Vytížení GPU při dekódování videa

Zkušenosti s grafickými kartami

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Pan Kája 24. 6. 2022 19:59

Zdravím. Pořídil jsem novou grafiku a říkal si, že když moje stará GF1050 byla vytížená přehráváním videa z TV tuneru na pár procent, nová to sotva pocítí. Otevřel jsem windowsácké sledování výkonu a hodnoty byly 2x vyšší. Trochu jsem si pohrál s nastavením a okénko "video decode" ukázalo menší vytížení, ale okénku s "3D" (nevím co si pod tím konkrétně představit) ukazuje vytížení zhruba tak na třetinu. To mi přijde nějak moc.
Na počítači běželo v podstatě jen vysílání z TV tunneru (program SichboPVR a dekódování DXVA2). Ovladače mám samozřejmě aktuální, s čistou instalací. Je tohle běžné?
Přílohy
gpu.png
Siemens M50 -> SE T300 -> SE K750i -> SE C702 -> SE Elm -> Motorola Atrix 4G -> Lumia 1020 (AT&T) -> Lumia 930 -> Galaxy S7 -> Huawei P30 Pro -> Vivo X100 Pro
Pan Kája
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vladimir 24. 6. 2022 20:39

A kolik měl předtím vytížení procesor? Odhadem to předtím všechno táhl on, protože stará karta nebyla kompatibilní s akcelerací videa. Předtím grafika jenom zobrazovala a teď i počítá a ano, je to žádoucí stav.
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pan Kája 24. 6. 2022 20:58

Předtím se grafika zapojovala normálně (a zapnutí TV tunneru zvýšilo její aktivitu z cca 0-1 na 10-15%. Můžeme spekulovat že procesor jí pomáhal, ale vytížení u něj bylo v obou případech minimální a moc tomu nevěřím). GF1050 je kompatibilní s kódováním. Jen ve sledování výkonu měla jedno souhrnné okénko .) Ale vážně, proč je u RTX takové vytížení u 3D a minimální u dekódování videa? A vytížení na třetinu, i když to zvládala kombinace i5 3450 s onou GF1050 a nijak tím netrpěli... zatímco teď je tam Ryzen 3600 + GF3060.

Přemýšlím jestli nemůžou blbnout ovladače popř. zdali nezvolit jiný dekodér. Ještě si s tím pohraju, ale zajímá mě, jestli tu má někdo stejnou zkušenost nebo už rovnou ví která bije a vysvětlí mi to .)
Siemens M50 -> SE T300 -> SE K750i -> SE C702 -> SE Elm -> Motorola Atrix 4G -> Lumia 1020 (AT&T) -> Lumia 930 -> Galaxy S7 -> Huawei P30 Pro -> Vivo X100 Pro
Pan Kája
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Da Gony 24. 6. 2022 21:43

Netvrdím, že je to správné vysvětlení (chtěl bych vědět, kde to je dokumntované, tyindikátory z windows),
Ale pokud má přehrávač nějaké efekty implementované pomocí D3D, nebo rovnou umožňuje použít pixel shadery, pak se to počítatá přes D3D a je to vidět v zátěži

například potplayer (je na to nutné zvolit renderer EVR Custom),. Video. Pixel Shadery , takový náročný je třeba denoise, edge detect, sphere. denoise

(ty efekty nemusí být vyloženě mít 3D povahu)
Da Gony
Junior
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků