Duron - jede na nižší frekvenci než má :-/

Procesory Intel, AMD a ostatní

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod ahorek 27. 9. 2006 20:09

No kdysi před xxx, jsem měl taky problém s taktováním, tenkrát ještě na Qdi KinetiZ 7A/B(nevím přesně jestli to bylo A/B, ale to je jedno). Nastavit frekvence tam sice šla i po 1Mhz a efekt to nemělo žádný. Teprve po upgradu Biosu to začalo bezproblémově chodit...ale to už je historie...
ClockGen má trochu složitější nastavení chipsetu desky. Nejjednodušeji se dá zjistit správný chip pomocí čtení hodnot z každé z nich a až nějaká vyhodí hodnotu FSB třeba 100, tak se pokusit jí změnit(ostatní většinou vyhazujou hodnoty kolem 1000Mhz, takže to je špatně). Další a možná i univerzálnější nástroj je CPUFSB, ale vzhledem k reklamě a nepříliš dobrému ovládání/spolehlivosti/rychlosti ho nedoporučuju.
A ještě k těm pamětem, ty by to opravdu mohly dělat, i když u těhle starejch desek to spíš udělalo to, že se prostě jednoduše nerozběhly. Prostě možný to je, určitě zkusit použít jenom jedny paměti a zase si hrát s nastavením FSBčka.
ahorek
Junior

Odeslat příspěvekod proste_ja 27. 9. 2006 20:11

No stou pamětí bych to mohl zkusit. Je fakt, že ta 64MB je dost stará. Vytáhl sem jí ani nevím kde. No byl tam volnej slot, tak sem si řekl proč to nezkusit. Tak ještě zkusím vyndat tedy tu 64Mb a pak ještě zkusit změnit tu CPU SPEED na 107/107. Zachvilku sem hodím jak to dopadlo.
proste_ja
Junior

Odeslat příspěvekod proste_ja 27. 9. 2006 20:38

Tak sem vyhodil tu 64Mb paměť.... a nic.
Pak sem ještě změnil to CPU SPEED na 107/107 ....... a také nic.
Projel jsem to ale tím CPU-Z a tady je výsledek:
http://sweb.cz/MojeMoto/CPU-Z2.JPG
proste_ja
Junior

Odeslat příspěvekod DevAstor 27. 9. 2006 21:00

Tak teda nahrej jiny bios, to uz by melo pomoct. Mas K7S5A revize 1.0. Taky sem ji mel, jo to byla dobra deska, skoda ze uz sem ji prodal.:)
Naposledy upravil DevAstor dne 27. 9. 2006 21:03, celkově upraveno 1
DevAstor
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod libora 27. 9. 2006 21:01

Řekl bych, že vzhledem k tomu, že jsi změnil nastavení CPU SPEED a přitom se nic nezměnilo, tak to opravdu ukazuje na ten ClockGen či jiný program pro řízení sběrnice (pokud tedy nemáš nějakou superzáhadnou chybu na desce) Zkus se podívat co se spouští po startu.

Pokud by to v tom také nebylo, pak jako další možné kroky bych zkusil:
1. vyresetovat BIOS (jumperem na desce)
2. Natáhnout jiný BIOS
3. Reinstalovat Windows
libora
Junior

Odeslat příspěvekod libora 27. 9. 2006 21:04

Ještě k té revizi. Jak zjistit revizi najdeš třeba zde
libora
Junior

Odeslat příspěvekod proste_ja 27. 9. 2006 21:08

libora:
A ten ClockGen.... ten se musí zapínat po každém startu PC jak jste psal?
A ten reset BIOSu.... to sem také nikdy nedělal. Popíšete mi prosím jak nato?
Jinak díky moc za váš čas
proste_ja
Junior

Odeslat příspěvekod libora 28. 9. 2006 06:01

proste_ja:
O ClockGenu se přečti velmi dobrý článek na Pctuning.cz

Reset bios provedeš tak, že odpojíš komp od síte (fyzicky odpoj kabel). Pak na desce přepneš jumper JP4 - podle manuálu k revizi 3.1 je kousek nad baterkou (přehodíš propojku z pinů 2-3 na 1-2 - doporučuji dělat pinzetou je to jednodušší). Po pár sekundách vrať zpátky propojku na piny 2-3 a připoj kabel. Tím jsi zresetoval BIOS takže se nastavil do továrního nastavení a budeš si případné vlastní nastavení znovu obnovit.
Poznámka: Teď si nejsem jist, zda jsem v době přehozené propojky nepřipojoval kabel od elektriky - POZOR v žádném případě nezapínej počítač - ale v manuálu je, že se to dělá bez připojení k síti, takže to asi bude stačit. Jinak popis najdeš samozřejmě též v manuálu desky.
libora
Junior

