Dell D630 NVidia sesypané pixely

Zkušenosti s grafickými kartami

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod waca3 27. 12. 2012 00:52

Zdravím,
vlastním Dell D630 s grafickou kartou NVidia Quadro 135 NVS. Před půl rokem se mi vyskytl problém a to hnedka při zapnutí NB-už od nabíhání BIOSu obrazovka KO. Totálně se mi sesypaly pixely (krom té hrůzostrašné obrazovky, vše naběhlo v pohodě [podle zvuku jsem usoudil, že windows naběhl normálně]). Párkrát jsem ho restartoval a když už konečně naběhl nějak do stavu, že jsem "něco" alespoň viděl na obrazovce tak jsem odinstaloval staré ovladače a nainstaloval nové ovladače NVidie. Od té doby vše dobrý. Po půl roce se problém vrátil a už docela v silnějším podání. Až po 10 restartování se NB spustí bez "rozpixelování". Sice jsem udělal opět rutijní aktualizaci grafiky, ale bojím se toho, že tohle už není problém softwaru, ale celé grafické karty.


Měl bych mít obavu, že můj NB jde pomalu a jistě do křemíkového nebe? Nerad bych se s ním rozloučil, protože AutoCad a další grafické programy používané na VŠ na něm fungují stále výborně a myslím, že i dnes je velký problém sehnat něco podobného za rozumné "studentské" peníze.

Vím, že se do těchto NB dávali grafiky od Intelu (ty byli integrované) a pak Nvidia (u té si nejsem jist, zda je integrovaná nebo neintegrovaná?). Napadla mě výměna pouze té grafické karty, ale jestli bude integrovaná, tak to by musela jít nová celá základní deska=nerentatibilní investice, dle mě...


Děkuji mnohokrát za odpověď :oops:
Přílohy
Fotografie-0260.jpg
ihned po spuštění
waca3
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Salamander 27. 12. 2012 01:12

pokud vim tak byly desky pouze s integrovanou grafikou, ale existuji 2 verze s Intelem a s nVidii (podobne jako u XPS M1330).
Ze zkusenosti bych to tipl na spatny kontakt grafickeho chipu s deskou. Treba se pri zahrati (po nekolika restartovanich) kontakt zlepsi a pak to funguje.

Ze nejde o SW chybu se da zjistit
1)zlobi to i v BIOSu?
2) zkusit nabootovat z CD/flashky Linux
Salamander
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod waca3 27. 12. 2012 01:31

Nejsem žádný profík přes IT, takže polopaticky :) - dle tvých možností přisuzuji, že se jedná o HW problém, nikoli SW. Protože tato defektně rozpixelovaná obrazovka je od samého počátku spuštění, že bych ani ten BIOS nezkotroloval když na obrazovce prd vidim. Nabootování Linuxu, dle mého názoru také nepomůže-přesnějí řečeno, nic se nezmění. Takže problém asi fakt bude někde v té "hmatatelné" části grafické karty.

NB je zapnut denně cca 5 hodin či víc a každej den. Nosím ho do školy, ale nikdy mi neupadl či něco podobného. Ale jak říkáš, kdyby to byl špatný kontakt, bylo by to fajné. Protože dost lidí co má tuto grafiku co já, tak mělo s ní potíže "konečného stádia NB". Nerad bych opouštěl tento stále skvělý stroj :/
waca3
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod eLzyx 27. 12. 2012 03:31

vadný GPU, jediná šance je vyměnit jej za nový v servisu, vychází to cirka na 2500-4000Kč. Doporučím HWServis.cz
Některé jiné servisy účtují podobné peníze jen za tzv. reball, tj. sundají staré GPU, odsají staré kuličky cínu, nenesou nové a GPU připájí zpět. A někteří "profíci" to jen prohřívají.
Tyto dva poslední postupy nedoporučuji.
eLzyx
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Milanr1 27. 12. 2012 09:19

VGA nVidia => dalece překročil svou životnost.
Pokud nechceš investovat do starého křápu výše uvedený peníz, zkus poslední možnost, kterou nastínil kolega:
eLzyx píše: A někteří "profíci" to jen prohřívají.

Viz FAQ:
viewtopic.php?f=919&t=1102633
V případě úspěchu prodloužíš život VGA ještě o pár měsíců.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Python.p 29. 12. 2012 08:35

Vadná serie čipů...
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků