AMD Ryzen vlákno - infa, zkušenosti, recenze

Procesory Intel, AMD a ostatní

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Kapr99 29. 7. 2019 09:54

No ja ted taky planuju upgrade CPU(s tim i deska a RAMky)

A porad se nejak nemuzu rozhodnout jestli Ryzen 3700X nebo i7 9700K.
Intel je cca o 3000-6000 drazsi(podle toho jestli ho budu mit v planu taktovat)

Zase na Ryzenu je fajn to ze je nejen levnejsi ale ma HT(SMT) coz i7 nema.
Ve hrach je sice o neco pozadu ale nevim jestli to opodstatni tu cenu.
Ktera jak jsem psal muze beji i vic nez 6000 kdyz si clovek vezme poradnou desku a chladic kdybych chtel nekdy taktovat.
U Ryzenu staci B450 za 2500+- a chladic za 1500+- aby to jelo na Max.
Kapr99
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod komplik 29. 7. 2019 12:15

Chladič za 1500 stačí i na tu i7, ano Z390 deska vyšší kvality bude začínat někde kolem 5 tisíc.

Pokud je to čistě herní mašina a nehoníte každé FPS, tak být vámi vezmu R5 3600, výkon bude v podstatě stejný jako u 3700X, přitom to bude o dost levnější. Můžete si tak koupit o kategorii vyšší grafiku, která přidá víc výkonu. Pokud naháníte každé procento výkonu nebo hrajete primárně tituly, které svědčí Intelu, tak bych vybral Intel.

Pokud na tom i pracujete - a teď myslím za peníze, ne že jednou do měsíce něco uděláte pro zábavu - a hodí se pro tu práci více jader/threadů, pak by vyhrála 3700X nebo 3900X.
i7-8700k@4.7GHz, 32GB RAM, RTX2070 Super, MB Gaming Pro Carbon, Samsung 960 EVO 250GB, 2x Intel 660P 2TB, Samsung 860 EVO 1TB, Kingstom SSDNow 480GB. Corsair RM850i,Fractal Design Define S
komplik
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod BLIzZard--cz 29. 7. 2019 14:25

Pokud netryhardíš PUBG, tak Ryzen. 3700X pokud ještě k tomu stříháš, streamuješ a podobně. Jinak stačí 3600.
i9-9900KS @ 5Ghz/4,5Ghz Cache + FD S24 | MSI Z370 KRAIT GAMING | GIGABYTE RTX 2080 Ti AORUS 11GB @ 2115/16600Mhz | G.Skill Trident Z 16GB (2x8GB) @ 3600Mhz, CL16 | SAMSUNG 970 EVO PLUS NVMe | Corsair HX1000 | Bitfenix Aurora + NZXT LED | 144 Hz IPS QHD
BLIzZard--cz
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod tairikuokami 29. 7. 2019 16:53

Tak ja si s Ryzen uzil svoje. Objednal jsem desku "ASUS TUF B450-PRO GAMING" + Update BIOSu v Alze, a za tyden mi napsali, ze to nejde spustit a ze nevi co dal. Tak jsem zrusil objednavku a vzal MSI B450 TOMAHAWK, bezproblemova aktualizace BIOSu a vsechno jde jak ma, jenom je tam zatim Lite BIOS, takze moznosti jsou trochu omezene, ale zatim to neresim, jelikoz muj bottleneck je ted GPU, takze pripadnym preaktovanim stejne zadny vykon neziskam. :)
tairikuokami
Junior

Odeslat příspěvekod Kapr99 30. 7. 2019 07:06

komplik: no prave ze desku za 5k u Intelu uplne nechci...navic by ta cena byla pak uz uplne jinde a to by se nevyplatilo. Beru to jako stock s deskou za cca 3000 kdy mi pak rozdil v sestave(CPU RAM MB a chladic vychazi na 2000+- mezi tou 9700K a 3700X)
Tu 3700X bych chtel prave spis do budoucna aby to vydrzelo nejakej patek(5+ let cca) kdy se pak +2 jadra budou hodit. Tu vyssi cenu beru prave jako "dan" za to ze si za dva roky nebudu rikat ze jsem mel vzit 8core.

Blizzard: ne to ani nehraju :-) Jinak s tou 3600 viz nahore. Vim ze je to TOP cena/vykon ale jak jsem psal :-)

tairi: Ono jsi si nevybral nejlepsi desku. Tahle je bohuzel nic moc. Ten Tomahawk/i mensi Mortar jsou na tom lip.
Navic mam pocit ze s tim updatem BIOSU nebudes jedinej pac Alza to necekane stahla a ted tu sluzbu uz vubec nenabizej.
Na 100% zjistili ze u Ryzenu je s tim prace a nekde to proste nejde takze se jim to za 99kc nevyplati.
Kapr99
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kaulik 30. 7. 2019 07:20

zatím se sestavy typu "do budoucna" moc neosvědčili.. resp. až bude trash 6 jádrová i5, bude velmi pravděpodobně trash i 8 jádrový ryzen.. hry samotné ještě stále nejsou moc optimalizované (většina) na více jader než 4..

Samozřejmě neříkám, že se to nezmění.. ale bude to tak brzo, aby ještě mělo smysl na to teď koukat?

Jsou to tvoje peníze a tvoje rozhodnutí.. Ale já osobně bych do ryzenu dřív než na podzim (až to bude fakt funkční) nešel.. Nemám rád, jak intel s každým procesorem dělají nové desky.. ale aspoň to funguje..

(Osobní pohled na věc..)
i7-7700k@4,9GHz + NH-D14 | MSI Z170A XPOWER GAMING TITANIUM | Kingston HyperX Savage@3100MHz 16GB (2x8GB) | Gainward GTX980 phantom | RM550x | FD R4 | Transcend SSD370S 256GB | NVMe SSD PM951 256GB | NVMe SSD EVO970 500GB
Kaulik
Moderátor

Odeslat příspěvekod KineCZek 30. 7. 2019 09:25

Mozna uz pojede i Destiny dvojka: https://www.cnews.cz/amd-ryzen-3000-chy ... ta-ovladac

- - -

Ona leckdy bezproblemova funkcnost cloveku muze za rozumny priplatek (treba za novou desku) davat smysl. Nez se babrat s necim, na cem ani xy tydnu od uvedeni nejedou nektere OS, nejedou nektere hry, nejede x veci na y deskach, atd.

Zacina se nam to rozdelovat na:

1) chces to koupit, zapojit a zapomenout (cti: koupim a funguje) => kup si INTEL

2) Chces se v tom neustale hrabat, nahravat agesy, biosy, drivery, zas se v tom hrabat, znovu to ladit, opet nahravat biosy a tak porad dokola (nebo holt nemas na poradny procesor) => AMD

Pouze osobni nazor. I proto ma BLizzard ve vlastnim kompu i9. Protoze ji tam proste dal a ona jede, aniz by se s tim musel j*bat.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN, Ex-administrátor

Odeslat příspěvekod Kapr99 30. 7. 2019 12:05

Kaulik: Jo to ja moc dobre vim...proto vsude Intel porazi Ryzeny ve hrach protoze 90% z nich porad tezi z vyssi frekvence na jadro nez na pocet jader.
Ja na to spis koukam ted pac ted chci udelat upgrade :-)

Kineczek: Tak Destiny 2 nehraju :-)
Navic ta 1 a 2 mi prijde trochu pritazena za vlasy.
Pokud koupim desku s BIOSem co zvlada Ryzeny 2.gen v pohode tak myslim ze nebudu muset resit ty problemy co ty popisujes...aspon v to doufam a podle ohlasu to tak je.
To co ty popisujes se delo hned na zacatku a na deskach ktery nemely uplnou podporu Ryzenu.
Navic clovek co se v tom aspon trochu vyzna si snad zjisti jestli ta deska/bios podporuje to CPU co si chce koupit.

Ale chapu to a je mi jasny ze jsou ted cerstve novy tak ze s tim muzou bejt nejaky problemy.(AMD a ty jejich ovladace...)

Proto proste porad nevim :-/
Kapr99
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kaulik 30. 7. 2019 13:06

bohužel jsem podobné věci u AMD řešil jak s Ryzenu gen1, tak Ryzenu gen2, proto by mě nepřekvapila ani Ryzen gen3. Vždy s deskou B350/X370 nebo B450/X470 a pokaždé tam byla nějaká krpa.. možná jsem měl fakt smůlu, ale dokonce nechtěli frčet třeba ramky z QVL listu na dané frekvenci a podobně..
Jinde mě deska zase ve "stock" nastavení rvala do procesoru tolik, že se procak přehříval.. Neříkám, že bych stejně do toho biosu nelezl a nehrabal se v něm, ale pro někoho, kdo si to chce třeba nechat jen poskládat od eshopu a fungovat.. by toto mohly být překážky..

a pak platí vcelku
KineCZek píše:2) Chces se v tom neustale hrabat, nahravat agesy, biosy, drivery, zas se v tom hrabat, znovu to ladit, opet nahravat biosy a tak porad dokola (nebo holt nemas na poradny procesor) => AMD
i7-7700k@4,9GHz + NH-D14 | MSI Z170A XPOWER GAMING TITANIUM | Kingston HyperX Savage@3100MHz 16GB (2x8GB) | Gainward GTX980 phantom | RM550x | FD R4 | Transcend SSD370S 256GB | NVMe SSD PM951 256GB | NVMe SSD EVO970 500GB
Kaulik
Moderátor

Odeslat příspěvekod KineCZek 30. 7. 2019 13:12

Vsak ja mluvim pouze ze zkusenosti.