Odeslat příspěvekod proste_ja 28. 9. 2006 11:28

libora:
Tak sem udělal ten reset BIOSu... no abych řekl pravdu tak sem si na vás celkem slušně zanadával.
Vůbec mi pak nešlo nahodit systém. A to ani přes bootování přes CD. Sem byl už tak vytočenej, že sem si řekl že jestli to rozběhnu, tak že už nato prdím a ať si to jede na jakou frekvenci chce.
Nakonec sem zjistil, že nejede jeden slot pro paměti a tím to bylo. Vytáhl sem tedy jednu paměť a už to jede.
Jinak ten reset BIOSu nepomohl :-/
Zkusím ještě nastudovat ten ClokGen
proste_ja
Junior

Odeslat příspěvekod DevAstor 28. 9. 2006 11:45

A uz si konecne vyzkousel jiny bios jak ti tady radili uz od zacatku??? Nic jineho nepomuze, mozna hodit desku do srotu nebo se na to vy****
DevAstor
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod proste_ja 28. 9. 2006 12:02

Devastor:
Novej BIOS sem ještě nezkoušel. Nikdy sem to nedělal a mám ztoho docela hrachy. Nevím jak se to dělá a někde sem četl že to je celkem riskantní (když poklesne napětí, když se špatně stáhne z netu,když se špatně nainstaluje,...).
Když mi ale někdo zkusíte napsat kde seženu novej BIOS pro mojí desku a jak přesně ho tam nacpat, tak bych to možná ještě zkusil.
proste_ja
Junior

Odeslat příspěvekod libora 28. 9. 2006 13:38

Odkazy na BIOS máš v mém prvním příspěvku :wink:
Jinak ten postup je vcelku jednoduchý (pokud tedy netrpíš poklesy napětí v síti, tak i vcelku bezpečný).

zde najdeš podrobnou kuchařku co a jak dělat (v angličtině).
Zkrácená verze:
1. Musíš mít startovací disketu - tu lze velmi snadno udělat v DOSu, Win 9X a Win XP, pokud máš jen WIN NT, Win 2K či Win ME popř. Linux, tak si musíš pomoci ztažením příslušného obrazu např. odsud
2. Na disketu nakopíruj soubor s biosem (neco.rom) a flashovací utilitu např. aminf335.exe
3. Nastartuj PC z diskety
4. Po nastartování PC spusť flashovací utilitu s názvem souboru s bioesm jako parametr (napiš do příkazového řádku "aminf335.exe neco.rom" samozřejmě bez uvozovek a místo neco.rom napiš konkrétní název souboru s BIOSEM - nakonec odentruj)
5. po dokončení rebootni PC
6. Po každém flashování doporučuji vlézt do biosu a nechat načíst default value, znovu rerstartovat a až poté nastavovat jednotlivé položky.
libora
Junior

Odeslat příspěvekod proste_ja 28. 9. 2006 13:52

No přes disketu... disketovku tady u toho PC nemám. Ale vezmu si jí z mého kompu. To sned nebude takový problém...

Jaký bys mi tedy radil BIOS?
http://members.home.nl/jsruisch/BIOS%20ROM%20IMAGES/
proste_ja
Junior

Odeslat příspěvekod libora 28. 9. 2006 14:16

Verze 991N a 980 jsou určeny pro Athlon XP procesory s 266MHz FSB (BArton) což není tvůj případ. Takže můžeš zkusit tu 900 - mám ale pocit, že jsem s ním měl u strejce nějaký problém a tak jsem se pak vrátil k HoneyX 030811. (Zkusit můžeš ostatně všechny - co to udělá). Jinak já osobně používám BIOS od HoneyX, takže doporučuji zkusit ztáhnout i ty. U těch BIOSů od jsruisch máš i popis jak je neinstalovat bez potřeby amiflash utility, ale co jsem studoval reakce na fórech (před pár lety) tak nebylo snadné se trefit do toho správného okamžiku a ne všem se to podařilo.

Pokud nemáš disketovku, můžeš to stejně dobře udělat i ze startovacího CD-čka či Flashky. Jediné co potřebuješ je nastartovat do dosu a spustit tu flashovací utilitu (nebo použít postup popsaný jsruisch)
libora
Junior

Odeslat příspěvekod proste_ja 28. 9. 2006 15:22

No to je právě můj případ.... asi to budu muset udělat před USB nebo CD, bo disketovku mi to prostě nebere.
Když už tě otravuju tak dlouho, byl bys prosím tak hodnej a napsal mi jak mám udělat startovací flashku a co vše naní tedy nahrát?
Mám stáhnuté odtud http://p199.ezboard.com/fk7s5amotherboa ... 1118.topic
toto
members.home.nl/jsruisch/BIOS%20ROM%20IMAGES/K7S5A900.rar
a co dál?
proste_ja
Junior

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků