Větrák na CPU: ven nebo dovnitř?

Procesory Intel, AMD a ostatní

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod lzap 15. 7. 2005 07:34

Zdravím,

koupil jsem si od kamaráda starší pasiv na CPU Athlon XP zn. Zalman. K tomu jsem dostal i veliký větrák, který jsem umístil dozadu na šasi pod zdroj, směřuje z poloviny právě na ten pasiv.

Nevím ale, jestli má foukat na hladič, nebo odvádět teplo ven. Taky by mě zajímalo, jak je to u zdroje - jestli fouká do nebo z šasi...

Procesor Athlon XP 1600+ jsem měl se svým hučákem na nějakých 49-52 stupních, nyní je to ale při střední zátěži tak 55 stupňů (a to musím mít ten větrák na max, což není zrovna košer). Otázka číslo 2: jaká má být provozní teplota tohoto procesoru? Jaká teplota už je špatná?
lzap
Junior

Odeslat příspěvekod lzap 15. 7. 2005 07:35

CPU není přetaktován a ani to nehodlám dělat, díky za rady.
lzap
Junior

Odeslat příspěvekod m1k 15. 7. 2005 07:54

Větrák na zadní straně case má foukat ven, ve zdroji taky ven. Dovnitř případně může foukat větrák v přední části case dole, ale důležitější jsou ty odsávací.
Teplota 55 st. je celkem normální.
Na tom pasivu žádný větrák není??
m1k
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod enr!qo 15. 7. 2005 07:54

To je otázka pre Ignora.

Dozadu vetrák daj tak aby odsával (fúkal von). U zdroja fúka (zadný) chladič von (keď je chladič v zdroji aj na spodnej strane (nad cpu) tak ten odsáva (fúka do zdroja).

Ja mám len obyčajný Titan chladič s medeným jadrom + vetrák od TT s reguláciou na 2000 ot. a teplotu v biose po záťaži mám 45 až 48°C.
Tie teploty máš podľa mňa ešte v norme.
Athlon +1700 /1,4@2,0Ghz/166x12,
Asus A7N8X-E Deluxe,
2x512 DDR 500 A-Data,
160GB Maxtor SATA,
80GB WD PATA,
Sparkle 6600GT 128MB AGP,
"TT" Tsunami + enermax EG425AX Noisetaker,
DVD-RW LG 4120B, CD-RW Teac 540E, 19"lcd vs vp191s,
Benq x730
enr!qo
Junior

Odeslat příspěvekod lzap 15. 7. 2005 09:05

Na pasivu zadny neni, je to jen takovy vějíř...

Kamarád mi právě radí, že to má jít dovnitř. Prý když to budu "odsávat", tak si vzduch najde cestu z jiných částí šasi, ale hlavně prý ne z žebrování chladiče. Prý cesta nejmenšího odporu - tak nevím.

Ten větrák se měl podle návodu namontovat nad procesor - dávají k tomu takový rameno, jenže to mi tam nešlo nainstalovat, protože moje debilní šasi nemá díry na přišroubování karet - je tam jen takový plech, který všechny karty drží. Tak je to, no :-(

Nevím jak jinak to vyřešit, než dát ten větrák dozadu, kde je taková menší díra na přídavný větráček...

ps - neznáte nějaký program na snižováí otáček chladiče?
lzap
Junior

Odeslat příspěvekod lzap 15. 7. 2005 09:14

http://www.zalman.co.kr/product/view_fl ... CNPSPlus(S)_en0310.swf

Tady je animace instalace...
lzap
Junior

Odeslat příspěvekod MaxMan 15. 7. 2005 09:14

Podla toho co pises mas na CPU iba pasiv? Tak to bud rad, ze mas teplotu len tych 55°C. Urzchlene bz som ti doporucoval pripevnit na ten pasiv nejakz vetrak ak mas rad svoj CPU. A ten nech fuka na pasiv.
MaxMan
Junior

Odeslat příspěvekod JakubL 15. 7. 2005 09:14

tady o regulaci už mluvily:
http://forum.zive.cz/viewtopic.php?t=5050
-
JakubL
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod HudsonStan 15. 7. 2005 09:19

Kamarad nevi o cem mluvi. Vetrak vzadu MUSI foukat ven jinak si bude jen brat teply vzduch ktery VEN fouka ze zdroje. Na otacky vetraku lze pouzit treba speedfan, ale otacky chladice.... to fakt nevim. O tom jsem jeste neslysel.
HudsonStan
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod lzap 15. 7. 2005 09:46

Aha no tak to vyřeším tak, že vyvrtám do plechu díry a připevním to nad CPU tak, jak to má správně být. Vzadu je to asi naprd, musel bych to obrátit, Díky
lzap
Junior

Odeslat příspěvekod lzap 15. 7. 2005 09:47

ps - kamarad myslel kdyz to je nainstalovano nad CPU a ne vzadu...
lzap
Junior

Odeslat příspěvekod marek.tkd 15. 7. 2005 09:49

No ja by som sa to pokusil nainstalovat tak, ako je to v tej animacii. A do case by som dal jeden 8 cm na 7V (alebo este lepsie 12 cm). Ten pasiv by mal byt niecim ofukovani. Si pozrite ten odkaz (Setting Fan Location)

BTW: Tie teploty nie su az take strasne, ide len o to, ze kolko hluku ti to takto produkuje...

marek
Sempron 2400@2800, MSI K7N2 Delta, Sapphire 9600Pro 400/263, 2x512MB Ram, 80GB Maxtor
marek.tkd
Junior

Odeslat příspěvekod lzap 15. 7. 2005 09:50

Mimochodem - speedfan mam, ale umi zpomalit jen na 20% v automatickem rezimu a to mi je platny asi tak jako mrtvymu zimnik - to je porad jeste moc. Chci tak 5%.

Mozna bych mohl pouzit ten hw zpomalovac otacek s potenciometrem, co jsem k tomu dostal. Slo by to pouzit zaroven s tim softwarem?
lzap
Junior

Odeslat příspěvekod marek.tkd 15. 7. 2005 09:51

Presne tak by to malo byt plus jeden vzadu (so znizenymi otackami a budes vysmiaty) :lol:
Sempron 2400@2800, MSI K7N2 Delta, Sapphire 9600Pro 400/263, 2x512MB Ram, 80GB Maxtor
marek.tkd
Junior

Odeslat příspěvekod wouk 15. 7. 2005 10:06

co se týká zdroje, tak jednoznačně ven, představ si, jak by ten počítač po měsíci uvnitř vypadal, plný prachu a jiného bordelu :o) na CPU je defaultní taky směr od procesoru, ale už to není tak nutné (obzvlášť když přetaktovat nechceš)
wouk
Junior

Další stránka