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek

Odeslat příspěvekod Kapr99 30. 7. 2019 14:47

No jako je fakt ze ja to chci postavit a pak se moc nestarat...jako postaral bych se... zase o PC neco vim ale napr nefunkcni RAMky nebo fungujici tak nejak na pul by mne moc nepotesily.
Proste se v tom nechci hrabat stylem ze bych musel neco zprovoznovat.

Zase zbytecnost kupovat za 5000 X570...to uz by se pak vyplatil ten Intel
Kapr99
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 30. 7. 2019 15:30

Exactly.

KineCZek

Odeslat příspěvekod mrnaks 30. 7. 2019 16:53

Ahoj, už přibližně týden používám svoji novou sestavu. Chtěl bych se podělit o své zkušenosti.
MB: ASRock Fatal1ty X470 Gaming K4
CPU: AMD Ryzen 7 3700X
RAM: Corsair Vengeance RGB PRO 16GB (2x8GB) DDR4 3200
Cena s upgradem UEFI (z czc): 15 800

Zbylé komponenty jsem vzal ze svého původního PC (GTX 1060, Crucial MX500, RM650).

Složení PC šlo celkem snadno, až na instalaci pamětí. DDR4 sloty na MB mají pouze jednu stranu otevírací a na té druhé je pevná pojistka. Musí být proto vyvinuta síla, která pojistku přetlačí. Paměti pak drží ve slotech jak přibité.

Při prvním spuštění nabízí tato základní deska funkci stažení ovladačů do nainstalovaného operačního systému Windows z internetu. (odzkoušeno a funguje => WIndows 10 nabootoval)

Prvním překvapením, byli časté freezy mého PC. Obvykle do 5s po bootu. To jsem velmi rychle opravil, neboť PC se zaseklo díky zvukové kartě SOUND BLASTER OMNI SURROUND 5.1 . A dle redditu nejsem sám, komu se to děje.
Po reinstalaci systému a stažení ovladače však zvuková karta funguje bez problému. Nikdy poté mi už PC nespadlo ani nezamrzlo.

První programy, které jsem na PC nainstaloval byli AMD all in 1 driver a AMD Ryzen Master. AMD Ryzen Master je velmi dobrý program pro sledování stavu Ryzen procesoru a umožňuje v reálném čase měnit maximální Volty, které tečou do CPU. Tím se ubírá nebo naopak přidává výkon procesoru. Zároveň se adekvátně snižuje a zvyšuje teplota CPU. => Používal jsem chladič, který je dodáván: Wraith Prism (na alze stojí cca 850) a to nechceš. Při 1.35V se točil na 2000 otáček a dělal randál. Při 1,45V se pak už točil na max. otáčky a skoro nikdy nezastavil :D

Příjemný překvapením pak byl výkon, tento CPU zvládal Streamovat hry ve 1080p60 fps a zároveň hru hrát aniž by poklesly FPS pod koukatelnou hranici. Např: Hraní Pubg - 160 FPS, když zapnu stream s Nvidia encoderem tak jsem na cca 140 FPS.

Závěrem bych chtěl dodat, že jestli máte někdo v plánu také přejít na novou platformu, nenechte se Windows podporou (Micro$oftem) odbít při reaktivaci Windows po změně hardware (i u OEM licencí).
mrnaks
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 30. 7. 2019 16:59

Nastavení PUBG? A co jsi měl předtím? :)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !
Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod mrnaks 30. 7. 2019 17:09

Měl jsem:
Základní deska: Gigabyte GA-Z77N-WIFI
Procesor: Intel Core i5 3470
Paměti RAM: 2x 4GB Kingston 1600Mhz

https://imgur.com/a/mUjD2u4
Předtím jsem hrál vše Low/Very Low, kromě distance ta byla na medium

Pubg hraji na 1,20V a mám cca 120-130 FPS
mrnaks
Junior