Výměna větráků na Asus Strix R9 Fury

Zkušenosti s grafickými kartami

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Legion_One 8. 6. 2021 16:26

Zdravím všechny,

vzhledem k mizerné situaci na trhu grafických karet bych rád prodloužil život své Asus R9 Fury Strix 4GB. Větráky na ní, zdá se mi, umírají (pískají, drnčí, skřípou, všechno možné). Zatím jsem si zběžnou kontrolou nevšiml, že by docházel k thermal throttling, ale myslím si, že výměna větráků je na místě, už jen kvůli hluku.

Proto se obracím s žádostí o radu na Vás. Výměnu větráků na grafice jsem ještě nikdy nedělal, to se přiznám rovnou a nejsem si jistý, jak se do toho co nejlépe pustit.

Na Aliexpresu jsem si našel tento inzerát:

Obrázek

Nejsem si jistý, jaký kabel pro vzájemné propojení potřebuji. Také předpokládám, že grafiku půjde "lidsky" rozmontovat (nejsem doma, abych si to fyzicky ověřil a rád bych ty větráky a všechno potřebné objednal co nejdříve, aby ty staré neumřely ještě před novými).V neposlední řadě se samozřejmě bojím, abych to zvládl vyměnit, ale myslím, že to nebude takový problém.

Je ještě něco, co mi chybí nebo bude chybět nebo co už teď dělám špatně/mimo?

Mockrát díky všem!
Legion_One
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 12. 6. 2021 08:23

3x AC F9 PWM + stahovací pásky + přechodku a máš to. :)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !
Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod Legion_One 12. 6. 2021 09:39

Python.p píše:3x AC F9 PWM + stahovací pásky + přechodku a máš to. :)

Přechodka by byla správná tato, že? https://www.czc.cz/arctic-pst-cable-rev ... 77/produkt

Jinak moc díky, vyzkouším a pohraju si s tím :).
Legion_One
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 12. 6. 2021 09:42

Nene, potřebuješ z mini 4pinu na klasickej 4 pin. A nebo teoreticky pokud umíš pájet, aspoň základy. Tak si může ze starých fanů ten konektor nechat a napájet na to co jsi poslal.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod Legion_One 12. 6. 2021 10:34

Omlouvám se, ale možná to nechápu nebo chápu špatně - nemůžu dohledat, co je "mini 4 pin" - to je nějaký proprietní GPU konektor pro větráky?

Co jsem zuřivě Googlil, tak většina lidí připojuje ty větráky na header na základce a větráky na grafice pak řídí v BIOSu, což chápu a umím si představit. Já si (asi naivně) myslel, že grafika má svůj vlastní 4 pin konektor pro větráky, na který bych připojil ty nové a grafika by si PWM řídila sama. Takže tahle možnost asi padá? Nebo jak vypadá/funguje ten "mini 4 pin"?

Pájení jde bohužel zoufale mimo mě :D.
Legion_One
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 12. 6. 2021 11:16

Jasný, to je taky varianta, pokud můžeš na desce rozjet speedfan a nastavit si tam hlídání teploty GPU a regulaci na určitým portu, není problém.

https://www.ebay.co.uk/itm/273894604584

Bohužel u nás velmi špatně dostupné. Odkud jsi ? Možná bych něco doma našel, případně vyrobil.

Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod Legion_One 12. 6. 2021 11:32

SpeedFanem si jistý nejsem (mrknu až budu u PC, ale myslím, že to nebude problém), případně bych tam nastavil pevnou rychlost, která by GPU uchladila a zároveň neřvala (ale hluk mě tak netrápí, spíš mě trápí jak mi současné větráky skřípou, vržou, cvakají apod :D).

Díky za link, vůbec jsem nevěděl, že něco takového existuje. Doba dodání ani není tak hrozná.

Jsem z Vysočiny - Havlíčkův Brod. Mockrát díky za nabídku :). Mám na cestě ty větráky z Alíka (pár dní po postu tohohle vlákna jsem si myslel, že se ty větráky rozpadnou), tak si tuhle "ghetto" variantu připravuji jako záložní plán, protože nevím, co od Alíka můžu čekat a dostat :D. Vůbec nevím, kdy to dorazí (asi za dlouho) - můžu se tedy případně ozvat, kdyby Alík nezafungoval? :) Určitě by to nebylo jen za poděkování.
Legion_One
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 12. 6. 2021 11:39

Jasný, stačí napsat, nějaký konektory jsou a nějakej čas na pájení se taky snad najde.

Python.p
Je to rebel!

Odeslat příspěvekod Legion_One 12. 6. 2021 11:42

Pecka, mockrát děkuji za rady, čas i ochotu! :)
Legion_One
Junior