sandy bridge a 16GB moduly

Procesory Intel, AMD a ostatní

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod karlos00x 16. 6. 2016 19:35

Nepotkal nekdo nekde nejakou zkusenost pouziti 16GB RAM modulu na Sandy Bridge? Je tam nekde zadratovana maximalni podpora RAM nebo to proste psali protoze v te dobe existovaly jen 8GB moduly?
https://www.czc.cz/crucial-16gb-ddr3-16 ... 52/produkt

Cena je sice brutalni, ale predstava mit ve svem ThinkPadu 32GB RAM by mi za to mozna stala.
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod zrom 16. 6. 2016 20:04

karlos00x píše: predstava mit ve svem ThinkPadu 32GB RAM by mi za to mozna stala.


Proč?
zrom
Junior

Odeslat příspěvekod netrunner 16. 6. 2016 20:45

Mobilní dvoujádra dají maximálně 16 GB RAM, tuším že dokonce musí být jako 2x8. 32 GB RAM je dosažitelné jenom se čtyřjádrem a čtyřmi sloty pro RAM - takže pokud nemáš W520, tak máš smůlu.
netrunner
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Milanr1 16. 6. 2016 21:36

To jsou neuvěřitelné úlety na tak zkušeného ajťáka:
karlos00x píše:Cena je sice brutalni, ale predstava mit ve svem ThinkPadu 32GB RAM

Silně opivněný nebo ovíněný? :roll:
Sice to vůbec k ničemu nepotřebuješ, ale ta představa! :-D
Co s tím?
Až vystřízlivíš, smaž tenhle nesmyslný thread.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod karlos00x 16. 6. 2016 21:42

Milane jak ty muzes vedet co ja potrebuju a nepotrebuju? Zkratka nevidim na trhu jediny notebook ktery by mi tak sedl a byl novejsi (klavesnice, touchpad...). Obcas je to opruz vypinat nejakej virtual, abych mohl nastartovat jinej. Procak me netizi, ale RAM je pro me limit ktery mi prekazi. 12GB ktery ted mam mi proste vyrazne nedostacuji, rozsireni o 4GB sice malicko pomuze, ale neni to zase takova hitparada.

PS: dneska ani kapku, cestne!

-- 16. 6. 2016 22:45 --

netrunner píše:Mobilní dvoujádra dají maximálně 16 GB RAM, tuším že dokonce musí být jako 2x8.

No a me by zajimalo na zaklade ceho tohle tvrdis. Mas konkretni zkusenost? Ono totiz puvodne bylo ve specifikaci jen 4GB moduly protoze 8GB moduly neexistovaly v dobe vydani. Tohle jsem si nacetl, ale zajimalo by me jestli nejaky jiny blazen to nezkusil prakticky.
Takze jedna vec jsou specifikace ktere jsou 6 let stare a jina vec muze byt praxe. 32GB jako celkove mnoztvi to evidentne umi.
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod remet 16. 6. 2016 21:49

Popravde naprosta vetsina* Thinkpadu x00, x10, x20, x30 oficialne podporuje jen 8 GB a neoficialne funguje 16 GB (mam to tak ve 3 ThinkPadech) a obavam se, ze 32 GB uz asi neda.

* prakticky vsechny vyjma workstation rady W

A i u dnesnich x50 a x60 je oficialni strop na 16 GB.
Naposledy upravil remet dne 16. 6. 2016 22:05, celkově upraveno 1
Linux? Nein, danke.
remet
Junior

Odeslat příspěvekod netrunner 16. 6. 2016 21:55

Specifikace pro thinkpady max 2x4 GB vyšla v době, kdy větší moduly neexistovaly. A samožejmě Lenovo (ani jiný výrobce) nebude u již uvedené řady testovat nové moduly kvůli kompatibilitě.

Asi před rokem jsem to sám řešil do své T420 s 2540M. Kdesi jsem našel diskuzní vlákno, kde to jeden zkusil a osadil 16GB modul. Pokud si dobře pamatuju, tak to ani nenastartovalo. Má to snad něco společného s adresním prostorem na jeden modul přímo v CPU. Teď ho ale nemůžu najít. Je skoro jedno, jestli je to omezení procesoru, nebo přímo v TP, ale pro dvoujádra v řadě Tx20 platí max 2x8 GB, pro čtyřjádra 4x8 GB (jenom W520 má 4 sloty).
netrunner
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod karlos00x 16. 6. 2016 21:58

netrunner: Jo, super. Tohle je to co me zajimalo. Diky.
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod remet 16. 6. 2016 22:01

Ikdyz pokud to ma i5-3xxxM nebo novejsi, tak by byla urcita sance, jelikoz ty podle Intelu uz podporuji 32GB.

Zkusil bych to, ale nechce se mi davat jen tak 4500. Pokud by to neslo, byl by mi docela na nic.
Linux? Nein, danke.
remet
Junior

Odeslat příspěvekod netrunner 16. 6. 2016 22:04

No tak SandyBridge je 2xxx, to za prvé.

A za druhé, to někomu trvá přehodit paměti v notebooku déle než 14 dní, že je kdyžtak nestihne vrátit? :)
netrunner
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod remet 16. 6. 2016 22:08

netrunner: Kdyz nekdo nenakupuje jakou ferda z ulice, ale jako firma, tak si muze vratit tak leda neco nekam :-)

To je mozne, ja CPU identifikuju podle ciselneho nazvu. V tech cool nazvech se nevyznam. Kazdopadne i5-2xxxM podporuje max 16GB (dle Intelu), takze tim to konci.
Linux? Nein, danke.
remet
Junior

Odeslat příspěvekod lubokubo76 16. 6. 2016 22:46

Dať do starého NB 9200 Kč za RAM? Ježkovi voči.... Rád by som vedel aký OS pri staršom notepukovom 2-jadre virtualizuješ, že Ti 16 GB nestačí. Iné je to u i7-6700, ktorý potiahne aj 4 virtualne servery, tak u neho je 16 GB min len pre samotné virtualne mašiny, t.j. 20 GB RAM je základ, ale u Tvojho?
lubokubo76
Junior

Odeslat příspěvekod karlos00x 17. 6. 2016 07:52

lubokobo: to vis to jsou ty moderni prohlizece. Vic me to zacalo palit az ted s prechodem Opera 12 -> Vivaldi. V notebooku mam 12GB. Hlavni vyvojovy virtual mam prirazeno 8GB a citim se s tim limitovany kdyz treba 2-3 dny neudelam restart a vystridam nekolik projektu (php opcache si ukousne, mysql si vezme, memcached se plni, netbeany jsou zrout...). No a obcas se mi tam proste hodi pauza, ze system nema dost pameti - kombinace Vivaldi jako browser a Chrome jako google apps klient. No a ted mi prichazi nova verze vyvojoveho virtualu pro nove projekty a je to proste vopruz jedno vypnout abych mohl druhe zapnout. K tomu obcas potrebuju spustit dalsi 2-3 virtualy po 2GB (ie9, ie10 a edge).
Tohle vsechno mi zvlada procak uplne v pohode, ale pameti je proste malo. Potrebuju mit spusteno vic virtualu, ale vsechny jen pro me jako uzivatele takze kdyz vytizim necim jeden tak ostatni se flakaji.

-- 17. 6. 2016 08:53 --

A duvody proc momentalne nechci porizovat novejsi HW jsem psal - proste nedokazu najit notebook ktery by mi ergonomicky vyhovoval.

-- 17. 6. 2016 08:55 --

remet píše:Kazdopadne i5-2xxxM podporuje max 16GB (dle Intelu), takze tim to konci.

No tohle je prave ta vec o ktery celou dobu mluvim. To je specifikace. Tu samozrejme znam. Ale v dobe kdy ten procak sel na trh tak stezi existovaly 8GB moduly takze 16GB je garantovane, nikde jsem se nedocetl "ne, 32GB to proste nevezme protoze jsem to zkousel". Takze to co me zajimalo tady byla PRAXE.
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod lubokubo76 17. 6. 2016 08:16

Musíš mať VM so sebou? Choď do i5-6500 a máš možnosť mať 64 GB a výkon cez 2-násobný a RAM 4x viac. A ozaj by Ti to za 9200 Kč stálo? Niekto má toľko na mesiac. A ak chceš šetriť, tak pale moon. Ale stále nechápem na čo Ti na starom NB (aj keď nie s najhorším výkonom) virtualizovanie. Nebuď ako bábätko: "a ja chcem lietadlo, chcem, chcem!". NB nie je na VM robený.
lubokubo76
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 17. 6. 2016 08:31

Používat VM v NB? :roll:Nejsi náhodou masochista? :-D
Pro VM se doporučuje dedikovat samostatný fyzický:
1) NIC;
2) HDD/SSD; lépe: SSD + HDD;
3) potřebné množství RAM;
4) přiměřený počet (jader) CPU.
Nic z toho není schopen zajistit žádný NB.
VM sdílí s jinými VM a s hostitelským OS jen MB, VGA|IGP, USB porty a zdroj, nic jiného.
Co s tím?
Slušná plnohodnotná stolní WKS to řeší.
Rozumné minimum pro WKS + 1 x VM:
8 x CPU
2 x NIC
2 x SSD
2 x HDD
32 GB RAM
Na platformě AMD Opteron se vejdeš s uvedenou minimální konfigurací do 40 000 Kč;
na platformě Intel LGA 2011-3 počítej dvojnásobek.
Btw:
proč živíš toho šíleného molocha na tak slabém hw?
karlos00x píše:Chrome

:roll:
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků