AMD Ryzen vlákno - infa, zkušenosti, recenze

Procesory Intel, AMD a ostatní

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod dockalacek 9. 5. 2020 11:05

No, doufám, že se mýlíš, Comet můžou být dobrý, ale už z principu chci věřit, že si AMD nenechá už (nikdy) ujet vlak jako před lety. Čili já nevyžaduji, aby bylo furt AMD před Intelem, ale doufám, že mu bude aspoň na dostřel.
Jsem propiskovej magor:-) Fantastic Four - já, Shitman, KineCZek a soap mactravish:-) Už mám Be Quiet PP11 300W:-) Chceš mít mysl veselou? Snídej housku s nutellou! Nepiji, nekouřím, jsem hebký, přítulný a v nouzi mě lze použít jako mop:-)
dockalacek
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Milanr1 9. 5. 2020 11:07

Python:
Python.p píše:do levných PC na hry je budu nejspíš cpát

Do herních PC patří CPU Intel.
Viz optimalizace.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dockalacek 9. 5. 2020 11:46

Python.p píše:Ale jo, je to dobrý, ten CPU má smysl, ale ohánět se tímhle...

Jo pochválil, donutili Intel konečně ke změně a posunu. Ano multivlákna tomu jdou, dokonce zorvna píšu z AMD stroje. Třeba APU mě docela baví a není to zas tak špatný.

Ale až přijdou Komety, tak AMD bude zase tam kde bylo. V herním PC budou místo, jenom tam kde nebude na Intel. To je bohužel fakt a letitá zkušenost.

3300X a 3600X jsou CPU co mají cenu a do levných PC na hry je budu nejspíš cpát. Ale kde limit dovolí nové i5k(f) s 6c/12t a výš, tak bohužel.


Jo, ty jsi zkušenější než já, ale pokud bude intel o 10 snímků rychlejší, a bude o tisícovku dražší, tak v tom smysl nevidím. Když na AMD poběží hra se 120 snímky a na Intel 130, nemyslím si, že těch 10 snímků za tisícovku navíc stojí. Neber to jako rýpnutí a ironii, ale občas si říkám, jestli třeba ty a Kin neosazujete Intel jen ze setrvačnosti. Pochopil bych to u LN/ULN, i když víš, co si o tomhle konceptu myslím. Pokud je důvodem horší stabilita AMD, tak to bylo možná v době Duronů.

Snažím se naznačit, že pokud chce někdo nejvyšší výkon, pak opravdu Intel. Ale nevěřím, že vašim klientům nezáleží na penězích, mně osobně spíš zajímá poměr cena/výkon. To, že je Intel lepší, to vím, ale zajímá mě, jestli to, o kolik je lepší, stojí za ten příplatek. Jestli když za tebou člověk přijde, že chce comp, a zbytek nechá na tobě, nebo mu předhodíš grafy, testy, ať se rozhodne sám, protože někdy je to dost sporný. Mně tvrzení "Intel je lepší" úplně neuspokojuje, protože mě zajímá o kolik a za kolik.
Jsem propiskovej magor:-) Fantastic Four - já, Shitman, KineCZek a soap mactravish:-) Už mám Be Quiet PP11 300W:-) Chceš mít mysl veselou? Snídej housku s nutellou! Nepiji, nekouřím, jsem hebký, přítulný a v nouzi mě lze použít jako mop:-)
dockalacek
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Python.p 9. 5. 2020 11:56

Ty ho tam nevidíš, ale jsou lidi co kvůli 10 snímků, dají klidně 5000kč...

Tak třeba teď na tom slavném APU. X570 Gaming X + Ryzen 3 3200G + 16GB RAM + GB RX570. To dopadlo tak, že jsem musel udělat QFLash BIOSu, protože potom co jsem dal GPU do spodního PCIe (Kde teď jede úplně bezproblémů) jsem prostě neměl obraz. Skvělá to věc. Fakt že jo.

Za posledních 10 sestav byly 2 na AMD, protože to tak chtěli. Ale ladit tam třeba RAM, mě prostě nebaví. Kor když nejedou na DOCP RAM, které jsou v QVL dané desky a na desce je aktuální BIOS. Ale stejně to musím namlátit ručně a doufat, že to pojede a bude to fungovat.

Tyhle 2 věci co jsem psal, se mi stali v poslední době. Už se celkem považuji za zkušeného uživatele a myslím si, že vím co dělám.

Takže za mě je to jasný. Chci dobrej poměr ceny / výkon, tak pak AMD. Chci těch 10FPS navíc? Intel. Tak to prostě chodí, stejně jako tobě se nezdá poměr výkonu a ceny, tak spoustu lidí to prostě nezajímá, radši dají love za 9700K a 2080 Super a neřeší, že za polovinu peněz by mohli mít o jen o 20 FPS méně.

Posledních pár PC jsem tak řešil, 2 návrhy jeden Intel jeden AMD a vyberte si. Projeďte si grafy a hry co chcete hrát a podle toho to postavíme. Kolik lidí si myslíš, že si vybralo AMD?
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dockalacek 9. 5. 2020 16:09

To chápu, že když máš trable, že nejsi nakloněn používat AMD. Já mohu soudit jen podle mě (Athlon 200GE) a bráchy (Ryzen 3600). U obou žádný problém s pamětmi nebyl. Možná to je tím, že žádní ladiči moc nejsme, já frčím na 2x4GB DDR4 2400 od Kingstonu, brácha má DDR4 3200 od Crucialu.

Já právě těm lidem, o kterých píšeš, moc nerozumím a vlastně je spíš považuji za hloupé, nezlob se. Chápu to u sestavy za 100k, kde třeba poměr cena/výkon fakt nikoho nezajímá. Já byl dřív taky takovej, zhruba když mi bylo 20, jsem šel taky po vyšším výkonu, ale z velký části to bylo i ego. Právě proto, abych si mohl v duchu říct, že mám lepší počítač než lidi kolem mě. A to jsem frčel vždycky na nonIntel procesorech, tohle je už můj pátej počítač.

Právě proto mi přijde, že ty lidi, o kterých píšeš, jsou trochu mimo. Já dřív taky koukal na to, který grafík je delší, ale ono je potřeba koukat i na ty hodnoty v tom grafu. Takže aniž bych se chtěl navážet do tvých kliošů, myslím, že je to i o určité mentalitě. Stejně jako spousta lidí si pořád myslí, že je ETA stejně kvalitní výrobce domácích spotřebičů, jako byla před 30 lety. AMD je zpátky. Ale bude sakra těžký přesvědčit lidi, aby se zase vraceli k AMD.

On asi dělá hodně OEM trh a firmy. V recenzích a testech sice redaktoři můžou AMD procesory velebit, jak chtějí, a klidně každý druhý koncák může kupovat AMD, ale stejně bude AMD velmi malé proti Intelu.

Právě to, o čem píšeš v posledním odstavci, nechápu. A mluvím o hrách. Tím v podstatě přiznáváš, že to není racionální volba. A je dobře, žes to takhle, i když nadsazeně napsal. Jak může někoho nezajímat poměr cena/výkon? U aut to chápu, tam hraje roli vzhled, u módy to taky chápu. Ale u počítačových komponent to nikdy nepochopím.

A vím, že seš nezávislej, že tě ani jeden výrobce CPU neplatí, ale já kdybych občas něco stavěl, tak bych se snažil přesvědčit zákazníky, aby nevyhazovali prachy oknem. Ale chápu tě. Když si klient vezme něco do hlavy a trvá na tom, asi nemá cenu ho přesvědčovat. Proto jsem rád, že počítače nestavím.

Ono je to možná i daný historicky - Intel sázka na jistotu, prověřenost, stabilita, kdežto AMD může být spoustou lidí stále vnímaná jako ta horší firma, jejíž volbou se dostanu do problémů. A ještě mě napadl jeden důvod, který už je dnes, doufám, fakt marginální - a to, že je Intel známkou prestiže. Já zažil dobu, kdy ti, co měli AMD, byli považováni za socky, co si nemůžou dovolit pořádný počítač.

Mně se to stalo v roce 2002, kdy jsem si pořídil za 30 litrů AMD XP 2000+ Palomino, a jeden náš příbuzný mi řekl, že by si to nedal ani jako prkýnko na záchod. Že jsem měl tehdy jít raději do Pentia 4 2,0. Ale všechno tehdy hovořilo pro AMD - cena, výkon, spotřeba...

Jinak souhlasím s tím, co píšeš, ale dost smutně se to čte.
Jsem propiskovej magor:-) Fantastic Four - já, Shitman, KineCZek a soap mactravish:-) Už mám Be Quiet PP11 300W:-) Chceš mít mysl veselou? Snídej housku s nutellou! Nepiji, nekouřím, jsem hebký, přítulný a v nouzi mě lze použít jako mop:-)
dockalacek
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 9. 5. 2020 16:28

Palomino jsem taky mival. Ale nez hazet prachy za 2000+, koupil jsem velky chladic, dobrou desku (tehdy SL-75DRV od Soltek -u, byla takova fialova), 1600+ ... a pretaktoval. A pak jsem koupil DRV5 a 3200+ a udelal z nej 4000+ jen pouhou zmenou frekvence FSB.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN, Ex-administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Python.p 9. 5. 2020 16:31

Tak není úplně pravda, že Intel je sázka na jistotu, on má taky svoje mouchy a své přešlapy... To je prostě fakt.

