meda2016 11. 5. 2022 06:33

Vyzkoušej stránky https://www.howtogeek.com/398493/what-e ... -computer/
...a postupně odkazy v textu. Pomůže i překladač /doplněk webového prohlížeče.
Jak vyplývá z textu, i informace jsou zboží.
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod Yarda 11. 5. 2022 08:43

Můžeš upřesnit dotaz? Proč to potřebuješ vědět?
Teď se dost mění význam počítačového názvosloví, třeba minipočítač dřív představoval cosi o velikosti dvou šatních skříní.

Firmware IMHO představovala program co do zařízení nahrál výrobce zařízení do paměti ROM a nedalo se to měnit. V procesoru (například 8080) na firmware nebylo místo.
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický
Yarda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod meda2016 11. 5. 2022 09:34

@kuji5 - Ještě něco k otázce. Dnes máme BIOS (UEFI), FirmWare CPU, mikrokód.
BIOS může obsahovat mikrokód pro CPU. Mikrokód pro CPU obsahují i ovladače v OS. Firmware CPU obsahuje (Intel) Management Engine a nahrává se také do čipů stejně jako BIOS.

Další najdeš Googlem.
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod Mr.Egot 18. 9. 2022 16:48

kuji5 píše:Dobrý den,

mohl by mi tu někdo prosím objasnit procesy při spouštění procesoru? Snažil jsem se o tom dohledat nějaké informace na internetu, ale moc jsem toho nenašel.

PS: Jsem vlastně i ztracený jestli je funkce spouštění procesoru sám o sobě BIOS, nebo jestli firmware procesoru je ještě něco před.

děkuji za vlídné odpovědi
samouk student gymnázia


BIOS je nahran na microchipu s nezavyslou pameti kde jsou ulozeny zakladni informace o discich, pameti a podobne (pamet ktera potrebuje byt napajena viz CMOS), procesor CPU ktery pouziva pamet RAM sam o sobe BIOS neni, je to jen komponent ktery je na zakladni desce.

.. Pro vice informaci si zadej do vyhledavace treba Intel FIT.
Mr.Egot
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků