Hlučná MSI GTX560

Zkušenosti s grafickými kartami

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Sasakr 2. 12. 2012 19:57

Možná mě teď jen vyvedete z omylu, protože nemám srovnání, ale když jsem si nechával sestavit PC dle doporučených sestav zde, byla doporučena GTX560 od MSI, protože je prý tichá a dobrá.

S hlučností celé sestavy jsem nebyl od počátku moc spokojen, nakonec jsem vyndal z bočnice tento ventilátor http://www.alfacomp.cz/php/product.php? ... 0000000TUP , který byl jak vysavač a naopak zapnul neslyšný ventilátor vzadu na skříni. Od té doby je tak nejhlučnější komponentou právě grafika. V místnosti je 17° a grafika má v klidu kolem 30°, přičemž točí na 1800 otáček! To rozhodně není nijak potichu. V létě točila v klidu přes 2000. V zátěži pak ke 3000 a to už je dost rachot.

Jsou takhle vysoké otáčky u této karty standardní?
Nepokradeš
Sasakr
Junior

Odeslat příspěvekod FAKE_CZE 2. 12. 2012 20:12

Nevím jestli jsou normální ale jak dlouho ji máš?Pokud chceš můžeš vyměnit chladič na GK. Jakou máš skříň?Jak v ní proudí vzduch?Pokud to jinak nevyřešíš jako poslední možnost skus napsat KineCzkovi jestli ti odladí chladiče.Doufám že jsem ti aspoň trochu pomohl.
FAKE_CZE
Junior

Odeslat příspěvekod Sasakr 2. 12. 2012 21:11

Od září 2011, ale situace je takováhle od počátku. Skříň tahle děravá http://www.alfacomp.cz/php/product.php? ... 000000163A

Tady je starší fotka, větrák z bočnice je teď vyndanej, jede jen ten zadní.
Přílohy
DSCN0131.JPG
Nepokradeš
Sasakr
Junior

Odeslat příspěvekod The Shitman 2. 12. 2012 21:49

To chlazení je udělané komplet špatně. Uvnitř se ten vzduch musí tlouct a proto se karta přehřívá.

Ventilátor v bočnici je jaký? Ten z odkazu to není ani omylem - vypadá úplně jinak. Tohle je verze PRO, ale otázkou je jestli s PWM nebo bez.

- - - - - - -

Dokoupit pření ventilátor viz. tvůj odkaz (nekupovat stejný jako máš, nešel by dopředu osadit).

Ventilátor z bočnice přesunout na místo současného zadního (pokud je to PWM verze, jinak koupit nový viz. bod 1).

Otočit chladič procesoru o 180° (o 90° nejde, pokud dobře vidím AM3 desku).

Zalepit díry v bočnici.

Grafice vytvořit manuální profil pro ventilátor například pomocí prográmku MSI Afterburner.

Ideálně kartu i přepastovat.
The Shitman
Ex-moderátor

Odeslat příspěvekod DC20 2. 12. 2012 21:51

Uff, podľa toho, čo je vidno na fotke je tam viac vecí zle.
Chladič CPU otočiť o +90°, zadný ventilátor vyhodiť a osadiť tým, čo bol na bočnici (tá zostane neosadená).
Otáčky ventilátora GPU je možné riadiť pomocou SpeedFanu alebo MSI Afterburnu.

A pokiaľ nemáš vpredu intake fan, osaď tam ten zadný, a neskôr ho prípadne vymeň za AC F12 PWM.
DC20
Junior

Odeslat příspěvekod Sasakr 2. 12. 2012 22:03

Aby nepanovaly pochybnosti o celé sestavě, tohle je odkaz přímo na košík, který tu byl v doporučených sestavách http://www.alfacomp.cz/php/basket.php?i ... YL0116BV01 Ty Arcticy tam jsou sice v košíku dva, já mám jen jeden, a to tenhle http://www.hardwareoverclock.com/Luefte ... WM-009.jpg ten byl v tý bočnici.

The Shitman píše:Dokoupit pření ventilátor viz. tvůj odkaz (nekupovat stejný jako máš, nešel by dopředu osadit).
Ten by měl nasávat, že? To s tímhle opravdu nejde, nejde otočit :grr:

The Shitman píše:Otočit chladič procesoru o 180° (o 90° nejde, pokud dobře vidím AM3 desku).
Netuším, mrkni prosím do toho košíku. A to stačí jen odšroubovat a otočit nebo se s tím ještě něco dělá?

The Shitman píše:Grafice vytvořit manuální profil pro ventilátor například pomocí prográmku MSI Afterburner.
A jaký to má smysl? Táhlem můžu dát minimálně 40 %, míň nejde, a to je právě oněch 1800 otáček.

Nicméně na výměně zadního větráku za ten z bočnice jste se shodli oba, to bych snad měl zvládnout.

-- 2. 12. 2012 22:05 --

K tomu chladiči CPU, otočit o 180°...to aby mířil větrák dolů? A to bude dobrý k čemu? Vždyť takhle míří vrtule rovnou na výdech nahoře ve skříni :-O

-- 2. 12. 2012 22:11 --

Když mám otevřenou bočnici a nechám jet FurMark, grafika řve na 3200 otáčkách a 58°C. To je to, co mě udivuje, Když se podívám na recenze různých grafik, tak pokud nějaká točí 2000, tak to už je něco. Recenzi týhle jsem kdysi hledal a nenašel, ale zkrátka točí hodně.
Nepokradeš
Sasakr
Junior

Odeslat příspěvekod The Shitman 2. 12. 2012 22:22

Ano, přední ventilátor jako sání, zadní jako výfuk. CPU tak, aby foukal nahoru (ideálně dozadu, ale to při téhle kombinaci chladič/deska nepůjde).

Chladič stačí sundat a otočit. Hlavně nechmátnout do pasty a ani ji nikde neotřít, jinak bys musel dávat novou. Ventilátorem dolů z toho důvodu, aby vzduch, který vrtule žene skrz žebra, rovnou mizel ze skříně. Ohřátý vzduch přirozeně stoupá nahoru, když ho ventilátorem ženeš zpět dolů, nesmyslně se ti ve skříni mlátí.

Afrerburner můžeš odblokovat abys mohl nastavit libovolnou hodnotu. Samozřejmě na vlastní riziko, jak uvádí i sami autoři programu.
The Shitman
Ex-moderátor

Odeslat příspěvekod mobilcarl 3. 12. 2012 06:50

Přesně v téhle skříni jsem měl Phenom 960T + GTX 560. Ano, ta grafika je hlučná, ale mám pocit, že oproti té tvé to byla příjemně tichá sestava.
Já bych asi rovnou koupil i novou pastu (dobrou zkušenost mám s MX-2 od AC) a přepastoval bych rovnou i CPU. Ostatní viz. kolegové.

PS: chudák PC, dostával čočku :-(
Dell E6400 (P8700, 2GB, Crucial M4 64GB, intel 4500Mhd) + dock + 23" IPS
mobilcarl
Junior

Odeslat příspěvekod The Shitman 3. 12. 2012 09:41

Na Freezerech je z výroby právě buď MX-2 nebo MX-4. Pokud chladič sundá a hned otočí (pasta nebude schnout moc dlouho), nevidím důvod ji měnit.

Jinak souhlas. Docela se divím že počítač vydržel tak dlouho bez úhony...
The Shitman
Ex-moderátor

Odeslat příspěvekod Sasakr 3. 12. 2012 10:56

The Shitman píše:CPU tak, aby foukal nahoru
Vždyť fouká nahoru! :shock: Větrák vyfukuje, nenasává do žeber.

The Shitman píše:Afrerburner můžeš odblokovat abys mohl nastavit libovolnou hodnotu. Samozřejmě na vlastní riziko, jak uvádí i sami autoři programu.
Dobře, ale to přeci není standardní, ne? Mě zkrátka jen udivuje, že grafika se tváří, že minimální točky jsou 40 %, tedy 1800 otáček a i když je PC zmzlý na kost, míň prostě netočí.

-- 3. 12. 2012 10:59 --

A ještě jedna věc, v Kineczechově sestavě byly dva větráky, nejspíš byly myšleny tedy jeden dopředu a druhý dozadu. Ale jak bych ten http://www.hardwareoverclock.com/Luefte ... WM-009.jpg mohl dát dopředu?! Nebo to existují dvě verze toho samého větráku, jeden oboustranný a jeden jen jednostranný?
Nepokradeš
Sasakr
Junior

Odeslat příspěvekod soban 3. 12. 2012 11:24

Sasakr píše:
The Shitman píše:CPU tak, aby foukal nahoru
Vždyť fouká nahoru! :shock: Větrák vyfukuje, nenasává do žeber.

A na to jsi přišel jak?

Samozřejmě neměl jsem moc chladičů v ruce ale vždy foukaly do žeber.

Jedině že by tam nějaký borec ten ventilátor otočil, ale pochybuji že u tohoto modelu to jde.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Sasakr 3. 12. 2012 11:37

Dal jsem ho na 100 % a dal před něj ruku :-D Fouká ven.
Nepokradeš
Sasakr
Junior

Odeslat příspěvekod mobilcarl 3. 12. 2012 12:11

Ne, nefouká. TO je jasné, že při 1800ot bude vydávat jakýsi studený vzduch na druhou stranu, přecijen se něco odráží. Jinak ale fouká v tvém případě dolů a to je špatně. nehádej se s lidmi, co jim AC Freezer prošel rukama několikrát ;-)
Prostě tu sestavu máš seskládanou špatně. Tak ji honem pouprav jak říkáme, než ti vše odejde.
mobilcarl
Junior

Odeslat příspěvekod Sasakr 3. 12. 2012 12:38

To je grafika, co točí 1800, CPU točí cca 1250. Nemám tu žádný vytěžovač CPU, tak jsem nechal konvertovat video ve Windows Live Movie Maker (4 jádra, cca 80 %) a ten větrák prostě fouká ven, tzn. nahoru. Nasávání člověk rukou prakticky necítí, výfuk ano. Nedá se říct, že by ten vzduch byl nějak moc teplej, spíš jen vlažnej. Dle Speedfanu točí při týhle zátěži automatika 1951 otáček a teplota je 61°C.

A ještě nechci rýpat, předělám vše dle vašich rad a jsem za ně rád, ale proč že by ta sestava měla odejít? Vždyť jejím nejteplejším článkem i v parném létě byla grafika, která se přes 65°C nepodívala...
Nepokradeš
Sasakr
Junior

Odeslat příspěvekod mobilcarl 3. 12. 2012 12:53

podívej se na ten chladič, je tam šipka, kam ten vzduch jde ;-)
mobilcarl
Junior

Další stránka