U jedné hry to +10FPS pro Intel, u jiné to bude -15FPS pro Intel. Klient ví co bude hrát a ať si vybere co chce, AMD sestavy jsem taky nějaké postavil a fungují dobře a bez problémů. Ale když někomu řeknu ať se nad tím zamyslí a veme si co chce, tak většinou je to Intel. Tak to prostě je.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bandolier.wz 9. 5. 2020 16:57

když se něčím živíš (jedno čím), musíš se řídit:
když chce zákazník nas*rat, tak mu prostě nas*eru
a nemá cenu mu něco vysvětlovat, natož se s ním hádat...
prostě lidi slyší na intel je intel = a tam prostě rozumná debata končí
takhle přišel i brácha s naprosto šíleným intel návrhem od kamaráda( i7-9700K ,špatná deska,ram,levný vodní chladič,atd)
tak jsem mu rekl at si to klidně koupí, ale at pak otravuje kámoše a ne mne s případnými problémy
no a co kamarád = ani by mu to nenataktoval(což je u intelu nutnost)
a s tou stabilitou, lidi o tom nemají ani páru a svádí to na cpu, místo chybně zvolené mb a ostatního
viz diskuze: měl jsem nestabilní pc s amd, od té doby mám jen stabilní intel a podobné nesmysly
já bych zas mohl tvrdit: 18let jedu na amd a žádný problém...
:hmm: BVaudio A300SE + VMA-II S :hmm:
bandolier.wz
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Python.p 9. 5. 2020 17:08

Já se tím prvně neživím, ale nebudu někoho dlouho přesvědčovat, pokud se nedohodneme, tak se nedohodneme a ať mu to poskládá třeba Franta z hospody, protože umí kreknout wokna, tak je prostě dobrej.

Ještě jednou to napíšu, byly to RAM vybrané podle QVL daných desek. Na deskách byl vždy aktuální BIOS. Takže tak.

Jinak ono to na tom AMD funguje, lidi si to chválí, jenom je s tím prostě víc sraní. Tak to je.

Tak to já mohl tvrdit naposled u FX-8300 tam jsem problém neměl s ničím. Ale teď jak tu mám fošnu a točím v tom SSD, RAM, GPU, tak prostě občas na něco narazíš. Pak to přendáš do Intelu ať už X99, X299, Z170 atd. A jede to úplně v cajku.

Například moje GSkilly, na Intelu jdou někam k 4GHz. Na polovině AMD desek nejedou v XMP. A takhle bych mohl pokračovat...

Jinak ten příklad chápu a mám to tak jak píšeš. Buď to bude podle mého a jsem ochotný se ti o to "starat" a nebo to bude podle kámoše, ale otravuj jeho a já od toho dávám ruce pryč. Nervy mám jen jedny.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod cadworker 9. 5. 2020 20:58

Proto se mi zamlouvá, že nové AMD CPU půjdou jen do desek s chipsety 5xx. Snad se ten brajgl a roční ladění biosu omezí.
cadworker
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 9. 5. 2020 21:34

Ale kde potom máš tu proklamovanou dlouhodobost desek. Alias obří výhodu oproti Intel platformě.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN, Ex-administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bandolier.wz 9. 5. 2020 21:58

to je stejně k ničemu, jen amd fanatici blábolí o těch mb a upgrade cpu
to jsou jen pohádky když někdo píše o budoucím upgradu cpu, stejně se pak kupuje min cpu+mb+ram popř celé nové pc
kdoví jak to s tou podporou bude, prý u každé mb jinak..
:hmm: BVaudio A300SE + VMA-II S :hmm:
bandolier.wz
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Python.p 9. 5. 2020 22:00

Pár lidem jsem dělal upgrade CPU. Ale to by se dalo napočítat na prstech jedné ruky zasloužilého pilaře...

PS: a jak je znám, tak sice přidají nějaké nové CPU, ale vypnou věci co předtím jeli...
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 9. 5. 2020 22:00

Však právě ;)
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

PC sestavy hracum i profesionalum na miru - nyni nove i na Facebooku. (KineCZek Work)
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN, Ex-administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 9. 5. 2020 23:38

Dříve se komponenty měnily v PC tak nějak více organicky. Nevím jestli si pamatujete na Intel čipset 440BX, slot 1 a redukce do něj... Poslední dobou si lidi hlavně díky praxi Intelu (nový CPU = nová deska) většinou koupí sestava a ta se nechá bez zásahu dožít. Každopádně v mém okolí je upgrade CPU relativně častým jevem. Zvláště u pracovních stanic to prodlouží jejich životnost a společně s RAM je to nejméně invazivní upgrade.
Emil Pastelka
Junior
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků