Upgrade GK a monitoru

Zkušenosti s grafickými kartami

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod boss3333cz 20. 11. 2022 21:38

Ahoj, zdravím ve spolek.

Chtěl bych koupit novou GK. Využití sestavy je převážně střih 4K videa, úprava fotek a nyní bych si chtěl užít i hry ve 4k na novém monitoru, to ale stávající karta nedává. Cena nové karty mě úplně nelimituje, ale aby byla úměrná této sestavě a hlavně poměr cena/výkon.

Sestava
MB: MSI MAG B550 TOMAHAWK
Procesor: AMD Ryzen 5 5600K
Zdroj: Corsair RM850
RAM: HyperX 32GB DDR4
Case: Fractal Define C
SSD: Samsung 970 EVO 500GB
GK: GF1070Ti
Monitor: Dell Gaming G3223Q

Ještě by mě zajímal názor na monitor který mám momentálně k dispozici a to Dell Gaming G3223Q, nejsem s ním barevně úplně spokojen při úpravě fotek, i když jsem zkoušel všelijaké kalibrace barev a obrazu.
Další věc je, že momentálně uvažuji o koupi nové bez zrcadlovky která již dělá 10bit videa a tento monitor je pouze 8bit, proto bych asi raději investoval do monitoru který 10bit barvy podporuje. Velikost 31.5" a hlavně odezva 144hz je pro mě zásadní.

Děkuji mnohokrát za jakékoliv doporučení ;-)
boss3333cz
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 21. 11. 2022 11:33

Hry + profi práce v 10 bit jaksi nejde dohromady, protože z herních karet 10 bit APLIKAČNÍ výstup nedostaneš. Od toho jsou předražené (a certifikované) profi karty. Na těch si ale pro změnu nezahraješ, pokud teda nechceš investovat do karet typu Quadro RTX 5000 (a vyšší).

Tudíž:
1. Buď máš hluboko do kapsy a je ti to fakt jedno, že za kartu dáš 50+ tisíc. Pak no problem.
2. Vybereš si buď jedno či druhé (hry / práce).
3. Na profi práci si pořídíš dedikovanej stroj.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod boss3333cz 22. 11. 2022 15:43

Tedy nevím přesně co je myšleno APLIKAČNÍM výstupem.
Co jsem pátral po internetu, zjistil jsem toto: Grafické karty nVIDIA GeForce používají pro 10-bit hloubku vykreslování pixelů 10-bitovou knihovnu DirectX.
Grafické karty nVIDIA Quadro používají pro 10-bit hloubku vykreslování pixelů 10-bitovou knihovnu OpenGL. Aplikace Adobe Photoshop používá pro 10-bit hloubku vykreslování pixelů grafické rozhraní OpenGL a proto je třeba k této aplikaci použít např. grafické karty nVIDIA řady Quadro a nikoliv např. grafické karty nVIDIA řady GeForce. Naopak k jiným aplikacím, které využívají pro 10-bit hloubku vykreslování pixelů grafické rozhraní DirectX lze použít např. grafické karty nVIDIA řady GeForce a nikoliv např. grafické karty nVIDIA řady Quadro.


Je tedy pravda že při použití programu, který využívá knihovnu DirectX, bude obraz zobrazován v 10bit?
A pokud bych zavrhnul potřebu 10bit barev a chtěl pouze upgfrade GK, můžete mi doporučit?

Děkuji
boss3333cz
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 22. 11. 2022 17:53

Na otázku sis přeci sám odpověděl; vše, co používá OpenGL > prakticky celej Adobe Suite, velká spousta jinejch editorů též, ... v těchto aplikacích 10 bit z GeForce karet nedostaneš.

Pokud daný SW využívá naopak DX, tak ano, budeš mít 10b i z GF.

Co se GK upgrade týče; předpokládám, že chceš asi NV kvůli CUDA ... podíval bych se po nějaký RTX 3080 (Ti) / 3090 (Ti) z druhý ruky.

Popř., pokud ti je CUDA ukradený, tak jsou za velmi příznivé ceny k mání RX 6800 XT, možná i RX 6900 XT.

Aktuální NV řady RTX 4xxx - dle dostupných financí. Na 4K by RTX 4090 byla fajn, ale cena až tak fajnová není > proto to není úplně má první voiba....
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod eviljack 23. 11. 2022 13:14

milsimr píše:
Tudíž:
1. Buď máš hluboko do kapsy a je ti to fakt jedno, že za kartu dáš 50+ tisíc. Pak no problem.


Sorry za OT, ale je to silnější, než já :shock: Pokud má někdo hluboko do kapsy, tak to znamená, že tam nemá (skoro) nic, takže by pro něj těch 50k byl naopak problém nepřekonatelný :twisted:
Cambridge Audio CXA61 + PC / HifiBerry DAC2 Pro / xDuoo MU-602 + Heco Aurora 700
Onkyo TX-NR6100 + Heco Metas 500 set + Heco Krypton Subwoofer + Heco Aurora 200 jako DA
Projektor Benq W1090
Asustor Nimbustor 4 - AS5304T
eviljack
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 23. 11. 2022 14:27

@eviljack: Lze to pojmout i takto ... z děravých kapes škváru asi jen tak nedostaneš :D
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků