Divné chování větráčku CPU

Procesory Intel, AMD a ostatní

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod ivitek 13. 12. 2019 21:48

Dobrý den,

během provozu PC se mi bez důvodu zastaví větráček CPU, do 10 vteřin nato se rozběhne na několik vteřin naplno a pak se delší dobu točí normálně. A toto se pořád opakuje. Teplota CPU se prý pohybuje okolo 30°C.

PC je staré asi 5 let, nic nově smontovaného. Zlobí to tak pár dní, podle mě to nemá nic společného s instalací jakéhokoliv softwaru, nebo změnou nastavení OS. Několik dní před začátkem potíží jsem počítač odpojil a odnesl vyfoukat od prachu.

Napadá Vás, proč se ten větráček tak divně chová a jak to opravit?

Update: Díval jsem se do BIOSu, teplotu to hlásí 38-39°C, otáčky větráčku normálně 2000 rpm, pak najedou 0 a pak 3500 rpm a po pár vteřinách zase 2000...
How does unix guru make sex?
unzip, strip, touch, finger, mount, fsck, more, yes, umount, sleep
ivitek
Junior

Odeslat příspěvekod suram 15. 12. 2019 06:03

Co je tam za procesor a MB?
suram
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Chipoun 15. 12. 2019 07:46

Napadá mě zda není tím vyfoukáváním nakřáplé ložisko. A při nízké zátěži, když otáčky mají klesnout pod 2000 se kousne. Pak deska přidá napětí, roztočí ho silou. Pak napětí a otáčky klesnou, kousne se a pořád dokola.

Zkus jiný ventilátor a pokud nemáš, tak nastav otáčky natvrdo např. na 2200. Coto bude dělat.
Chipoun
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod saruman 15. 12. 2019 11:55

Kto to fúkal od prachu. Ak nezaistil ventilátor a ten sa roztočil na vysoké otáčky, tak sa poškodili ložiská a pomôže len výmena ventilátora.
saruman
Junior

Odeslat příspěvekod ivitek 17. 12. 2019 13:09

Děkuji za radu, větráček byl skutečně poškozený. Příště si budu muset dávat větší pozor při čištění :-)
How does unix guru make sex?
unzip, strip, touch, finger, mount, fsck, more, yes, umount, sleep
ivitek
Junior