Teplota E8400

Procesory Intel, AMD a ostatní

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod illusion 26. 12. 2008 16:54

Poslednu dobu ma trapi "trosku" vysoka teplota E8400. Real Temp mi v idle ukazuje okolo 60-65°C. Ked si pustim Orthos-a, dosahuje 88°C ( a to este nie su letne horucavy!:-) ) Chladic mam povodny intelacky. Rozobrat, ocistit, naniest kvalitnejsiu pastu a skusit? Netaktujem a preto sa mi nechce (mozno) zbytocne investovat do ineho chladica. Aky je vas nazor?
illusion
Junior

Odeslat příspěvekod ladas.h 26. 12. 2008 17:23

Ahoj tyto teploty jsou extrémní ! mám na svém max v zátěži přes orthos 45C mám tedy kvalitní chlazení... máš rozhodně špatně nasazený chladič nedocvaknutý... nebo moc pasty... zkus to ještě jednou znovu je pravda že lepší pasta pomůže ale max 10C a to je stejně málo neudělá ti 40C

Takže sundej chladič vyměn pastu... dej jen nepatrnou vrstvičku... nasad zkontroluj zda zapadl ve všech 4 místech

Otestuj teplotu pokud budou teploty vysoké šáhni na chladič uplně dolů co nejblýže procesoru pokud je to uplně studené je to špatně a teplota se nepřenáší, pokud takové telplé vlažné (je to ok bude tam tak 30-40C) je to ok a máš chybný čídlo v procesoru.

Pokud je to horké pouštíš do procesoru moc Voltů a tím se zvedá teplota... ukazuje ti tu teplotu každý program ?? zkus i jiné např everest, co bios také ukazuje tyto hrůzy ?

Také koukni kolik Voltů posíláš do procesoru ! (VIZ bios či everest)


Na 99% je to špatně nasazený chladič... :-)
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
ladas.h
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod illusion 26. 12. 2008 17:47

Dakujem za odpoved. Everest mi ukazuje to iste. Teplota procesora presahuje aj 90°C, jadra zase okolo 88°C. Ako som uz spominal netaktoval som, takze vsetko na defaultnych hodnotach - napajanie CPU cca do 1.20 V .
Chladic je povodny od Intelu. Pasta uz bola nanesena.
Co sa tyka spravneho nasadenia chladica... no neviem ako si to mam predstavovat, ale vsetky nozicky su uz nadoraz zacvaknute na doske.
Zrejme to davat teraz dolu ked nemam este pastu by bolo zbytocne...
Nasiel som ale vela tem, ze cidla neukazuju spravne hodnoty. CPU-Z mi ukazuje E8400 v revizii E0 a Intel Processor Identification Utility zase A07...
illusion
Junior

Odeslat příspěvekod illusion 26. 12. 2008 17:49

Jo a este keby ste mi pomohli vybrat nejaku pastu s ktorou by som to vyskusal. Vyberal by som odtialto http://www.alza.sk/chladenie/prislusens ... 849460.htm
illusion
Junior

Odeslat příspěvekod Tonda-B 26. 12. 2008 19:09

Domáčknout správně ty 4 bodce, které drží chladič na desce není tak snadné.

Dostatečná síla je taková, že desku skoro rozlomíš.

Ale jen skoro, jo?

Jeden nedomáčknutý je +10 až 15 st.c, jeden vyskočený + 15 až 20 st.C.
To mám změřené poměrně dobře.

Jakou máš skříň a jaké je v ní proudění vzduchu?
Máš vzadu pod zdrojem přídavný ventilátor na odsávání teplého vzduchu ze skříně?
Máš na levé bočnici LGA tunel, vytažený až na cca 2 mm od ventilátoru chladiče?

Ty teploty jsou ovšem tak vysoké, že kdyby byly správné, PC by se ti asi už restartovalo.

Existuje novější verze BIOSu, která by teplotní údaje opravovala? To není neobvyké, opravuje se to často.
Tonda-B
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod illusion 26. 12. 2008 20:06

Skrinku mam celkom obycajnu, nic extra
http://www.asus.com/products.aspx?l1=7& ... odelmenu=1

Ten tunel co tam je za vela nestoji. Takze jeho uzitocnost je otazna.
Zdroj je Corsair 650W, takze odstavanie tu je.

Doska MSI P45 Platinum s aktualizovanym BIOS-om 1.5

Skusim sa ale este raz pozriet na tie cupliky chladica. Zatial este nemam pastu, ale je mozne to skusit dat cele dole este raz a znovu to nasadit? Ci to uz radsej skusat s novou pastou?

** k stabilite PC... nerestartuje sa, nevypina sa. Vyse 2 hodinove zatazenie Orthosom spravilo max 88 st. C.**
illusion
Junior

Odeslat příspěvekod ladas.h 27. 12. 2008 00:55

Rozhodně máš špatně nasazený chladič opravdu to pořádně zkontroluj... jde to opravdu hodně hodně špatně..

Nebo máš vadné čidlo...

Je tedy chladič teplý ???? horky ???

Studený ?
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
ladas.h
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Tonda-B 27. 12. 2008 01:09

Ta skříň nevypadá špatně a mělo by se v ní nechat vytvořit slušné proudění vzduchu.

Ten LGA tunel obvykle vypadá jako jednodílný a málokdo si všimne, že se dá povytáhnout směrem k procesoru.
Pokud je ovšem několik cm od něj, jeho účinnost je skoro nulová.
Tak ho správně nastav.

Další problém je neosazený ventilátor pod zdrojem.
Obvykle jsou volné všechny perforace a tudy proudí dovnitř chladný vzduch.
Ventilátor zdroje ho okamžitě zase vysaje ven a ve zbytku skříně vzduch prakticky stojí.

Jako dočasné opatření ty perforace okamžitě něčím přelep.
Pochopitelně kup příležitostně 12 cm pomaloběžný ventilátor a osaď ho.
Až bude ze skříně odsávat teplý vzduch, proudění vzduchu ve skříni to prospěje.

Chladič nesundavej, jen ty dva a dva bodce (diagonálně) pořádně domáčkni.
Pokud se můžeš podívat z druhé strany desky, měl bys vidět, že obě plastové poloviny každého camprdlíku opravdu otvory v desce prolezly. A ne, že se třeba jeden z nich roztáhl ještě před proniknutím otvorem desky.

Vzhledem k TDP procesoru teplotě 88 st.C bez potíží nevěřím.

Existuje na webu výrobce desky novější verze BIOSu než máš na desce?
Tonda-B
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod illusion 27. 12. 2008 04:27

Ten tunel je v skrinke vazne len zrejme na nic, povytiahnut sa prakticky ani neda. Ten je mimo hry.

Pozrel som sa na "nasadenie" chladica este raz. S rozumom a silou som dotlacal myslim, ze dost. Cvaknut to uz nechcelo.
Teploty jadier pri "burn-e" stale prekracuju 80°C
Chladic je zo spodnej strany teply.

Neviem ci budu k niecomu uzitocne fotky, ale ak niekto ma viac skusenosti s nasadzovanim tychto chladicov, hadam...

http://test-stranka.szm.sk/E8400/1.jpg
http://test-stranka.szm.sk/E8400/2.jpg

Bios je aktualne najcerstvejsi. Skusil som aj "pogooglit", ale temy na vysoke teploty s E8400 s mojou doskou som nenasiel.

No nic. Pozrite sa mi este prosim na tie fotky, ci aspon takto na prvy pohlad nejake zavazne viditelne nedostatky nezbadate a ked je to ok budem zrejme musiet skusit uz len nasledovne:
1. dokupit 12 cm Noctua NF-S12-800
2. Skusit dat dole chladic, a naniest novu pastu.
illusion
Junior

Odeslat příspěvekod ladas.h 27. 12. 2008 11:08

Ahoj trošku jsem zavzpomínal a kuknul ke konkurenci a mám nové info

Jedna revize procesoru měla špatná čidla ... čili ukazovali nesmysli...

Tak na tvém místě bych ty teploty neřešil, neboj procesor spálit nemůžeš on se sám chrání... když bude nejhůř zastaví se uplně bude jen throlovat a podtaktuje.

Pokud uvidíš či budeš mít špatnej pocit ... kup lepší chladič např tu noctuu dej ji tam a at to ukazuje co chce chladí to dost...

Ahoj a doufám že bude vše OK

Frenkygo
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
ladas.h
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Tonda-B 27. 12. 2008 16:44

To upevnění chladiče vypadá dobře.

Já už bych ho nesundaval.

Ventilátor sis vybral zbytečně drahý.

Tenhle stačí:

http://www.alza.sk/ventilator-arctic-fan-12l-d68745.htm

Jak vypadá teplota po přelepení prforací?
Tonda-B
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod illusion 27. 12. 2008 19:57

Prelepovat som to neskusal. Pockam este na ten pridavny 12 cm ventilator (aktualne tam mam nejaky 8 cm dodany ku skrinke a jeho vyznam je velmi otazny. Po jeho odpojeni su hodnoty rovnake.).

Skusil som ale dat dole celu bocnicu... teplota okamzite klesla zo 65 na 54°C (Idle), lenze aj to by mnohi z vas oznacili za privysoke teploty :-)
Takze som sa rozhodol to skusit este so znovunanesenim pasty a nasadenim povodneho chladica + vymena za kvalitny 12 cm vetrak do skrinky a ak to bude stale rovnako, tak zrejme to nema zmysel riesit cele hodiny a dni (ved je to vsetko v zaruke a... su aj dolezitejsie veci v zivote), len uverit tomu, ze Intel vypustil do predaja dalsiu reviziu, ktora nema v poriadku cidla a niekto by sa nad tym mal zamysliet. Doplati na to hlavne len kupujuci...
Naposledy upravil illusion dne 27. 12. 2008 20:01, celkově upraveno 1
illusion
Junior

Odeslat příspěvekod illusion 27. 12. 2008 19:58

Chcem vas este poprosit, ktoru z past by ste odporucili?

http://www.alza.sk/SK/chladenie/prislus ... 849460.htm
illusion
Junior

Odeslat příspěvekod Tonda-B 27. 12. 2008 20:11

Já mám rád tuhle:

http://www.alza.sk/SK/teplovodiva-pasta ... d65112.htm

Ale nepracuje se s ní úplně snadno.
Tonda-B
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ladas.h 28. 12. 2008 09:46

Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
ladas.h
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků